Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2018., 22:28   #1321
Med se ne daje prije 2 godine, botulizam i tak to
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 22:34   #1322
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Med se ne daje prije 2 godine, botulizam i tak to
botulizam je problem do 1.godine zivota
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 22:48   #1323
Ups.
Ja sam svojoj davala med s godinu i nesto sitno.
Uglavnom bi njime zasladjivala kakao.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 22:56   #1324
Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
Ups.
Ja sam svojoj davala med s godinu i nesto sitno.
Uglavnom bi njime zasladjivala kakao.
nisi pogrijesila. botulizmu su skloni do godine dana, iako je u prvih 6 mj najveca opasnost. iza godine dana ne daju oni koji su skloni alergijama, pa da izbjegnu alergijske reakcije. ako nema alergija u obitelji, nema razloga izbjegavati med iza godine dana.
http://www.cuvarkuca.hr/preporuka/do...pasan-za-bebe/
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 23:04   #1325
I moja je bila pravi izbirljivac u hrani. Najprije nije htjela prihvatiti dohranu, sa 10 mjeseci smo uspjeli potpuno zamijeniti samo jedan obrok. Ostalo je sve bilo dojenje. A onda je polako krenulo. Do godine dana je jela/probala skoro sve, a onda sam se ja vratila na posao i čuvale su ju bake. Problem je nastao kad je dobila previše izbora. Npr. baka kuha mahune, princeza ne želi ni probati, baka odma da nešto drugo, finije, bilo što, samo da nešto pojede i više joj ne kuha mahune.

Nakon nekog vremena uspjela sam bake uvjeriti da joj ništa ne bude ako osjeti glad, da će sljedeći put biti bolje jer će shvatiti da je to i to za ručak i da nema drugog (barem ne u tom istom momentu) i stvarno je bilo tako. Naravno, ne odmah drugi dan ali s vremenom se popravljalo.
Mahune i dalje ne voli ali kuham ih svejedno, jednom u dva do tri tjedna da ih ne zaboravi

Sad ima 3 godine i jede sve osim paštete, hrenovki, salame i suhomesnatih narezaka i tvrdog sira. Probala sam joj dati (jer doručak u vrtiću je često kombinacija nečeg takvog) nije htjela ni okusiti i ne forsiram to uopće, čak mislim da i bolje da to neće. Nije da je ljubitelj baš sve ostale hrane ali pojede barem malo od svega što i mi jedemo. Ne kuham joj posebno, začinjeno je ko i naše.

Eto, ukratko, oni su mali manipulatori i brzo se nauče na to da je/će biti sve po njihovom samo kad im se jednom popusti. Kod nas pali to da nema izbora, svi jedemo isto. Jedino doručak i ponekad večeru bira. Al to ju onda pitam npr. hoćeš jesti namaz od sira ili pečeno jaje, onda odabere i to dobije i masu puta se predomisli kad je sve već na stolu ali to je odabrala i to jede. Dam joj i čokolino kad ostanem bez ideja, ali samo za doručak.

I da, dojit sam prestala kad je imala 15 mj. Naravno noćno je bilo to zadnje koje je ostalo, ali kasnije joj više ni jednom nisam dala jesti po noći. Od tad po noći pije samo vodu.

Samo strpljenja i ne popuštati (previše )


Sent from my SM-A520F using Tapatalk
__________________
... all you need is love ...
MayaG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 23:07   #1326
Moj nejelac je morao imati 4h razmaka medju obrocima. Ako bi između pojeo bilo sto - idući obrok bi opet pojeo mizerne količine hrane. Drugo hrana je morala bit kalorična kad već malo jede - tako da sam redovito dodavala jelu maslac, vrhnje, maslinovo ulje...
I treće, u tom najgorem vremenu kad je s godinu dana krenuo u jaslice je dojio bar 3x dnevno, pa neću djetetu koje ne voli jest uskraćivati najprirodniju hranu za tu dob - mlijeko. Tako da ne razumijem savjete za ukidanjem mlijeka.

Inače danas jede raznoliku hranu u pristojnim količinama (iako i sad ponekad misli da su mu tri žlice ručka dosta ili samo bistra juha), ima 6 godina i 19kg, sva rebra mu se vide ali je zdrav ko dren...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 08:42   #1327
Thumbs down

Quote:
bela-12 kaže: Pogledaj post
Jel zna jesti žlicom? Kako je čokolino jeo?
Onako zivcano rukama gnjeciti? Ako je to, to je frustracija.
Ne znam bas... ja sam svom s 6 mjeseci dala prokuhano povrce i voce, on je to zainteresirano gnjecio i utrljavao u strunjacu i onda srkao sa strunjace. Znaci to mu je bio mozda drugi obrok u zivotu i to je radio. Danas sa skoro 8 mjeseci uzima pincentnim hvatom grah i gricka ga, ali i dalje krumpir i batat cijeli zgnjeci i igra se. Mislim da je korisno za njih da se igraju hranom. Malo je neuredno... i nesmije se odmah dati npr grah, ali s prokuhanom jabukom i bučom se nemre nista desit. Kad sam mu prvi put dala gmjecenu bananu on je stavil ruku ispred zlice i odlucio da prije nego sto mu banana udje u usta mora proci kroz njegove prste i tako je uzivao pri tome da ja nisam mogla vjerovat. A kad sam mu dala zblendanu buču nije htio ni kap probat, zdruckanu s vilicom i pomijesanu sa batatom, krumpirom i maslacem je htio.

