Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2013., 23:33   #1
ASMR iliti 'braingasm'

Kao prvo, ispričavam se ako ova tema već postoji, ja je nisam našla. Iako postoji tema koja je djelomično vezana na ovu, a zove se 'Opuštajući zvukovi', odlučila sam napraviti ovu, pošto se ovaj efekt opuštanja ne temelji samo na zvuku već i slici.

ASMR (Autonomous sensory meridian response) je percepcijski fenomen okarakteriziran osjećajem ugode, 'žmarcima' i pospanošću do koje dolazi kada smo vizualno, zvučno ili dodirno stimulirani. Primjerice, kada nam netko češlja kosu (dodir), čak i kada promatramo druge kako im češljaju kosu (javlja nam se osjećaj lažnog 'dodira'). Zatim, šapat, lagano kuckanje noktima, zvuk kiše, koji također daju te 'žmarce' i lagano uspavljujući osjećaj... Možda nas on vuče u djetinjstvo, ili na neke davne ugodne trenutke, primjerice kad bi nas majka uspavljivala?

Ipak, taj fenomen ne javlja se kod svakoga, zbog čega nije znanstveno dokazan te je na neki način kontroverzan. (izvor wikipedia)

Pošto nisam psiholog, voljela bih kada bi netko stručniji dao mišljenje o temi, a vas ostale ću pitati da li ste ikad iskusili ovaj osjećaj.

Također, pošto je to nekakvo 'blaženo stanje', dobar je način za oslobađanje od stresa ili za skidanje 'tereta' s misli, te sigurno na neki način dobro utječe na zdravlje, naravno ako se ne izrabljuje i prevelikoj mjeri (kao i sve ostalo).

Neki ljudi su tako odlučili raditi videe u kojima koriste razne vizualne i zvučne stimulanse, i objavljivati ih na youtube-u za publiku koja koristi ASMR za smirenje prije spavanja/uspavljivanje i sl. Postoje tako i razne 'role-play' snimke u kojima vas osoba tetoši preko ekrana, a vi stvarno dobijete taj osjećaj ugode. Osobno sam slučajno naišla na takav video na youtube-u i zainteresirala se za cijelu tematiku, zbog čega sam odlučila to i podijeliti s vama.
Evo jedan primjer:
http://www.youtube.com/watch?v=OoNWLyNbFaY

Slobodno recite što mislite o tome, te ako znate više o samom mehanizmu podijelite sa mnom
__________________
...Za bolji svijet
Empire of dirt is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 14:02   #2
ima sam taj osjećaj u vezi fena ali pomalo otupljuje pretjeranim korištenjem

češkanje me baš draži ali mi je kontaproduktivno, diže mi želju za situacijom koja mi je nedostižna

http://www.youtube.com/watch?v=nPMi136tURg
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 14:57   #3
Quote:
Empire of dirt kaže: Pogledaj post

ASMR (Autonomous sensory meridian response) je percepcijski fenomen okarakteriziran osjećajem ugode, 'žmarcima' i pospanošću do koje
Meni se to javlja kada se ujutro probudim još uvijek pijan.
Češljanje kose je vjerujem vama ženskama ugodno kao isam dodir. Ili masaža. Ponekad od glazbe koju volim padnem u odlično raspoloženje. Ne slušam ništa domače.

No naveden video je frustrirajuč tj nepodnošljivo iritantan. Inače ima mnoštvo relaxing cd-a sa različitim zvukovima od onih prirodnih potok slap kiša cvrkut do onih za sinkronizaciju cerebralnih hemisfera. Za potonje su navodno nužne i kvalitetnije slušalice koje vjerno prenose nužne frekvencije. no ja osobno ne vjerujem da je baš zamjena za napor u vježbama koncentracije.
Alex S is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 15:50   #4
Evo gledam ovaj video i mislim si kako freaky da ljudi sapucu online jedni drugima kako bi ih ubacili u to 'blazeno stanje'. Zapravo mi je to saputanje cudno i iritantno, ali poznat mi je osjecaj, ako je to ono na sto mislim. Ja ga dobijem uglavnom od dodira (ne bilo cijeg i bilo kakvog), a masaza me lansira u nirvanu Nekad mi se javi taj osjecaj u blizini nekoga tko na odreden nacin nesto govori ili radi, a nekad doslovno iz cista mira. Intenzivan osjecaj ugode i necega slicnog trncima kroz cijela leda, vrat i glavu (skalp). Ne bih rekla da stvara osjecaj umora nego izrazito opusta, usporava i tjera na sklapanje ociju.

