Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2003., 22:49   #61
pod stop lose podrazumjevam granicu do koje ostaješ u trejdu kad on krene u neželjenom smjeru znači tolerancija eventualnog gubitka koju smatram da je dobro odrediti već pri samom ulazu.
eagle is offline  
Old 18.06.2003., 23:27   #62
OK, kuzim... Prije svega vazi sto sam rekao u postu prije, stopove ne stavljam ako sam u blizini kompjutera, jer pored koristenja "live tickera" takodje podesavam alarme na odredjene cijene, tako da mogu reagirati u vrlo kratkom vremenu. Pored toga, iako ce ti izgledati prilicno radikalno, mozda cak nepotrebno ludo, pri trgovanju dionicama sam spreman rizikovati 15-20% vrijednosti. U pocetku je taj procenat bio mnogo manji, ali sam analizom svojih transakcija utvrdio da sam cesto neke dionice prodavao prerano bojeci se veceg gubitka. U ovom slucaju, stop nisam stavljao upravo zbog tendencije da CHTR ide prema gore. U slucaju da je okrenuo na gubitak, vjerovatno ne bih prodavao do cijene $3.25 jer sam vec napravio na njima profit od skoro $850, pa si taj rizik mogu priustiti.
Ame®icano is offline  
Old 19.06.2003., 01:34   #63
stop order

eagle,

posto ja ne trejdam tolko cesto ko amer, ja imam na vecinu mojih dionica stop order set up until cancelled. Recimo na CORV mi je stop oder na $1.40. Na AMGN mi je na $60....u principu lako je odrediti stop order kad si debelo u plusu kao sto sam ja na tim dionicama, ali je puno teze ako si vec u gubitku 10-15% na samom pocetku pa onda to ovisi o tvojoj osjetljivosti na rizik. Npr. ja sam kupio QQQ (index dionica koja reflektira nasdaq) kad je nasdaq pao sa 5000 na 2200....ali je otada jos pao na 1300. Znaci bio sam u jednom trenutku u gubitku od preko 40%....ali nisam htio prodavati jer je to ionako retirement investment koji ne namjeravam dirati barem narednih 20 godina, a index ce se ionako oporaviti. Drugim rijecima imam razlicitu osjetljivost prema svakoj dionici.
Pajo Patak is offline  
Old 19.06.2003., 01:59   #64
Dobro objasnjenje, Pajo.

Inace, namjeravao sam detaljnije pisati o svakoj vrsti narudzbi (orders) u nekom od sljedecih postova, ali pokusavam ici nekim redom, pa mi ne zamjerite. Naravno, ako imate pitanja, ja nemam nista protiv da odgovorim na njih bez obzira da li se tice necega o cemu sam pisao ili ne.

Da se nadovezem na Pajin post... svaki put kada investirate, vi rizikujete svoj novac i od performansi dionica koje ste kupili ovisi da li cete dobiti ili izgubiti. O vasoj pripremljenosti na rizik i nacina investiranja (long-term, short-term, day trading) ovisi i potreba za stopom. U nekim slucajevima uopste nema potrebe za stopom, prema tome - zasto smetati? Morate takodje znati da stop moze biti i opasan, pogotovo u slucajevima ako ga stavite preblizu. Dionice koje imaju visoki rizik cesto imaju nagle uspone i padove samo zato sto je tendencija marketa u tome trenutku bila prema gore ili dole. Nekada se cak desava da investitori forsiraju pad cijena upravo da bi aktivirali bliske stopove i pokupili novac. U situacijama naglih padova koji nisu uzroceni nekim posebnim razlogom, oni koji nemaju jake nerve vrlo brzo popustaju i prodaju svoje dionice da bi minimizirali gubitak. Takvi ulagaci (bez zivaca) obicno i postavljaju stopove vrlo blizu market cijene ili "day low" cijene...

Negdje ranije sam napisao, da stop prvenstveno koristim da bi maksimizirao dobitak, pa pronadjite to objasnjenje, da ne pisem ponovo.