Zadnje uređivanje Trail : 19.01.2018. at 08:53.
Trail is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 10:24   #1328
Znaci za nocno jedenje da mu umjesto mlijeka dam vodu? Jutros je opet bilo 5 zlica i to je to. Med mu ne dajem. Ali sad do rucka necu mu nista.. Znate sta jos mi stvara problem. Jedan dan mu napravim kasicu koju ajmo rec dobro pojede ( 10 zlica smatram dobrim). Nakon toga kad mu par dana isto to dam radi facu ko da mu se gadi.. Sinoc je pojeo juhe i to dobro sa griznoklicama. Sad ce za 3 dana kad mu opet to dam cinit ko da mu se gadi.. Samo strpljenja i red..
littlepen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 11:47   #1329
Možda da mu ne ukineš to noćno hranjenje odjednom, onako noćas je bilo sutra više nema. Nego postepeno, jedno po jedno (čini mi se da sam pročitala da dva puta po noći pije mlijeko) ili da ostanu dva ali u manjim količinama. Ipak je tek prošao godinu dana...

Moja je bila dojena pa mi nije imalo smisla davati joj bilo što osim vode po noći nakon što se odviknula.

A ovo što kažeš za kašicu, danas hoće sutra radi face, skroz mi je normalno. Moja to i danas radi.

Samo strpljivo
__________________
... all you need is love ...
MayaG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:29   #1330
Nocno bi ja malo po malo mililitre smanjivala, tipa po 10-20 ml
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:51   #1331
Pa da tako sam i mislila malo po malo pa onda skroz.. Jedino eto cokolino sam mu bas naglo makla jer vise je bilo uzasno gledat koliko bi on to popio...
littlepen is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2019., 14:31   #1332
Beba nece da jede

Djevojcica 23 mjeseca odbija krutu hranu.
Jos uvije doji ali iz mog straha da nece ostati gladna.
Uvedena kruta hrana sa 6 mjeseci ali nikad je nije prihvatila. Nikad nismo.mogli uvesti drugi, treci obrok ni uzinu. Pojede nesto u par dana. Tenutno.ima nesto malo vise od 10 kg, a rodjena je sa 4500. Sa godinu dana je imala 9 kg. Znaci u posljednju godinu je dobila malo vise od 1 kg.
Inace je sa mjesec i po odbila.flasicu i nije htjela da jede AD. Od tada pa.do 5 i po.mjeseci sam je hranila iskljucivo u snu, dojenje.
Vise puta sam se obracala za ovaj problem pedijatru, ali kao da me ne shvataju ozbiljno...kazu jest ce kad bude gladna. Ali to dijete nikad nije gladno.
Brinem se za njeno zdravlje i da li ce se pravilno razvijati. Vec sad je dosta niza i sitnija od svojih vrsnjaka.
Probali smo i sa raznim sirupima, nema nikakvog ucinka.
Ne znam vise kome da se obratim za pomoc.
hurmašica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2019., 14:38   #1333
pa koliko dugo si ju ostavila gladnu? dva sata ili dan?
s 23 mjeseca svakako nije beba.
Stella PoP is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2019., 14:58   #1334
Quote:
Stella PoP kaže: Pogledaj post
pa koliko dugo si ju ostavila gladnu? dva sata ili dan?
s 23 mjeseca svakako nije beba.
Koliko dugo treba da je ostavim. Ovako izgleda mas dan. Ona doji ujitro kad se probudi oko 6h. Odvedem je kod mame , a radim od pola 8. Dodjem po nju kod mame u 16 h i ona onda opet doji jer nista u medjuvremeni nije jela. Znaci raznih pokusaja je bilo, igranja, zavaravanja, ponekad je tata uspije nahranitj u vecernjim satima supom. Q
hurmašica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2019., 15:39   #1335
Trazi gastro kontrolu, mi bili u klaicevoj. I nutricionista tamo obavili.