Ne znam sto je to i do cega je, ali rado bih saznala
__________________
There is nothing like the sight of an amputated spirit. There is no prosthetic for that.
Lovecat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 22:20   #5
Šibice:
http://www.youtube.com/watch?v=wT1XuB95qMk

Šišanje:
http://www.youtube.com/watch?v=OSgxBlkHjAg
BlueMoon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 22:23   #6
Ovaj tigar iz videa mi je predivan.. Nevjerojatno ..
BlueMoon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 00:57   #7
Quote:
Empire of dirt kaže: Pogledaj post
...

Slobodno recite što mislite o tome, te ako znate više o samom mehanizmu podijelite sa mnom

Prvi puta sam naletila na asmr video prije cca godinu dana.

Uglavnom, moj autonomous sensory meridian response radi.

Reagira na sve podražaje. Prekrasno.
Zašto je tako ne znam, pa nažalost ne mogu odgonetnuti misteriju, nisam ni razmišljala o tome,
jednostavno oduvijek reagiram na određene zvukove, šumove, boju nečijeg glasa, ponavljajuće radnje...

Sad već imam pravu malu četu omiljenih asmr artista koja me ušuška i pripremi za spavanje kada mi je to potrebno. I na tome im hvala.

Zašto ne imati svog osobnog virtualnog "opuštavača" ako takva divna stvar postoji?

Sudeć po količini relaksirajućih videa koja se u zadnih godinu dana vrti na netu i svaki dan povećava,
takvo što je očito ljudima potrebno. I djeluje, pozitivno. Hura!
Kako? Ne znamo točno, al' hurrra!

Večeras gledam (zapravo slušam jer ima odličan audio) Dimitria.
Da, malo je spooky na prvu, ali ja ga volim, ludi Australac.

http://www.youtube.com/watch?v=C2VK7iBgfEw

edit: I linkam dvije vizualno zanimljive rolplejke kao primjer kreativnosti kad sam već tu.

Space Travel Agent - Sci-Fi ASMR, Ep. 1: Departure - Role Play

ASMR Binaural Psionic Initiation Role-Play

idem se opuštati, dan je bio dug i naporan. PozdraF.

Zadnje uređivanje žalfija : 17.10.2013. at 01:15.
žalfija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 07:08   #8
Quote:
žalfija kaže: Pogledaj post



Večeras gledam (zapravo slušam jer ima odličan audio) Dimitria.
Da, malo je spooky na prvu, ali ja ga volim, ludi Australac.
To je zato jer se radi o tipu. Kvragu meni dođe da ga nokautiram.

U dotičnim video uradcima mi ide mljackanje na živce. Opet da nekog nokautiraš. I kakva je poanta relaksirajućeg šaputanja kad čovjeka iznervira.
Alex S is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 18:47   #9
Ja sam se totalno navukla na asmr videjiće, trenutno mi je najdraža heatherfeather obično to ne dijelim sa ljudima jer većina misli da je to čudno. jednom to podijelila sa frendicama pa su me popljuvale.
nevjerojatno mi je da postoji nešto što me može opustiti u roku od tri sekunde. sjećam se da sam to otkrila u petom razredu osnovne škole jer je profesorica iz zemljopisa imala asmr-aičan glas so sweeet!
Aiko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 08:43   #10
Dižem temu jer i ja odnedavno otkrivam svijet ASMR-a. Interesantno kako djeluje, i to bez farmakoloških rješenja. Davno sam još skužio da određeni zvukovi uzrokuju navedeno stanje, ali nisam znao da taj fenomen ima i svoj naziv. Vjerojatno ima neke veze s regresijom u stanje djetinjstva, kad su nas sličnim glasom uspavljivale majke. Gore je link na GentleWhispering, nju ne slušam jer joj govor ima neku mljackavu komponentu koja odvraća pozornost i blago iritira. Ali zato Heather Feather... Najbolje reagiram na šuštanje lišća, listanje knjige, zveckanje minijaturnih porculanskih šalica, kocke za igru. Zvuk ksksks mi pomalo smeta.

Ovo je best of video s najviše triggera, svi su pobrojani u komentaru videa: http://www.youtube.com/watch?v=E_wJz0-fbmI

Ima još ASMR frikova?
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 22:30   #11
Ja vise volim ovako nesto:

Back Massage Therapy; Swedish Techniques; Full Body How to ASMR Massage:
http://www.youtube.com/watch?v=eexT5B4sncc

Ovo je vrlo zanimljivo za musku populaciju.
Zl999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 13:40   #12
Podižem temu jer sam tek sinoć otkrila za ASMR, i ušuškala se u san pomoću dvo i pol satnog videa Heather Feather (nisam gledala sve, ali je ono best of novogodišnje izdanje).

Isuse, kako je to dobro.

Povremeno sam sama sebi bila smiješna (što ja to gledam dovraga!), ali moji osjeti su bili sretni ko malo prase. Baš sam se osjećala opušteno i smireno. Kombinacija tihog, smirujućeg glasa i zvukova. I personal attention dio mi je isto bio super. Sjetila sam se odmah osjećaja kad me frendica šminkala i finih trnaca. Češljanje, također. Povlačenje četke kroz svilenkastu kosu. Sve sam to doživljavala prije, ali nisam znala da upće postoji naziv za to, a pogotovo ne i "kult" i hrpa videa na yt.

