Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2011., 18:09   #1
Slijedi li nam kolaps?

Molim moderatora da mi ne seli temu pod naftu ili slično ( hvala )
jer ova tema je puno širja od nafte i ostalih tematika ..

Pa da počnemo ,

Želim čuti vaše prognoze o danjem rastu ekonomije ili padu ekonomije naime dok svi pišu o nezaposlenosti , desnim i ljevim i ostalim glupostima činjenica je da uzaludno trošimo energiju i baziramo cijelu ekonomiju na nečemu čega uskoro neče biti ,
Koliko če još biti nafte pitanje je vremena ali prije nego se svi istrjezne i shvate u kakvom smo zapravo k.. htio bi pitat nekog tko prati takvo stanje da uradi projekciju stanja u sljedečih 10 godina od trenutka kada stvarno nafte i nestane..

moja teorija ; zemlja če naglo poskupjeti ( poljoprivredna ) stanovi i nakaradne kuče po zagrebu če vrijediti baš kao i sam izraz urbana vila 0 kuna. Auti i strojevi bit če beskorisni . Pošto će poskupjet hrana na globalnoj razini pa tako i kod nas jer je uvozimo cijena stoke u hrvatskoj če naglo porasti tj onak tko če imati stoku biti če bogat čovijek .

Alternativni izvori energije poput vjetrenjača, solarnih ploča itd,, neznam kako če biti sa time i dali če se moč upotrebljavati ali isto tako mislim da pametne kuče koje štede energiju če biti sve atraktivnije i skuplje ..

ako neko nema ovakav crni scenarij ili ima još gori volio bi da ga iznese ..

pitanja za raspravu : ekonomija nakon nafte, alternativni izvori ( neto enegretska dobit ) , socijalno stanje itd..

__________________
sunch4ny 8)
S4sh4nn is offline  
Old 13.01.2011., 20:28   #2
Nema frke, ima atoma kolko oćeš, samo treba imat muda.

Neće biti dooma.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Old 13.01.2011., 20:50   #3
naravno da slijedi kolaps.zapad je prezadužen,istok i jug se dižu i treba doć do selidbe moći i kapitala.sad je samo pitanje kako to izvesti uz što manje štete po sve i isto hoće li zapad uopće dopustiti takav razvoj situacije.
ovako globalno gledajući mislim da je ljude nemoguće kontrolirati i da nam slijedi anarhija.kao što max keiser kaže ljudi u zemljama trećeg svijeta plaćaju 70-80 % prihoda samo za hranu i svaki porast cijena hrane je katastrofa.trenutno su cijene hrane najveće u povijesti,a očekiva se da će nafta koja je jedan od najvažnijih faktora u formiranju cijene hrane nastaviti rasti.dobar indikator šta će se dogoditi ako hrana još ode gore su ovi neredi u tunisu.
ja isto mislim da bi cijena poljoprivrednog zemljišta trebala rasti,hrane već manjka a broj ljudi na planeti se povećava.
nisam ekonomski stručnjak al očito je kad si dužan preko glave i jedva plaćaš kamate ,a kamoli da vraćaš glavnicu te i dalje posuđuješ vrijeme ti je blizu.to je slučaj sa više zemalja,a naravno svima znani prijer je naša draga amerika sa dugom od 300-400% bdp (priznaju 100%),nezaposlenosti preko 20% (priznaju oko 9%),ogromnim proračunskim deficitom koji financiraju štampanjem dolara (fed) te izvanproračunskim troškovima koji se mjere u stotinama milijardi,mastodontskim bankama koje preživljavaju uz pomoć države,zastarjelim energetskim i industrijskim sektorom,zastarjelim transportnim sektorom.....
astifan is offline  
Old 13.01.2011., 22:00   #4
Zaj situacija , cijeli kapitalizam se oslanjao na naftu tako da kao takav neče opstati , e sad kaj se tiče nuklearne energije kolikoje ona zapravo isplativa i moguča s obzirom na troškove po okoliš i proizvodnje, ?
__________________
sunch4ny 8)
S4sh4nn is offline  
Old 13.01.2011., 22:33   #5
Quote:
S4sh4nn kaže: Pogledaj post
Zaj situacija , cijeli kapitalizam se oslanjao na naftu tako da kao takav neče opstati , e sad kaj se tiče nuklearne energije kolikoje ona zapravo isplativa i moguča s obzirom na troškove po okoliš i proizvodnje, ?
nuklearna energija je najjeftiniji način proizvodje električne energije.istina početna ulaganja su velika al troškovi proizvodnje i samog goriva su mali u usporedbi sa drugim metodama dobivanja energije.istina tu su još i troškovi skladištenja n. otpada al sve je ukalkulirano.puno više štete ti radi jedna hidrocentala ili termoelektrana nego nuklearka.7 g sam radio na takvim postrojenjima i mogu reći da je termocentrala jedno od najprljavijih mjesta na koji ma sam bio,dim,kemikalije,gorivo,maziva....
nuklearka je opasna jedino ak nešto zakaže pa ode u zrak il dođe do curenja,al mjere sigurnosti su takve da je mala vjerovatnost da se nešto takvoga dogodi.
e sad,čitao sam da ni nuklearnog goriva nema neograničeno tj da će ga biti još samo par desetljeća,sad neznam zasigurno.
btw kad sam već spomenuo amere čujem da su njihove nuklearke kao i cijeli ees u jadnom stanju te planiraju gradit hrpu novih,nešto je čak i obama bio spominjao.s obzirom u kakvoj su sad situaciji i gdje idu sumnjam da će biti šta od toga.ove sadašnje građene su prije 30-40 g.
zanimljiv mi je slučaj brazila koji je danas skoro energetski neovisan.većina automobila koristi etanol kao pogonsko gorivo ili etanol pomiješan sa benzinom.brazilci su sada sigurno sretni kad vide kako cijene nafte i hrane idu gore a na njih to ima minoran utjecaj,a sigurno i daje poticaj ekonomiji dok se drugi guše
astifan is offline  
Old 13.01.2011., 22:43   #6
Quote:
astifan kaže: Pogledaj post
naravno da slijedi kolaps.zapad je prezadužen,istok i jug se dižu i treba doć do selidbe moći i kapitala.
Europa je prezaduzena, sto je drzava socijalnija ima veci dug. Kina je na klimavim nogama i taj balon bi mogao uskoro puknuti.

