Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2010., 17:24   #21
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Ovo zvuci kao Cold Steel-ov marketinski performans.
http://www.youtube.com/watch?v=V__Ierrz0hQ
hm... krećem u štednju
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 20:16   #22
Znam da se priča o katanama ali
http://www.youtube.com/watch?v=_hfLZozBVpM
sve to možeš i sa ovim a kad zaboraviš ključeve od auta jednostavno izrežeš vrata
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 20:32   #23
Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
ninjato?
Ninjato zapravo nije imao definirani oblik, izgledao je onako kako je kojem korisniku pasalo.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 23:22   #24
Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
Ja ti imam 17 godina i živim u Karlovcu. Ne pada mi na kraj pameti da idem u Zagreb, nit mogu ići kako.
E jebi ga onda, kaj ja znam najbliži Japanac ti je onaj sa Plitvica u nacionalnom parku, mazni ga po glavi i zamoli ga da ti objasni to, onak ljepo
Creech is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 00:31   #25
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
mislim da smo vec zakljucili sto se katane tice da nemoze ostetiti oklop niti ga netreba ostetiti jer je ona namjenjena da sjece a ne da udara.
Ako ja ovo shvacam?


@ljiga: ja sam o povijesti japanskog koplja pricao s covjekom koji vodi naginata trening. Naravno, da su cim su mogli malo bronce otopiti vec su napravili vrh za koplje (jos dok su dinosauri bili tu ).
skip-e is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 01:30   #26
Quote:
skip-e kaže: Pogledaj post
Ako ja ovo shvacam?
Znam da moze zbuniti ali to je u k... sto se tice foruma,nemoze se najbolje objasniti.
Aj budem ti probao to nekako slikovito opisat.

Samurajska tehnika macevanja nije ista kao i nasa pa tako ni mac nije isti.Katana ima samo jednu ostricu a jedan od razloga je i taj sto je ona namjena da sjece,glavu,ruku,nogu,trbuh itd.

evo video:

http://www.youtube.com/watch?v=dCFTFLZYfck

Vitezovi su imali drukciji pristup borbi.Njihovi macevi su im dopustali udarce u oklop i spariranje.

evo video:

http://www.youtube.com/watch?v=pkiScJV_IT0
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 19:12   #27
Quote:
skip-e kaže: Pogledaj post
Ako ja ovo shvacam?
S obzirom na to koliko malo zeljeza su imali, te skupocu maceva, radije su ginuli nego ostecivali maceve.

Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
hm... krećem u štednju
http://www.youtube.com/watch?v=UhPXJ...eature=related
Noviji filmic.

I nesto za svakodnevnu upotrebu:
http://www.youtube.com/watch?v=aK5tUsp5JjQ

Njihove stvari mozes narucit kod Maestralproma, iako je vjerojatno jeftinije to iskopat negdje na webu (iako se ne bi kladio zbog carina). Kod Maestralproma jos mozes i uzet njihov set propagandnih DVD-ova, sa svim nozevima i macevima, kopljima, itd. Sve skupa traje 8 sati.

Ako nista, korisno je za vidit stare dizajne oruzja u akciji, i dobit nekakvu sliku o tome.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 20:56   #28
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
jesu opsjednuti s tim mesom, ta bi katana pomogla dobro pri kolinju

baš gledam maestralprom stranicu... imaju neku katanu za 34000 kuna
to je još i okej cijena s obzirom da bi trebala prava custom doći oko 120 000 - 200 000 kuna

inače još te kupovine "pravih" oštrica ne dolaze u obzir, za sad mi je odličan iaito mač kojeg ću kupiti kad budem napredovao

Zadnje uređivanje Alsam Lud : 22.09.2010. at 21:06.
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 21:09   #29
Njihove stvari mozes narucit kod Maestralproma, iako je vjerojatno jeftinije to iskopat negdje na webu (iako se ne bi kladio zbog carina). Kod Maestralproma jos mozes i uzet njihov set propagandnih DVD-ova, sa svim nozevima i macevima, kopljima, itd. Sve skupa traje 8 sati.

