Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2014., 19:45   #121
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Sposobnosti F-22 za lupanje po podu su patetične i smijurija bez premca.
S ovim dijelom se ne bih baš složio. Dovoljno su sposobne da ti recimo unište radare i komunikacijska i zapovjedna mjesta, PZO bitnice i sl. lijepe stvari. Onda će F-16 i F-35 uništiti ostalo.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 19:50   #122
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
nego, pak-fa...
Koliko ima istine da indijci nisu zadovoljni PAK FA? Izašao je članak koji nije službeni stav indijskog ministarstva obrane ali koji nije ni demantiran, a s obzirom da financiraju pola razvoja njihov stav prema projektu je bitan.

Uzgred, drago mi je da si se malo više aktivirao pisanjem.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 10:44   #123
Ja bih još više pisao o vojnim sposobnostima stranih zemalja i njihovim sustavima da se imam s kime dopisivati. Ali malo tko išta želi pisati ili komentirati, a da to nije A) lijepljenje nekog linka, olfo vijesti ili B) neki pljuvačko-politički upis koji nema puno veze s tehničkim ili taktičkim aspektom nekog sustava ili (hipotetskog) vojnog djelovanja.

Tko će ga znati za pak-fa. Kako i sam kažeš, to nije službeni stav. To što nije demantiran može značiti nešto, ali i ne mora, jer gdje bi došli da sve i sva po medijima idu službeno komentirati i demantirati. Nažalost, odgovor je: ne znam. Valjda ćemo to vidjeti kroz par godina, kad se sve malo više zahukta.

Ako ćemo baš špekulirati: i taj tekst koji jest pričao da njihovo RZ nije zadovoljno sa pakfa rekao je da tri točke oko kojih su najmanje zadovoljni jesu: 1. rusi nisu spremni predati svu tehnologiju. 2. da nisu zadovoljni motorima, jer žele nove motore, ne varijantu za flanker seriju i 3. da je preskup.

Ako ćemo pravo, točka jedan je stvar politike. Sve ovisi kako su se dogovorili prije i koliko su platili. Jasno je da ni rusi baš ne bi htjeli predati svu tehnologiju ako baš ugovorom ne moraju. točka dva recimo stoji, ali posve novi i bolji motori su u razvoju. I taman bi mogli biti spremni kad i indijska inačica bude spremna. E sad, jedino ako rusi neće prodati te nove motore, to jest onda prilična pljuska indijcima. Ali to ćemo tek vidjeti. Točka tri je opet donekle stvar politike, jer novac to uvijek jest. S obzirom kolko koštaju stvari po svijetu, normalno je da ni pak-fa neće biti jeftin. Nisu valjda očekivali svašta za kikiriki cijene? Ali detalje o cijeni nemamo pa ne možemo ni pričati o tome...
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 13:15   #124
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Ako ćemo baš špekulirati: i taj tekst koji jest pričao da njihovo RZ nije zadovoljno sa pakfa rekao je da tri točke oko kojih su najmanje zadovoljni jesu: 1. rusi nisu spremni predati svu tehnologiju. 2. da nisu zadovoljni motorima, jer žele nove motore, ne varijantu za flanker seriju i 3. da je preskup.