Koliko je ova lista tocna, ne znam, ali je zanimljivo za pogledati:
World's biggest debtor nations

Quote:
astifan kaže: Pogledaj post
trenutno su cijene hrane najveće u povijesti,a očekiva se da će nafta koja je jedan od najvažnijih faktora u formiranju cijene hrane nastaviti rasti.
Bile su i vece, a neki od razloga su pozari u Rusiji i proizvodnja biodizela.

Quote:
S4sh4nn kaže: Pogledaj post
Zaj situacija , cijeli kapitalizam se oslanjao na naftu tako da kao takav neče opstati , e sad kaj se tiče nuklearne energije kolikoje ona zapravo isplativa i moguča s obzirom na troškove po okoliš i proizvodnje, ?
Trziste ce se prilagoditi kao i svaki put do sad, samo ga treba pustiti da obavi svoje. Svaku krizu do sad kapitalizam je prezivio, sto manje ga se diralo, to je bilo bezbolnije. Istu stvar ne moze se reci za kontrolirana i upravljana trzista.
Skyrim is offline  
Old 13.01.2011., 23:11   #7
kina ima napuhane cijene nekretnina isto,al to za razliku od amerike čini samo mali dio njihove ekonomije i pregrmit će oni to.evo link zaduženosti,možda malo starije brojke al opsežnije
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of..._external_debt


čovjek govori da je američki dugo oko 300-400% bdp http://www.youtube.com/watch?v=NIucD...eature=recentf
al da farbaju brojke kao i obično.opet mislim da odnos veličine duga prema bdp-u nije jedino mjerilo ekonomske stabilnosti.uzmimo jednu njemačku koja je izvozno i proizvođački orjentirana ekonomija sa javnim dugom od oko 170% i amere sa dugom od 100% bdp i potrošački orjentiranom ekonomijom,ja bih se uvijek odlučio za njemačku.
opet američki bdp čini skoro četvrtinu svjetskog bdp te njihov dug isto čini četvrtinu ukupnog svjetskog duga što s obzirom na veličinu sigurno nije lako servisirati i da postoji volja ulagača za to,a koja je sve manja.
šta se tiče cijena hrane un kaže da su najveće dosad :http://danas.net.hr/novac/page/2011/01/11/0841006.html
preživit će sistem samo u kojem obliku,do nekih promjena će sigurno doć
astifan is offline  
Old 14.01.2011., 09:59   #8
Ovo je tema o nafti ili...?

