Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika > Sam svoj elektroničar

Sam svoj elektroničar Hobby i profesionalna elektronika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2018., 22:51   #1
Sonda osciloskopa

Pozdrav,

na sondi osciloskopa je preklopnik na kojem piše 1x i 10x i sada kada se točno stavlja na koji položaj?
Izmjerio sam ommetrom da je na položaju 1x otpor 100 oma u kablu, a na položaju 10x otpor 9 megaoma u kablu i sada kada se točno koji koristi?

Da li prvo uvijek da krenem sa ovim 10x ako nisam siguran za napon da zaštitim osciloskop, pa ako mi premalo pokazuje na zaslonu onda prebacim na 1x, kako se točno s time rukuje?

Unaprijed zahvaljujem
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 01:17   #2
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

na sondi osciloskopa je preklopnik na kojem piše 1x i 10x i sada kada se točno stavlja na koji položaj?
Izmjerio sam ommetrom da je na položaju 1x otpor 100 oma u kablu, a na položaju 10x otpor 9 megaoma u kablu i sada kada se točno koji koristi?

Da li prvo uvijek da krenem sa ovim 10x ako nisam siguran za napon da zaštitim osciloskop, pa ako mi premalo pokazuje na zaslonu onda prebacim na 1x, kako se točno s time rukuje?

Unaprijed zahvaljujem
u pravilu s 10x je uvijek bolje raditi zato kaj ne opterecujes sklop koji mjeris sa parazitnim kapacitetom, 1x polozaj spaja direkt na scope mjereni sklop preko coaxa bez ikakvog filtera i amplituda napona na scopeu je tocno ona koja je i na mjernoj tocki osim ako ne kreiras na visokim frekvencijama kratki spoj na masu zbog parazitnog kapaciteta u kabelu sonde

na 10x amplituda se atenuira 10 puta, sto znaci ako ti scope nema automatsku detekciju 10x sonde moras amplitudu napona uvijek mnoziti sa 10 da dobijes stvarnu amplitudu

nadalje, 10x sondu moras kompenzirati pomocu 1kHz ref. signala na samom scopeu, to se radi tak da spojis sondu na izvor signala i gledas na ekranu da dobijes pravilni pravokutni oblik bez izoblicenja dok ugadjas trimer kondenzator na sondi (za kompenzaciju se koristi pravokutni signal zbog toga sto spektar tog signala ima puno VF harmonika, kad bi rastavio po fourieru spektar dobio bi puno VF sinusa koji se zbrajaju na osnovni sinusni signal i tako tvore taj pravokutni signal)

tl;dr 10x je bolje koristiti jer ima bolji frekvencijski odziv sto znaci manje opterecenje sklopa na VF

http://www.radio-electronics.com/inf...ope-probes.php

PS sto se tice napona na samom scopeu pise max dopusteni Vpp AC i DC napon i toga se moras drzati, sonde isto imaju max voltage rating i toga se isto moras drzati
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 11:56   #3
Meni na skopu za ulaz sonde piše max 50Vpk, znači ne piše Vpp (peak to peak) nego Vpk (peak to k...?)?

To je mali džepni osciloskop za početak dok si ne kupim pravi jer nemoguće mi je popravljati neke stvari bez osciloskopa samo sa multimetrom.
https://www.aliexpress.com/item/Digi...311.0.0.mL29dw

Budem danas navečer proučio onu stranicu na koju si stavio poveznicu, hvala na odgovoru.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 18:03   #4
Izgleda da oznaka "pk" znači peak.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 22:40   #5
Vpk znaci peak da, to znaci da je max napon koju sonda podnosi 100 Vpp

np
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 23:36   #6
Ovako piše u uputama osciloskopa:
"Najveći dozvoljeni ulazni napon je 50Vpk (100Vpp)."

Na sondi piše:
100MHz
x10/x1
x10:600Vpk
CAT II IEC1010

Meni se čini kao da je Vpk za istosmjernu struju od apscise do vrha, a Vpp je voltaža peak to peak za izmjeničnu struju od vrha ispod apscise do vrha iznad apscise.
Na osciloskopu iz videa na kojem si stavio poveznicu također piše pored konektora na osciloskopu Vpk.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 06:37   #7
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Ovako piše u uputama osciloskopa:
"Najveći dozvoljeni ulazni napon je 50Vpk (100Vpp)."

Na sondi piše:
100MHz
x10/x1
x10:600Vpk
CAT II IEC1010

Meni se čini kao da je Vpk za istosmjernu struju od apscise do vrha, a Vpp je voltaža peak to peak za izmjeničnu struju od vrha ispod apscise do vrha iznad apscise.
Na osciloskopu iz videa na kojem si stavio poveznicu također piše pored konektora na osciloskopu Vpk.
pa da Vpk je max vrijednost tj. amplituda napona nebitno o valnom obliku, Vpp je upravo to od vrha do vrha prevedeno

recimo mos imat simetricni istosmjerni napon od +-15V, peak to peak vrijednost tog napona je 30V ak spojis dvije sonde koje mjere ta dva napona referencirane na masu, no i dalje je istosmjerni napon u igri

bitno je sam ne prijeci tu max dozvoljenu vrijednost i onda nema brige
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 19:04   #8
Ne kužim kakav je to simetrični istosmjerni napon?
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 22:26   #9
Većina operacionih integralnih kola ga koristi a i većina audio pojačala...pa sad pogađaj
ps...malo uviše je napisan takav napon od 15V
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:48.