Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2012., 11:19   #81
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Tebe sam već odavno provalio kao jednog fašistu sa rasističkom bolešću koja se ogleda o palamuđenju o genetici.

Ne obraćaj mi se , od takvih kao ti su stradali mnogi u zadnjih 100 godina , jer ti koji prepoznaješ ljude u komšiluku po koži nisi za ljude već za muzej da se vidi kakav skotluk živi na ovom svetu.

Mrš!!
Ljubav nam je obostrana. Uvik volim čitati tvoje postove jer smatram da je pametno bit informiran o dosezima mitomanije kojom se pokriva jedna arhaično koncipirana genocidna politika koja je od Načertanije preko Memoranduma proizvela velika stradanja na ovim prostorima.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 11:31   #82
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Naslov je profulan, jer dinarska rasa stvarno ne postoji. Trebalo bi govoriti o dinarskom antropološkom tipu. A to nije visoki crni, nego visoki svijetle kose i svijetlih očiju, barahiocefalne lubanje. I kao takvi odgovaraju pretpostavkama o izgledu starijih paleo-Europljana. Često se uz izgled pra-Europljana vežu svijetla kosa ili crvenkasta, svijetle oči i brahio lubanja. I veća visina. Tom opisu odgovaraju npr. jedni Baski. Rimljani Delmate opisuju kao snažne, visoke i svijetlokose. To je to.
Crna kosa i oči dolaze sa neolitskim stanovništvom, a to će biti mediteranski antropo tip, nižeg rasta i tamnije kože.


U Šumadiji ima najmanje dinarskog antropo tipa. Ima ga u C. Gori, ali u Srbiji puno manje.
1.Ljudi dinarskog tipa mogu imati bilo kakvu boju kose,od crvene(s pjegicama) do crne(svijetle i tamne puti,kako u koga).Većina je smeđokosa,tj. od čisto smeđe do tamnosmeđe kose.Oči isto mogu imati bilo koju boju(svijetle nisu rijetkost,ni blizu,ali nisu sad nenormalno brojne,kao recimo u Britaniji ili Njemačkoj.)Stariji paleo-europljani(Kromanjonac,Orinjak i sl.) veze nemaju s dinarskim tipom,koji je mlađi i metrički bitno drugačiji.U paleo-europljana su brahikefalne lubanje u manjini,dok su kod dinarskog tipa svi brahikefalni.
2.Crvena kosa je(u svim rasama koje je imaju) u manjini i to vrlo maloj manjini.Nema na svijetu ljudske populaciji u kojoj su crvenokosi masovna pojava. Kad se kaže npr. da su Irci crvenokosi(u većem postotku nego itko drugi), to ne znači da su crvenokosi među njima polovica populacije, nego znači da imaju 5% crvenokosih dok drugi narodi imaju 1% ili 0.8%.
3.Baski se opće ne ističu visinom i nisu crvenokosi.
4.Mediteranski tipovi koji dolaze s Neolitikom su različiti,kako u kojem kraju.
Imaš niske i visoke pod-tipove mediteraca.Kosa i oči su im u pravilu tamni,ali svi mediteranski pod-tipovi imaju(po istraživanjima fizičkih antropologa),lijep postotak zelenih,plavih i maslinastih očiju,20-25% kao svoju normalnu varijaciju.A nisu ni svi tamnije kože(u dobrom postotku jesu,ali to varira regionalno i ljudi svijetlije puti nisu nikakvo čudo među mediterancima).
U oni koji jesu tamnije puti,obično se radi o normalnom pigmentu,onako boje bijele kave(ljeti je dosta tamnija,ali se zimi većini vrati na staro),a ne sad kao Romi,kako bi neki mogli pomisliti(posebno ona jedva punoljetna on-line bagra rasnih teoretičara iz zemlje i ''regiona'')kad čuju to ''tamnije kože''.Treba još dodati da je mediteranski pod-tip visokog rasta (u kasnom Neolitiku i nakon njega)sudjelovao u formiranju dinarskog tipa,mješanjem s jednim pod-tipom, kako ti kažeš ''paleo-europljana''.Dinarci imaju mješana obilježja jednih i drugih.
5.Jesu li Šumadinci većinski dinarskog tipa ili nisu,tvoja proizvoljna tvrdnja.
Isto tako i za Srbe u cjelini.To što pišeš se ne bazira na radu nikakvih antropologa.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 11:34   #83
Liburn, dinarski tip ima smeđu ili crnu dakle tamnu kosu. Visok je, najviši zapravo rasni tip u europi. To su ustanovili svi antropolozi, domaći i strani. Neznam odakle ti takve ideje da su oni svitlokosi. Donosiš zaključke na temelju čega?
Ti si bodul, boduli su zapravo pravi Hrvati, čakavica su sa sobon donili ovde u 7. st. Tvoj rasni tip je vjerojatno slavenski ili možda imaš iranske krvi pošto je poznato da je Hrvat ime iranskog porikla te da su originalni hrvati bili sarmatsko pleme. Nisan siguran jesu li tvoji preci samo uzeli njihovo ime ka svoje, ali vjerojatno se radilo o tome da su Hrvati zavladali nekim slavenskim plemenima i uzeli njihov jezik ka svoj. Oni su bili ratnički ustrojen narod(hrvati). Samo želin istaknit neke činjenice.
Ja san vlaj, čistokrvni dinarac, moji preci su bili obični stočari potomci Ilira koji su se slavenizirali sa dolaskom srba i hrvata.
Oxidize is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 11:41   #84
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post

