Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2007., 00:10   #1
Nasljeđivanje dugova - Q&A

Uhvatila sam danas kraj one hrvatske sapunice (prije Kosti, jel ) i tamo su one dvije naslijedile dug od 7 mil. eura. Zar se dugovi mogu nasljeđivati?
Znam da roditelji mogu razbaštiniti djecu, a kako se djeca odriču nasljedstva (ili duga), nekim ugovorom ili...? Da li je neotplaćeni kredit isto dug koji se nasljeđuje?
I ako netko nema nasljednika, tko plaća dugove?

Hvala!
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 00:36   #2
Nasljeđuju se do visine aktive (u Hrvatskoj, a mislim i u susjednim državama). Znači, da može se naslijediti dug od 7.000.000 €, ako je naslijeđena i imovina od najmanje 7.000.000 €.

Bila je priča da se u nekim državama ako se ne odrekneš nasljedstva nasljeđuje ukupna aktiva i pasiva, pa su se neki nasljednici neugodno iznenadili kada bi sve izišlo na vidjelo.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 08:41   #3
Quote:
Tsunade kaže: Pogledaj post
a kako se djeca odriču nasljedstva (ili duga), nekim ugovorom ili...?
izjavom.
moze se odreci nasljednik sam za sebe ili za sebe i svoje potomke.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 12:41   #4
Quote:
Tsunade kaže: Pogledaj post
Uhvatila sam danas kraj one hrvatske sapunice (prije Kosti, jel ) i tamo su one dvije naslijedile dug od 7 mil. eura. Zar se dugovi mogu nasljeđivati?
Znam da roditelji mogu razbaštiniti djecu, a kako se djeca odriču nasljedstva (ili duga), nekim ugovorom ili...? Da li je neotplaćeni kredit isto dug koji se nasljeđuje?
I ako netko nema nasljednika, tko plaća dugove?

Hvala!
pa naravno, ti bi peškala samo lipe stvari jel naravno da je neotplaćeni kredit dug, recimo i rate po dinersu isl
ako nema nasljednika onda svo nasljedstvo uzima država, pa pretpostavljam da uzima i dugove.

usput, ako ne daš izjavu o odricanju, smatra se da se prihvaćaš nasljedstva
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 13:51   #5
Pa jel ne ide to po principu ako se nasljednici odreknu nasljedstva da ne nasljeduju niti dugove?
ashley is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 17:07   #6
Quote:
ashley kaže: Pogledaj post
Pa jel ne ide to po principu ako se nasljednici odreknu nasljedstva da ne nasljeduju niti dugove?
Ide
Čak i ako se ne odrekneš nasljedstva odgovaraš za dugove (ostavodavatelja) do visine nasljeđene imovine.
beare is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 17:26   #7
Quote:
beare kaže: Pogledaj post
Ide
Čak i ako se ne odrekneš nasljedstva odgovaraš za dugove (ostavodavatelja) do visine nasljeđene imovine.
Znači ne mogu naslijediti samo dug, bez imovine kojom ću ga platiti. To je dobro
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 17:48   #8
Quote:
beare kaže: Pogledaj post
Ide
Čak i ako se ne odrekneš nasljedstva odgovaraš za dugove (ostavodavatelja) do visine nasljeđene imovine.
oprosti, ali ostavitelj i ostavodavatelj nisu ista stvar.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 18:11   #9
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
oprosti, ali ostavitelj i ostavodavatelj nisu ista stvar.
istina
još sam laik
beare is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2007., 13:31   #10
znaci netko ima dugovanja od cca 40.000,00 kn, a vrijdnost ostavstine je 30.000,00 kn. tu se nalaze i krediti i kartice i sato ja znam jos...

Tko se prvi naplacuje, banke, karticne kuce ukoilko je nasljedstvo manje od dugovanja..
dancika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2007., 16:39   #11
Quote:
dancika kaže: Pogledaj post
znaci netko ima dugovanja od cca 40.000,00 kn, a vrijdnost ostavstine je 30.000,00 kn. tu se nalaze i krediti i kartice i sato ja znam jos...