Ako nista, korisno je za vidit stare dizajne oruzja u akciji, i dobit nekakvu sliku o tome.[/QUOTE]

Koji fucking maestralprom kod njih je sve duplo skuplje npr kod njih sam skoro kupio cold steel SRK nož onak cijena 900kn ok nije skupo za opaki radni nož ALI slučajno naletio na fallkniven cijena 1300kn ok 400kn skuplje a fredn u međuvremenu kupi coldsteel i pukne mu vrh noža dok je cjepao drvo(to je normalna akcija za takve noževe) naravno kupio fallkniven u REPLIKART-u je skuplji ali razbijam cigle sa njime
Po stranim forumima jako pljuju po coldseel noževima pogotovo lovci jer im pucaju one kuke
Ako niš drugo u replikartu možeš sve primiti u ruku dok ovi iz maestralproma nemaju na lageru ako prelazi 3000kn kao morate naručiti i uplatiti polog i sad ako ti se ne sviđa
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 21:32   #30
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
a fredn u međuvremenu kupi coldsteel i pukne mu vrh noža dok je cjepao drvo(to je normalna akcija za takve noževe)
sjekira služi za cjepanje a ne nož
a tehniku batoninga netreba primjenjivat na kvrgavom drvetu
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 22:34   #31
Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
baš gledam maestralprom stranicu... imaju neku katanu za 34000 kuna
to je još i okej cijena s obzirom da bi trebala prava custom doći oko 120 000 - 200 000 kuna
Malo ušparaš preko student servisa i za oko 65soma kuna naručiš pravu stvar:

http://minishop.t-com.hr/replikart/P...rrpid=8&gid=84
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 14:45   #32
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Malo ušparaš preko student servisa i za oko 65soma kuna naručiš pravu stvar:

http://minishop.t-com.hr/replikart/P...rrpid=8&gid=84
je... al nisi pročito opis, cijena je samo informativna, po tvojim specifikacijama se izrađuje katana tako da može doć i 500 000 kuna ak hoćeš
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 22:05   #33
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Znam da moze zbuniti ali to je u k... sto se tice foruma,nemoze se najbolje objasniti.
Ne, ja u zurbi nisam najbolje objasnio. Htio sam reci da to nije argument o kvaliteti samog oruzja! To zvuci isto kao: "igla natopljena potentnim otrovom je najopasnije oruzje ako uspijes pogoditi mjesto nezasticeno oklopom."
Koristenje maca je jedan od faktora za procjenu opce kvalitete, ali nije najbitniji i sigurno ne jedini.

Osim toga, Youtube clipovi nisu znanstveni argumenti i zbog toga evo dva yt clipa (drugi je bitniji)

http://www.youtube.com/watch?v=qpEC38sL3iU
http://www.youtube.com/watch?v=5Hy_A9vjp_s
skip-e is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 22:09   #34
A ovo je znanstveni argument

skip-e is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 12:06   #35
Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
baš gledam maestralprom stranicu... imaju neku katanu za 34000 kuna
Imaju nulu viska. Site im je ocajan. Mozes je vidjeti u njihovoj trgovini.

Replikart ima i Paul Chenove katane koje su u pravilu jeftinije.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 17:04   #36
Quote:
skip-e kaže: Pogledaj post
Komentar na sve one postove u threadu "Oruzja koja su promjenila svijet"

Katana sluzi samo za rezanje salame (i to samo mekane).
Poanta kod rezanja katanom jest u tome da se katanom ne udara kao sjekirom već se prilikom reza katana i lagano povlači i na taj način čini rez, a što ujedno i smanjuje udarno opterećenje na na samu oštricu koja je izuzetno tvrda ali zbog toga i izuzetnno lomljiva.


Quote:
skip-e kaže: Pogledaj post
- nisam nosio katanu u koricama bas kada je zapuhao lagani vjetar i sada ju moram ponovno ostriti

- neki opasni tip me strogo pogledao i sada imam pukotinu po cijeloj duzini ostrice

Toliko o izdržljivosti katane.

http://www.youtube.com/watch?v=-sHTJAKN-5k

http://www.youtube.com/watch?v=pNiX_l-HEGM

tupogled is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 22:25   #37
mali offtopic

zašto mi je forum bio na engleskom neko vrijeme? tek kad sam ga refrešao neko vrijeme tek se vratilo na Hrvatski?
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 21:15   #38
Quote:
skip-e kaže: Pogledaj post
Komentar na sve one postove u threadu "Oruzja koja su promjenila svijet"

Katana sluzi samo za rezanje salame (i to samo mekane). Kao oruzje na srednjovjekovnom bojnom polju je potpuno neprakticno. Njemacki dugi mac je daleko najbolje dvorucno hladno oruzje iako ni ono ne moze, sjecenjem, znacajnije ostetiti dobar oklop.