A izbjeglice koje iz istočnih Dinarida dolaze pred Turcima u Hrvatsku i poslije na račun svog pravoslavlja postaju Srbi Prečani (koji Srbije ni srpskih korijena nisu vidili) vrlo često imaju tamnu kožu i ustvari više odgovaraju mediteranskom tipu. Mi u Dalmaciji kad kažemo da neko izgleda vlaški i pri tom ciljamo na istočno porijeklo a ne domaće morlačko, onda mislimo na tamnu kožu i kosu a to nema veze sa karakteristikama dinarskog antropo tipa.
Koliko to tamnu kožu,molim teTi kao da nikad nisi vidio Srbina koji nije garavPo čemu odgovaraju više mediteranskom tipu,zar po pukoj nijansi boje kože...Stariji ljudi kažu da neko izgleda vlaški kad je tamnoput jer Vlahe u istočnoj Srbiji kao govornike rumunjskog,poistovjećuju s Ciganima(jer o nas je Rumunj jednako Cigan,po defaultu,čim je rumunjske narodnosti),pa se taj stereotip onda prenosi na sve Vlahe(romanofone po Balkanu),što nema veze s mozgom.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 11:46   #85
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Već u C. Gori treba očekivati pad dinarskog antropo tipa taman u onom omjeru kako rastu tamnokosi u odnosu na svijetlokose.
U Crnoj Gori je stanje po tom pitanju potpuno isto kao u Dalmaciji.
Znam iz prve ruke,imam dolje prijateljicu i ljudi tamo izgledaju isto kao mi, ni bjelji ni crnji.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 11:47   #86
Quote:
Oxidize kaže: Pogledaj post
Liburn, dinarski tip ima smeđu ili crnu dakle tamnu kosu. Visok je, najviši zapravo rasni tip u europi. To su ustanovili svi antropolozi, domaći i strani. Neznam odakle ti takve ideje da su oni svitlokosi. Donosiš zaključke na temelju čega?
Ti si bodul, boduli su zapravo pravi Hrvati, čakavica su sa sobon donili ovde u 7. st. Tvoj rasni tip je vjerojatno slavenski ili možda imaš iranske krvi pošto je poznato da je Hrvat ime iranskog porikla te da su originalni hrvati bili sarmatsko pleme. Nisan siguran jesu li tvoji preci samo uzeli njihovo ime ka svoje, ali vjerojatno se radilo o tome da su Hrvati zavladali nekim slavenskim plemenima i uzeli njihov jezik ka svoj. Oni su bili ratnički ustrojen narod(hrvati). Samo želin istaknit neke činjenice.
Ja san vlaj, čistokrvni dinarac, moji preci su bili obični stočari potomci Ilira koji su se slavenizirali sa dolaskom srba i hrvata.
Evo ga ponovo.

Šta je to slavenski rasni tip?! , takvo šta ne postoji.

