Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2011., 11:02   #21
Quote:
sophiae kaže: Pogledaj post
mašala.
moja polugodišnja po njihovom računu je 5265
ups lažem od 30.6 - 12.12
Prati potrošnju na brojilu i vidi jel se poklapa s onom na računu. Prati na dnevnoj bazi i vidi koliko potrošiš preko dana, koliko preko noći, koji uređaj utječe na to. Isključi sve uređaje i vidi jel se brojilo i dalje vrti. Posudi mjerač potrošnje u kWh, spoji ga na termo peć i druge sumnjive komponente, te mjeri par dana.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 13:18   #22
Ovaj vikend ćemo mjerit, već sam očitala brojilo.

Od 23 sata sinoć do 9 sati jutros se jeftina 4 kwh a skupa 2 kwh.

Sve je radilo kao i inače (ko i svaki drugi dan zadnjih pola godine).

Bojler, grijanje na 1/3 (koje kada je očitanje vršeno nije radilo niti mj dana tako da teško da je napravilo toliku štetu), komp, uređaji su bili uključeni ali nisu radili...dakle sve ko i svaki drugi dan... i sad budem večeras očitala pa izračunala potrošnju skupe i jeftine tokom cijelog dana

9376 - 23 h
9378 - 09 h

15622 - 23 h
15626 - 09 h
__________________
Everyone's going to hurt you sooner or later. You just have to decide who's worth going through the pain.
sophiae is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 23:36   #23
2 radijatora

Hitna pomoć!Selim se u novi stan tj garsonjera 25m2,nema klime grijanje na struju a ja imam 2 radijatora Možete mi otprilike reći koliko troše tj kolka će mi cca bit struja?Ako imate bolju ideju slušam...hvala vam
lady007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 01:44   #24
Quote:
sophiae kaže: Pogledaj post
mašala.
moja polugodišnja po njihovom računu je 5265
ups lažem od 30.6 - 12.12
Da li sam dobro shvatio - u manje od šest mjeseci 5265kWh? Mislim da je to potrošnja koju ima možda par posto kućanstava sa najvećom potrošnjom u Hrvatskoj.

Inače, rate za struju nisu relevantne, relevantna je potrošnja. Bilo bi dobro neko vrijeme redovito bilježiti stanje na brojilu.

Recimo jedno tjedan dana svaki dan, onda par tjedana tjedno i nakon toga mjesečno, po mogućnosti uvijek u isto vrijeme.
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 14:15   #25
Da malo provjerim... mjerenjima ste ustanovili da je stvarno istina što pričaju ekonomski stručnjaci: da gašenje uređaja do stand by faze i dalje troši znatnu količinu struje i da bi ih bilo najbolje gasit isključivanjem iz utičnice
dobro, to stvarno mogu postić.
Inače, mi smo uspjevali imat ispod 3000 godišenje dok je bilo jedno dijete manje. Ispada da nas je ovo drugo unazadilo po pitanju HEPovih standarda
Al neka, neka, stat ćemo mi njima na kraj
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 14:51   #26
U Njemačkoj jedna NE radi samo i isključivo za stand by potrošnju njem. kućanstava...

Ako ste zapazili na nekim vrhunskim primjercima TV onu oznaku zelene boje i kraj nje stand by - to znači da troše ispod 1 W kad su pripravni...

Tako da se radi o velikom i to globalnom problemu jer PC također "cucla" par W kad je uključen na mrežu i to 24/7/365.
U RH se računa da su najveća grobišta el. energije stari hladnjaci jer ti troše prilično energije, a rade non stop. Otprilike, u nekom kućanstvu koje se ne grije/priprema sanitarnu toplu vodu na struju i nema klimatizaciju, cca 1/3 do 1/4 utrošene struje otpada na hladnjak i tu se ne isplati štedjeti odnosno kupite A ili A+ razred energ. učinkovitosti jer hladnjaci traju i po 10 godina.

Po mom životnom iskustvu, po kućama su najveći potrošači oni majušni kuh. bojleri ispod/iznad sudopera koji su "gnjurac" po funkciji jer nikad nema dosta vode na raspolaganju, a stalno svijetli tinjalica i uključeni su po 3-4 sata dnevno (puta 2 kW grijač).