I kakve veze ima nafta sa cijenom urbanih vila?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Old 14.01.2011., 15:20   #9
Ovo je tema o ekonomiji koja sljedi kroz 10 godina i koja če se desiti 99% radi poskupljenja nafte , poskupljenje nafte če dovesti to poskupljenja i ostalih energenata sve zajedno če dovesti do toga da če cijena hrane otič u nebese i tu dolaze urbane vile koje su precjenjene i niš ne koriste osim da ih kupe oni koji se žele osiječat urbano zajedno sa njihovim urbanim autima i poslovima koji u novoj i nastaloj situaciji nemaju pravu vrijedonst ..

Urbana vila mi je samo jedna od usporedba kako se naša vlada priprema za novu situaciju umjesto da potiče poljoprivredu i da pusti poljoprivredna dobra koja če imati vrijednost za kojih 10 godina ona ta dobra pretvara u građevinsku zonu i naseljava gradove sa hrpom ljudi koji neče imat šta za jest ..

dakle ovo je moja vizija nadam se da je pre pesimistična a ova tema se sastoji od nafte, ulaganja, buduče ekonomije i svega što je povezano rastom nafte .. (pesticidi, gnojiva, šamponi ) itd..

ako če rast cijena nafte po nekim procijenama i za 100 % u narednih 5 godina je u hrvatikstanu ne vidim izlazak iz krize tj vidim samo da smo sad jako bogati ljudu u usporedbi kako čemo biti a jedan tipični isprani potrošač sa urbanom vilom i smartom koji ispija kave u tkalći če biti siromah naspram seljaka koji će imati 2 krave i par pajceka
__________________
sunch4ny 8)
S4sh4nn is offline  
Old 14.01.2011., 15:33   #10
Ja ću prerađivati otpad. Njega nikad neće faliti.
Begemotica is offline  
Old 14.01.2011., 15:42   #11
Moj dojam je da čak i ako se maksimalno krene na atomsku energiju, to neće nikako moći kompenzirati nestanak nafte. Tako fleksibilnu i praktičnu energiju struja ne može zamijeniti.

A budući da postojeći oblik kapitalizma uvijek trči na oštrici noža jer je baziran na očekivanjima i trgovini očekivanja, što sustav napreže do krajnjih granica i rezervna margina sigurnosti je gotovo zanemariva, ozbiljni problemi s opskrbom sveprisutnog energenta kao što je nafta će izazvati urušavanje ekonomskog sustava kakav postoji.

Ili to, ili će biti otktriven izvor energije koji doista može parirati nafti, na što baš i ne računam.
The Avenger is offline  
Old 14.01.2011., 16:02   #12
Da dosta zaj.. ovakav sustav je prenapregnu i troši suludo energiju stvarno ne propagiram vođenu ekonomiju ali ovo je kaos.. baš u pogledu suludog trošenja energije.. mislim da če karaj nafte bit i kraj globalnoj ekonomiji tako da hrvatska samo od turizma neče preživjet .

neznam dali bi bio ovo dobar plan za hrvasku ..

razvijanje poljoprivrede , manja imanja i zadruge
razvijanje infrastrukture za distribuciju poljoprivrednih dobara ( željeznica )
razvijanje znanosti i poljoprirede bez pesticida , umjetnih gnojiva itd.
razvijanje malih obrtnika ( stolarije, staklari itd )
strategija za energetiku ( vjetarm solarne ploče ) kako bi svako domačinstvo imalo svoju vlastitu energiju a država svoju

itd..

mislim da nevidljiva ruka u globalnoj ekomiji nebi mogla riješit ove probleme prije krize.
__________________
sunch4ny 8)
S4sh4nn is offline  
Old 14.01.2011., 16:03   #13
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Ja ću prerađivati otpad. Njega nikad neće faliti.
ja sam bio zaradio dobru lovu baveći se jednom vrstom otpada,al ne bih u detalje i ne bavim se više time.
u otpadu je hrpa korisnih sirovina,posebno plemenitih metala.po jedinici težine elektronički otpad sadrži više npr zlata od zlatne rudače a tu su i drugi korisni metali kao platina ,srebro,bakar...
mislim da se iz organskog otpada isto mogu dobivati plinovi koji se kasnije koriste kao energent.puno se toga baca,posebno kod nas
astifan is offline  
Old 14.01.2011., 16:26   #14
Quote:
astifan kaže: Pogledaj post
čovjek govori da je američki dugo oko 300-400% bdp
OK, ajmo to sad malo demistificirat. Dakle, dođe Bernanke ujutro na posel, stisne "Enter" i sav Američki dug je vraćen.

