Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Najača europska vojna sila današnjice je:
Njemačka 14 33.33%
Turska 1 2.38%
Francuska 13 30.95%
Italija 0 0%
Velika Britanija 14 33.33%
Glasovatelji: 42. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2010., 17:58   #1
TOP 5 Europskih vojnih sila današnjice, vaše mišljenje?

Iskreno, ja sam davno pratio vojni svijet, onako čisto iz hobija, kupujući hrvatske vojnike itd... al sve to bijaše prije 10 godina a i više... Totalno sam ispao glede nekog dobroga poznavanja današnjih atributa vodećih svijetskih sila, pa tako i europskih, pa mi nemojte zamjeriti ako u svojih top 5 europskih sila napravim neoprostivu pogrešku

Uglavnom... Mojih top 5 europskih sila danas bi trebale biti:

1. Francuska
2. Turska
3. Njemačka
4. Velika Britanija
5. Italija

Stavit cu i anketu da možete glasati za po vama najaču silu europe trenutno... Samo po jedan glas za najaču po vama... Inače napišite i svojih top 5 i zasto baš tako... Eto, vratite me u kolotečinu vojne zbilje barem na ovaj najpovršniji način hehe

Eh da, još bi vas samo pitao jedno pitanje, glede mornarice, tko je po vama trenutno jača sila, Italija ili Turska?

Pozz
Road_Warrior is offline  
Old 25.05.2010., 18:12   #2
Njemačka ili francuska biram njemačku samo jer ima bolju vojnu industriju i malo je ispered francuske 3 je po meni Velika Britanija solidana vojna sila po svemu 4 Italija zbog mornarice a 5 turska nije mi dobra ja je ne bih je stavio u prvih pet i ne spada baš pod europu
mrad129 is offline  
Old 25.05.2010., 18:14   #3
Quote:
mrad129 kaže: Pogledaj post
Njemačka ili francuska biram njemačku samo jer ima bolju vojnu industriju i malo je ispered francuske 3 je po meni Velika Britanija solidana vojna sila po svemu 4 Italija zbog mornarice a 5 turska nije mi dobra ja je ne bih je stavio u prvih pet i ne spada baš pod europu
Lijepo, al mislim da je Njemackoj ahilova peta ipak mornarica naspram francuske, zar ne? A slažem se to glede turske u ovim kulturnim pa i zemljopisnim okvirima, al opet ona je uvijek gravitirala Europi glede vojnih integracija, tj. euroatlanskim integracijama.
Road_Warrior is offline  
Old 25.05.2010., 18:16   #4
1. Velika Britanija- vojnička tradicija s kojom se niti jedna europska zemlje ne može podičiti, vrhunska obuka časničkog i (pogotovo) dočasničkog kadra, mobilna i moderno opremljena kopnena vojska, tradicionalno jaka mornarica, EF-2000, dostupnost svega što i američkoj vojsci...

2. Francuska- vrlo slično kao gore kod VB, s tim da Britse smatram boljim vojnicima općenito.

3. Turska- niti jedna europska zemlja toliko sistematično i planski pristupila razvoju svojih OS. Imaju dosta novca za nabavu vrhunske opreme i to svake godine pokazuju, časnike školuju na najprestižnijim svjetskim akademijama, ulažu u vlastitu vojnu industriju, uvijek iskamče najbolje offsete... jesam li spomenuo da su Turske OS najbrojnije u EU?

4. Njemačka- Švabo je Švabo, bez obzira na nastojanja političara da čitavu vojsku pretvore u nekakve bolničare i humanitarce

5. Italija- uglavnom zbog vrlo jake mornarice.

Eto, sad me možete počet pljuvat
zeitgeist is offline  
Old 25.05.2010., 18:20   #5
Quote:
zeitgeist kaže: Pogledaj post
1. Velika Britanija- vojnička tradicija s kojom se niti jedna europska zemlje ne može podičiti, vrhunska obuka časničkog i (pogotovo) dočasničkog kadra, mobilna i moderno opremljena kopnena vojska, tradicionalno jaka mornarica, EF-2000, dostupnost svega što i američkoj vojsci...

2. Francuska- vrlo slično kao gore kod VB, s tim da Britse smatram boljim vojnicima općenito.

3. Turska- niti jedna europska zemlja toliko sistematično i planski pristupila razvoju svojih OS. Imaju dosta novca za nabavu vrhunske opreme i to svake godine pokazuju, časnike školuju na najprestižnijim svjetskim akademijama, ulažu u vlastitu vojnu industriju, uvijek iskamče najbolje offsete... jesam li spomenuo da su Turske OS najbrojnije u EU?

