Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2015., 23:51   #241
Pozdrav, imam pitanje vezano za utvrđivanje vrijednosti imovine u ostavinskoj raspravi. Nakon smrti ujaka, mama je naslijedila 1/2 imovine. U rješenju o nasljeđivanju se nigdje ne spominje vrijednost imovine. Neki dan je od javnog bilježnika koji vodi ostavinsku raspravu dobila dopis da je rješenje postalo pravomoćno, ali da bi se opskrbilo klauzulom pravomoćnosti, treba podmiriti troškove postupka. Navodi se da je potrebno utvrditi čistu vrijednost ostavinske imovine. Moje pitanje je - tko utvrđuje tz vrijednost? Šalje li bilježnik sam to u poreznu upravu ili mama mora pokrenuti nešto? Hvala
Aurora06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 00:12   #242
Quote:
Aurora06 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam pitanje vezano za utvrđivanje vrijednosti imovine u ostavinskoj raspravi. Nakon smrti ujaka, mama je naslijedila 1/2 imovine. U rješenju o nasljeđivanju se nigdje ne spominje vrijednost imovine. Neki dan je od javnog bilježnika koji vodi ostavinsku raspravu dobila dopis da je rješenje postalo pravomoćno, ali da bi se opskrbilo klauzulom pravomoćnosti, treba podmiriti troškove postupka. Navodi se da je potrebno utvrditi čistu vrijednost ostavinske imovine. Moje pitanje je - tko utvrđuje tz vrijednost? Šalje li bilježnik sam to u poreznu upravu ili mama mora pokrenuti nešto? Hvala
Meni je biljeznik to sam utvrdio, ne znam je li to uobicajena praksa ili ne, ali nisam morao sam to utvrdjivati.
Matador9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 17:33   #243
oporuka

Umrla mi je teta,nije imala djece,muž umro.Zadnja 3 mjeseca se ponašala neuračunljivo.Ja sam joj pomagala 10 godina u svemu.Zakazana je ostavinska i prijavljena žena koja tvrdi da ima oporuku kojom sve tetino nasljeđuje.Teta je bolovala od raka na mozgu(to saznajem nakon njene smrti).Smatram da je izmanipulirana i prvarena zbog oporuke,te sam podnjela prijavu državnom odvjetništvu.Cijeli je život govorila da ćemo je ja i moja obitelj sahraniti i nasljediti.Tu ženu nitko ne pozna!Osporit ću oporuku,znam da slijedi tužba.koliko traju takvi sporovi vremenski?Troškove suda i svega plaća onaj ko gubi spor?Kako može neko nepoznat samo tako prevariti tetu?Kojem državnom tijelu da se još žalim?Policija ne reagira,iako TA žena ima ključeve kuće i sve dokumente.Zašto?Kakva smo mi to pravna država,da ja kao rodbina nemogu ništa istjerati,osim preko suda,a dotad će proći vremena i vremena?
Utvrđivanje neuračunljivosti radi sudski vještak koji sud odredi ili možemo mi sa svoje strane uzeti vještaka za osporavanje oporuke?Da znam ...šta trebam raditi...
jezic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 18:46   #244
Zalba na dio rjesenja o nasljedivanju