Suđerica opere nevjerojatnu količinu posuda uz utrošak otprilike 1 kWh odnosno 7-8 puta manje od spomenutog "bojlerića". Izgleda tako nevino, mali bojler i štono bi se seoski reklo: nikad ne bi rek´o!
__________________
Da skoknem po nešto za ručak:
https://www.youtube.com/watch?v=DrY4EUirqgE
https://www.youtube.com/watch?v=6kmDqS603U4
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 13:59   #27
majketi kak se tu trosi!! zena i ja potrosimo cca 100-130kwh mjesecno, racuni su nam samo ljeti 120tak kn, inace ispod 100... oke, nas je dvoje i nema nas do 15h radnim danom...

inace smo nam je sad godinu dana u novom stanu i pazil smo kod kupnje aparata da svi budu A+ razred, rasvjeta koja se puno koristi je led il sparne zarulje, klima ima inverter, frizider je na Eco modu, gasim komp dok ga ne trebam, tv takodjer... unatoc tome tv radi barem 3-4 h dnevno i trosi poprilicno (plazma)... kuhamo na struju i to skoro svaki dan... obe perilice rade svakih par dana (pere se po noci u jeftinijoj tarifi)... ostalo je klasika, usisavac, fen, razglas itd.

sve u svemu negdje se struja špara, a negdje se trosi i vise nek se trebalo... ukupno vidim da nam za sad dobro ide
pere12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 13:06   #28
potrošnja struje i kućanski aparati

Zanima me u koju kategoriju potrošnje spada jedna velika škrinja koja je uglavnom bila puna do pola, 10 god stara , naspram nove vešmašine kategorije A+. (da malo pojasnim dilemu):
Znam da su i škrinja i perilica rublja aparati koji dosta troše struju, ali troši li prva znatno više od druge - čisto po logici da je škrinja konstantno u radu a peremo tipa 4 x tjedno veš..? donedavno sam imala uključenu perilicu i škrinju. sada smo škrinju izbacili iz stana, uzeli novu perilicu. Ima li razloga da tražim HEP da mi smanji akontacijsku ratu za buduće razdoblje ili ne? (zadnjih mjeseci nismo koristili ni škrinju ni perilicu i došla je po obračunu velika preplata) ali su za buduće mjesece iz njima znanog razloga još malo povisili mjesečnu ratu u odnosu na zimski period s početka godine.
Ovcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 12:34   #29
Vidjela sam iz gore izračunatih podataka potrošnju električne energije po pojedinom uređajima. Nisam primjetila da li je netko izračunao koliko troši pečnica s dva grijača ( ne znam jačinu grijača) ako peče na 180 C oko 1 sat. Pekla sam kruh u pekaču i on po nekakvim proračunima troši vrlo malo, no sada sam poćela peći u pečnici pa da vidim da li se to isplati. Pećem po dnevnoj skupljoj tarifi.
enke is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 17:14   #30
Quote:
enke kaže: Pogledaj post
Vidjela sam iz gore izračunatih podataka potrošnju električne energije po pojedinom uređajima. Nisam primjetila da li je netko izračunao koliko troši pečnica s dva grijača ( ne znam jačinu grijača) ako peče na 180 C oko 1 sat. Pekla sam kruh u pekaču i on po nekakvim proračunima troši vrlo malo, no sada sam poćela peći u pečnici pa da vidim da li se to isplati. Pećem po dnevnoj skupljoj tarifi.
Ne isplati se sigurno. Pekac je nekih 600W, barem moj. Pecnica je nekoliko tisuca, al to moras znat da bi ista mogao rec.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 22:43   #31
Eh je** ga

11000 Kwh lani rata struje mjesečno ljeti 750 kn, zimi 1100 kn, dva klima uređaja, uljni radijator, norveški radijator, dva bojlera rade samo po noći i dvije perilice rade svaku noć...
marinbzn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 14:17   #32
eto da oživimo temu sa jednim pitanjem..

dolazi zima i treba grijat urede..imamo 2 sobe sa 20tak kvadrata svaka..