Ako nekoga zanima mehanika srednjovjekovnog hladnog oruzja, neka pita ovdje ili otvori novi thread


Evo par viceva za ljubitelje katana:
- pala mi je katana na vrlo mekani jastuk
- i sto se desilo?
- slomila se na 4 dijela

- nisam nosio katanu u koricama bas kada je zapuhao lagani vjetar i sada ju moram ponovno ostriti

- neki opasni tip me strogo pogledao i sada imam pukotinu po cijeloj duzini ostrice


Usporedjivat katanu i srednjevjekovni dvorucni mac je kao usporedjivat jugo45 i ferrari,bez logike.
Katana je drugacije konstrukcije i drugaciju tehniku rukovanja trazi od korisnika za razliku two handed sword ili broad sword.
Dvoruki mac je malo elegantnija vrsta buzdovana cija tehnika se sastoji iz tupog udaranja,nije bio niti priblizno ostar,ima izuzetaka koji su bili kvalitetno napravljeni pattern wellding,i sablji wuttz celik ali to je drugi par.
Katana je itekako sposobna prorezati oklop ima vise vrsta ostrica koje su radjene za tu namjenu,iako je realna funkcija rezanje mesa.
Sto se tice oklopa,najbolja je sjekira ili spike,mozda neki deblji mac.
Nema najboljeg oruzja,niti se oruzja mogu usporedjivat to je glupo.
Najbolje je ono koje uspjesno iskoristis,a ako bi vec morao usporedjivat neki srednjevjekovni vitez s dvorukim macem nebi imao apsolutno nikakvu sansu protiv samuraja,apsolutno nikakavu jer ratnika cini srce,duh i um,a da ne pricam o japanskoj vjestini uporabe oruzja,nakraju krajeva i danasnje specijalne postrojbe se temelje na znanju ninji i samurajskim vjestinama a ne vitezovima.
Imao sam cast imati u rukama i koristiti nekoliko odlicnih primjeraka ninhonta,par shinsakuta i mnogo vise shinkena,a i poprilicnu kolekciju topuza,sablji,maceva dvorukih,ruka i pol,vikinski tip,spike mac... tako da ovo gore kaze moje iskustvo.


p.s. u ruke treba uzeti pravu katanu a ne shinkene sve sto se moze vidjeti na you tube i slicnim filmicima su jeftine kopije,razlika izmedju prave i kopije ostavlja covijeka bez daha,moje misljenje je da je katana medju materijalnim stvarima najblize sto je covijek dosao bozanskomu,jednostavno je treba primiti u ruke da se vidi kakavo je savrsensto jedna dobra ostrica a ako se na to doda tehnika rukovanja,ta ljepota poprima zastrasujuce obrise...
martin1one is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 21:24   #39
Quote:
skip-e kaže: Pogledaj post
Slazem se s ljiginim odgovorima



- sredina 14 stoljeca.

- poceli su s kopljem s metalnim vrhom koje su pokupili od kineza (~8st). Kako su ucili bolje kovati, dodavali su duzinu ostrice a skracivali duzinu drske. Postoji puno prijelaznih oblika. Koplja sa zakrivljenom ostricom od ~50cm su isto vrlo stara. Danas se japaneri hvale, tj. djeca uce, kako su najstarije "katane" (dvje vrste celika, zakrivljeno i min 70cm duzina ostrice) stare barem 1000 god.

Dobro ih uce,katana znaci mac,a zakrivljeni macevi prvio primjerci datirajuoko 9 stoljeca cak i ranije,osobno sam imao cast gledati u zivo mac iz 10 stoljeca u savrsenom stanju. a to je tisucu godina zapravo i vise.
Asto se tehnika tice,ima ih i sa vise slojeva,razliciti majstori izvodili su ralicite eksperimente sa laminiranjem ostrica.
martin1one is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 23:50   #40
takoder u periodu dok su se nosili oklopi su i katane bile deblje , sire i teze , prilagodene za takvu vrstu borbe
kasnije su postale tanje i elegantnije, bas kao sto se i u europi dvorucni mac povukao i u uporabu usao npr. rapir ili floret
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:43.