Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2004., 08:39   #81
prokopat` ću malo po temama, sad se ne sjećam...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 08:55   #82
Quote:
Commodus kaže:
hm...

ne sjećam se zaključka!

ne mora imati nikoga zaposlenog, ako je barem jedan od direktora osiguran po nekoj drugoj osnovi! a on nije, jer ne radi nigdje!

?

stvarno ne znam (sad bih zavapio Gospode Vojky... ovaj Bože, ali nisam baš pretjerano religiozan )
Kako nismo monarhija, ne moraš Boga zazivati oko zakona...

U firmi ne mora biti nitko zaposlen. Jedino, kao direktor se ne bi nakon završetka škole mogao prijaviti na biro kao nezaposleni. Također, imati firmu bez zaposlenih se porezno baš i ne isplati.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 09:32   #83
možeš biti vlasnik firme s tim da za direktora imenuješ neku drugu osobu
s poreznog smisla u nekim slučajevima nije frka i to ako imaš veliki kapital u opremi. amortizacija i tako to
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 09:42   #84
Quote:
Vojky kaže:
Kako nismo monarhija, ne moraš Boga zazivati oko zakona...

U firmi ne mora biti nitko zaposlen. Jedino, kao direktor se ne bi nakon završetka škole mogao prijaviti na biro kao nezaposleni. Također, imati firmu bez zaposlenih se porezno baš i ne isplati.
ne kužim, zašto se porezno ne isplati? Pa plaćnje poreza na dobit i vađenje te love van manje košta nego da isplaćuješ plaću. Ili možda misliš na putne troškove, loko vožnju?
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 13:35   #85
Question Osnivanje obrta... pitanja mnoga

Na početku mogu staviti samo ovo:


Nemam pojma o ničemu kaj se obrta tiče, a ideju što bi radio, imam.
E sad molim vas iskusne forumaše da mi pomognu kako otvoriti obrt, što je sve potrebno i koje su sve opcije.
Ili mi se više isplati otvarati firmu možda?

Znači, ja bi radio kuhinje, ormariće i sve te poslove koji se tiču nekakvog internog uređenja od drva. Naravno nisam završio tu školu, pa ne mogu otvoriti stolarski obrt, ali sam čuo da postoje i nekakvi slobodni obrti.
I da, dal mogu još uvjek raditi u firmi di sad radim, a poslovati kroz svoj obrt ili firmu? (čisto zbog stalnog priljeva financija)

Molim vas pomozite mi, jer o tome već fakat dugo razmišljam i sad sam nekak skupio hrabrosti i svega što mi treba da bi konačno krenuo u sve to.

Hvala vam svima unaprijed!
__________________
Nekada su konji vukli tramvaje, a danas se voze u njima
bdugorep is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 14:23   #86
Re: Osnivanje obrta... pitanja mnoga

Quote:
bdugorep kaže:
Na početku mogu staviti samo ovo:


Nemam pojma o ničemu kaj se obrta tiče, a ideju što bi radio, imam.
E sad molim vas iskusne forumaše da mi pomognu kako otvoriti obrt, što je sve potrebno i koje su sve opcije.
Ili mi se više isplati otvarati firmu možda?

Znači, ja bi radio kuhinje, ormariće i sve te poslove koji se tiču nekakvog internog uređenja od drva. Naravno nisam završio tu školu, pa ne mogu otvoriti stolarski obrt, ali sam čuo da postoje i nekakvi slobodni obrti.
I da, dal mogu još uvjek raditi u firmi di sad radim, a poslovati kroz svoj obrt ili firmu? (čisto zbog stalnog priljeva financija)

Molim vas pomozite mi, jer o tome već fakat dugo razmišljam i sad sam nekak skupio hrabrosti i svega što mi treba da bi konačno krenuo u sve to.

Hvala vam svima unaprijed!

Imas jako puno informacija na: www.hgk.hr

Inace ako se mislis baviti samo jednom djelatnoscu onda je u pravilu bolje odabrati obrt. Troskovi otvaranja obrta mislim da ne prelaze 700 Kn. I prije ga uspijes otvoriti.

Ako se mislis baviti s vise vrsta djelatnosti, onda je pogodniji d.o.o. Isto tako ako ides na sire trziste.

Za otvaranje d.o.o.-a ti je potrebno minimum 20.000 Kn temeljnog kapitala, a troskovi (javni biljeznik, upis u registar, itd.) su ti negdje oko 5.000 Kn.
Inace, temeljni kapital se moze i unjeti u sredstvima, ali samo do polovice iznosa. I tu placas procjenu tih stvari koje mislis uloziti. Treba razmisliti da li se isplati.