Jako je malo dobila,i ja bih inzistirala na obradi
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2019., 15:54   #1336
Iz mog iskustva bebe koja ne jede, a sad ima 20 mj.
Dojili smo do 10 mj. onda je meni bilo dosta pa sam odustala od toga. Bocicu je isto odbijao al sam ja bila tvrdoglavija pa sam ju gurala dok nije prihvatio.
Dohrana sa 6 mj. nam je pocela tako da nije htio opce otvarati usta. Onda nakon par tjedana borbe bi mu gurnula na prepad zlicu u usta da okusi barem. Pa ako bi mu bilo ok (citaj slatko) onda bi pojeo nesto malo.
Dakle bio je na formuli ili dojen uz par zlicica hrane.
Onda sam odustala od svega toga i servirala mu klopu pred njega i rekla evo jedi. Prvo je bilo to svakojako, ali brzo je pohvatao hranjenje i tako se poceo sam hraniti. Izbirljiv da se razumijemo, znao je on po mjesec dana jesti samo kuhano tijesto. Ali malo po malo sam mu prosirila izbor hrane pa sad jede barem 5 6 stvari i to ne uvijek nego recimo uhvati strajkat pa nece jest npr. jogurt iako ga je zadnja 3 tjedna jeo po 2 dnevno.
I iskljucivo ak se sam hrani.
Ja mu mogu tu i tamo nekaj ubaciti u usta ako prodje vizualnu inspekciju. Nema sanse da mu podvalim nekaj kaj ne ocekuje jer ce uredno ispljunuti ako mu je bljak.
I dalje pije mlijeka dosta ( oko 500 ml)
I na kilama nije dobio nis ravno godinu dana tj. od kad sam prestala dojiti. Kad je bolestan ne jede nis, pa onda izgubi pol kile pa ju vrati opet kroz koji tjedan.
Al stalno se vrti oko 13.
E sad on se stvarno fino udebljao dok je bio dojen pa nije bilo neke panike al sad je doc. najavio da ako ne dobije bar nesto na tezini da cemo na jesen na pretrage.
Sad nisam pametna kaj da radim. Jer cokoladom, cokolinom, sladoledom i smokijima ga mogu hraniti i to ce pojesti i vjerojatno se udebljati.
Al ono nemrem dijete time hraniti. Al od "normalne hrane" to su muke isusove.
I da ove preporuke da ga ostavim da gladuje. Kod mene nine uspjelo jer kad je stvarno gladan onda dobije opci slom zivaca i ne da nece jesti nego ga nemrem ni smiriti. Onda jedino pali da mu dam bocicu mlijeka koju ce pojesti na ex al onda naravno nakon toga samo jos mrvicu hrane.
Obicno imamo 2 dana klopu koju voli. 2 dana novu klopu. Tako da bude izlozen novoj hrani koju moze probati i polako se maviknuti na nju (a opet ograniceno da ne bude dugo bez hrane) i onda 2 dana poznata hrana da si ipak malo nesto pojede. Jedan obrok u danu je uvijek nesto kaj voli jesti opet da ne krene gubit kile.
Eto vidi dal nesto od ovog ti pomaze i jel mozete primijeniti.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2019., 16:59   #1337
Malac 20.mjeseci. Strajkao je s klopom jedno vrijeme.
Kad sam se uplasila jer nije jeo nista, osim mlijeka, (16, 17 mj je imao), prvo sam pustala odbijanje i dreku. Nisam htjela forsat.
Nakon par dana sam mu na blef uvaljala zlicu (neceg), na tu prvu se mrstio ali je nastavio jesti (htjela sam mu dudu staviti u usta, pa brzo zlicu tutnula :/ jbg)
Od tad? Prva zlica je uvijek problem, okrece glavu, trcim oko hranilice, al kad proba prvu, nastavi jest bez problema, jos zijeva da mu dam!
I mora imati nesto u rukama pri hranjenju, radi mu distrakciju.
Dam mu male zlicice, s kojima se igrao, sad i on grabi i jede sam (poslije je kupanje jer sav musav).
Pije oko 0,5 l mlijeka kroz dan.
Tu i tamo trazi po noci bocicu, sve rjedje (1-2 x tjedno)

Dosta dugo sam mu miksala klopu, zbog svog straha. U vrticu su me spotali :/
ALI i sad npr, mu sjeckam recimo meso na (pre) sitne komadice.
Jbg
Jede sve sto i mi, doduse trenutno mu smanjujem unos kruha jer ga pojede...dosta.
14 kg ima, rodjen sa 3460 g

Ova fora da pretura nesto po rukama dok jede me za sad spasava. Ukidat cemo je s vremenom.
yonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2019., 20:46   #1338
Kao mama klinca od 5 i pol godina koji ne želi jesti ni dalje, iako ide na bolje - ja sam za obradu kod dr. Nisu bitne samo kile, nego i kako dijete prati krivulju, i rasta i težine, i omjera visine/težine.
Problem sa hranom nam utječe na psihu, teško je to, i mislim da je najbolje što možemo napraviti provjeriti da li je sve ok zdravstveno. Ako je, onda je riječ o psihi/zajebavanju i lakše je to prihvatiti.
Barem meni jel
Moj je iznad prosjeka po visini, daleko ispod prosjeka po težini. I dr se tome čudio Ali takav je oduvijek

Meni žao da nismo išli ranije, ali odradili smo gastro, vađenje krvi za hrpu stvari, uzv abdomena, nutricionista. Sve je ispalo ok. Doduše zadnjih mjeseci je bio malo ispao sa svoje krivulje, ali doktor rekao da je zdrav, koliko se sad vidi. Na jesen opet imamo kontrolu, da se službeno izmjeri i izvaže. Mi smo mirniji, a nije neki problem to odraditi

Mi smo u Klaićevoj, ali čujem da su dobri i u Vinogradskoj isto
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.