4. Njemačka- Švabo je Švabo, bez obzira na nastojanja političara da čitavu vojsku pretvore u nekakve bolničare i humanitarce

5. Italija- uglavnom zbog vrlo jake mornarice.

Eto, sad me možete počet pljuvat
Ma nema se tu što pljuvat, tvoj izbor, i ok obrazloženje, jedino sto je meni u glavi uvijek nekako Turska bila ispred VB, ako ne ispred barem tu negdje... A Francuzi su mi ipak prva sila Europe, al kako rekoh, davno sam ja ispa iz đira vojne zbilje pa mi nemojte uzeti sve za zlo što pišem Turci su strašna sila što je je... A Britanija ipak nije što je bila nekad, rekao bi da živi još samo na imenu, nemoj sad ovo svatit kad kazem da živi na imenu, da zbog toga zasluzuje bit među prvi 5, jer ona jest među prvi 5, nego sam mislio da zbog imena i bajne prošlosti jos uvijek zakonkurira i za naj silu Europe još uvijek, a zbilja bi ipak trebala biti drukcija ili...?
Road_Warrior is offline  
Old 25.05.2010., 18:29   #6
[QUOTE=ROAD_WARRIOR;26868184]Lijepo, al mislim da je Njemackoj ahilova peta ipak mornarica naspram francuske, zar ne? A slažem se to glede turske u ovim kulturnim pa i zemljopisnim okvirima, al opet ona je uvijek gravitirala Europi glede vojnih integracija, tj. euroatlanskim integracijama.[/


Prednost francuske u mornarici je u podmornicama ali ni to im puno ne znači zato jer njemačka nema veliku flotu ali ima protubrodskog naoružanja njemačka je razvijena zemlja ne bih zapustila svoje more.
mrad129 is offline  
Old 25.05.2010., 18:32   #7
[QUOTE=zeitgeist;26868218]1. Velika Britanija- vojnička tradicija s kojom se niti jedna europska zemlje ne može podičiti, vrhunska obuka časničkog i (pogotovo) dočasničkog kadra, mobilna i moderno opremljena kopnena vojska, tradicionalno jaka mornarica, EF-2000, dostupnost svega što i američkoj vojsci...


Ne gledaj prošlost već sadašnjost ako gledamo prošlost njemačke podmornice u ww1 i ww2 potopile britanskih brodova na desetke.
mrad129 is offline  
Old 25.05.2010., 18:32   #8
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Ma nema se tu što pljuvat, tvoj izbor, i ok obrazloženje, jedino sto je meni u glavi uvijek nekako Turska bila ispred VB, ako ne ispred barem tu negdje... A Francuzi su mi ipak prva sila Europe, al kako rekoh, davno sam ja ispa iz đira vojne zbilje pa mi nemojte uzeti sve za zlo što pišem Turci su strašna sila što je je... A Britanija ipak nije što je bila nekad, rekao bi da živi još samo na imenu, nemoj sad ovo svatit kad kazem da živi na imenu, da zbog toga zasluzuje bit među prvi 5, jer ona jest među prvi 5, nego sam mislio da zbog imena i bajne prošlosti jos uvijek zakonkurira i za naj silu Europe još uvijek, a zbilja bi ipak trebala biti drukcija ili...?
Kao i ti ja sam gutao one Hrvatske vojnike 90-ih, kasnije je to postao hobi, ponekad i opsesija. Totalni pacifist a fanatik za sve vezano uz military.
Istina je da Britanija nije ono što je nekad bila, daleko od toga. Ali ja nekako taj ljudski faktor smatram važnijim od bilo čega drugoga. A Britanci su tu carevi, genijalci bili i ostali. Ništa im nije važnije od obuke a filter za dobrog časnika/dočasnika ne mijenjaju već stoljećima. Samo zato Britanija, iako odavno po brojnosti ili opremljenosti nisu prvi.
zeitgeist is offline  
Old 25.05.2010., 18:43   #9
Francuska po meni prva.Na stranu njihova vojnička sposobnost (izuzev Legije a i pitanje je koliko je ona francuska), najjača avio industrija u Europi (Rusiju ne kontam pod Europu), respektabilne kopnene i zračne snage.
Gurevich is offline  
Old 25.05.2010., 19:12   #10
Quote:
Gurevich kaže: Pogledaj post
Francuska po meni prva.Na stranu njihova vojnička sposobnost (izuzev Legije a i pitanje je koliko je ona francuska), najjača avio industrija u Europi (Rusiju ne kontam pod Europu), respektabilne kopnene i zračne snage.
Mislim da se kod ovakvih poređenja trebaju uzeti u obzir svi segmenti vojske a ne samo avijacija ..... i zašto ne Rusija, ako može Turska onda može i Rusija, a Rusija je definitivno No1 u Europi.