Bok drustvo!
Imam rjesenje o nasljedivanju na kojeg moram podnijeti zalbu, ali samo na dio njega. Mogu ju podnijeti tako da napisem na koju tocku rjesenja podnosim zalbu, jer, velim, na pola odluka u rjesenju se ne trebam zaliti?
Hvala!
P.S. Sretan Uskrs!
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 20:46   #245
Molim pomoć.
Umrla je majka poginulog hrv. branitelja koju nasljeđuje kćer (inače udovica hrv. branitelja).
Je li njezina kćer oslobođena poreza na nasljeđivanje i plaća li neke dodatne troškove?
Hvala na odgovoru.
Tyrion the Lion is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 09:34   #246
Molim pomoć, pozvana sam na ostavinsku nakon smrti bake, ali tada me nema u gradu, a i nije mi stalo kako će se imovina podijeliti.
Da li MORAM doći na tu ostavinsku, ili ne?
ljutakopas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 16:15   #247
Quote:
Tyrion the Lion kaže: Pogledaj post
Molim pomoć.
Umrla je majka poginulog hrv. branitelja koju nasljeđuje kćer (inače udovica hrv. branitelja).
Je li njezina kćer oslobođena poreza na nasljeđivanje i plaća li neke dodatne troškove?
Hvala na odgovoru.
Hmmm... Premalo je podataka. Je li pokojna osim to dvoje djece (kćeri i pokojnog sina - branitelja) imala još djece (bračne, izvanbračne, posvojene)? Je li u trenutku smrti bila u braku ili izvanbračnoj zajednici? Je li pokojni sin (branitelj) imao djece (bračne, izvanbračne, posvojene)? Sve su to pitanja o čijim odgovorima ovisi točan odgovor na Vaše pitanje.
Bartur is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 16:26   #248
Quote:
ljutakopas kaže: Pogledaj post
Molim pomoć, pozvana sam na ostavinsku nakon smrti bake, ali tada me nema u gradu, a i nije mi stalo kako će se imovina podijeliti.
Da li MORAM doći na tu ostavinsku, ili ne?

Dužnost suda (odnosnoga javnoga bilježnika kao sudskoga povjerenika) je da svakog nasljednika na ostavinsku raspravu pozove, te mu time omogući da se očituje, ali nitko ne mora doći na ostavinsku raspravu. Uredno pozvanome nasljedniku, koji se na ostavinsku raspravu ne odazove, a svoj izostanak ne opravda niti dostavi svoju nasljedničku izjavu, po sili zakona dodijelit će se njegov nasljedni dio koji mu po zakonu i pripada.

Nasljedničku izjavu nasljednik može dati i prije ostavinske rasprave (samo ovjeri svoj potpis na njoj kod bilo kojeg javnog bilježnika), te ju dostavi (recimo poštom) javnom bilježniku koji vodi ostavinski postupak. Nasljednička izjava može biti a) da prihvaća svoj nasljedni dio koji mu pripada po zakonu; b) da prihvaća svoj nasljedni dio koji mu pripada po zakonu, ali ga ustupa nekom (ili nekima) od drugih sunasljednika; c) da se odrekne nasljedstva.

Razlika između b) i c) opcije je bitna onim nasljednicima koji žele nasljedstvo. Naime, u oba slučaja nasljednik koji daje nasljedničku izjavu neće naslijediti ništa, ali u slučaju b) njegov nasljedni dio (recimo da - u jednostavnome primjeru - ima četiri nasljednika, svaki ima pravo na 1/4 dijela nasljedstva), dakle, čini 1/4 dijela, a on tih svojih 1/4 dijela opcijom b) ustupa nekom od sunasljednika, koji tada ima 'svojih' 1/4 + 'ustupljenih' 1/4 dijela, dakle, 2/4 dijela. Kod opcije c) nasljednik se odriče, pa se u tome primjeru smatra da ga nije ni bilo, dakle, suvlasnički omjeri više ne glase 4 x 1/4, već 3 x 1/3.

Pojednostavljeno, varijantom b) nasljednik koji nije zainteresiran za nasljedstvo svoj nasljedni dio daje konkretnom nasljedniku ('Peri'), a varijantom c) za nasljedstvo nezainteresirani nasljednik svoj nasljedni dio prepušta svim nasljednicima jednako ('Peri', 'Mari' i 'Filipu').

Stoga Vaša rečenica '...a i nije mi stalo kako će se imovina podijeliti...' ne može biti shvaćena jednoznačno (v. varijante b) i c) ).