Jel ima ko protiv ovakvog zapažanja?
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Old 14.01.2011., 16:33   #15
Kraj je neizbježan, samo kada? Mislim da ne tako skoro, jer bi već Japanci ili Ameri izbacili auto koji ne troši naftne derivate u masovnu proizvodnju. Šta da sutra nestane nafte? Cijela autoindustrija propada. Kad nafta bude pri kraju već ćemo voziti električne ili tko zna kakve aute. Ne bi se veliki zaj.... s toliko radnih mjesta i tolikim novcem da je kraj tu iza ugla. Moje mišljenje, koje može biti i totalno krivo jer sam laik u ovim pitanjima. U nekim sličnim stvarima sam bio 100% u pravu, a u nekima 100% u krivu. Priznajem, pa me nemojte pljuvati, pliz, liz, iz, z.
Matej2801 is offline  
Old 14.01.2011., 16:41   #16
Ajde bogati, propast svijeta se proriče ima valjda već 7000 godina, recimo da su brijali o tome i u Bibliji.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Old 14.01.2011., 17:23   #17
Quote:
maq kaže: Pogledaj post
OK, ajmo to sad malo demistificirat. Dakle, dođe Bernanke ujutro na posel, stisne "Enter" i sav Američki dug je vraćen.

Jel ima ko protiv ovakvog zapažanja?
napokon...
prava snaga amerike je u njenoj valuti i svi njihovi dugovi su u us dolarima...
znaci u slucaju ekstemnih situacija i totalnog raspada sistema,amerika nastama sav svoj dug vrati ga, i krene iz pocetka s novom valutom ...
i ko im sto moze/
kkresho is offline  
Old 14.01.2011., 18:19   #18
Quote:
kkresho kaže: Pogledaj post
napokon...
prava snaga amerike je u njenoj valuti i svi njihovi dugovi su u us dolarima...
znaci u slucaju ekstemnih situacija i totalnog raspada sistema,amerika nastama sav svoj dug vrati ga, i krene iz pocetka s novom valutom ...
i ko im sto moze/
a znaš da se onaj kome si dužan uvijek želi namirit,pogledaj samo lihvare,ako nemaš lovu traže stan,auto,bilo šta..
u slučaju da ameri počmu muljat to ti znači automatski rat.
nema šanse da se dopusti bradonji da samo naštanca lovu,a i da naštanca dolar je gotov a to je već totalni raspad sistema.
ameri imaju dva izbora:jedan je da i dalje štancaju šta će uništit dolar,a drugi je da odmah podvuku crtu,prihvate gubitke i krenu ispočetka.
ima i treća opcija ,a to je prokušana metoda da idu sa rušenjem kine i drugih iznutra,ono kao revolucija uvođenje demokracije i sl,al budemo već vidjeli.
7000 tisuća se govori o kraju svijeta al sve donedavno nismo imali sposobnost samouništenja.ekonomske promjene sigurno slijede,a koliko će to izazvat nereda-nadajmo se što manje,a šta bude da bude sumnjam da je kraj svijeta.ljudi će umirat tj već umiru u tunisu zbog hrane i bit će toga sve više al to nije ništa abnormalno za ovaj naš svijet,ljudi se rađaju i umiru,dosad smo savladali sve prepreke pa ćemo i ovu
astifan is offline  
Old 14.01.2011., 18:40   #19
POZ :)

Možda je Kina "too big to fall"?
Neće biti doom-a.
Veliki sam ljubitelj "Star Trek" i ljubitelj utopije sa sistemom "naletimo na problem, stanemo, riješimo ga, idemo dalje..."ali mislim da će svijet za cca 100 let izgledati kao "Bladerunner".
seno is offline  
Old 14.01.2011., 19:02   #20
Od uvijek. Što misliš da je sve ovo što se dešava slučajno? EU i je nastala da se stvori superdržava, a nacije se podijele po regijama. Samo toga nema na TV. Plasiraju se bajke o lakom novcu. Cilj im je uništiti srednji sloj , male i srednje poduzetnike, te da se sve centralizira i da jedini monopol imaju multinacionalne korporacije. Tako funkcionira NWO.
Za sad guraju, nece dugo jedan od dokumantisa na tu temu... mozda malo precrno obojan ali ne bi trebao biti daleko od istine

http://grab-videos.com/iousa-watch-movie-online/
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:11.