...
Slažem se, mislim da špekuliraš u pravom smjeru. PAK FA će biti izvanredan zrakoplov kad jednog dana uđe u službu i ne vidim šta tu Indija ima biti nezadovoljna s TT strane, posebno kad uzmemo u obzir da u njih još lete MiG-21 i da je njihov najveći domet do sada u avioindustriji drljavi Tejas.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 17:11   #125
To su možda raznorazna pravna pitanja gdje je teško sve precizno i jednoznačno dogovoriti u svaki sitni detalj pa onda dve strane različito interpretiraju svoja prava. Vjerojatno je to i razlog zašto se već godinama odugovlači s potpisivanjem ugovora za Rafale. Svakako da bi indijci htjeli što je moguće više tehnološkog transfera, i ako postoji makar i jedno pitanje koje je nedovoljno dobro definirano, oko toga će se lomiti koplja. A isto tako je lako moguće da postoje frakcije, jedna koja vodi pregovore za indiju i određuje stvari, a druga recimo koja je pričala s medijima i tuži se na nedovoljan transfer tehnologije. A zapravo je spor između tih indijaca samih jer se nisu mogli dogovoriti što zapravo žele i koliko su to spremni platiti. Sve je to moguće, tko će ga znati...
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 14:46   #126
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
To su možda raznorazna pravna pitanja gdje je teško sve precizno i jednoznačno dogovoriti u svaki sitni detalj pa onda dve strane različito interpretiraju svoja prava. Vjerojatno je to i razlog zašto se već godinama odugovlači s potpisivanjem ugovora za Rafale. Svakako da bi indijci htjeli što je moguće više tehnološkog transfera, i ako postoji makar i jedno pitanje koje je nedovoljno dobro definirano, oko toga će se lomiti koplja. A isto tako je lako moguće da postoje frakcije, jedna koja vodi pregovore za indiju i određuje stvari, a druga recimo koja je pričala s medijima i tuži se na nedovoljan transfer tehnologije. A zapravo je spor između tih indijaca samih jer se nisu mogli dogovoriti što zapravo žele i koliko su to spremni platiti. Sve je to moguće, tko će ga znati...
Mislio sam reći da avionu samom po sebi ništa ne fali, a sad transfer tehnologije je naravno nešto sasvim drugo i kao i obično, vrlo nezgodna stvar za dogovoriti.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 17:02   #127
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Mislio sam reći da avionu samom po sebi ništa ne fali, a sad transfer tehnologije je naravno nešto sasvim drugo i kao i obično, vrlo nezgodna stvar za dogovoriti.
Rusi ni prije nisu davali "svu" tehnologiju i domace varijante su uvijek bile bolje od eksportnih.
Cisto sumnjam da ce biti drukcije u slucaju PAF-FA. Vjerojatno ce dobit avion sa flankerovim motorima.

Nego zna li neko razliku izmedju Oniksa i Yakhonta koji je eksportna verzija Oniksa?
Jesu li u tom slucaju isto postupali?
__________________
Fortes Fortuna Adiuvat
Hawker is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 18:08   #128
Quote:
Hawker kaže: Pogledaj post
Rusi ni prije nisu davali "svu" tehnologiju i domace varijante su uvijek bile bolje od eksportnih.
Cisto sumnjam da ce biti drukcije u slucaju PAF-FA. Vjerojatno ce dobit avion sa flankerovim motorima.

Nego zna li neko razliku izmedju Oniksa i Yakhonta koji je eksportna verzija Oniksa?
Jesu li u tom slucaju isto postupali?
Sve šta su se Indijci i Rusi dogovorili će bit ispoštovano i glupo je uopće i mislit da su Rusi rekli da će nešta naučit Indijce inženjeriji i potpisat ugovor za novce a onda kazat i uzet novce. Takav način novinarstva vrijeđa inteligenciju.

Problem masa je šta ne znaju uopće šta je dogovoreno, kad, kako za koliko - apsolutno ništa ali zato bez problema govore kao da su ugovor potpisali sami
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 20:54   #129
U kakvom su stanju Kirovi i Slave? Čitao sam da je počela modernizacija Admirala Nakhimova, i da su u planu i ostali, i u istom članku kaže da modernizacija Kirova započinje nakon modernizacije Slavi. Što bi značilo da su Moskva, Varyag i Marshal Ustinov već riješeni? Na netu nalazim samo pretpostavke da su Moskva i Varyag dobili P-1000. Ostali sustavi? Ima li netko možda kakve informacije? Hvala
nistaneznan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 23:18   #130
Quote:
nistaneznan kaže: Pogledaj post
U kakvom su stanju Kirovi i Slave? Čitao sam da je počela modernizacija Admirala Nakhimova, i da su u planu i ostali, i u istom članku kaže da modernizacija Kirova započinje nakon modernizacije Slavi. Što bi značilo da su Moskva, Varyag i Marshal Ustinov već riješeni? Na netu nalazim samo pretpostavke da su Moskva i Varyag dobili P-1000. Ostali sustavi? Ima li netko možda kakve informacije? Hvala
Nakimov će sad proć po najavama poprilično brutalnu modernizaciju. Poslje njega na modernizaciju ide Petar Veliki a unatoč najavama mislim da je odzvonilo preostalim Kirovima iako se to uvik može prominit.