Jos jedna sitnica. Nekada se jednostavno ne isplati prodavati, bez obzira na gubitak. To naravno ne vazi za investicije kojima prijeti bankrot, pa njih prodajete za bilo kakvu cijenu da bi sacuvali koliko god mozete. Bilo je slucajeva kada sam dionice na kojima sam gubio, a nisam na vrijeme prodao, jednostavno ostavio kakve jesu, da bi u tendenciji moguceg rasta kupio jos da bi smanjio srednju cijenu... Sve ovisi o situaciji prema kojoj se morate prilagodjavati vrlo brzo inace ste na gubitku. Nekada sam pravio mnogo gresaka, danas ih takodje pravim, ali u mnogo manjem broju. Greske cete praviti i vi, ali nemojte da vas to obeshrabri. Ulaganje u market iako naoko komplicirano, nije toliko tesko za svariti, vrlo je interesantno, a da ne spominjem da moze biti vrlo unosno.
Ame®icano is offline  
Old 19.06.2003., 02:51   #65
Da bi vrsili fundamentalne analize, morate nauciti "citati" tromjesecne i godisnje izvjestaje i razumjeti sto se u njima desava. Zato nekoliko rijeci (redova, mozda i postova) o tome.

Za pocetak, sto predstavlja zaradu kompanije (company earnings)? Posto ovo pisem za nase buduce investitore bez iskustva, pokusavam dati sto jednostavnija objasnjenja, pa oni koji vec znaju o cemu govorim, neka se ne uzbudjuju zbog toga. Naravno, slobodno dopunite ili ispravite sve sto smatrate nedorecenim ili neispravnim, a ako se ne slazete s mojim detaljima, onda mozemo otvoriti diskusiju i raspraviti o njima. Dakle, ljudi ulaze u poslove da bi zaradili novac. Ukoliko se ne radi o "non-profit" organizaciji ili firmi, cilj je napraviti novac - vlasnicima kompanije.

Kupovanjem dionica vi prakticno postajete djelimicni vlasnik kompanije, a kao vlasniku vam je cij da zaradite. Kolika zarada ce biti, ovisi o vasem udjelu u vlasnistvu te kompanije. Da bi napravile novac, firme moraju imati zaradu (income) kojom ce platiti svoje radnike, rezije (voda, struja, gas, sisanje trave, odvozenje smeca...), cijenu proizvodnje i operativne troskove. Ako kompaniji ostane cash nakon sto je platila sve te troskove (expenses), onda ima i zaradu (earnings).

Ovisno od vrste firme, postoje dva nacina za profitiranje. Jedan je prodajom proizvoda i servisa, na primjer, Vindija proizvodi mlijecne proizvode koje prodaje i ostvaruje profit, ili ZABA prodaje servise, odnosno usluge cuvanja novca i tako ostvaruje profit. Drugi nacin je zarada ostvarena investiranjem. Kompanije mogu generirati zaradu dobivanjem kamate, dividendama drugih kompanija ili dobitkom od prodaje ili preprodaje dobara.

Zarada kompanije (earnings) je takodje vazna za vas kao investitora. Na koji nacin? Iznad sam napisao da je svrha poslovanja da se zaradi novac. Ako ulozite u dionice kompanije i time postajete djelimicni vlasnik, onda se desava da ako kompanija zaradjuje novac, zaradjujete ga i vi. Ako kompanija u koju ulazete ima pozitivnu zaradu, to vas to benificira na nekoliko nacina... na primjer, mozete dobiti dio zarade kroz dividendu, moze takodje tu zaradu investirati u buduci porast ili kompanija moze reinvestirati tu zaradu da bi kreirala dodatnu zaradu.

Veceraaaa!!!

