Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2013., 10:00   #2081
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Piše:

Obveza fiskalizacije
Iznimno u 2013. godini poreznim obveznicima koji postaju obveznici fiskalizacije 1. travnja 2013. godine mogu od tog dana brojevi računa početi od rednog broja 1, poštujući pravilo slijednosti računa. Porezni obveznici koji započinju fiskalizaciju 1. srpnja 2013. godine mogu od tog dana početi ispostavljati račune od rednog broja 1, također poštujući pravilo slijednosti računa.

Obzirom da pise "mogu", znaci li to da i ne moraju, pa da mogu i nastaviti niz...ako je to u programu/aplčikaciji moguce.?
Moje je tumačenje da se to "mogu" odnosi na toleriranje ne poštivanja pravila slijednosti, odnosno da smiju dva puta u godini krenuti od broja 1 a ne da nam je to opcija
__________________
bolje biti malo lud, nego malo pametan
big.mmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 11:38   #2082
Ajde da to jos malo na konkretnom primjeru razjasnimo...
01.01.2013 donesen intenri akt o prostoru i brojevima racuna:
- za virmane - 1/1/1
- za gotovinske racune 1/PP1/1 (racuni se pisu na blok racuna)

Od odredjenog datuma.... s virmanima se naravno nastavlja bez ikavih promjena.
Sto je s pokretnim prostorom? Moze li se tu nastaviti niz (ako program dopusta) ...s 250/PP1/1 ili ipak obavezno krece s 1/PP1/2 ?
Ako je ovo drugo, onda treba donijeti novi interni akt u kojem pise da postoji drugi naplatni uredjaj (iako ustvari prije nije ni bilo nikavog uredjaja) ...ili nesto u tom smislu...recimo da se od tog i tog datuma u PP1 krece s novim slijedom brojeva pocevsi s 1/PP1/2 ?
Ili...se mozda (obzirom da je iznimno dopusteno da se opet krene s 1) moze opet krenuti s istim brojem kao i 01.01. odnosno s 1/PP1/1 ?

Zadnje uređivanje kajpa : 15.03.2013. at 11:45.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 15:23   #2083
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ajde da to jos malo na konkretnom primjeru razjasnimo...
01.01.2013 donesen intenri akt o prostoru i brojevima racuna:
- za virmane - 1/1/1
- za gotovinske racune 1/PP1/1 (racuni se pisu na blok racuna)