Slave su modernizirane sa Vulkanima, međutim ostim standardnog održavanja to je više manje to. Mislim da će takva situacija potrajat dok se nevidi kako je prošla modernizacija Nakimova a onda bi mogle usljedit ozbiljnije modernizacije i Slava.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 07:57   #131
nisam bas nasao sluzbenih potvrda o tome koje slave su dobile vulkane. sve suto tvrdnje po raznim neslizbenim stranicama. neki kazu da jedna slava nosi vulkane, neki da dvije nose, neki da tri. ali uglavnom se slaza da je to bio zahvat modernizacije krajem hladnog rata, kad su uostalom vulkani i dosli u uporabu i kad su se poceli stavljati i na druga plovila.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 10:24   #132
zapovjednik ruskog RZ tvrdi da 2017. kreće rad na nasljedniku miga31

Stvari se dakle kotrljaju. Kako je prijevod teksta srocen, ispada da 2017. kreće nekakav razvoj i istrazivanje koji ce oblikovati avion. To se malo ne slaze s njegovim ocekivanim datumom prvih isporuka vojsci koji tvrdi da bi mogao biti 2025 ali ajde, generali su uvijek preoptimisticni. No recimo da danas traju neke preliminarne radnje, nek projekt dobije zeleno svjetlo 2017, trebat ce mu par godina da se definira sto se tocno zeli i onda izrada prototipa ide relativno brzo. Mozda do 2022. prototip i poleti. Ali do prvih isporuka, ako sve dobro krene, tesko da ce doci prije 2027. Odnosno nakon upoznavanja sa sustavom, obuke i dovoljno aviona za prve formacije, ulazak u sluzbu oko 2029. Valjda cemo jos biti zivi do tada da i to vidimo.

Naravno, to je raspored za neki novi avion. Ako se radi o posebnoj inacici pakfa ili cak daljnoj doradi projekta miga31 onda bi to zaista moglo sve ici brze i posve je moguce da taj period 2017-2025 bude dovoljan i za istrazivanje, izradu projekta, prototipa i pokretanje proizvodnje. Ovisi o kakvim bi se modifikacijama radilo.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 17:39   #133
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
zapovjednik ruskog RZ tvrdi da 2017. kreće rad na nasljedniku miga31

Stvari se dakle kotrljaju. Kako je prijevod teksta srocen, ispada da 2017. kreće nekakav razvoj i istrazivanje koji ce oblikovati avion. To se malo ne slaze s njegovim ocekivanim datumom prvih isporuka vojsci koji tvrdi da bi mogao biti 2025 ali ajde, generali su uvijek preoptimisticni. No recimo da danas traju neke preliminarne radnje, nek projekt dobije zeleno svjetlo 2017, trebat ce mu par godina da se definira sto se tocno zeli i onda izrada prototipa ide relativno brzo. Mozda do 2022. prototip i poleti. Ali do prvih isporuka, ako sve dobro krene, tesko da ce doci prije 2027. Odnosno nakon upoznavanja sa sustavom, obuke i dovoljno aviona za prve formacije, ulazak u sluzbu oko 2029. Valjda cemo jos biti zivi do tada da i to vidimo.

Naravno, to je raspored za neki novi avion. Ako se radi o posebnoj inacici pakfa ili cak daljnoj doradi projekta miga31 onda bi to zaista moglo sve ici brze i posve je moguce da taj period 2017-2025 bude dovoljan i za istrazivanje, izradu projekta, prototipa i pokretanje proizvodnje. Ovisi o kakvim bi se modifikacijama radilo.

Je se sićaš kad san ti ja govoria da to ide i da je to ka amen a nisi virova?!?

Istu situaciju smo imali i sa Su-30/34 a imat će mo je i sa svim ostalim.

Program naoružanja Ruske vojske je nenormalno ogroman i neshvatljiv.

Oni samo ove godine dobivaju 260 novih aviona i helikoptera i 80

moderniziranih + ICBM-e, podmornice, brodove, PZO, logistiku, komunikacije,

satelite, nova oprema vojnika "Ratnik", sve živo .... a tek je 2014-a

2015-e u sastav Ruske vojske kreće ulazit i nova generacija oklopa,

i bla blah .... nema smisla ni govorit - brutala
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 19:21   #134
rusi će sami odlučiti žele li cca 300 pakfa (kroz eksploatacijski vijek od 30 god) zamijeniti s jedno 150 posve novih presretača nasljednika miga31 kroz isti vijek. Osobno ne vidim da im se to isplati, al oni možda imaju drukčiju računicu.