Zadnje uređivanje Ame®icano : 19.06.2003. at 13:27.
Ame®icano is offline  
Old 19.06.2003., 09:34   #66
Hvala ekipo na odgovorima no još bi dvije tri riječi o stop-lose.Sa profitom nemam problema ...nikada,nikakvog , no kad počne ljuljati minus zna biti gadno.Nepostavljanje stop-losa ili nepridržavanje istog kada za njega dodje vrijeme može biti vrlo opasno,naročito u bear marketu kakvog smo imali zadnjih tri godine.Uglavnom sam na NASDAQu i biti long u ovom posljednjem periodu a bez stop-losa asocira me na vožnju ferarija bez kočnica.To je igranje sa vatrom naročito za početnike.Bezbroj je primjera pada vrijednosti dionica sa 200-300$ na 4-5$.No želim vjerovati da je to okrutno vrijeme iza nas...sunce nekako ljepše sija od druge polovice travnja... NAS je probio 1630 i slažem se da sada stop-lose može biti i nešto dalje ali trebao bi postojati-unaprijed... pogotovo za daytradere ili short-term tradere.Postavljnje njega i samodiscipliniranje oko ativiranja je ona prava borba sa samim sobom, kada smatram da možeš reći dali ti vladaš situacijom ili ona tobom.To može biti razlika između onih koji traju u ovom poslu i onih koji su povijest.Smatram da je to za ljude koji počinju - bitno.
eagle is offline  
Old 19.06.2003., 14:14   #67
Eagle, to sto si rekao je sasvim OK, ali jos uvijek ne vjerujem da je stop uvijek neophodan, pa cak ni za pocetnike. Razlog sto ovo kazem jeste u tome sto oni, bar u pocetku investiranja, jos uvijek nisu vicni analizi svih informacija koje su im dostupne pa u slucaju da i stave stop, zbog svog neiskustva ga mogu staviti preblizu. Pocetnici ce teze prihvatiti gubitak od iskusnijih tradera i strah od gubljenja novca moze uveliko uticati na njihove odluke o visini ili procentu po kojem ce postavljati stop.

Posto kazes da sa profitom nemas problema, onda nema razloga da sumnjam u tvoje znanje, Ja bih volio reci da nikada nisam izgubio, ali ne mogu, jer jesam... Recimo jucer, sudeci po tvome pitanju gdje sam stavio stop-lose, pretpostavljam da bi ga ti postavio. To stvarno ne bi bila losa ideja u slucaju da sam u odsustvu ili da vec nisam na istim dionicama vec zaradio novac ili ako smatram da nemaju tendenciju da idu na vise. Istina, dionice koje u toku jednog dana naprave 12% skok, mogu napraviti i toliki pad, ali dionice koje su toliko aktivne ne kupujes na long-term, nego sjedis pred ekranom i gledas sto se s njima dogadja, zar ne?

Primjetio sam na primjer, da prilikom svakog naglog rasta dionica, one ne ostaju na najvisoj dnevnoj vrijednosti, nego se spuste nekoliko procenata i da se to moze lijepo iskoristiti. Jedino je potrebno predvidjeti gdje je ta najvisa dnevna tacka, sto se moze priblizno dobro ocijeniti na osnovu predhodnih kretanja. CHTR je dobar primjer i ako pogledas njihov 30day chart, vidjeces da imaju tendenciju naglih skokova od po 10-15%. Jucer sam predvidio da ce skociti na $3.80 i tu stavio sell (imao sam posla pa nisam mogao pratiti uzivo). CHTR je na momenat skocio i na $3.90, da bi onda naglo opao negdje na polovicu dnevnog rasta. Drugo sto je potrebno predvidjeti jeste koliki ce biti taj pad i tu cijenu sam prilicno dobro ocijenio. Istina bilo je nekoliko prodaja i na $3.61 ali nisam uspio da ih kupim po toj cijeni nego po $3.62.

Jos jedna stvar, dionice koje se ponasaju na taj nacin, znaci nagli skok, pa onda pad od pola dobitne vrijednosti takodje imaju tendenciju da se ponovo vrate na najvisu vrijednost. Ovo nije pravilo, ali se cesto dogadja tako. Moja greska jucer je bila sto kada sam ih prodao nisam napravio i short-sell pa cover-buy i onda tek buy na $3.62. To bih ucinio da sam bio u prilici, ali ne moze se uvijek... Doduse, nije ni bila tolika greska jer sam lose predvidio day-high.

Takodje sam se nadao a ce cijena doci do $3.94 i takodje promasio. Dosli su na $3.9354. Shit! Medjutim, posto smatram da ce danas ici preko $4, jucer sam skinuo $3.94 i stavio novu cijenu od $4.24...

