Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2010., 02:08   #1
Pitanja o porezu na dividendu

Ajd da probam i ovdje (vise glava vise zna)

Evo jedno neuobicajeno pitanje:

Fakti:
1.) vlasnici smo paketa dionica/suvlasnik-partner stranog poduzeca u stranoj drzavi u kojoj imam i drzavljanstvo

2.) 2009. je zakljucena. dobili smo izvjestaj.
Ovo je prva godina da se isplacuje dividenda. Do sada se iskljucivo reinvestiralo, pa mi je porez bio 0.
Koliko god me razveselila ta dividenda, prestravio me porez na istu

E sad se ja pitam:
1.) koliki je porez na dividendu u RH? (zar nije bilo nula?) Koliki je porez na dobit fizickih osoba?
2.) po kojoj konstrukciji bi se moglo eventualno realizirat isplata dividende tog stranog poduzeca u RH? (gdje sam btw. takodjer porezni obveznik, te koja mi je maticna drzava, eventualno razmisljam jos otvorit firmu - po potrebi)
3.) da li itko ima ili je imao slicno iskustvo?
4.) isplativost?
5.) preporuke?

hvala
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 02:32   #2
pa di si porezni obveznik? tu ces placati porez. zemlje najcesce imaju medjusobne ugovore da se izbjegne duplo oporezivanje, znaci ako ti je dividenda isplacena u zemlji di nisi porezni obveznik, a u toj zemlju se placa porez na dividendu, taj placeni porez ce ti uci u obracun tvojeg ukupnog poreza di si porezni obveznik.

npr. ako imas account i brokera u US i ulazes u US securities, oni ti automatski skidaju 30% sa tvojih prihoda i taj placeni porez ulazi u obracun tvoje porezne prijave....

u slucaju da se u zemlji di ti je isplacena dividenda ne placa porez, jos uvijek ces ga morat platiti u zemlji di si porezni obveznik (ak se tu placa porez na dividendu) osim ako ne sakrijes tu informaciju i lovu.

ovo je samo princip, detalji se razlikuju od drzave do drzave. da ti neko tocnije odgovori, treba jos konkretnih informacija (di je dividenda isplacena, di si porezni obveznik...)

ovisno o kojem iznosu se radi, ne bi bilo lose savjetovati se s nekim ko se bavi sa porezima...
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 02:44   #3
Quote:
šatro gospon kaže: Pogledaj post
pa di si porezni obveznik? tu ces placati porez. zemlje najcesce imaju medjusobne ugovore da se izbjegne duplo oporezivanje, znaci ako ti je dividenda isplacena u zemlji di nisi porezni obveznik, a u toj zemlju se placa porez na dividendu, taj placeni porez ce ti uci u obracun tvojeg ukupnog poreza di si porezni obveznik.

npr. ako imas account i brokera u US i ulazes u US securities, oni ti automatski skidaju 30% sa tvojih prihoda i taj placeni porez ulazi u obracun tvoje porezne prijave....

u slucaju da se u zemlji di ti je isplacena dividenda ne placa porez, jos uvijek ces ga morat platiti u zemlji di si porezni obveznik (ak se tu placa porez na dividendu) osim ako ne sakrijes tu informaciju i lovu.

ovo je samo princip, detalji se razlikuju od drzave do drzave. da ti neko tocnije odgovori, treba jos konkretnih informacija (di je dividenda isplacena, di si porezni obveznik...)

ovisno o kojem iznosu se radi, ne bi bilo lose savjetovati se s nekim ko se bavi sa porezima...
ja sam prije mislila razmotrit gdje bi mi se vise isplatilo placat porez na dividendu: u rh ili tu gdje jesam
ne mora sve biti transparentno po meni kao poreznom obvezniku
ako se isplati i ako postoji nacin - prebacim ja sve na firmu, pa me se nemre pratit ko poreznog obveznika 2 drzave, vec samo tamo gdje je firma registrirana
samo neke racunice mora biti - firma isto koshta, a kao sto velim ne znam koje su porezne stope u RH (i tu je sigurno bilo promjena zadnjih 10 goina)

ima netko slicnih iskustava?
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 19:50   #4
http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_rates_around_the_world

http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_haven


Ako imas puno novca nadi si nekog mladog frajera koji zna ulagati pa odite zivjet na Bahame
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:14.