Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2010., 17:05   #1
Posao odvjetničkog/javnobilježničkog vježbenika

dakle ovako,

idućih dana imam dva razgovora za posao i velika je vjerojatnost da ću biti primljena. jedan je za radno mjesto odvjetničkog, drugi javnobilježničkog vježbenika. e sad, s obzirom da mi je ovo prvo zapošljavanje u struci i nisam se nadala da će mi se ponuditi čak dva radna mjesta, molim pravnike za savjete koje sve stavke moram uzeti u obzir kako bih odabrala bolju soluciju i s kojim bih sve pitanjima trebala izaći na intervjuu.
također, jako mi je bitno da što prije steknem uvjete za polaganje pravosudnog ispita, a ne znam baš kako to funkcionira, pogotovo otkad je osnovana Pravosudna akademija. dakle, da li se na početku moram dogovoriti s poslodavcem u vezi mogućnosti pohađanja iste ili to dolazi u hodu?

svi su savjeti dobrodošli!
Just..Me is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 18:16   #2
Bolja solucija je ono sto tebe vise zanima Hoces li ici za vecom placom, zanimljivijim poslom ili boljim radnim okruzenjem je tvoja odluka.

Pravosudna akademija je namijenjena sucima, sudskim savjetnicima, drzavnim odvjetnicima i slicno, a sve o uvjetima za prvosudni mozes naci na stranicama ministarstva.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 22:39   #3
hvala na odgovoru

što se tiče uvjeta za izlazak na pravosudni, za javnobilježničke vježbenike se npr. između ostalog propisuje 160h provedenih na praksi na sudu i 150 na predavanjima koja organizira pravosudna akademija, ako sam dobro shvatila, pa sad, da li se oko toga u startu treba dogovoriti s poslodavcem ili se to podrazumijeva zapošljavanjem na mjesto vježbenika?
Just..Me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 11:05   #4
Quote:
Just..Me kaže: Pogledaj post
dakle ovako,

idućih dana imam dva razgovora za posao i velika je vjerojatnost da ću biti primljena. jedan je za radno mjesto odvjetničkog, drugi javnobilježničkog vježbenika. e sad, s obzirom da mi je ovo prvo zapošljavanje u struci i nisam se nadala da će mi se ponuditi čak dva radna mjesta, molim pravnike za savjete koje sve stavke moram uzeti u obzir kako bih odabrala bolju soluciju i s kojim bih sve pitanjima trebala izaći na intervjuu.
također, jako mi je bitno da što prije steknem uvjete za polaganje pravosudnog ispita, a ne znam baš kako to funkcionira, pogotovo otkad je osnovana Pravosudna akademija. dakle, da li se na početku moram dogovoriti s poslodavcem u vezi mogućnosti pohađanja iste ili to dolazi u hodu?

svi su savjeti dobrodošli!

iz iskustva preporučujem jevnobilježnički ured. Istina da su početne plaće na oba mjesta niske ali kasnije ako se osoba pokaže dobrom možeš ostati u uredu i plaće se povećavaju (dok po odvjetništvu to i nije neko povećanje). Dalje što se tiče radnog vremena većina odvjetničkih ureda radi uo 8 ujutro do 8 navečer pa se spremi da u 12 u noći čekaš u redu da predaš poštu a kod bilježnika to i nije taku oni uglavnom imaju svoje radno vrijeme (iznimke se naravno događaju) i prekovremeni se nekad i plaćaju. Uostalom razmisli koji posao tebe najviše privlači.

A što se tiče pravosudne akademije i onako je obvezna pa to ćeš rješiti sa poslodavcem kada se zaposliš.

I još jedan jako važan kriterij jest da vidiš tko ti se od ta dva ureda više dopada kao osobe i bi li s njima bilo ok raditi
silly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 14:45   #5
hvala, silly. tako nekako i ja razmišljam
Just..Me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 17:45   #6
Quote:
Just..Me kaže: Pogledaj post
dakle ovako,

idućih dana imam dva razgovora za posao i velika je vjerojatnost da ću biti primljena. jedan je za radno mjesto odvjetničkog, drugi javnobilježničkog vježbenika. e sad, s obzirom da mi je ovo prvo zapošljavanje u struci i nisam se nadala da će mi se ponuditi čak dva radna mjesta, molim pravnike za savjete koje sve stavke moram uzeti u obzir kako bih odabrala bolju soluciju i s kojim bih sve pitanjima trebala izaći na intervjuu.
također, jako mi je bitno da što prije steknem uvjete za polaganje pravosudnog ispita, a ne znam baš kako to funkcionira, pogotovo otkad je osnovana Pravosudna akademija. dakle, da li se na početku moram dogovoriti s poslodavcem u vezi mogućnosti pohađanja iste ili to dolazi u hodu?

svi su savjeti dobrodošli!

Ako hoćeš linijom manjeg otpora onda bilježnik. Odvjetništvo je puno zahtjevnije, ali nudi više u profesionalnom smislu. Ako se dvoumiš, odi kod bilježnika.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 18:03   #7
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
Odvjetništvo je puno zahtjevnije
... zato treba na vrijeme shvatiti svoj potencijal nisu svi za taj posao, koliko god ga htjeli i koliko god im zvucao dobro.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 08:50   #8
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
Ako hoćeš linijom manjeg otpora onda bilježnik. Odvjetništvo je puno zahtjevnije, ali nudi više u profesionalnom smislu. Ako se dvoumiš, odi kod bilježnika.
Ovo apsolutno potpisujem. Ja sam išao linijom manjeg otpora (to je doslovno tako!) i sad mi je žao. S druge strane, gledajući svoje kolege, imam puno više slobodnog vremena i pitanje je bi li na kraju, da sam izabrao drugačije, bio s tim nezadovoljan.