A sve dosadašnje vijesti još ništa jasno ne govore, i dalje je moguće da se radi bilo o posve novoj preradi mig31 projekta ili drukcijoj verziji pakfa. Dakle i jedna i druga i treca opcija su na stolu. Teoretski je moguca i cetvrta opcija - posve novi avion u suradnji s drugom zemljom, ali tesko da bi to i kina i indija htjele.

Vidjet cemo za jedno 5-6 godina, do tada bi trebao poletjeti prototip zele li do 2025 pokrenuti serijsku proizvodnju.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 20:18   #135
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
rusi će sami odlučiti žele li cca 300 pakfa (kroz eksploatacijski vijek od 30 god) zamijeniti s jedno 150 posve novih presretača nasljednika miga31 kroz isti vijek. Osobno ne vidim da im se to isplati, al oni možda imaju drukčiju računicu.

A sve dosadašnje vijesti još ništa jasno ne govore, i dalje je moguće da se radi bilo o posve novoj preradi mig31 projekta ili drukcijoj verziji pakfa. Dakle i jedna i druga i treca opcija su na stolu. Teoretski je moguca i cetvrta opcija - posve novi avion u suradnji s drugom zemljom, ali tesko da bi to i kina i indija htjele.

Vidjet cemo za jedno 5-6 godina, do tada bi trebao poletjeti prototip zele li do 2025 pokrenuti serijsku proizvodnju.


Još ne razumiš ..... sljedeće je na stvari ...

- Postojeći MiG-31 idu na BM standard .... ali se razvija još jedna puno brutalnija modernizacija od "BM" verzije za sve postojeće MiG-31BM koja kreće nakon završene modernizacije uz potpuno novi presretač.

Nisi virova i kad san ti govoria da neće u konačnici ić ispod 100 MiG-35 pa evo nas sad tu a ista je priča bila i sa Su-34 i Su-30 i svačim oko čega se ja i ti uvatimo raspravljat.

Gledaj čoviče moj dobri ... da mi pričamo o bilo kojoj drugoj naciji ja prvi bi reka i razmišlja ka i ti ... ako ne i konzervativnije ... međutim ovdi konzervativna logika ne virdi ... ovdi vride drugačije postavke i neovisno o tome šta ti ja to mogu podrobnije objasnit na pivi koja je šema - to nije zasad niti iman vrimena ....

stoga dok ne budemo pričali o bilo kojoj drugoj državi ako želiš bit točan tribat ćeš način razmišljanja prilagodit mom a mislim da znaš koji je to ...
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 11:06   #136
Stvar je samo u sljedećemu: Ja držim da amerika previše troši na vojsku. Ne iz nekakvih antiameričkih razloga, već čisto radi njih samih. Ti troškovi su ekonomski štetni po njih samih. A najjače su gospodarstvo na svijetu. Sad su konačno krenuli u neku štednju, iako je to po meni premalo. Ali vidjet ćemo.

Amerika će u periodu 2011-2020 potrošiti jedno 2000 milijardi dolara na razvoj nove opreme i kupnju/modernizaciju naoružanja.
Rusija će u periodu 2011-2020 potrošiti jedno 700 milijardi dolara za iste svrhe.

Ali amerika ima gospodarstvo od 16,8 bilijuna dolara, a rusija od 2,1 bilijuna. Po tome rusija iako nominalno troši cca 3 puta manje, realno za svoje mogućnosti troši zapravo dva i pol puta više na obnovu naoružanja.

I još tu ne pomaže činjenica da se rusko gospodarstvo usporilo, a sad kad su još došle posljedice događanja u ukrajini trebat će vidjeti koliko će dugoročno to još utjecati na gospodarstvo. Ti ćeš reći da neće, da će rusija u hipu skočiti na 4-5% rasta, već to znam. Ali pričekajmo pa vidimo. Još prije svega ovoga u ukrajini je medvedev najavio smanjivanje državnog budžeta za barem 5% u sljedeće tri godine. A tad su još bili optimistični s gospodarskim rastom.

Naravno, ona gore računica je samo za razvoj i nabavku oružja. pravo opterećenje je ono ukupno za vojsku i tu rusi troše tek nešto više od amera, ne 2 i pol puta. Ali opet, to znači da je skok u periodu 2011-2020 privremen i da mora pasti inače će se ili A) naći s hrpom opreme koja stoji nekorištena, a plaćena je papreno ili B) povećat će vojsku što će pak zaista dovesti do situacije da i dugoročno rusija troši po 2 i više puta više od amerike na vojsku.