Od odredjenog datuma.... s virmanima se naravno nastavlja bez ikavih promjena.
Sto je s pokretnim prostorom? Moze li se tu nastaviti niz (ako program dopusta) ...s 250/PP1/1 ili ipak obavezno krece s 1/PP1/2 ?
Ako je ovo drugo, onda treba donijeti novi interni akt u kojem pise da postoji drugi naplatni uredjaj (iako ustvari prije nije ni bilo nikavog uredjaja) ...ili nesto u tom smislu...recimo da se od tog i tog datuma u PP1 krece s novim slijedom brojeva pocevsi s 1/PP1/2 ?
Ili...se mozda (obzirom da je iznimno dopusteno da se opet krene s 1) moze opet krenuti s istim brojem kao i 01.01. odnosno s 1/PP1/1 ?
zašto Vas toliko buni pokretni prostor? Slijednost računa određujete po poslovnom prostoru ili po naplatnom uređaju u tom poslovnom prostoru. Pretpostavljam da vaš pokretni prostor ima samo jedan naplatni uređaj. Ako vaši računi od početka godine u tom pokretnom poslovnom prostoru nisu krenula od broja 1 početkom godine, počet ćete od broja 1 kad krenete s fiskalizacijom. Ako ste krenuli od broja jedan početkom godine, zašto bi ste ponavljali niz ispočetka? Možda da detaljnije navedete kako ste do sad izdavali račune iz tog pokretnog prostora pa bi mogli malo konkretnije odgovoriti..
PZV..
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 15:28   #2084
Quote:
Ribaa kaže: Pogledaj post
Tako je. Ali oni nemaju pojma što napraviti ako nisu u istom slijedu. Kod mene je npr. taj problem.
Vaši bezgotovinski i gotovinski računi mogu ići iz istog slijeda iz vašeg naplatnog uređaja ali obvezni ste fiskalizirati samo gotovinske (ove druge možete ali niste u obvezi). Nije bitno što će biti rupa u računima (konkretno, poreznoj upravi šaljete prvi, drugi, sedmi i petnaesti račun na fiskalizaciju jer su gotovinski), bitno je da u vašem naplatnom uređaju nema rupa u slijednosti izdanih računa. Ako odredite ovakvu slijednost računa.
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 15:32   #2085
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
NIKADA PU nije htjela ni zinuti o programima!! Oni se boje ocijeniti bilo što, a i nemaju resurse za to. Pa program na e-porezna se "gasi" u 20:00, kao da je radnik pošao doma spat. Tako oni to rade... Slično kao i Zimbabve.
???
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 19:01   #2086
Quote:
captiva kaže: Pogledaj post
zašto Vas toliko buni pokretni prostor? Slijednost računa određujete po poslovnom prostoru ili po naplatnom uređaju u tom poslovnom prostoru.
Da, to je jasno.
Quote:
Pretpostavljam da vaš pokretni prostor ima samo jedan naplatni uređaj.
Nije moj, ali to nije bitno.
Naplatni uredjaj? Hm...
Na kompu se napise virman, i posalje postom. Redni brojevi idu od 01.01. pocevsi sa 1/1/1.
Na terenu se izdaje papirnati racun...pocevsi od 01.01. od 1/PP1/1 na dalje.
Quote:
Ako vaši računi od početka godine u tom pokretnom poslovnom prostoru nisu krenula od broja 1 početkom godine, počet ćete od broja 1 kad krenete s fiskalizacijom.
Krenuli su (govorim o pokretnom prostoru) sa 1/PP1/1
Quote:
Ako ste krenuli od broja jedan početkom godine, zašto bi ste ponavljali niz ispočetka?
Pa ne znam, zato sto je sad to drugi naplatni uredjaj...nije vise blok racuna, nego neki programcic (aplikacija/telefon/tablet...tko zna).
Quote:
Možda da detaljnije navedete kako ste do sad izdavali račune iz tog pokretnog prostora pa bi mogli malo konkretnije odgovoriti..
PZV..
Pa to sam vec napisala...pisano je na blok racuna.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 21:06   #2087
Quote:
captiva kaže: Pogledaj post
???
Pa kaži što nije jasno ????
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 22:58   #2088
Quote:
Kiseliš kaže: Pogledaj post
Jučer i danas sam od dvije osobe čuo da softver za fiskalizaciju (aka blagajna) mora biti na neki način odobrena ili certificirana od porezne uprave, znači da čovjek može upasti u probleme ako mu dođe inspekcija a nema "ovlašteni" softver za fiskalizaciju...
Meni se ovo čini kao patka, nedavno je priča bila da svatko može napraviti softver ako je krajnji rezultat fiskalizirani račun, znači generirani ZKI i JIR te povezivanje sa poslužiteljem porezne uprave...
Ima li tko kakvih konkretnijih informacija? Pokušavam kolegama implementirati besplatni softver pa se bojim da ih ne zeznem malo žešće :P
To je potpuno netočno.

Točno je da se prilikom prijave poslovnog prostora u poreznu upravu, osim podataka poduzetnika, šalje i OIB proizvođača softvera, uvoznika, trgovca i sl.

E sad, što porezna uprava s tim OIB-ima radi, ne znam, no sigurno je jedno: ako otkrije bilo kakvu nepravilnost kod jednog poduzetnika, vrlo lako će identificirati sve one koji imaju taj program upravo putem tog OIB-a.
asteriks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 23:33   #2089
Quote:
asteriks kaže: Pogledaj post
To je potpuno netočno.