Trenutno je moguce otvoriti d.o.o. da nitko nije zaposlen u njemu. Ali obzirom da se zakoni mijenjaju to treba shvatiti s oprezom.

Eto, nadam se da sam ti koliko toliko dao uvid. Obzirom da ja nisam stalno u HR, a i poslujem i registriran sam u Italiji, mozda me netko od forumasa moze ispraviti ako je neki od ovih podataka zastario.

Pozdrav
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 17:40   #87
Posto si iz ZG najlakse je da proseces do Ureda za gospodarstvo, Ilica poslije Frankopanske, dvoriste gdje je javna garaza, na lijevoj strani. Udji i popricaj. Ljudi su vrlo ljubazni i sve ce ti objasniti. Par metara dalje u Ilici imas HOK (Hrvatska obrtnicka komora), popni se na kat i trazi da ti daju besplatne knjige o poslovanju obrtnika. Kad to procitas znat ces sve sto te zanima.

PS Bojim se da je stolarija vezani obrt za koji se trazi majstorski ispit. No pogledaj popis slobodnih obrta pa mozda nadjes nesto pod cime se mozes kamuflirati Ako nikako nebu islo onda ces morati osnivati doo.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 18:23   #88
Jos jedan podatak koji bi ti mogao biti interesantan:

Ako imas promet manji od 85.000 Kn mozes biti van sustava PDV-a. To znaci da ti na svojim racunima ne obracunavas PDV, ali niti ne mozes dobiti povrat PDV-a ako kupis koju stvar za troskove poslovanja.

Prednosti su :
Mozes izdavati racune tako da nisi duzan drzavi 22%. Kada si u sustavu PDV-a, cim izdas racun bez obzira sto ti jos nije placen ti moras drzavi platiti PDV.

Mane su :
Ako nisi u PDV sustavu klijenti kuze da si imao promet manji od
85.000 kuna, tj. otkrivas da si mala firma. Na taj nacin djelujes manje ozbiljan. Mada, ovisi cime se bavis. Nekome to nebi trebala biti zapreka. Mislim da tu nema problema s manjim stolarskim obrtom.
Mana je i to sto kada udjes u sustav PDV-a morati ces dizati cijene za 22%. Bez obzira sto ce se njima taj PDV vratiti, ipak u casu placanja 22% vise novaca odlazi sa racuna.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 18:58   #89
Kazes da neznas puno o poslovanju, ali imas jasnu ideju sta bi radio. Onda malo o konceptu poslovanja i poduzetnistva. Pisat cu opcenito tako da mozda i netko drugi nadje korisnoga u tekstu koji slijedi:

Da bi poslovao uspjesno nije dovoljno samo znati nesto kvalitetno napraviti. Naravno, to je jako bitno, ali je samo polovica posla koji te ocekuje.

Druga polovica, a mozda i vise od toga je znati kako prodati svoj proizvod i/ili uslugu. Znaci, znati naci klijente i ako je moguce zadrzati one koje vec imas.

Tu je jako bitno procijeniti koliko uloziti u marketing i kako pruzati support za ono sto radis.

Treba stalno motriti konkurenciju, jer drugi ne spavaju. Treba uvijek biti informiran kakve proizvode (i/ili usluge) nude i po kojim cijenama.

Zatim, jako je bitno znati voditi financije, tj. imati precizan uvid u postojece stanje i pretpostavljati sto te ocekuje. Tu puno pomazu poslovni planovi. Svaki poduzetnik bi ga trebao izraditi za svoje projekte i probati se drzati toga. Naravno, poslovni plan se moze i korigirati u hodu, ali je vrlo bitno da postoji i da je cim jasniji. Nikad ne valja ici stihijski i uvijek je potrebno imati kvalitetnu komunikaciju s racunovodjom.

Treba imati pouzdan knjigovodstveni servis i pogotvo na pocetku se na to nebi smjelo stedjeti. Poduzetniku je u pravilu jako teska druga godina. Onda treba platiti porez na dobit iz prve godine. Ne znam kako je tocno u HR, ali u Italiji moras uz porez na dobit dati jos i akontaciju. Znaci odedru te duplo. To je omoguceno u 2 dijela, a sam porez je moguce placati na rate.

Jako je bitno znati ove mogucnosti placanja i dobro se informirati unaprijed. Ako to ne znas, ispada da je raditi privatno kao npr. igrati Monopoly bez poznavanja pravila igre.