Ponavljam, smatra se da uredno pozvan nasljednik koji na raspravu ne dođe (a ne dostavi svoju nasljedničku izjavu) TRAŽI svoj nasljedni dio.

Sve gore navedeno je drugačije ukoliko postoji oporuka, ali to iz Vašega pitanja nije vidljivo.
Bartur is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 13:20   #249
@ Bartur puno hvala na opširnom odgovoru!

Oporuka nije postojala, a imovine gotovo da i nema.

Bitno da me nitko ne može privesti
ljutakopas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 13:39   #250
Quote:
ljutakopas kaže: Pogledaj post
@ Bartur puno hvala na opširnom odgovoru!

Oporuka nije postojala, a imovine gotovo da i nema.

Bitno da me nitko ne može privesti

Anytime!
Bartur is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 18:22   #251
Molim preporuku odvjetnika specijalistu za ostavinske rasprave, jer imam jedan jako zamršen slučaj. Područje zagorja i grada Zagreba. Hvala.
zaggyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 23:52   #252
Quote:
zaggyy kaže: Pogledaj post
Molim preporuku odvjetnika specijalistu za ostavinske rasprave, jer imam jedan jako zamršen slučaj. Područje zagorja i grada Zagreba. Hvala.
Itko?
zaggyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 18:10   #253
Zanimalo me kolko se dugo treba čekati da javni bilježnik iza riješenje nakon održane rasprave o naslijeđivanju.otprilike-jel se radi o danima,tjednima? U ovom konkretnom slučaju ne radi se o nekoj velikoj imovini.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 11:42   #254
Quote:
lexluthor84 kaže: Pogledaj post
Zanimalo me kolko se dugo treba čekati da javni bilježnik iza riješenje nakon održane rasprave o naslijeđivanju.otprilike-jel se radi o danima,tjednima? U ovom konkretnom slučaju ne radi se o nekoj velikoj imovini.
Ovisi koliko ima ostavinskih, al ne bi trebalo biti dulje od tjedan dana, ali nakon toga mora proći određni rok za žalbu (ne znam točno koliko dana),
jer na Rješenju o nasljeđivanju morate imati ŽIG PRAVOMOĆNOSTI koji stavlja isti taj javni bilježnik.
Ukoliko ste jedini nasljednik, to ide automatski jer se pretpostavlja da Vam je na raspravi sve bilo jasno.
Bez žiga pravomoćnosti to Rješenje je običan dopis i nemožete ništa s njim.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2015., 11:15   #255
Ako može mala pomoć; nakon koliko dana rješenje o nasljeđivanju postaje pravomoćno? U kojem je roku javni bilježnik, koji je proveo postupak, dužan to rješenje proslijediti u gruntovnicu?
tomislav10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2015., 22:16   #256
Ej evo ovako, molija bi bilo kakvu pomoc...

Umra mi je sin, koji je živija u kuci koju sam mu ja dao na raspolaganje(čisto da u njoj živi) dakle, kuca je moja. Iza njega je ostala žena, djece nisu imali.
Ja bih sad toj njegovoj ženi dao mogucnosti da u toj kuci nastavi živjeti ali da se kuca po njezinoj smrti vrati meni. Da bi jon neko pravo uživanja ili nešto tako...kako mogu to učiniti, dali se ide kod javnog bilježnika, ili nešto tako.

Da nebi bilo zabune, kuca je napravljena prije nego su se moj sin i njegova žena vjenčali, nisu je stekli u braku.