Dakle, nije stvar da se ne može financirati mig-41 il što već. Pitanje je je li to mudro? Je li bolji povratak uloženoga ostvariv nekim drugim projektom? Treba li se voditi srcem (Uuu, moramo imati najkul presretač ikada!) ili glavom (ajmo imati najjaču *održivu* vojnu silu koju možemo imati)?
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 12:42   #137
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Stvar je samo u sljedećemu: Ja držim da amerika previše troši na vojsku. Ne iz nekakvih antiameričkih razloga, već čisto radi njih samih. Ti troškovi su ekonomski štetni po njih samih. A najjače su gospodarstvo na svijetu. Sad su konačno krenuli u neku štednju, iako je to po meni premalo. Ali vidjet ćemo.

Amerika će u periodu 2011-2020 potrošiti jedno 2000 milijardi dolara na razvoj nove opreme i kupnju/modernizaciju naoružanja.
Rusija će u periodu 2011-2020 potrošiti jedno 700 milijardi dolara za iste svrhe.

Ali amerika ima gospodarstvo od 16,8 bilijuna dolara, a rusija od 2,1 bilijuna. Po tome rusija iako nominalno troši cca 3 puta manje, realno za svoje mogućnosti troši zapravo dva i pol puta više na obnovu naoružanja.

I još tu ne pomaže činjenica da se rusko gospodarstvo usporilo, a sad kad su još došle posljedice događanja u ukrajini trebat će vidjeti koliko će dugoročno to još utjecati na gospodarstvo. Ti ćeš reći da neće, da će rusija u hipu skočiti na 4-5% rasta, već to znam. Ali pričekajmo pa vidimo. Još prije svega ovoga u ukrajini je medvedev najavio smanjivanje državnog budžeta za barem 5% u sljedeće tri godine. A tad su još bili optimistični s gospodarskim rastom.

Naravno, ona gore računica je samo za razvoj i nabavku oružja. pravo opterećenje je ono ukupno za vojsku i tu rusi troše tek nešto više od amera, ne 2 i pol puta. Ali opet, to znači da je skok u periodu 2011-2020 privremen i da mora pasti inače će se ili A) naći s hrpom opreme koja stoji nekorištena, a plaćena je papreno ili B) povećat će vojsku što će pak zaista dovesti do situacije da i dugoročno rusija troši po 2 i više puta više od amerike na vojsku.

Dakle, nije stvar da se ne može financirati mig-41 il što već. Pitanje je je li to mudro? Je li bolji povratak uloženoga ostvariv nekim drugim projektom? Treba li se voditi srcem (Uuu, moramo imati najkul presretač ikada!) ili glavom (ajmo imati najjaču *održivu* vojnu silu koju možemo imati)?

Slažem se...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:47   #138
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Stvar je samo u sljedećemu: Ja držim da amerika previše troši na vojsku. Ne iz nekakvih antiameričkih razloga, već čisto radi njih samih. Ti troškovi su ekonomski štetni po njih samih. A najjače su gospodarstvo na svijetu. Sad su konačno krenuli u neku štednju, iako je to po meni premalo. Ali vidjet ćemo.

Amerika će u periodu 2011-2020 potrošiti jedno 2000 milijardi dolara na razvoj nove opreme i kupnju/modernizaciju naoružanja.
Rusija će u periodu 2011-2020 potrošiti jedno 700 milijardi dolara za iste svrhe.

Ali amerika ima gospodarstvo od 16,8 bilijuna dolara, a rusija od 2,1 bilijuna. Po tome rusija iako nominalno troši cca 3 puta manje, realno za svoje mogućnosti troši zapravo dva i pol puta više na obnovu naoružanja.

I još tu ne pomaže činjenica da se rusko gospodarstvo usporilo, a sad kad su još došle posljedice događanja u ukrajini trebat će vidjeti koliko će dugoročno to još utjecati na gospodarstvo. Ti ćeš reći da neće, da će rusija u hipu skočiti na 4-5% rasta, već to znam. Ali pričekajmo pa vidimo. Još prije svega ovoga u ukrajini je medvedev najavio smanjivanje državnog budžeta za barem 5% u sljedeće tri godine. A tad su još bili optimistični s gospodarskim rastom.