mislimo kupiti uljne radijatore 3000w .. koliko bi otprilike potrošili mjesečno struje svaki?
s time da radiš 9 sati pa se griješ na nekih 20tak stupnjeva, pa ga kroz noć smanjiši održavaš neku temperaturu,a ujutro malo pojačaš grijanje..
__________________
I went through my darkest time alone, so sorry if I act like I don´t need anyone..
rapajic_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 23:37   #33
Dakle za sve ljude. Ako su vam radijatori deklarirani na 3000W i vi ih nakurite na maksimum (termostat) oni će kuriti 3000W po satu. Odnosno 3kW. To pomnoži s 9 sati i ispadne 27kWh. Dok je na maksimumu on troši koliko piše (otprilike) a naravno kad je manja temperatura onda troši manje. Tu ti nema druge nego kupiti ga i 2-3-4 mjeseca vrtiti i onda iz toga prosjek izračunati. jer nitko nemože znati hoćeš li ga ti koristiti na maksimumu, na 75% snage, na 50% snage itd.

Dakle jedan radijator bi po toj računici mogao dnevno trošiti : 3kW*24h*0,84kn/kWh=60,48kn Naravno sumnjam da ćeš ga koristiti 24h na maksimumu ali eto čisto reda radi malo matematike. Jedan radijator na maksimumu ili dva na pola
Red Dwarf is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 02:08   #34
drugim riječima, ti mater kolki račun za struju.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 07:33   #35
Quote:
rapajic_st kaže: Pogledaj post
eto da oživimo temu sa jednim pitanjem..

dolazi zima i treba grijat urede..imamo 2 sobe sa 20tak kvadrata svaka..

mislimo kupiti uljne radijatore 3000w .. koliko bi otprilike potrošili mjesečno struje svaki?
s time da radiš 9 sati pa se griješ na nekih 20tak stupnjeva, pa ga kroz noć smanjiši održavaš neku temperaturu,a ujutro malo pojačaš grijanje..
Ako ste u mogućnosti, da možda kupite klimu.
Klima će trošiti 3 x manje od ovih grijalica.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 12:26   #36
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
Ako ste u mogućnosti, da možda kupite klimu.
Klima će trošiti 3 x manje od ovih grijalica.
ali ne i grijati
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 21:29   #37
Unhappy

ovako nekako. 31.09. sam si očitala struju. bila je 97469. sada očitam 97942 i ide na 3. to znači da sam u 10 dana potrošila 473kWh .

da vidimo: bojler od 10l radi cijeli dan - valjda je na termostatu jer kad se napuni, isključi se. frižider radi cijeli dan. i to je sve što radi po cijele dane.
tv i risiver rade prosječno 5 sati dnveno (nekad uopće ne palim, a nekad mi pravi društvo cijeli dan). laptop i zvučnici rade recimo prosječno 7 sati dnevno. žarulje - a ne znam, recimo da rade on-off prosječno 10 sati. kuhalo za vodu radi barem 4 puta dnevno. kuham skoro svaki dan - na struju. recimo da prosječno upalim štednjak 2 puta dnevno i da mi kuhanje traje između pola sata i sat. usisavanje 2xtjedno. do sad sam upalila 2 puta uljni radijator na najmanje. punjenje mobitela - 2-3 puta tjedno. ne feniram kosu. i veš mašina - 1 u tjedan ipo.
u ovih 10 dana sam živjela normalno s tim prosječnim potrošnjama.

inače, bogobojazno vadim sve iz utičnice kad je ugašeno. gotovo ništa nije na stendbaju. stan je rupetina sa starim instalacijama, 3 osigurača sa starim brojilom. jednotarifno je. plava tarifa. jednofazno je.

a da. aparati su uglavnom starudija. šporet je ono malo đubre sa 2 kola i rernom. frižider star ko isus. bojler nije star, ali je drek.

može li mi itko objasniti kako sam mogla potrošiti toliko puno struje u 10 dana?

i da - imam peglu. koristila sam ju možda 4 puta. maksimalno pol sata.
__________________
nema mere, nema granice kad počnem da serem