Nije tačno da je ime Hrvat iranskog porekla , niti su sarmatsko pleme , to je laž i mitomanija.
Srbi čak imaju više "dokaza" govoriti o svom iranskom i sarmatskom poreklu ali i ti zagovorači te teorije takođe lupataju kao i ti.

Ti si Hrvat koji govori slovenskim jezikom i ima slovensku kulturu upravo zbog jezika i ništa više , a Ilire i ostale nebuloze možeš ostaviti za dobar džoint i dosta piva jer tada proradi mašta i čovek se može lepo osećati zobg toga.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 11:53   #87
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
1.Ljudi dinarskog tipa mogu imati bilo kakvu boju kose,od crvene(s pjegicama) do crne(svijetle i tamne puti,kako u koga).Većina je smeđokosa,tj. od čisto smeđe do tamnosmeđe kose.Oči isto mogu imati bilo koju boju(svijetle nisu rijetkost,ni blizu,ali nisu sad nenormalno brojne,kao recimo u Britaniji ili Njemačkoj.)Stariji paleo-europljani(Kromanjonac,Orinjak i sl.) veze nemaju s dinarskim tipom,koji je mlađi i metrički bitno drugačiji.U paleo-europljana su brahikefalne lubanje u manjini,dok su kod dinarskog tipa svi brahikefalni.
2.Crvena kosa je(u svim rasama koje je imaju) u manjini i to vrlo maloj manjini.Nema na svijetu ljudske populaciji u kojoj su crvenokosi masovna pojava. Kad se kaže npr. da su Irci crvenokosi(u većem postotku nego itko drugi), to ne znači da su crvenokosi među njima polovica populacije, nego znači da imaju 5% crvenokosih dok drugi narodi imaju 1% ili 0.8%.
3.Baski se opće ne ističu visinom i nisu crvenokosi.
4.Mediteranski tipovi koji dolaze s Neolitikom su različiti,kako u kojem kraju.
Imaš niske i visoke pod-tipove mediteraca.Kosa i oči su im u pravilu tamni,ali svi mediteranski pod-tipovi imaju(po istraživanjima fizičkih antropologa),lijep postotak zelenih,plavih i maslinastih očiju,20-25% kao svoju normalnu varijaciju.A nisu ni svi tamnije kože(u dobrom postotku jesu,ali to varira regionalno i ljudi svijetlije puti nisu nikakvo čudo među mediterancima).
U oni koji jesu tamnije puti,obično se radi o normalnom pigmentu,onako boje bijele kave(ljeti je dosta tamnija,ali se zimi većini vrati na staro),a ne sad kao Romi,kako bi neki mogli pomisliti(posebno ona jedva punoljetna on-line bagra rasnih teoretičara iz zemlje i ''regiona'')kad čuju to ''tamnije kože''.Treba još dodati da je mediteranski pod-tip visokog rasta (u kasnom Neolitiku i nakon njega)sudjelovao u formiranju dinarskog tipa,mješanjem s jednim pod-tipom, kako ti kažeš ''paleo-europljana''.Dinarci imaju mješana obilježja jednih i drugih.
5.Jesu li Šumadinci većinski dinarskog tipa ili nisu,tvoja proizvoljna tvrdnja.
Isto tako i za Srbe u cjelini.To što pišeš se ne bazira na radu nikakvih antropologa.
1. Pod svijetlijom kosom nisam mislio na plavu, nego smeđkastu, sivo-smeđu ili svijetlo-smeđu kakve kod nas imaš na bacanje. Kao protuteža mediteransko crnoj.
2. Kakvu boju kose će netko nazvati crvenom je upitno. S obzirom odakle dolazi.
3. Nisam mislio na današnje Baske, nego na stare Baske koji su negdje ne sićam se više di, opisani kao crvenokosi. Tamo je preslojavanje stanovništva bilo golemo kao i drugdje, na kraju krajeva.
4. Ali ipak prednjače tamnokosi i tamnooki. I sam to kažeš. Zanimljivo je ovo što kažeš o nastanku Dinarskog tipa.
5. Istina. Ali sam povukao paralelu sa genetikom, koliko se to već može, a izgleda da može u dosta visokom omjeru, niz genetskih studija to tvrdi. S tim da treba uzet u obzir da ako uspoređujem Y-kr. HG sa antropo tipom - to se odnosi na pola genetske slike jednog muškarca koji ima i majčin X kromosom pa tako i fizičke karakteristike nasljeđene od majke.