Točno je da se prilikom prijave poslovnog prostora u poreznu upravu, osim podataka poduzetnika, šalje i OIB proizvođača softvera, uvoznika, trgovca i sl.

E sad, što porezna uprava s tim OIB-ima radi, ne znam, no sigurno je jedno: ako otkrije bilo kakvu nepravilnost kod jednog poduzetnika, vrlo lako će identificirati sve one koji imaju taj program upravo putem tog OIB-a.
ja mislim da si pobrkao nešto!! kakav OIB proizvođača SW-a??? Otkad to? Pa danas imaš jedan, sutra drugi?

Drugo: otkada se poslovni prostor prijavljuje u PU?? Kod mene je za to zadužena gradska uprava. Oni izdaju papir dali je prostor ok...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 23:42   #2090
Prema Tehničkoj specifikaciji, u polju Specifična namjena, dostavlja se OIB proizvođača softvera.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 00:49   #2091
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
ja mislim da si pobrkao nešto!! kakav OIB proizvođača SW-a??? Otkad to? Pa danas imaš jedan, sutra drugi?

Drugo: otkada se poslovni prostor prijavljuje u PU?? Kod mene je za to zadužena gradska uprava. Oni izdaju papir dali je prostor ok...
A kod mene je gradska uprava zadužena za proviziju.

Eto što je nama naša borba dala. To što niste svjesni koji podaci kolaju od vas prema PU ne znači da se to i ne događa.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 02:33   #2092
Quote:
21cent kaže: Pogledaj post
A kod mene je gradska uprava zadužena za proviziju.

Eto što je nama naša borba dala. To što niste svjesni koji podaci kolaju od vas prema PU ne znači da se to i ne događa.
Ama ne trabunjajmo previše!! Plašenje ljudi tajnom policijom zbilja nije potrebno. Imate li vi ljudi pojma što je to poslovni prostor?? Jel to soba, nekoliko soba? Ili je to priroda, krov, cesta?? Poslovni prostor je "mislena imenica", virtualni "prostor", pa je recimo poslovni prostor ovo: xx/USL/2. Račun je za usluge, naravno, a mjesto izvršenja?? Diljem lijepe naše.

Onaj fizički poslovni prostor amenuje gradska uprava i to Ured za gospodarstvo, a ne ured za provizije. Papir se zove RJEŠENJE i kaže da firma xx udovoljava tehničkim itd uvjetima za obavljanje djelatnosti koju obavlja u (fizičkom) poslovnom prostoru. Ali to valjda svaki poduzetnik zna?

A to o kolanju informacija objesimo mačku o rep. Samo nam fale FBI, STASI i KGB! U npr. Synesisu se kreira "Odluka o slijednosti računa" i ima dio u koji su upisani poslovni prostori, bit će ih desetak i više. Nikakvih oiba tu nema, (osim firme i blagajnika) niti ih treba slati.

Ako to nije baš ovako, molim ispravite me. Osim, ako se radi o "specifičnoj namjeni" a pojma nema što je to. Zatvor, ludnica, ili nešto tako?
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 08:09   #2093
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
A to o kolanju informacija objesimo mačku o rep. Samo nam fale FBI, STASI i KGB! U npr. Synesisu se kreira "Odluka o slijednosti računa" i ima dio u koji su upisani poslovni prostori, bit će ih desetak i više. Nikakvih oiba tu nema, (osim firme i blagajnika) niti ih treba slati.