Edit: Upravo sam vidio da je na premarketu CHTR otisao cak na $4.29, pa sam povukao sell order... novu cijenu cu odrediti nakon otvaranja marketa, za nekih sat vremena...
Ame®icano is offline  
Old 19.06.2003., 20:14   #68
korekcija

e ovo je sad vec malo realnije...dolazi do lagane korekcije, i neke dionice ce ponovo postati dobar buy...danas i jucer su npr. sva tri kineska portala NTES, SINA i SOHU dozivjeli korekcije, nakon sto su ih analiticari malo spustili na zemlju. ARMHY je sad vec primamljiv, kad bi pao negdje izmedju 2.90 i 3.00, to bi bilo fino za ulaz. skoro sve biotech kompanije su u laganom i ocekivanom padu. Ocekujem da ce market jos dozivjeti lagane korekcije u narednih mjesec, dva....za long term investitore to je dobra vijest...kupuj dok je jeftino....by the way, za one koji se namjeravju tek ukljuciti u ovaj 'biznis', zadnjih godinu dana pa i sada, je idelan trenutak da se ukljucite u stock market....kad vecina izlazi iz marketa i place oko gubitaka koje su nagomilali u zadnje tri godine, to je onda pravi trenutak da kupujes jeftine dionice koje ce za pet do deset godina puno vrijediti. Neka recesija potraje jos godinu, dvije sto se mene tice......
Pajo Patak is offline  
Old 20.06.2003., 04:49   #69
Kao sto sam i mislio, CHTR je danas otisao visoko. A ko visoko leti, nisko pada. Ucinio sam gresku koja me vrlo lako moze kostati, pa se nadam da ce sutrasnji dan da to malo popravi. Naime, nisam ih prodao, nego sam kupio jos dionica po $3.90, da bi nakon toga Charter pao na $3.65 i kasnije zatvorio na $3.77. Aftermarket pokazuje da sutrasnji dan mozda i nece biti los i jako se nadam da ce biti tako...

A sada da se vratim gdje sam stao ranije. Earnings.

Prije nego sto kompanija proda proizvod ili servis, mora uloziti novac za proizvodnju ili pripremu servisa. Ti troskovi obuhvataju cijenu materijala, cijenu rada, istrazivanje trzista, marketing, distribuciju i neproduktivni dio - overhead. Prije nego kompanija pokaze profit, mora prvo uspostaviti cijenu vodjenja poslova.

Kada istrazujete i ocjenjujete kompanije i njihove zarade, vazno je razumjeti na koji nacin je ta firma vodjena i gdje novac te kompanije odlazi. Kompanije koje izdvajaju veliki dio svojih rezervi na nove istrazivanje i nove proizvode, vjerovatno u tom periodu pokazuju male zarade. Medjutim, kada taj novi proizvod izadje na trziste, zarada se vrlo brzo povecava. Nasuprot tome, kompanije koje danas pokazuju odlicne zarade, a ne izdvajaju novac za buduce poslove, mogu imati probleme u buducnosti.

Kada procjenjujete "company earnings" onda ne bi trebali gledati samo u izvore prihoda, nego i potrosnju (expenses). Ti podaci mogu vam otkriti kakvu dugorocnu strategiju doticna kompanija ima u planu, recimo mozete primjetiti strategiju visoke zarade ili otkriti potencionalnu neefektivnost managemanta...

Najbolje mjesto gdje mozete naci podatke o zaradama su godisnji (annual) raporti, koji sadrze informacije o filozofiji kompanije i njenom mjestu na marketu, a takodje i vodjenje finansijskih operacija.

Da bi nasli informacije o zaradi, trebali bi ste prouciti income statement i balance sheet. Income statement vam pokazuje izvore zarade, cijenu proizvodnje i ostale izdatke, dok balance sheet pokazuje ukupnu finansijsku snagu kompanije i potencionalni buduci rast (growth). Ako zelite vise pojasnjenja o ova dva dokumenta, izjasnite se.

Pitanje je, kako koristiti informacije o zaradi da bi donijeli odluku o investiranju. To u mnogome ovisi o vasim ciljevima o kojima sam govorio ranije. Ako investirate u "zaradu" onda vjerovatno zelite da kupite dionice kompanija koje placaju dividendu. Ako trazite dugorocni rast, onda dividende nisu toliko vazne za vas. Finansijski dokumenti ca vam pokazati da li je kompanija orjentirana prema zaradi, prema rastu ili djelimicno prema oboje. Da bi znali kako je firma orjentirana, najbolje bi bilo da uporedite raporte vise firmi iz istog sektora ili industrije, pa da onda izaberete koja od tih kompanija najvise odgovara vasim ciljevima.