Uz pretpostavku da si dobro poslovao i da stalno ulazes u daljnju proizvodnju mozes se vrlo lako naci u situaciji da si jako tanak s novcima jer drzava trazi akontaciju unaprijed. Zato je ta druga godina poslovanja cesto puta jako teska. Uz pretpostavku da ides naprijed kontinuirano sa stalnm prihodima, sljedeca godina ti je laksa jer iako trebas platiti akontaciju, odbija ti se ona akontacija koju si vec platio u prethodnoj godini.

I u situaciji da dobro poslujes i da si u ekspanziji, bez dobrih savjeta iskusnog knjigovodje vrlo brzo ces shvatiti da ti na kraju ostaje mala dobit u odnosu na prihode. Drzava ti nemilosrdno popapa jako puno. Sto veci prihodi, hop opet im trebas puno platiti.
Znaci, pravi knjigovodja koji zna pravila i tekuce promjene u zakonima ti moze ustedjeti jako, jako puno. To se pogotvo odnosi na pravljenje pametnih troskova za poslovanje, cime smanjujes dobit i placas manji porez.

Evo, nadam se da sam pomogao ugrubo predociti sto to znaci poslovati i baviti se poduzetnistvom. Nadam se da nisam odstupao puno od nacina poslovanja u HR, jer sam ovaj tekst bazirao na iskustvu iz Italije. Kakogod, koncept je svugdje slican i dobro je da netko tko se zeli odluciti okusati u poduzetnistvu zna unaprijed sta to znaci, a onda se moze informirati u institucijama kao HGK i slicne za detaljnije podatke.

Kakogod, onj ko se uspije odrzati kasnije zna da je uvijek najbolje raditi za sebe, a ne biti uposlenik za drugoga.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 19:04   #90
Mrzim nepotpune i djelomicno tocne informacije

gatto kaže:
Prednosti su :
Mozes izdavati racune tako da nisi duzan drzavi 22%. Kada si u sustavu PDV-a, cim izdas racun bez obzira sto ti jos nije placen ti moras drzavi platiti PDV.


Ovo je tocno za doo, za obrt nije. I nije bas odmah nego za 30-60 dana, ovisno kad si izdao racun.

Mana je i to sto kada udjes u sustav PDV-a morati ces dizati cijene za 22%. Bez obzira sto ce se njima taj PDV vratiti, ipak u casu placanja 22% vise novaca odlazi sa racuna.

Cijene se ne moraju dici za 22% jer dio dohotka ti dolazi od povrata PDV-a.
PDV se vraca onima koji su u sustavu pdv-a, a kolega misli poslovati s gradjanima kolko sam shvatio .
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 19:23   #91
Quote:
Juraj kaže:
Mrzim nepotpune i djelomicno tocne informacije
Ispricavam se ako sam dao nekakav netocan podatak. Zato sam napomenuo da me ispravi netko obzirom da ne poslujem direktno u HR.

Quote:
Juraj kaže:
Ovo je tocno za doo, za obrt nije. I nije bas odmah nego za 30-60 dana, ovisno kad si izdao racun.
[/B]
Pa naravno da nije odmah isti moment nego za neki period (navodis 30-60 dana). Uglavnom tad treba platiti drzavi 22% i treba biti oprezan, pogotovo s mogucnoscu da ti klijent nije platio na vrijeme. I s cim onda placas?
Znaci jako je bitno znati sto ti se moze desiti.

Quote:
Juraj kaže:
Cijene se ne moraju dici za 22% jer dio dohotka ti dolazi od povrata PDV-a.
PDV se vraca onima koji su u sustavu pdv-a, a kolega misli poslovati s gradjanima kolko sam shvatio . [/B]
Gledaj, ako prodajes nesto, puno je lakse to prodati i uvjeriti klijenta da to kupi bez 22% iako se onima u sustavu PDV-a to poslije vraca, ali oni te novce moraju dati odmah. Teoretski imas pravo ali u stvarnosti se stvari drukcije odvijaju. U praksi to mjenja na stvari. Tako funkcionira jer cesto puta kupac nema ili ne zeli dati previse novaca.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 20:18   #92
Re: Osnivanje obrta... pitanja mnoga