Ustvari mi ide na živce to razvlačenje "Dinaraca" uzduž i poprijeko za neke potrebe nacije, etničke skupine ili politike, kako radi Džo Enter i njemu slični. Prvo proglašava Vlahe nekim srpskim pod-etnikom a onda još izjednačava Vlahe sa Dinarcima pa smo svi valjda Srbi na kraju. Prebolesno.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 11:57   #88
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
U Crnoj Gori je stanje po tom pitanju potpuno isto kao u Dalmaciji.
Znam iz prve ruke,imam dolje prijateljicu i ljudi tamo izgledaju isto kao mi, ni bjelji ni crnji.
Imaš više tamnijih prema Albaniji. Kao što i u Albaniji ima više svijetlijih na sjeveru.

A da su slični Dalmatincima, jesu.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 11:58   #89
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Imaš više tamnijih prema Albaniji. Kao što i u Albaniji ima više svijetlijih na sjeveru.
Uz granicu s Albanijom većinom žive Albanci i Bošnjaci,a ne Crnogorci.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 12:01   #90
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
U Crnoj Gori je stanje po tom pitanju potpuno isto kao u Dalmaciji.
Znam iz prve ruke,imam dolje prijateljicu i ljudi tamo izgledaju isto kao mi, ni bjelji ni crnji.
Ja sam poreklom "čistokrvni" staroherecegovac iliti zapadni.Crnogorac , imam blizu dva metra,smeđu kosu i šućmuraste oči , veliku glavu(kao vaš teniser Ljubičić) ali pravilan nos.
Očeva strana je "zekasta" tj.svetlih očiju i kose dok majčina je tamna.

Ko sam ja zapravo?! , šta da radim?!

Evo ga jedan izdanak iranskih Srba-dinaraca pomešanim sa Crvenim Hrvatima uf pardon Crvenim Irancima.



Pošto su se pomešali tamni Srbi sa Crvenim Hrvatima logičnio je da gradonačelnik Beograda ima plavu kosu.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 12:03   #91
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Koliko to tamnu kožu,molim teTi kao da nikad nisi vidio Srbina koji nije garavPo čemu odgovaraju više mediteranskom tipu,zar po pukoj nijansi boje kože...Stariji ljudi kažu da neko izgleda vlaški kad je tamnoput jer Vlahe u istočnoj Srbiji kao govornike rumunjskog,poistovjećuju s Ciganima(jer o nas je Rumunj jednako Cigan,po defaultu,čim je rumunjske narodnosti),pa se taj stereotip onda prenosi na sve Vlahe(romanofone po Balkanu),što nema veze s mozgom.
U Ravnim Kotarima je visok postotak ljudi koji su došli u zadnjih 400 god. iz istočnih Dinarida. Među njima je zamjetan velik broj tamnoputih i niti približno ne idu svi u visinu. Dapače. Koliko crni? Oš šifru boje?
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 12:05   #92
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Koliko crni? Oš šifru boje?
Naravno,von luschan skalu. Inače ostaje na rekla-kazala.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 12:07   #93
Evo tipičnih mediokriteta i mitomana.

Oni su ČULI da su Baski crvenokosi , oni su ČULI da se Iliri opisuju kao viski i smeđi , ......

Kao to je neki zapis koje još niko nije citirao na forumu kao pravi dokaz i sad se od toga gradi čitava priča.

I da zaista postiji takav zapis opet on kurca ne vredi jer takvo šta je suludo i danas reći kad možeš sagledati bar malo jedan narod u celosti a kamoli tada kad komunikacije nije bilo.