Jedan od pogodnih nacina da uporedite kompanije je kroz njihov EPS (earnings per share). EPS predstavlja neto profit podijeljen sa brojem neprodatih dionica na marketu (outstanding shares). Kada uporedjujete EPS od vise kompanija imajte na umu da kompanije sa visim "earnings" su snaznije od onih sa nizim. Takodje, kompanije koje reinvestiraju svoje zarade ne placaju dividende, ili su one vrlo male. Kompanije sa malim "earnings" i visokom izdvajanjima za R&D su potencionalni veliki dobitnici, ali i moguci veliki gubitnici... Kompanije sa visokim "earnings", malom cijenom i manjom "equity" su potencionalni kandidati za "merger".

Jos jednom, ako zelite pojasnjenja o income statement i balance sheet, zamolio bih da kazete, jer se nekako uklapa u dio koji objasnjavam sada. Ako vam je to jasno, onda bih presao na analize strategija.
Ame®icano is offline  
Old 20.06.2003., 08:48   #70
Smile

zanimljiva tema... priočitah sve od početka do sada... sve pohvale autoru... inače, ja sam broker u jednoj hrvatskoj brokerskoj kući i poznata mi je sva ova terminologija koju spominje americano...
mislim da je novi zakon o deviznom poslovanju zapeo negdje u saboru. ali uskoro se čujemo sa savjetima za ulaganje.

pozdrav
 
Old 20.06.2003., 08:49   #71
ps

za one koji su loši u engleskom

income statement = račun dobiti i gubitka
balance sheet = bilanca
 
Old 20.06.2003., 11:37   #72
Quote:
Bilbo kaže:
zanimljiva tema... priočitah sve od početka do sada... sve pohvale autoru... inače, ja sam broker u jednoj hrvatskoj brokerskoj kući i poznata mi je sva ova terminologija koju spominje americano...
mislim da je novi zakon o deviznom poslovanju zapeo negdje u saboru. ali uskoro se čujemo sa savjetima za ulaganje.

pozdrav
Ima neki pripremljeni zakon o vrijednosnim papirima?

Ako sam dobro shvatila uskoro bih slobodno mogla kupovati strane dionice?

Za koliko novaca? Hoće li biti limita ili u neograničenim svotama?

Hoćemo li moći kupovati preko naših brokera ili otvarati račun u inozemstvu?


Puno pitanja - ima li netko vremena da mi detaljnjije odogovori?
iguana free is offline  
Old 20.06.2003., 14:53   #73
Bilbo, tnx. Koliko u Hrvatskoj ima brokera? Takodje me zanima, posto si u tom biznisu, mozda znas koliko ih ima u BiH? I jos jedno pitanje, kakve su zakonske regulacija da investiranje na domacoj berzi za nas izvana?

Iguana free, nazalost ti ne mogu odgovoriti ni na jedno od postavljenih pitanja. Mogu napisati kako bih zelio da bude, ali cisto sumnjam da ce hahari odobriti zakon kojim bi vam dao odrijesene ruke... Mozda Bilbo moze odgovoriti.
Ame®icano is offline  
Old 20.06.2003., 17:12   #74
možda nekom korisno...

evo dva zanimljiva linka koja će možda nekom biti korisna, bilo početnicima, bilo naprednijim online traderima...

www.tradewiser.com/brokers.html

tradewiser se bavi detaljnom analizom i recenzijama rada svih najpoznatijih online brokera. ovdje su svi potrebni podaci o svakome, usporedbe provizija, posebnosti, dodatni komentari...u svakom slučaju sve na jednom mjestu. možda nekom pomogne da se lakše odluči kojeg brokera izabrati...uz ovo ima i dosta drugih korisnih sadržaja što se tiče online trgovanja dionicama...

http://www.keynote.com/solutions/per...r_trading.html

firma se bavi tehničkim detaljima online trgovine. vrše tjedna mjerenja prosječnog "response time"-a, kod svake od 20 najvećih brokerskih kuća, potrebnog za logiranje i provođenje jedne transakcije pri nekom prosječnom dnevnom opterećenju burze odnosno gužvi. (zna biti i većih odstupanja, od 4 do 15 sekundi pa vjerujem da ni taj podatak nije zanemariv pri odabiru brokera, pogotovo ako se netko bavi daytradingom)

evo toliko. nadam se da ima neke koristi od ovog.

inače svaka čast ameru i paji na ovolikom uloženom trudu dosad.

samo tako nastavite, nemate pojma koliko to ljudi cijene. stvarno svaka čast
deyooo is offline  
Old 20.06.2003., 18:27   #75
Got milk?