Quote:
[i]bdugorep kaže:
Nemam pojma o ničemu kaj se obrta tiče, a ideju što bi radio, imam.
E sad molim vas iskusne forumaše da mi pomognu kako otvoriti obrt, što je sve potrebno i koje su sve opcije.
Ili mi se više isplati otvarati firmu možda?
Znači, ja bi radio kuhinje, ormariće i sve te poslove koji se tiču nekakvog internog uređenja od drva. Naravno nisam završio tu školu, pa ne mogu otvoriti stolarski obrt, ali sam čuo da postoje i nekakvi slobodni obrti.
I da, dal mogu još uvjek raditi u firmi di sad radim, a poslovati kroz svoj obrt ili firmu? (čisto zbog stalnog priljeva financija)
Molim vas pomozite mi, jer o tome već fakat dugo razmišljam i sad sam nekak skupio hrabrosti i svega što mi treba da bi konačno krenuo u sve to.
Hvala vam svima unaprijed! [/B]
OBRT
Za osnivanje ti treba oko 500,00 kuna i brzo je gotovo.
Fiksni troškovi.Pošto nemaš završenu školu morao bi zaposliti nekoga sa potrebnom školom i to sa minimalnom plaćom od bruto 2080,75 kuna plus doprinosi "na plaću" 357,89 kuna. Osim toga morao bi mjesečno plaćati i za sebe dorinose za mirov.osigur.(MIO) i zdrav.osigur.(ZO) oko 1200,00-1500,00 kuna mjesečno plus akontaciju poreza na dohodak od 100-500 (ovo ti je oko jer ne znam koliko bi ti obračunali u poreznoj upravi za tu djelatnost).
Tu je i najam ako nema svoj prostor, telefon,knjigovodstvo, amortizacija itd. Kad to zbrojiš imaš cifru koju ćeš potrošiti radio ne radio.
Obrt možeš imati bez obzira što negdje drugdje radiš, ali svejedno moraš plaćati doprinose.
Obrt otvaraš samo na jednu djelatnost.
FIRMA
Za osnivanje ti treba 3500,00 i kapital od 20000,00 kuna. Ovih 3500,00 kuna je trošak a 20000,00 ulažeš u društvo (i to možeš 50% lova i 50% stvari, samo što ćeš onda morati platiti i procjenitelja). Sa 20000,00 možeš kupovati strojeve, i pokrivati troškove (najam, telefon, knjigovodstvo... itd)
Nisi dužan nikoga zapošljavati (trenutni propisi), a član uprave direktor mora biti negdje ZO osiguran (a ti jesi jer radiš u drugoj firmi, ako daš otkaz i zaposliš se kod sebe opet ok i to na minimalac dok ti ne krene).
Firma može imati bezbroj djelatnosti.

Možda kasnije imaš potrebu za otvaranjem maloprodajnog salona i to kroz obrt nećeš moći ostvariti jer to ima veze sa trgovačkim obrtom.Kod firme nema problema odmah se registrira nekoliko općih djelatnosti uz specifične koje trebaš, a uvjek možeš doregistrirati djelatnost. Dakle, obrt=1 djelatnost (uska specijalizacija), firma=koliko god hoćeš djelatnosti samo ne one za koje država propisuje posebne propise (npr.trgovina oružjem)
Obrt je brže i jeftinije otvoriti ali je skup za održavanje ako trenutno nemaš posla (plaća, doprinosi za tebe).
Firma je skuplja za otvoriti, zahtjeva i lovu na hrpi koja se može posuditi i kasnije vratiti, nakon osnivanja, ali dok nema posla je jeftinija. Ovo govorim za prvu godinu djelovanja kad se uhodava.
Dohodak se kod obrta oporezuje i svim stopama prema razredima (15,25,35,45%). Kod firmi se dobit od ove 2005. oporezuje samo sa 20% (opet je firma u prednosti).

Za što se sada odlučiš vrlo je važno i dobro promisli o tome što slijedi kasnije. Za to postoji poslovni plan itd......
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 20:19   #93
gatto za marljivost
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 17:05   #94
Re: Osnivanje obrta... pitanja mnoga

Quote:
bdugorep kaže:


Nemam pojma o ničemu kaj se obrta tiče, a ideju što bi radio, imam.
E sad molim vas iskusne forumaše da mi pomognu kako otvoriti obrt, što je sve potrebno i koje su sve opcije.
Ili mi se više isplati otvarati firmu možda?

Molim vas pomozite mi, jer o tome već fakat dugo razmišljam i sad sam nekak skupio hrabrosti i svega što mi treba da bi konačno krenuo u sve to.

Hvala vam svima unaprijed!
Evo link na jedan koristan vodic... radjen je za podrucje Osijeka, ali ima puno opcenitih stvari o kojima bi trebalo dobro promisliti prije pokretanja vlastitog poduzeca... Preporucujem... pogotovo dio koji se bavi pitanjem obrt ili d.o.o. (poglavlje 6) i dio o porezima/doprinosima (poglavlje 10)

http://bios.osijek.hr/dokumenti/biljeznica.pdf

Nadam se da ce pomoci...

Sretno...
Hombre M is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 22:02   #95
Hvala vam svima!!!!!