Tko se prvi naplacuje, banke, karticne kuce ukoilko je nasljedstvo manje od dugovanja..
e sad ovo je toliko široko područje.
mislim da sve to ovisi o tome kad je nastala obveza i kad je vjerovnik podnio zahtjev za namirenje tražbine.
Volio bih i ja točno znati.
beare is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2007., 17:56   #12
A što ako je recimo sva ostavština = 0 (preminuli se mudro prije smrti riješio sve imovine nekakvim ugovorom o darivanju ili sl.) a postoji samo veliki dug npr. gotovinski kredit kod banke. Tada banka ostaje praznih ruku, dug se nema od kuda namiriti, ne??
Sad sam možda nekome dao dobru ideju..
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2007., 17:57   #13
Quote:
Frankie kaže: Pogledaj post
A što ako je recimo sva ostavština = 0 (preminuli se mudro prije smrti riješio sve imovine nekakvim ugovorom o darivanju ili sl.) a postoji samo veliki dug npr. gotovinski kredit kod banke. Tada banka ostaje praznih ruku, dug se nema od kuda namiriti, ne??
Sad sam možda nekome dao dobru ideju..
pojeo vuk magare
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 10:52   #14
Quote:
Frankie kaže: Pogledaj post
A što ako je recimo sva ostavština = 0 (preminuli se mudro prije smrti riješio sve imovine nekakvim ugovorom o darivanju ili sl.) a postoji samo veliki dug npr. gotovinski kredit kod banke. Tada banka ostaje praznih ruku, dug se nema od kuda namiriti, ne??
Sad sam možda nekome dao dobru ideju..
Banka inače ima više instrumenata za osiguranje otplate kredita.
Jamci ili sudužnik ili hipoteka ili polica životnog osiguranja, a ako od tog ničeg se nemože naplatiti onda ona snosi gubitak, ali i taj gubitak ona osigurava u osiguravajućim kućama i zato svi dužnici plačaju troškove obrade kredita i troškove osiguranja kredita.
Nemoj se bojati za banke.
betazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 17:14   #15
a ako se ne varam uvijek se može tražiti pobijanje ugovora o darovanju zbog prikrate vjerovnika
beare is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 14:52   #16
A to znači i da žena naslijedjuje dug muža? Ili ?
Gledala sam onu ženu neki dan,izbačenu iz kuće (zajedničke stečevine) zbog duga koji je napravio bivši suprug?
__________________
Danas je normalno,biti nenormalan..
Zana666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 17:36   #17
Quote:
Zana666 kaže: Pogledaj post
A to znači i da žena naslijedjuje dug muža? Ili ?
Gledala sam onu ženu neki dan,izbačenu iz kuće (zajedničke stečevine) zbog duga koji je napravio bivši suprug?
ako nasljedjuje imovinu, a nasljedjuje , onda joj ide i dug.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 17:58   #18
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
ako nasljedjuje imovinu, a nasljedjuje , onda joj ide i dug.
bilo bi lipo nasljedivati samo čiste stvari u životu,
usput Welcome back katrin
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 18:14   #19
Quote:
Zana666 kaže: Pogledaj post
A to znači i da žena naslijedjuje dug muža? Ili ?
Mislim da da, žena je prvi naslijednik nakon smrti muž, tek onda djeca. Mislim.

Quote:
Gledala sam onu ženu neki dan,izbačenu iz kuće (zajedničke stečevine) zbog duga koji je napravio bivši suprug?
Ovo je zanimljivo, ako može neki pravnik prokomentirati. Da li je bivša žena dužna podmirivati njegove dugove ili se radilo o tome da je kuća zajednička i da je nakon razvoda nisu podijelili? (ipak, koliko sam shvatila, kuća nije ničija, nego bespravna, ali pitanje je teoretsko )
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 18:19   #20
Quote:
Tsunade kaže: Pogledaj post
Mislim da da, žena je prvi naslijednik nakon smrti muž, tek onda djeca. Mislim.
I djeca i žena su prvi nasljedni red
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:32.