No, I got no milk, but iI have a problem with CHTR! Jednostavno nece da idu na gore. Ljudi, nismo se tako dogovorili. No, treba biti strpljiv i cekati priliku.

Inace, zahvaljujem deyooo-i na korisnim linkovima, kao i na porciji "hrane za ego", to mi je upravo trebalo. Ne srecom, imam diversificiran portfolio, tako da iako na jednoj strani podnosim gubitke (CHTR, CORV) na drugoj ih tucem big time (AKAM, F, JCOM). Nije tako strasno, osim sto ce supruga ostati bez obecanog "china" kabineta.

Back to you guys. U predhodnom postu sam spomenuo strategije investiranja, pa cu sada malo tupiti o tome. Jedna od strategija jeste odredjivanje srednje cijene dionica u dollarskoj vrijednosti (vazi za US market). U Americi to nazivaju "dollar cost averaging" sto predstavlja kupovinu dionica u nekom vremenskom intervalu (recimo svaki mjesec) za odredjenu sumu novca. Ako cijena tih dionica ide na vise, kupujete manji broj dionica i suprotno, ako ide na nize, za isto novca mozete kupiti veci broj dionica. Nakon svake izvrsene kupovine ocijenite kolika je srednja vrijednost po dionici i ravnate se po tome.

Uporedite sljedeca dva primjera, gdje je ulozena suma novca jednaka, kao i cijena dionica, ali je broj dionica razlicit, kao i srednja vrijednost po dionici.

Date Price/Share Shares Cost
Jan 15 --- $30 ---- 100 --- $3000
Feb 15 --- $50 ---- 100 --- $5000
Mar 15 --- $100 --- 100 --- $10,000
Apr 15 --- $40 ---- 100 --- $4000
--------- Total --- 400 ---- $22,000
Avg. Price Per Share ------- $55

Date Price/Share Shares Cost
Jan 15 --- $30 ---- 183.3 --- $5500
Feb 15 --- $50 ---- 110 ---- $5500
Mar 15 --- $100 --- 55 ----- $5500
Apr 15 --- $40 ---- 137.5 -- $5500
---------- Total -- 485.8 -- $22,000
Avg. Price Per Share ----- $45.28

Ova vrsta investiranja je vrlo jednostavna jer prakticno pruza planiranje unaprijed. Atraktivna je za investitore koji sistematki izdvajaju novac za kupovinu dionica za svaki period (recimo platni). Ako koristite "$ averaging" onda vam se vjerovatno nece desiti da previse dionica neke firme kada im je cijena previsoka.

Sljedeca metoda je koristenje margin account, a posto o tome imam mnogo za pisati, plus stigao je rucak, javim se ponovo po tome pitanju.
Ame®icano is offline  
Old 20.06.2003., 18:37   #76
stop order

da se nadovezem sa stop order....o tome smo vec razgovarali, ali evo aktualan primjer...rekao sam vam da sam stavio stop na CORV 1.40 good until cancelled, i danas je cijena pala na 1.40 i prodaja izvrsena. Posto ja ne provjeravam stalno cijene, ja imam takve osigurace na nekoliko dionica. Tako da sam sad pokupio zaradu, i to je moja osjetljivost na rizik. Sad cu recimo cekati i vidjeti...amer, rekao sam ti da ne budes nestrpljiv, da ces imati priliku uci u ovu dionicu za 1.40 ili 1.3....ja planiram ponovo kupiti corv, no zelim vidjeti kako ce telekomunikacije perform, i qtr. resluts...kakav im je cash flow...u slucaju da market takes another hit, CORV bi mogao natrag na $1 or lower....
Pajo Patak is offline  
Old 20.06.2003., 19:16   #77
Slazem se u svemu osim u jednoj stvari... poput tebe sam prostudirao CORV i slozio se da je to dobra dugorocna investicija. Mozda jesam pogrijesio, a ako jesam onda sam spreman za taj udarac, iako nije bas ugodan. Koliko znam, za desetak dana ce objaviti earnings i tek onda cu znati na cemu sam. Posto se ne radi o velikom broju dionica, kao ni o visokoj cijeni, CORV sam kupio kao long-term investiciju koja bi trebala pokazati dobre rezultate tek u naredna dva kvartala iako nije iskljuceno da ce sljedeci earnings biti bolji nego u predhodnom tromjesecju. Nisam ni ocekivao neki profit trenutno, zato i ne brinem previse. Jos jedna stvar, posto sam u gubitku nekih $400, jos uvijek imam vremena da uduplam broj dionica i oborim srednju cijenu na oko $1.45-1.50, ne racunajuci profit koji sam vec ostvario i onda se igrati "waiting game". Za to nije jos uvijek kasno, a sto cu tacno uraditi, znacu najvjerovatnije za desetak dana.
Ame®icano is offline  
Old 20.06.2003., 22:58   #78
Halo, Ame®icano,