Naravno, ona gore računica je samo za razvoj i nabavku oružja. pravo opterećenje je ono ukupno za vojsku i tu rusi troše tek nešto više od amera, ne 2 i pol puta. Ali opet, to znači da je skok u periodu 2011-2020 privremen i da mora pasti inače će se ili A) naći s hrpom opreme koja stoji nekorištena, a plaćena je papreno ili B) povećat će vojsku što će pak zaista dovesti do situacije da i dugoročno rusija troši po 2 i više puta više od amerike na vojsku.

Dakle, nije stvar da se ne može financirati mig-41 il što već. Pitanje je je li to mudro? Je li bolji povratak uloženoga ostvariv nekim drugim projektom? Treba li se voditi srcem (Uuu, moramo imati najkul presretač ikada!) ili glavom (ajmo imati najjaču *održivu* vojnu silu koju možemo imati)?


Jasno je to meni stari i ja se i slažem sa ovin načinom međutim međutim međutim .... ako si čita postoji više stvari koje se kose sa ovakvim načinom razmišljanja koje čisto gleda samo s jednog aspekta koji koliko got bia ispravan ne daje punu sliku. O čemu se radi:

1. Ruska Federacija se odlučila naoružat i to je stavila pod svoje prioritete No.1. To već govori samo za sebe ali ako su se odlučili naoružat onda će se i naoružat tim više šta je to No.1 prioritet. Ruskoj Federaciji je kroz povijest vojska uvik bila neophodna te kako smo mi uvik pušili šta je nismo imali tako su od njih uvik pušili jer su je uvik imali. Sad pazi ovo - gro kupovine svega će se dogodit do 2020 i posli toga će se izdvajanja za vojsku bitno smanjit jer će 70-80% svega već bit kupljeno i plaćeno pa sad ako se štagot i bude kasnije isporučivalo radi kašnjenja šta se tiče novaca to će bit to.

2. Ako si primjetia distribucija novaca u Ruskom proračunu se minja iz godine u godinu upravo iz razloga šta ekonomija ne piči 4-5% kako je planirano već manje no kako je naoružavanje Ruske vojske No.1 prioritet onda novci nisu upitni.

3. Sva ulaganja u tvornice i istraživanja koja nisu mala a predviđena su troškovima do 2020 neće bit "bačena" samo u smislu izdvajanja za vojsku jer kako sami Rusi kažu tvornice se projektiraju sa dvojnom namjenom tj nakon 2020 ogroman dio moderniziranih kapaciteta i novih proizvodnih kapaciteta će krenit izbacivat proizvode čisto civilne namjene a i za razliku od Sovjetskog vrimena kad su vojna istraživanja bila čisto vojna u Ruskoj Federaciji se sva vojna istraživanja momentalno primjenjuju i u civilnim.

4. Rusija ima vriču para od oko 700 milijardi $ i ako zatriba kako je naoružavanje No.1 razlika će se lako nadomistit. Uostalom kako i sam vidiš ekonomija je nepredvidiva i danas može bit ovako a sutra onako tako da je teško predvidit šta će bit za po ure a kamoli za godinu dana. Ruska Federacija je prema planu tribala tokom 2014-e dignit razinu zaduživanja sa 11 na 14.5% BDP-a kako bi izfinancirala nekakva sranja međutim evo sad je 2014-a, sankcije su i sranja su a Ruska Fedracija bilježi već sad +1%BDP-a novca uz regularno financiranje svega planiranog .....


dalo bi se tu još svašta kazat međutim samo ti govorin da ako neka država odluči dignit vojsku ka šta su Rusi odlučili onda će to i napravit i neće cvilit ka kujice radi svakog ekonomskog pokazatelja.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 22:25   #139
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
nisam bas nasao sluzbenih potvrda o tome koje slave su dobile vulkane. sve suto tvrdnje po raznim neslizbenim stranicama. neki kazu da jedna slava nosi vulkane, neki da dvije nose, neki da tri. ali uglavnom se slaza da je to bio zahvat modernizacije krajem hladnog rata, kad su uostalom vulkani i dosli u uporabu i kad su se poceli stavljati i na druga plovila.
A šta se dešava s onom Slavom koja je ostala Ukrajini i nikad nije dovršena? Jesu je Rusi čopili na Krimu ili je prebačena negdje?
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 01:00   #140
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
A šta se dešava s onom Slavom koja je ostala Ukrajini i nikad nije dovršena? Jesu je Rusi čopili na Krimu ili je prebačena negdje?
Koliko znam, ta Slava nije ni bila stacionirana na Krimu a Rusi su ionako objavili da nemaju nikakve volje kupit ni obnavljat taj brod.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.