No, činjenica je, odvjetnički posao je puno dinamičniji, brži i zanimljiviji (što opet nije za svakoga!), a i po pitanju pravosudnog ispita, odvjetnički vježbenik je u startu u prednosti, zbog "najčvršćih temelja". S druge strane opet, ja, kao bilježnički vježbenik, sam imao puno manje muke s pravosudnim, nego neki od kolega iz odvjetništva.

Također, kad je u pitanju bilježništvo, pitanje je što će ti kao vježbeniku biti u opisu posla.

Ako te zanima pravo, ne bojiš se izazova i spremna si na "žešći ritam", izaberi odvjetništvo. Al moraš znati da to zaista često znači posao od jutra do večeri. (ovisi od ureda do ureda, naravno)
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 14:58   #9
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Ako te zanima pravo, ne bojiš se izazova i spremna si na "žešći ritam", izaberi odvjetništvo.
Sa svime gore napisanim se slažem, ali ovo mi se posebno svidjelo, jer najbolje pokazuje razliku između ta dva posla. (oba radio, pa znam iz prakse)
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 23:49   #10
Mislim da je najvažnije da dođeš kod osobe koja će te tretirati kao vježbenika, a ne kao pomoćnog radnika za sitne novce. Ostalo je u i biti manje bitno, jer ćeš se sama usmjeravati.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 17:19   #11
o đizs, oba su prošla odlično na prvi sam primljena, drugi čekam odgovor. šta ću

da, s jedne strane, bilježništvo je ležernije i za ženu možda puno pogodnije, pogotovo što se tiče radnog vremena, ono, imam ja i život , ali odvjetništvo je pravo u pravom smislu te riječi i strah me da kasnije ne požalim što se nisam odmah bacila u to. hjoj. a plaća je otprilike ista, tako da nije neki odlučujući faktor.

@vojky, kako to misliš da ću se sama usmjeravati?
Just..Me is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 18:42   #12
Mene zanima i dali se gleda prosjek ocjena s faksa i trajanje studiranja kad si išla na razgovore? ili to baš nije tak bitno?
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 01:22   #13
Quote:
Just..Me kaže: Pogledaj post
@vojky, kako to misliš da ću se sama usmjeravati?
Sama ćeš kasnije birati svoj posao - vježbeništvo ti je prvenstveno bitno za pravosudni. No, nažalost, prečesto se događa da se vježbenici koriste kao jeftina radna snaga, glume tajnice, rade usko tipizirane poslove i generalno se ne pripremaju kako spada za karijeru koja je pred njima. Stoga mislim da uzmeš u obzir i kome više vjeruješ da će te tretirati kao vježbenika, a ne kao administrativnog radnika. Poslije ti je ionako svejedno, možeš i vamo i tamo.

No, ja ti nisam najbolji savjetnik, nisam nikada bio u tim vodama. No, čuo sam prilično različite priče od kolega. Negdje su se zaista ljudi trudili da vježbenici nauče posao, negdje su raditi par tipiziranih tajničkih poslova.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 07:45   #14
@bond, mislim da nije bitno. ja sam ispunjavala europski cv format u kojem se ne pita prosjek ocjena, a nije me nitko ni pitao isti. evo jedino me pitao odvjetnik iz čega sam imala diplomski i koliko sam imala iz tog predmeta ma ne gleda ti se to, eventualno godine studiranja.

@vojky, da, da kužim. a gle, mislim da se u odvjetništvu više nauči kakogod, s tim da je bilježnica osoba kod koje sam radila za vrijeme faksa i nekako imam više povjerenja u nju, rekla mi je već što bih radila i kako bi me pomalo sve učila, a administracije će bit, u to uopće ne sumnjam.

uh, danas je decision day
Just..Me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 14:37   #15
Quote:
Just..Me kaže: Pogledaj post
@vojky, da, da kužim. a gle, mislim da se u odvjetništvu više nauči kakogod, s tim da je bilježnica osoba kod koje sam radila za vrijeme faksa i nekako imam više povjerenja u nju, rekla mi je već što bih radila i kako bi me pomalo sve učila, a administracije će bit, u to uopće ne sumnjam.
Ja onda ne bih dvojio. U takvom malom sustavu od svega par zaposlenih osobni kontakt i dobar odnos su ključni. Ostalo ionako moraš naučit.

Računaj da ćeš na poslu provoditi, kao i svi mi, praktično tjedno više vremena nego s obitelji. Biti tamo u dobrim, korektnim odnosima, je iznimno bitno.

I lijepo je čuti da danas, makar je kriza, ima mjesta za mlade pripravnike, u moje doba nije bilo ni za volontirat...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 17:20   #16
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ja onda ne bih dvojio. U takvom malom sustavu od svega par zaposlenih osobni kontakt i dobar odnos su ključni. Ostalo ionako moraš naučit.

Računaj da ćeš na poslu provoditi, kao i svi mi, praktično tjedno više vremena nego s obitelji. Biti tamo u dobrim, korektnim odnosima, je iznimno bitno.

I lijepo je čuti da danas, makar je kriza, ima mjesta za mlade pripravnike, u moje doba nije bilo ni za volontirat...
odlučila sam se za nju uh, nadam se da neću požaliti

a bome, nema baš mjesta za mlade pripravnike, ja sam presretna što mi se sve posložilo tako savršeno i što skačem drito s faksa na posao

hvala ljudi
Just..Me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 08:54   #17
Ok, pod "nju" misliš na????
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 10:38   #18
Javnog biljeznika. Ili biljeznikicu palj, ne pratis na satu
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 11:08   #19
Just..Me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 11:11   #20
Cestitam, btw sretno
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:39.