Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2005., 13:10   #21
Quote:
B&B kaže:
Ok, hvala.
Ali molim te objasni mi tocku 9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe

Konkretno, recimo da sam ja njegova zena i imam stan od 60m2 (i iskoristila sam svoje oslobodenje od poreza) i recimo da imamo 2 djece i da zelimo kupiti stan od 90 m2.

Da li bi u tom slucaju mogli traziti oslobodenje od poreza na svih 90 m2?
Ne, iz vlastitog iskustva.
On ima stan od 36 m2, ja sam (mi ali glasi na mene zbog kredita) kupila stan od 75 m2, dvoje djece. Porez plaćen 100% na tih 75 m2.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 13:28   #22
Ne, jer to oslobađanje od poreza ide samo na prvu nekretninu, kojom se rješava stambeno pitanje (pojedinca ili obitelji). Sve kasnije što ćete kupit, ako ćete bit vjenčani, smatrat će se nekom drugom nekretninom u vlasništvu uže obitelji i na nju ćete platit porez od 5% na cijenu.
Zakon kaže:
"Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete.",
što drugim riječima znači da državu ne zanima koliko je to kvadrata - glavno da imaš krov nad glavom i točka. To što bi ti rado živjela u humanim uvjetima pa sukladno povećanju obitelji imala i više stambenog prostora, to državu ne interesira. Odnosno, kupi si ti veći stan ak ti treba (i ak možeš kupit), al plati porez. Dakle, nema kasnije nikakvog oslobađanja.
Eto, takva ti je naša država...
Zato mislim da vam je bolje da ste sad suvlasnici pa nećete ni trebat plaćat nekakvu razliku za porez. A i riješit ćete pitanje vlasništa kako i dolikuje (ako ćete oboje plaćat)
Il se nemojte ženit
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 15:45   #23
Mislim da nije baš pametno razbijati glavu oko toga "što bi bilo kad bi bilo" - zakoni se ionako mijenjaju pa ono što vrijedi sad možda neće vrijediti za x godina...
Murron is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 10:10   #24
Za stambeni kredit od 15 000 eur platio sam 1.100,00 kn u Osijeku
__________________
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!
Fear factor natjecatelj
Pollux is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 12:38   #25
100.000 EUR oko 2400 kn
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 10:17   #26
Ako ste ozenjeni imate pravo na oslobodjenje od 65m2. Ako niste, onda samo 50m2.

sad mene zanima sljedece: jesam li oslobođena poreza ako na sebe imam pola nekretnine od 80 kvadrata. dakle, imam 40 m2, al naslijeđeno.

sad KUPUJEM prvu nekretninu.jesam li oslobođena poreza?
Jel se mogu oslobodit poreza ako se odreknem tih 40m2? (ionako ću je kao "prodat" bratu).

di mogu izracunat porez na 45-50m2?
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 10:52   #27
Quote:
NoWa kaže:
sad mene zanima sljedece: jesam li oslobođena poreza ako na sebe imam pola nekretnine od 80 kvadrata. dakle, imam 40 m2, al naslijeđeno.
Morala bis dokazati da ti ta nekretnina nije adekvatan stambeni prostor. Ili ju pokloni bratu (nemoj prodat, jer ce on morat placat porez na to).

Quote:
NoWa kaže:

di mogu izracunat porez na 45-50m2?
Kalkulator?

Ako si platila N Eu nekretninu, porez ces platiti N*0,05

Ako placas razliku preko 50m2 (do 50m2 si recimo oslobodjena) onda je racunica malo kompliciranija
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 10:59   #28
Quote:
Lei kaže:
Ili ju pokloni bratu (nemoj prodat, jer ce on morat placat porez na to).
al brat-sestra nisu oslobođeni poreza na darovnicu izgleda
bas o tome pisemo an jednom drugom topicu.

oslobođeni su jedino ako zive u istoj gospodarskoj zajednici u vrijeme naslijeđivanja.

jel gospodarska zajednica ako smo ja (student) i on (nezaposlen) zivjeli s majkom u tom naslijeđenom stanu?

zna li netko

i kakve potvrde da nabavim i di to nosim
Jel dovoljni dokaz osobna s istom adresom i potvrda da sam ja bila student, a on nezaposlen?
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 10:05   #29
Eto mene ovdje, da vas nesto priupitam, da ne otvaram novi topik. pitanje je za sve one koji su nedavno kupovali stan:

koliko vremena u prosjeku prodje od dana kad izadje procjenitelj u stan do dana realizacije kredita? Pitam zato sto ja prodajem stan, pa me malo svrbe prstici (mozda se sjecate da ga prodajemo vec brat-bratu godinu dana...)

E, da, radi se o PBZ, ako je to uopce bitno.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 12:57   #30
Ovisi. Sve ovisi. Al najmanje 4 tjedna
Strpljenja, strpljenja, stići će lova... :zadovoljnotrljarukeibrojinovac:
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 13:10   #31
Quote:
hajdi kaže:
Al najmanje 4 tjedna
Ma daj me nemoj jebat. Reci da se salis, lijepo cu prihvatit salu na svoj racun...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 14:37   #32
Ne sali se, na zalost

Procjenitelijma treba sigurno desetak dana da naprave elaborat, pa onda dok se preda potrebna papirologija, onda banci treba jos par tjedana da se nadju, rasprave i sl., onda dok se srede svi papiri, solemnizacija i sl..... Ima toga.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 14:57   #33
U banci kažu da u idealnim uvjetima cijeli proces oko kredita traje 4 tjedna.
A tko je ikad vidio idealne uvjete?