impresioniran sam tvojim znanjem o americkoj ekonomiji, o kojoj, vjerojatno znas vise nego 99.9% amera.

prosjecni amer nema vremena razbijati glavu time,

najvaznije je otplatiti mortgage (kredit) na kucu, platiti porez i ako sto ostane platiti djeci bolju skolu...znas i sam

no da ne duzim, zanima me (ne znam da li sam to propustio, oprosti ako jesam):

-koliko si dugo u americi?
-sto konkretno radis?
-koliko si puta refinancirao kucu ove godine (ako je imas)?

mislio sam da bi bilo lijepo da malo kazes o sebi kad vec toliko pises...

o, da, by the way, hoce li doci do novog rezaja interest rate-a od strane the Federal Reserve i kako ce se to odraziti na vrijednost dionica?
zizi is offline  
Old 21.06.2003., 00:31   #79
Quote:
by zizi
impresioniran sam tvojim znanjem o americkoj ekonomiji, o kojoj, vjerojatno znas vise nego 99.9% amera.
Ne bih se slozio sa procentom, jer krugovi ljudi u kojima se krecem i radim znaju mnogo o americkoj ekonomiji i mnogo sam znanja stekao od njih. Doduse, tu je bilo i malo skole, a malo i osobnog interesiranja, pa se nauci stosta. Istina, taj krug ne bih nazvao americkim prosjekom, ali ne bih ni sebe.

Quote:
by zizi
najvaznije je otplatiti mortgage (kredit) na kucu, platiti porez i ako sto ostane platiti djeci bolju skolu...znas i sam
Well, po ovome pripadam tipicnom americkom uzorku.

Quote:
by zizi
no da ne duzim, zanima me (ne znam da li sam to propustio, oprosti ako jesam):
-koliko si dugo u americi?
-sto konkretno radis?
-koliko si puta refinancirao kucu ove godine (ako je imas)?
Deset godina i nekih par mjeseci.
Electrical engineering, robotics kao stalni posao, a bavim se i sa par poslica privatno, uglavnom "consulting".
I am not shittin' you man, ali nisam refinansirao ni jednom, jos od kako sam kupio kucu prije pet godina. Nije da nisam htio, ali mi se nije dalo, danas cu, sutra cu i tako vec par godina. Medjutim ionako imam malu kamatu, pa mi ne smeta.

Quote:
by zizi
mislio sam da bi bilo lijepo da malo kazes o sebi kad vec toliko pises...
Hmmm, po ovome, oni koji se slabo javljaju, ne bi trebali reci nista o sebi? OK, sto te interesira?

Quote:
by zizi
o, da, by the way, hoce li doci do novog rezaja interest rate-a od strane the Federal Reserve i kako ce se to odraziti na vrijednost dionica?
Hoce, 1/4%. Ocekivalo se 1/2% ali su federalci ocijenili da nema potrebe, jer ozivljavanje ekonomije ide zadovoljavajucim tempom.

Inace, ovi koji zive u Americi, ako niste upoznati, pocetkom jula bi ste trebali dobiti cek od federalaca... Pojaznim drugi put, sada idem prosetat motorin.
Ame®icano is offline  
Old 21.06.2003., 00:44   #80
hvala na odgovoru,

iako cudi me da, buduci si dobar u ekonomiji, nisi refinancirao.
zizi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.