Fašisti uvek hronično boluju od nedostatka mozga , e to ja nisam ČUO već vidim pacijente svojim očima.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 12:08   #94
Quote:
Oxidize kaže: Pogledaj post
Liburn, dinarski tip ima smeđu ili crnu dakle tamnu kosu. Visok je, najviši zapravo rasni tip u europi. To su ustanovili svi antropolozi, domaći i strani. Neznam odakle ti takve ideje da su oni svitlokosi. Donosiš zaključke na temelju čega?
Ti si bodul, boduli su zapravo pravi Hrvati, čakavica su sa sobon donili ovde u 7. st. Tvoj rasni tip je vjerojatno slavenski ili možda imaš iranske krvi pošto je poznato da je Hrvat ime iranskog porikla te da su originalni hrvati bili sarmatsko pleme. Nisan siguran jesu li tvoji preci samo uzeli njihovo ime ka svoje, ali vjerojatno se radilo o tome da su Hrvati zavladali nekim slavenskim plemenima i uzeli njihov jezik ka svoj. Oni su bili ratnički ustrojen narod(hrvati). Samo želin istaknit neke činjenice.
Ja san vlaj, čistokrvni dinarac, moji preci su bili obični stočari potomci Ilira koji su se slavenizirali sa dolaskom srba i hrvata.
Teško će bilo tko od nas moći tvrditi takve stvari, da zna svoje porijeklo tako daleko u prošlost.
Također, uz Hercegovinu (72%) najviši postotak genetski starijeg stanovništva (I2a2) je zabilježen na dalmatinskim otocima (do 75%). Možda su sjeverni manje dinaroidni, koliko ne znamo, jer nema ispitivanja sa sjevernih dalmatinskih otoka.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 12:12   #95
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Naravno,von luschan skalu. Inače ostaje na rekla-kazala.
Nek onda bude nijansa ranga rekla-kazala.

BTW o mješanju karakteristika i pod-tipovima. Imam frenda koji je vlajo porijeklom, došli njegovi iz Crne Gore pred Turcima, ćaća mu je oriđiđi dinarac po opisu (to nije crna kosa, nego svijetlo smeđa, volim izraz sivo-smeđa), ali mater mu je bila crna ka noć. On je po svemu dinarac osim po puti; visok, brahio glavurda, čak plavokos, ali put mu je crna kao u majke.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 12:13   #96
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
dinaroidni
Ne kaže se dinaroidni.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 12:15   #97
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post


Pošto su se pomešali tamni Srbi sa Crvenim Hrvatima logičnio je da gradonačelnik Beograda ima plavu kosu.
Izgleda kao plavi masni Slavonac.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 12:25   #98
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Izgleda kao plavi masni Slavonac.
E pa nije , nego pravi dinaroidni iranac iz Nikšića.

Svi Slavonci i Srbi Vojvođani su poreklom iz kamenitih krajeva CG,Hercegovine i Dalmacije , i nekim čudom kad ih vidiš slabo liče na svoje rođake koje su tamo ostali.
Izgledaju bucmasti,rumeni u obrazima.
Kako je to moguće?! , pa moguće je jer podneblje kreira izgled više nego što se misli.
Srbin ili Hrvat kad izrodi decu u Americi oni se svi pretvore u Miča Bjukenona iz Baywatcha.

Kad gledam HRT i vidim neki prilog iz Slavonije prepoznajem face iz mog komšiluka tj.prave Bačvane , imaju onu paorsku crvenu fleku na bucmastim obrazima.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 12:31   #99
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Svi Slavonci i Srbi Vojvođani su poreklom iz kamenitih krajeva CG,Hercegovine i Dalmacije , i nekim čudom kad ih vidiš slabo liče na svoje rođake koje su tamo ostali.
Izgledaju bucmasti,rumeni u obrazima.
Kako je to moguće?! , pa moguće je jer podneblje kreira izgled više nego što se misli.
Ne mora značiti da slabo liče na svoje rođake.Na prosjek populacije ne liče,ali u rodbini sigurno imaju nekog sličnog sebi.Sumnjam da u njegovih nema još neko ovako žut.A bucmasti obrazi i rumenilo jesu stvar podneblja,valjda tamo u Vojvodini jedu kulene i sl. i tuče ih košava preko zime.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 12:33   #100
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Srbin ili Hrvat kad izrodi decu u Americi oni se svi pretvore u Miča Bjukenona iz Baywatcha.
Na Miča podsjećaju ljudi u pojedinim panonskim mjestima i bez života u Americi, tj. kao i on,plivaju u alkoholu.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:57.