Zadnje uređivanje claudine : 09.10.2012. at 21:58.
claudine is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 00:25   #38
vjerojatno si krivo ocitala struju ili imas susjeda prikopcanog na svoje brojilo
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 00:52   #39


nisam stavila zarez 9746,9 i 9794,2

ah, paničarenje je blentava osobina, od nje čovjek svašta previdi
__________________
nema mere, nema granice kad počnem da serem
claudine is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 09:59   #40
Quote:
claudine kaže: Pogledaj post
ovako nekako. 31.09. sam si očitala struju. ... u 10 dana potrošila 473kWh
da vidimo:
* bojler od 10l radi cijeli dan - valjda je na termostatu jer kad se napuni, isključi se.
* frižider radi cijeli dan. i to je sve što radi po cijele dane.
tv i risiver rade prosječno 5 sati dnveno (nekad uopće ne palim, a nekad mi pravi društvo cijeli dan). laptop i zvučnici rade recimo prosječno 7 sati dnevno. žarulje - a ne znam, recimo da rade on-off prosječno 10 sati.
* kuhalo za vodu radi barem 4 puta dnevno. kuham skoro svaki dan - na struju. recimo da prosječno upalim štednjak 2 puta dnevno i da mi kuhanje traje između pola sata i sat. usisavanje 2xtjedno.
* do sad sam upalila 2 puta uljni radijator na najmanje. punjenje mobitela - 2-3 puta tjedno. ne feniram kosu.
* i veš mašina - 1 u tjedan ipo.
* imam peglu. koristila sam ju možda 4 puta. maksimalno pol sata.
u ovih 10 dana sam živjela normalno s tim prosječnim potrošnjama.
gotovo ništa nije na stendbaju.
stan je rupetina sa starim instalacijama, 3 osigurača sa starim brojilom. jednotarifno je. plava tarifa. jednofazno je.
a da. aparati su uglavnom starudija.
** šporet je ono malo đubre sa 2 kola i rernom.
** frižider star ko isus.
** bojler nije star, ali je drek.
može li mi itko objasniti kako sam mogla potrošiti toliko puno struje u 10 dana?
Vi kao da ste pisali scenarij predstave za Kerempuh.

Svi el. uređaji koji rade tako da griju, a koji troše el.en. za to grijanje, troše je u iznosu nominalne (deklarirane) el. snage toga uređaja (u W). Dakle, bilo koje grijaće tijelo (uljni radijator, glačalo, grijaća ploča na štednjaku ili pećnica u štednjaku, bojler na struju, priručno kuhalo, itd.) električne snage od npr. 2 kW (teoretski) troši 2 kWh el.en. u 1 satu.

Radom el. uređaja upravljaju termostati, koji ih uključuju i isključuju iz pogona prema zadanim parametrima (postavnim i graničnim vrijednostima temperatura), tako da ti uređaji realno troše osjetno manje struje u 1 h nego bi im bila maksimalna potrošnja pri non-stop pogonu. Uključivanje i isključivanje termostata na nekom uređaju ovisi od okoline na koju grijaće tijelo prenosi svoju toplinu i parametrima temperature zadanima na termostatu. Na taj način imate različite režime rada kućanskih uređaja, te oni niti ne troše struju na isti način, ali niti u isto vrijeme.

Sva grijaća tijela (na el. en.) najviše potroše el. en. pri početnom pogonu, odn. u vremenu dok se i sama ne zagriju i dok ne zagriju "okoliš" kojemu predaju toplinu na graničnu temperaturu koja je zadana na njihovom termostatu. Nakon toga perioda temostati uključuju i isključuju uređaj u gotovo jednakim vremenskim intervalima, a sukladno postavkama radne temperature uređaja na upravljačkom mu termostatu. Nakon početnog zagrijavanja, dakle, grijaći uređaji troše el.en. u iznosu od oko 40-60% njihove nominalne (priključne, deklarirane) el. snage.

Kod kućanskih uređaja koji troše el. en. izravno za neku vrstu grijanja "okoliša" je odnos potrošnje energije 1:1, odn. maksimalan (ili najnepovoljniji) u odnosu na druga trošila el.en., (elektronički uređaji (PC, tv, radio, ...) je ionako troše višestruko manje), pa treba vrlo racionalno gospodariti s kućanskim uređajima kojima je primarna funkcija nekakvo grijanje "okoliša" (jela, vode za pranje i kupanje, sobnog zraka, itd).
Za djelotvorno smanjenje troškova el. en. treba racionalno koristiti el. uređaje ako se već ne može utjecati na druge okolnosti zbog kojih nastaje prevelika potrošnja el. en. (slaba ili nikakva toplinska izolacija vanjskih zidova, podova i krova objekta u kojem se živi, itd.).

Zadnje uređivanje Shwake : 10.10.2012. at 10:06.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:43.