Ako to nije baš ovako, molim ispravite me. Osim, ako se radi o "specifičnoj namjeni" a pojma nema što je to. Zatvor, ludnica, ili nešto tako?
pogledati str. 19. u tehničkoj specifikaciji, na dnu tablice
asteriks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 09:53   #2094
Quote:
asteriks kaže: Pogledaj post
pogledati str. 19. u tehničkoj specifikaciji, na dnu tablice

Ali tamo pod Obvezan: DA/NE .... pise "NE"
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 12:42   #2095
lijep pozdrav! Imam pitanje, moji roditelji se bave sezonskim poslom znaci rade malo manje od puna tri mjeseca drze stand sa vocem i povrcem i u sustavu su obrtnika, i kako je sad uvedena ova fiskalizacija trebaju i oni uvesti na svoj stand, stand ima samo zeljeznu konstrukciju roba se svaku vecer nosi u skladiste, koju prijenosnu blagajnu bi preporucili naravno da je razumljive cijene? hvala puno!

i jos nesto, s tim da se obrtom bave 3mj ako netko zna za blagajnu koja se bar moze na pola godine uzeti a ne na god.

Zadnje uređivanje andrea m : 16.03.2013. at 12:50.
andrea m is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 12:56   #2096
Jučer i danas sam od dvije osobe čuo da softver za fiskalizaciju (aka blagajna) mora biti na neki način odobrena ili certificirana od porezne uprave, znači da čovjek može upasti u probleme ako mu dođe inspekcija a nema "ovlašteni" softver za fiskalizaciju...
Meni se ovo čini kao patka, nedavno je priča bila da svatko može napraviti softver ako je krajnji rezultat fiskalizirani račun, znači generirani ZKI i JIR te povezivanje sa poslužiteljem porezne uprave...
Ima li tko kakvih konkretnijih informacija? Pokušavam kolegama implementirati besplatni softver pa se bojim da ih ne zeznem malo žešće :P

Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
NIKADA PU nije htjela ni zinuti o programima!! Oni se boje ocijeniti bilo što, a i nemaju resurse za to. Pa program na e-porezna se "gasi" u 20:00, kao da je radnik pošao doma spat. Tako oni to rade... Slično kao i Zimbabve.

Tko ti može zabraniti da sam sebi napraviš program??? Naravno, ako sve radi kako oni traže.
Ne razumijem Vaš odgovor. Postavljača upita zanima da li je istina da Porezna uprava mora odobriti program za fiskalizaciju. Odgovarate da PU nije htjela ni zinuti o programima. Ne razumjem taj odgovor. Porezna uprava nije informatička tvrtka niti će bilo kojem obvezniku fiskalizacije sugerirati ili uvjetovati program za fiskalizaciju. Da porezna uprava uvjetuje određeni program i model naplatnog uređaja onda ovo ne bi bio Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom već bi bio Zakon o fiskalnim blagajnama.
Vjerujem da je postavljač upita doveden u zabludu jer je netko pogrešno interpretirao tehničke specifikacije koje predviđaju unos OIBa proizvođača ili održavatelja softvera ali taj podatak nije obvezan.
tehničke specifikacije možete pogledati na linku:
http://www.porezna-uprava.hr/fiskali...snike_v1.2.pdf
A ono što je potpuno nejasno iz vašeg posta (iako nije za ovu temu), kako mislite da se e-porezna gasi u 20.00 kao da je radnik pošao doma spat?
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 13:00   #2097
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
ja mislim da si pobrkao nešto!! kakav OIB proizvođača SW-a??? Otkad to? Pa danas imaš jedan, sutra drugi?