Brza birokracija je oksimoron.
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 15:41   #34
Meni još uvijek nešto nije jasno.
Da li se ovaj zakon o oslobađanju od plaćanja poreza pri kupnji prve nekretnine mijenjao u posljednjih pola godine?

Naime, po ovome što vi ovdje pišete, ispada da moj dečko i ja možemo kupiti stan do 50 m2. Kad bismo bili muž i žena kokica pečena mogli bismo kupiti stan do 65m2. Da li sam dobro shvatila?

Pitam jer je jedan naš poznanik izgleda kupio s curom stan od 64 kvadrata i nisu platili porez. I kunu se da nisu ože njeni

Hvala
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 16:07   #35
Quote:
Kyra kaže:
Meni još uvijek nešto nije jasno.
Da li se ovaj zakon o oslobađanju od plaćanja poreza pri kupnji prve nekretnine mijenjao u posljednjih pola godine?
Nije

Quote:

Naime, po ovome što vi ovdje pišete, ispada da moj dečko i ja možemo kupiti stan do 50 m2. Kad bismo bili muž i žena kokica pečena mogli bismo kupiti stan do 65m2. Da li sam dobro shvatila?
Aha

Quote:

Pitam jer je jedan naš poznanik izgleda kupio s curom stan od 64 kvadrata i nisu platili porez. I kunu se da nisu ože njeni
Ako su kupili stan pol-pol, odnosno svaki po 32 kvadrata, onda su i jedan i drugi oslobodjeni.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 16:33   #36
Quote:
Kyra kaže:

Naime, po ovome što vi ovdje pišete, ispada da moj dečko i ja možemo kupiti stan do 50 m2. Kad bismo bili muž i žena kokica pečena mogli bismo kupiti stan do 65m2. Da li sam dobro shvatila?

Nije stvar u ženidbi, već u vlasništvu.

Može dvoje (ili više) ljudi dijelit vlasništvo nad stanom i ne moraju bit u braku i prilikom računanja poreza (tj. oslobađanje od plaćanja istog) oni nastupaju kao dvije jedinke te mogu imat stan do 65 m2 a da ne plate porez.

Porez se plaća po osobama koje su na vlasničkom listu (i kupoprodajnom ugovoru) i p očlanovima njihove uže obitelji (kako to stoji u zakonu), da se tako izrazim.

A ako si u braku, automatski se smatra da je tvoje ono što je i suprugovo (i obrnuto) pa vam je to onda zajednička nekretnina, tj. supružnici spadaju u članove uže obitelji pa se tako računaju i za taj porez.

Dakle, ne trebaš se udavat, samo oboje budite vlasnici i to naznačite u ugovoru.
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 18:01   #37
Hvala vam na odgovorima!

__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2005., 12:08   #38
Lightbulb

Meni u ugovoru o kreditu (ZABA) piše da sam ga dužan solemnizirati kod JB i to o svom trošku naravno i to košta ohoho. Kupoprodajni ugovor se ne solemnizira već samo ovjerava kod JB i to košta neku siću cca 50 kn

ja laik i totalno na pocetku cijele price o stanu , a danas moram odluciti zelim li taj stan zanima me ...ugovoru o kreditu (ZABA) piše da sam ga dužan solemnizirati kod JB,,,,kaj je to solemnizacija , gde ,kada, kako, zasto, koga da pitam ,kolko to kosta ,di da pitam,,,,,,,,,,,,,,,,ljudi ja izvan sebe jedino sto znam da sam nasla stan koji zelim kupiti preko kredita zagr.banke a gazda ima tam jos kredit na 20 000e na stan...............

i kad se radi ta solemnizacija































































__________________
ivana2906
IVANA2906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2005., 15:42   #39
Quote:
IVANA2906 kaže:
ja laik i totalno na pocetku cijele price o stanu , a danas moram odluciti zelim li taj stan zanima me ...ugovoru o kreditu (ZABA) piše da sam ga dužan solemnizirati kod JB,,,,kaj je to solemnizacija , gde ,kada, kako, zasto, koga da pitam ,kolko to kosta ,di da pitam,,,,,,,,,,,,,,,,ljudi ja izvan sebe jedino sto znam da sam nasla stan koji zelim kupiti preko kredita zagr.banke a gazda ima tam jos kredit na 20 000e na stan...............
Prije nego se odlucis na kupnju stana trebala bi provjeriti da li ce ti banka uopce odobriti kredit, da ne bude kasnije iznenadjenja. Trebas vidjeti koliki ti mora biti omjer kredita i procjenjene vrijednosti stana, a na sve troskove moras zbrojiti jos i ove birokratske, pocevsi od troskova obrade kredita, procjene, kapare, biljeznika, osiguranja, poreza, a na kraju i solemnizacije. Ona se radi kod javnog biljeznika, moraju biti prisutni prodavatelj i kupac, te jamci. Svi se potpisuju i potpisi se ovjeravaju (50 kn po potpisu), a sam postupak solemnizacije ovisi o visini kredita. Racunaj na par tisuca kuna. Postupak izgleda tako da biljeznik procita ugovor na glas i pita "jeste li svi razumjeli", a zasto je potreban pise na prvoj stranici ovog topica
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2005., 16:52   #40
hvala ti na odgovoru..
bila u banci i mogu dobiti potreban kredit samo na mojih 55ooo zanima me kolka je solemizacija..i
zna li netko ako se ide preko zane-a ima li se onda kakav popus kod sole...

dodatni troskovi su koma
__________________
ivana2906
IVANA2906 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.