- Rusija
- Velika Britanija
- Francuska
- Turska
- Njemačka
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Old 25.05.2010., 19:16   #11
Evo zašto Britsi: http://www.youtube.com/watch?v=nLJ8ILIE780
http://www.youtube.com/watch?v=LCkFh...eature=related
I rest my case!
zeitgeist is offline  
Old 25.05.2010., 20:19   #12
Izrael je jači od Turske,a možda i od Francuske...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 25.05.2010., 20:22   #13
Izrael je u Europi?
Gurevich is offline  
Old 25.05.2010., 20:54   #14
Quote:
Gurevich kaže: Pogledaj post
Izrael je u Europi?
Nogometno da...
Svakako više od Turske...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 25.05.2010., 21:00   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nogometno da...
Svakako više od Turske...
U tom slučaju su i Kazahstan i Azerbejdžan jednako europske države.

Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Mislim da se kod ovakvih poređenja trebaju uzeti u obzir svi segmenti vojske a ne samo avijacija ..... i zašto ne Rusija, ako može Turska onda može i Rusija, a Rusija je definitivno No1 u Europi.

- Rusija
- Velika Britanija
- Francuska
Ovo je ukratko nekakav odnos snaga - gornje tri države čine "prvu klasu" europske vojne moći zbog samo jednog vrlo važnog razloga. A svi znamo koji je to razlog
Tyndall is offline  
Old 25.05.2010., 21:15   #16
Quote:
Gurevich kaže: Pogledaj post
Francuska po meni prva.Na stranu njihova vojnička sposobnost (izuzev Legije a i pitanje je koliko je ona francuska), najjača avio industrija u Europi (Rusiju ne kontam pod Europu), respektabilne kopnene i zračne snage.
Eh, da, nisam ni ja ukljucio Rusiju glede Europe, kao sto ste već svi primjetili, Rusija je ipak faktor za sebe i treba je promatrati izvan europskih okvira.

Quote:
zeitgeist kaže: Pogledaj post
Kao i ti ja sam gutao one Hrvatske vojnike 90-ih, kasnije je to postao hobi, ponekad i opsesija. Totalni pacifist a fanatik za sve vezano uz military.
Istina je da Britanija nije ono što je nekad bila, daleko od toga. Ali ja nekako taj ljudski faktor smatram važnijim od bilo čega drugoga. A Britanci su tu carevi, genijalci bili i ostali. Ništa im nije važnije od obuke a filter za dobrog časnika/dočasnika ne mijenjaju već stoljećima. Samo zato Britanija, iako odavno po brojnosti ili opremljenosti nisu prvi.
To stoji, iako neće ni to uvijek donositi željene rezultate, Britanci odavno ne mogu djelovati sami za sebe osim pod americkom "suknjom" al to je neka druga priča ne bi da u tome smjeru krene tema

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Izrael je jači od Turske,a možda i od Francuske...
Hrabra izjava, i mislim da je pomalo ishitrena... u najmanju ruku Turska je ravna sila Izraelu u konvencionalnom ratovanju, a mislim čak i jača od Izraela, svaka čast Izraelu, skidam kapu, imaju brdo F-16, F-15 u kvalitetnom stanju, koje kad vinu u zrak ima da se nebo zacrni, nije im ni mornarica loša a kopnene snage da i ne spominjem, al opet... u čistom srazu sa turcima 1 na 1 u nekom toboznjom ratu koji je baš i tesko zamisliti gdje bi se trebao odigravati, mislim da u konačnici bi Izraelci popušili, osim ako ne bi posegnuli za atomskim oružjem, zato kazem konvencionalno ratovanje samo...