Drugo: otkada se poslovni prostor prijavljuje u PU?? Kod mene je za to zadužena gradska uprava. Oni izdaju papir dali je prostor ok...
Vaš naplatni uređaj omogućava dvije stvari:
1. ovjeru ili fiskalizaciju računa
2. dostavljanje podataka o poslovnom prostoru
Podatke o poslovnom prostoru dostavljate prije početka fiskaliziranja računa te prilikom svake promjene podataka vezanih za Vaš poslovni prostor.
Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom, čl.19.
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 13:27   #2098
Kako izdati fiskalni račun kada je plaćen karticom.
Da pojasnim. Po pravilima PU plaćanje karticom se smatra kao plaćanje gotovinom.To donekle mogu shvatiti kada dođeš u trgovinu ili restoran i umjesto gotovine platiš karticom,iako nema svrhe fiskalizirati takav račun,jer novac nisi vidio ni omirisao.Znači ne možeš muljati sa tim računom. Ali što se dešava ako prodajete nešto preko interneta i oni odaberu proizvod,plate karticom i sustav mu odmah generira račun.
Pitanje glasi: Kako izdati fiskalni račun toj osobi koju nisi vidio niti čuo, a platila je karticom ,ZNAČI GOTOVINOM.
Manguc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 13:37   #2099
Quote:
captiva kaže: Pogledaj post
Ne razumijem Vaš odgovor. Postavljača upita zanima da li je istina da Porezna uprava mora odobriti program za fiskalizaciju. Odgovarate da PU nije htjela ni zinuti o programima. Ne razumjem taj odgovor. Porezna uprava nije informatička tvrtka niti će bilo kojem obvezniku fiskalizacije sugerirati ili uvjetovati program za fiskalizaciju. Da porezna uprava uvjetuje određeni program i model naplatnog uređaja onda ovo ne bi bio Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom već bi bio Zakon o fiskalnim blagajnama.
.....A ono što je potpuno nejasno iz vašeg posta (iako nije za ovu temu), kako mislite da se e-porezna gasi u 20.00 kao da je radnik pošao doma spat?
Čuo sam... i ja sam čuo... bit će bolje, ma nezna se kad. Jedno je čuti, a drugo je stvarnost. U normalnim okolnostima nema nikakvog oiba, a i tko bi normalan dao svoje jamstvo na nešto što korisnik može otvarati, mijenjati?? Dakle PU NE MORA ništa odobravati. I zašto bi? Ako dobiju podatke onako kako su predvidjeli, onda zbilja nema potrebe znati tko je napravio taj program. Što njih briga kako i s kojim programom je korisnik došao do završnog računa? Mogao je na primjer i pješke.

Bilo je pokušaja da PU ocijeni neke knjigovodstvene programe, te da zbilja daju neko mišljenje i potvrdu da program radi sve sukladno zakonu. I nije nikada uspjelo. Dijelom razumijem... Ali ostaje pitanje: ako program radi nešto krivo - što onda i tko je kriv za krive podatke?

Ako nekome nije jasno da imamo e-poreznu koja ide spavat u 20:00, neka pokuša doći do svoje PU kartice u recimo 21:00sati. Ako znamo da je taj posao samo "ronjenje" po bazi i davanje traženih podataka, pitam se zašto to ne radi 24 sata?? Posao koji rade - AKO rade po noći, može se raditi na drugim računalima, pa nakon obrade ažurirati podatke. Eto - zbilja se pitam što tu nije jasno i zašto u 20:00 računala idu spat?
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 13:42   #2100
Quote:
captiva kaže: Pogledaj post
Vaš naplatni uređaj omogućava dvije stvari:
1. ovjeru ili fiskalizaciju računa
2. dostavljanje podataka o poslovnom prostoru
Podatke o poslovnom prostoru dostavljate prije početka fiskaliziranja računa te prilikom svake promjene podataka vezanih za Vaš poslovni prostor.
Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom, čl.19.
Ma da, mala je razlika između "poslovnog prostora" fizičkog, i "poslovnog prostora" - virtualnog. A što su to "promjene podataka" o virtualnom prostoru?? Možda adresa?? Ono: "pod vedrim nebom" ??

Nije vic u copy paste, nego o razumijevanju zakona! I o svim glupostima koje će se javiti oko svega toga. Od radnog vremena (popotrebi?!?) pa do adrese. (Autocesta A1, između 58 i 186km...??)
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:53.