Molim vas za bilo kakvu pomoc.
Animalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 20:59   #257
Quote:
zaggyy kaže: Pogledaj post
Molim preporuku odvjetnika specijalistu za ostavinske rasprave, jer imam jedan jako zamršen slučaj. Područje zagorja i grada Zagreba. Hvala.

moram priznati da iz samog teksta proizlazi velika filozofija.
naime, ''odvjetnik specijalist za ostavinske rasprave'' ne postoji
postoje odvjetnici koji se bave nasljednim pravom, i zemljišnoknjižnim pravom, odnosno zajedno građanskim pravom, ali budimo realni to je 95% odvjetnika u RH. do kojeg god prvog da dodjete (bilo da je u zagorjubilo kod vas ) nećete fulati. ali po ovom što ste zatražili već vidim da ste od zahtjevnijih stranaka. sretno!
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 21:02   #258
Quote:
Animalis kaže: Pogledaj post
Ej evo ovako, molija bi bilo kakvu pomoc...

Umra mi je sin, koji je živija u kuci koju sam mu ja dao na raspolaganje(čisto da u njoj živi) dakle, kuca je moja. Iza njega je ostala žena, djece nisu imali.
Ja bih sad toj njegovoj ženi dao mogucnosti da u toj kuci nastavi živjeti ali da se kuca po njezinoj smrti vrati meni. Da bi jon neko pravo uživanja ili nešto tako...kako mogu to učiniti, dali se ide kod javnog bilježnika, ili nešto tako.

Da nebi bilo zabune, kuca je napravljena prije nego su se moj sin i njegova žena vjenčali, nisu je stekli u braku.

Molim vas za bilo kakvu pomoc.
možete to i bez bilo kakvog dokumenta naknadnog, tzv. je jedna osobna služnost, odnosno upisuje se na vaš vlasnički list u teretovnicu pod c)
možda je tako sigurnije, ali ako ste u dobrim odnosima, nije potrebno. možete staviti i samo djecu, tj upisati samo djecu, tko zna u kakvim ćete odnosima biti za 10 godina, da si ne napravite probleme, pa moate vlastitu snahu iseljavati.
dakle, kuća je 100 posto vaše vlasništvo, imate svjdoke da je to tako, dakle, ne možete nikako isto izgubiti odnosno ne može ga gđa snaha steći
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 01:58   #259
Quote:
tomislav10 kaže: Pogledaj post
Ako može mala pomoć; nakon koliko dana rješenje o nasljeđivanju postaje pravomoćno? U kojem je roku javni bilježnik, koji je proveo postupak, dužan to rješenje proslijediti u gruntovnicu?
Rješenje o nasljeđivanju koje je donio javni bilježnik kao povjerenik suda postaje pravomoćno istekom osmog dana od dana primitka od strane svih nasljednika (računa se od dana kada je zadnji nasljednik primio svoj otpravak rješenja). Ako je, primjerice, zadnji od nasljednika od poštara svoj otpravak rješenja o nasljeđivanju preuzeo 02. veljače, tada rok počinje teći 03. veljače, pa se dakle računa osam dana (03., 04., 05., 06., 07., 08., 09. i 10.02.). Ako zadnji dan roka (u našem primjeru 10. veljače) pada u nedjelju ili praznik, rok se pomiče na prvi sljedeći radni dan. Tako, recimo, ako je 10. veljače subota, ali je praznik, pravomoćnost ne bi nastupila 11.02., jer je to nedjelja, već bi se zadnji dan roka prenio na ponedjeljak, 12.02., što znači da bi rješenje postalo pravomoćno 13.02. Ako je 10.02. radni dan (recimo, subota), rješenje postaje pravomoćno 11.02. (bez obzira što je to nedjelja). Dakle, gleda se da nasljednik mora imati osam radnih dana nakon dana primitka otpravka rješenja, u kojima može uložiti prigovor protiv rješenja.

Obzirom da, teoretski, nasljednik može zadnjeg dana roka (npr. 10.02.) u nekoj pošti koja radi 24 sata (npr. pošta u Branimirovoj ulici u Zagrebu) u 23.59 predati prigovor protiv rješenja, javni bilježnik će, opreza radi, sačekati s opskrbljivanjem klauzulom pravomoćnosti još barem dva radna dana, koliko je otprilike pošti potrebno da prispije do bilježnika (jer prigovor se smatra blagovremenim ako je u roku predan javnome bilježniku ili upućen na njegovu adresu preporučenom poštanskom pošiljkom). Stoga će bilježnik najvjerojatnije za ono rješenje kojemu rok za prigovor istječe 10.02., ako je to recimo ponedjeljak, sačekati barem do srijede prije no što konstatira pravomoćnost.