Od Francuske isto ne vjerujem da je Izrael jači... Uostalom Izrael ne treba mješati u ovu temu, nema on veze s Europom, na stranu sportska natjecanja

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nogometno da...
Svakako više od Turske...
Ja sam zadnji koji će branit Turke i tursku, redovit sam kad treba njima nalazit negativne točke na pdf Povijesti i uvijek redovit u istupima da im nije mjesto u EU na pdf Politici, ali opet ne treba zaboraviti unikatnu činjenicu koje nema nigdje na svijetu, da ustvari turska vojska drži demokraciju u Turskoj, tj. da je ona ta koja po ustavu ima pravo i uvijek mora maknuti bilo kakvu šerijatsku/islamističku prijetnju da zavlada turskom i to je pohvalno, ali opet je to užasavajuća činjenica sama po sebi, jer onda se postavlja pitanje što bi bilo da nije te vojske...

Zadnje uređivanje Road_Warrior : 25.05.2010. at 21:27.
Road_Warrior is offline  
Old 25.05.2010., 21:38   #17
Rusiju ne bi trebalo uključivati jer onda nema rasprave o broju 1. na listi.
Zanimljivo bi bilo vidjeti i ispod broja 5 jer imamo Španjolsku, Grčku, Poljsku, Švedsku, Norvešku... Jesu dosta brojno manje od ovih top 5 ali svaka ima svoje kvalitete i vrlo zanimljiv geografski položaj (Grčka-Turska, Poljska-Rusija...).
zeitgeist is offline  
Old 25.05.2010., 22:58   #18
Velika Britanija je za klasu iznad svih europskih OS. Jedini su u stanju izvodit zajedničke operacije s Amerima, a jedino što ih ograničava je lova. Kadrovi, tehnologija, know-how, sve imaju. Čak i iskustvo iz "domovinskog rata".

Što se threada tiče, uspoređivat brojke je besmisleno. Zaboravili ste Grke, pogledajte im inventar. Impresivno. A šta će s tim? Ne bi mogli smoć love za naftu ni za 2 dana ozbiljnijih operacija.

Svaka od europskih zemalja, osim UK, ima primarno postavljen borbeni red namijenje za obranu vlastitog teritorija. U tome je i glavni NATO-ov problem. Stoga uspoređivat recimo Švedsku i Španjolsku nema puno smisla jer su obje zapravo "najjače" - prva u obrani Švedske a druga u obrani Španjolske.

Zadnje uređivanje Ferrando : 25.05.2010. at 23:06.
Ferrando is offline  
Old 26.05.2010., 12:21   #19
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Iskreno, ja sam davno pratio vojni svijet, onako čisto iz hobija, kupujući hrvatske vojnike itd... al sve to bijaše prije 10 godina a i više... Totalno sam ispao glede nekog dobroga poznavanja današnjih atributa vodećih svijetskih sila, pa tako i europskih, pa mi nemojte zamjeriti ako u svojih top 5 europskih sila napravim neoprostivu pogrešku

Uglavnom... Mojih top 5 europskih sila danas bi trebale biti:

1. Francuska
2. Turska
3. Njemačka
4. Velika Britanija
5. Italija


Eh da, još bi vas samo pitao jedno pitanje, glede mornarice, tko je po vama trenutno jača sila, Italija ili Turska?

Pozz
Turska je reskpektabilna vojna sila i stvarno puno ulaže u vojsku i modernizaciju , al i nikako nemože bit ispred Francuske , VB i njemačke, u svim segmentima danas te 3 zemlje prelaze tursku, Francuska ima 3 a VB 4 najveći vojni buđet u svijetu poslje SAD i Kine, VB ponovo ulaže puno u nauružanje , grade 2 nova velika nosaća Qeen elizabeh klass... I FR VB i njemačka imaju jaku domaču vojnu industriju i velik izvoz iste. Turci nisu ni u top 20 izvoznika vojne tehnologije, sve što manje više su proizveli bilo je u nekoj koperaciji s nekom od velikih sila. Njihova vojska potsjeća na grčku , velika s obzirom na broj stanovnika više radi unutarnjeg stanja i rivalstva s Grčkom nego svjetski globalni igrać pa i europski. Inaće čak italija ima 2 manja nosaća aviona vlastite proizvodnje, tako da bi i italiju stavio ispred turske. Turci si trenutno u kupnji na stotine novih J korejsih tenkova i novih oklopnih vozila ali to nije ni blizu cifri izgradnje 3 nove ruske podmornice Borey 5 generacije s novim Bulava balističkim raketama koje su u fazi testiranja, ili nova britanska HMS astute nuklearna podmornice ćija je cijena prešla milijardu funti.
benisio is offline  
Old 26.05.2010., 14:32   #20
1. Rusija
2. Francuska
3. Njemačka
4. V. Britanija
5. Turska

Just my 2 cents.
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:39.