Ja bum to sve skupa proštudiral, pa valjda od svega toga se izrodi ono kaj sam si naumio.

Znao sam da me čeka puno posla i priprema, ali svaki početak je težak.

Ak se još neko nekaj sjeti, sam pišite.....
__________________
Nekada su konji vukli tramvaje, a danas se voze u njima
bdugorep is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 15:04   #96
Otvaranje obrta što, kako, koliko?

Evo, pitanje iz naslova.
Znam da će me mnogi uputiti nekim "mjerodavnim" službama no ja bih radije čuo iskustvo nekoga tko je to nedavno prošao. Što sve treba, kakvi su uvjeti, što se koliko i gdje plaća, ograničenja, pogodnosti itd.

Jednostavno mi je dosta 5 godina rintanja u ovoj firmi i pokušao bih pokrenuti svoj obrt. Po struci sam opći elektrotehničar. Radim kao sistem inženjer i programer, dizajner, elektroničar... sve što zatreba. Nekoliko kapi mi je prelilo čašu i ne želim više noćima ne spavati za drugoga, ako se već patim patit ću se za samoga sebe.

Zato, bio bih zahvalan na svakom vašem upućenom prijedlogu, ideji, informaciji ili savjetu.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 15:37   #97
Sorry, prije nego sam otvorio temu prosearchao sam forum no nisma našao ništa. Tek poslije sam uspio negdje dalje nešto slučajno iskopati.

Svejedno, volio bih da mi netko napiše nešto kontretno, recimo tko je to sve nedavno prošao.

Moderator, ako smatraš da temu treba brisati - briši.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 20:24   #98
Quote:
Veky kaže:
Sorry, prije nego sam otvorio temu prosearchao sam forum no nisma našao ništa. Tek poslije sam uspio negdje dalje nešto slučajno iskopati.

Svejedno, volio bih da mi netko napiše nešto kontretno, recimo tko je to sve nedavno prošao.

Moderator, ako smatraš da temu treba brisati - briši.
Nije bilo bas nedavno, ali mislim da se niej puno promijenilo. Treba ti oko 1500-1800kn kesa, i jedno mjesec dana da mozes poceti delati. Vjerojatno moze nesto krace ako nekom platis da ti obavi.

Ukratko zahtjev predajes ako se ne varam u uredu za gospodarstvo, ja sam to u zgb obavio u ilici (blizu frankopanske iu onom haustoru gdje je placeno parkiraliste i mislim murija). Tamo se navrnes i pitas ih sto ti sve treba. Ovako iz glave trebati ce ti:
- jedno dva formulara za zahtjev, koje kupis u narodnim novinama, i spucas jedno 8 sati da ih uspijes isprintati iz worda kak se spada. (alternativa: u istoj vezi ima neka fotokopiraona sa tipkacicom koja zna na slijepo pouniti zahtjev na pisacem stroju za neki kesh)
- potvrdu od suda da nisi bio kaznjava-osudjivan koji vrag. Dignes na sudu na Kennedy-evom placu.
-potvrdu da si zdravstveno sposoban
- potvrdu da nisi socijalni slucaj, ja sam to dizao u maksimirskoj. salter koji ti to izdaje radi otprilike ponedljekom od 11-13 sa pauzom u 12 do 12:30 sati. grrrrrr.
- potvrdu da imas gdje obavljati obrt, tj izvod iz gruntovnice, ili ugovor o najmu, ili tako nesto.
-ako radis neki vezani obrt onda valjda trebas donjeti potvrde o skolovanju.
- nesto love - biljega

i tak. onda tu hrpicu otpelas do odjela za gospodarstvo, pa te vrate jedno dva tri puta na doradu, i uz malo srece dobijes obrtnicu. Onda si odes napraviti pecat, i nakon toga si otvoris racun u banci. Trebas se javiti u opcinu da ti razrezu pausal za porez, i ako inace ne radis pretpostavljam da se trebas prijaviti na zdravstveno i mirovinsko.

To bi bilo u grbo to, moze biti da sam vec nesto zaboravio, jer tako moja psiha reagira na traume
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2005., 14:17   #99
Puno hvala. Na žalost iz Bjelovara sam, no hvala na detaljnim uputama.

Živi bili pa vidjeli. Samo da uhvatim neke poslove i odoh ja u obrtnike.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2005., 17:17   #100
Zanima me da li moram biti d.o.o. ako bi se bavio drvenim proizvodima.
Da to opišem ovako. Kupio bi gotov drven proizvod, ja bih ga oplemenio i takvog prodao. Mogu li to kao obrtnik.
Po struci nisam stolar ni tgovac već ekonomist-dal je to problem?
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:44.