Što se tiče roka predaje gruntovnici, on ne postoji. No, svima (ponajviše javnom bilježniku) je u interesu da to obavi odmah po pravomoćnosti. Odmah, naravno, ne znači isti tren, već nakon dan-dva. Imajte na umu da bilježnik gruntovnici neće predavati rješenja o nasljeđivanju koja se odnose na nekretnine koje u gruntovnici ne glase na ostavitelja. Na primjer, ostavitelj je bio upisan u katastru, ali nije bio upisan u gruntovnici kao vlasnik; ili je, recimo, ostavitelj valjanim ugovorom kupio neku nekretninu, ali se nikada nije potrudio taj ugovor provesti kroz gruntovnicu. U tim i takvim slučajevima na nasljednicima je da sve odgovarajuće isprave, uključujući i rješenje o nasljeđivanju, dostave gruntovnici.

Iako to nije dio pitanja, kratko upozorenje - sva rješenja o nasljeđivanju, bez obzira što se naslijedilo (nekretnine, pokretnine, prava) nasljednici su dužni u roku od trideset dana od dana pravomoćnosti rješenja prijaviti poreznoj upravi. Naravno da nasljednici I. nasljednog reda (supružnik i djeca) neće plaćati porez na nasljedstvo, no svejedno su dužni (besplatno) obaviti tu poreznu obvezu. U protivnom mogu snositi posljedice iz Općeg poreznog zakona (kazna).
Bartur is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 20:06   #260
Nedavno mi je umro djed, a ostavinska rasprava je bila prije više od dva tjedna. Ima je tri kćeri, od kojih je jedna moja mama i samo dva unuka, to su moj brat i ja. Oboje imamo 20 godina i blizanci smo. Teta B. i moja mama mrze tetu A. i mrzili su pokojnog djeda, svog oca. Teta A. se brinula o djedu i živjela s njime. Ja sam bila dobra s djedom i tetom A.
Djed je bio oženjen - moja baka je još živa, no nisam sigurna jesu li djed i baak rastavljeni - žive odvojeno, no baka je prije dosta vremena rekla da ona i djed nisu rastavljeni.

Moja teta A. je rekla da je djed ostavio sve meni i mom bratu, da je imao dvije oporuke, a da je druga teta, teta B., dva dana prije smrti svog oca, njega odvukla (negdje, ne znam) da povuče obje oporuke. Teta A. mi je rekla da je sutkinja rekla da oporuke nisu povučene, ali da se riješenje još čeka.

Teta B. se taj dan ponašala kao da žaluje, no nije baš puno govorila o ostavinskoj raspravi, niti je rekla išta slično onomu što kaže teta A. Prošli tjedan u nedjelju smo je vidjeli i ponašala se sasvim normalno. Ni tada nije spomenula ništa o ostavinskoj raspravi.

Ja nisam dobila nikakvo riješenje o ostavinskoj raspravi, trebam li?

Koja su moja prava u slučaju da su moja mama i moja teta B. uskratili informaciju o ostavinskoj raspravi i o pozivu na ostavinsku raspravu? Je li moguće da su nešto krivotvorili i da ja za to ne znam?
Budući da se od 7 godine lječim od psihičkih problema, i da sam sada puno puno bolje, i psihijatrica se slaže s time, je li moguće da su moja mama i teta B. odlučivali umjesto mene na ostavinskoj raspravi? Moguće je i da je moj brat bio na ostavinskoj raspravi.

Dok je trajala ostavinksa rasprava, ja sam bila na fasku.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:31.