Jedino... nekako tužan osjećaj ostavlja pomisao na to da su ti filmići jedini izvor "dodira" i nježnosti nekim ljudima, jedino šaputanje na jastuku, jedina pažnja koju im neko poklanja...
da je velika pomama za tim videima odraz usamljenosti i želje za bliskosti. Svojevrsni "Her".

Što vi mislite o tome?
Lo lee ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 22:35   #13
Quote:
Lo lee ta kaže: Pogledaj post

Jedino... nekako tužan osjećaj ostavlja pomisao na to da su ti filmići jedini izvor "dodira" i nježnosti nekim ljudima, jedino šaputanje na jastuku, jedina pažnja koju im neko poklanja...
da je velika pomama za tim videima odraz usamljenosti i želje za bliskosti. Svojevrsni "Her".

Što vi mislite o tome?
Pa da, mislim da su takvi filmići utjeha mnogim usamljenim osobama. Ja imam partnericu i imao sam iskustva sa ASMRom.. volim nježne stvari, tiho šaputanje i slične zvukove.. no osobno mislim da malo previše budi moju nježnu stranu, sve mi se čini da je to baš ono za žene, u posljednje vrijeme sam nabrijan da si malo dignem testosteron i libido općenito pa mi to nikako ne odgovara...
za protiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 09:06   #14
Quote:
Empire of dirt kaže: Pogledaj post
ASMR (Autonomous sensory meridian response) je percepcijski fenomen okarakteriziran osjećajem ugode, 'žmarcima' i pospanošću do koje dolazi kada smo vizualno, zvučno ili dodirno stimulirani.

Ipak, taj fenomen ne javlja se kod svakoga, zbog čega nije znanstveno dokazan te je na neki način kontroverzan. (izvor wikipedia)
kod mene stvar funkcionira. nisam gledala filmice koje spominjete, ali postoje neke stvari koje me okruzuju i izazivaju opisani efekt. ipak, osim tih nekih uobicajenih mislim da kod mene postoje dva malo cudnija okidaca. prvi je zvuk metle koja mete, ponavljajuci i pravilan. drugi je vezan uz osjet okusa koji se u navedenoj definiciji ne spominje. postoji jedno odredeno jelo koje izaziva 'cudan' osjecaj na mom nepcu uz sve gore opisano.
valnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 23:49   #15
Quote:
Empire of dirt kaže: Pogledaj post
Kao prvo, ispričavam se ako ova tema već postoji, ja je nisam našla. Iako postoji tema koja je djelomično vezana na ovu, a zove se 'Opuštajući zvukovi', odlučila sam napraviti ovu, pošto se ovaj efekt opuštanja ne temelji samo na zvuku već i slici.

ASMR (Autonomous sensory meridian response) je percepcijski fenomen okarakteriziran osjećajem ugode, 'žmarcima' i pospanošću do koje dolazi kada smo vizualno, zvučno ili dodirno stimulirani. Primjerice, kada nam netko češlja kosu (dodir), čak i kada promatramo druge kako im češljaju kosu (javlja nam se osjećaj lažnog 'dodira'). Zatim, šapat, lagano kuckanje noktima, zvuk kiše, koji također daju te 'žmarce' i lagano uspavljujući osjećaj... Možda nas on vuče u djetinjstvo, ili na neke davne ugodne trenutke, primjerice kad bi nas majka uspavljivala?

Ipak, taj fenomen ne javlja se kod svakoga, zbog čega nije znanstveno dokazan te je na neki način kontroverzan. (izvor wikipedia)

Pošto nisam psiholog, voljela bih kada bi netko stručniji dao mišljenje o temi, a vas ostale ću pitati da li ste ikad iskusili ovaj osjećaj.
Znam o čemu pričaš jer sam to doživjela prvi i zadnji puta kod jednog frizera tip me doveo do prejebenog braingasm-a masažom vlasišta i ja se poveselim konačno jedan frizer koji iako ne zna šišati kao ni većina, bar jebeno masira i tipu propadne frizeraj...
__________________
In Memoriam Nevenka Maras aka Nela Eržišnik 1922-2007
http://www.youtube.com/watch?v=AOUpARDUd9M
Carica Hrdalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 12:20   #16
ajme nisam uopce znala da se to tako zove....

Ja to jako cesto dozivljavam, i netko je dobro rekao, ako neko mjesto "prenadrazis" otupe ti osjetila.

Ajme kako dobra tema.
Ja sam mislila da je to tako svima...

Kod mene to bude takav osjecaj ugode, ali sve dlake na tijelu stanu uspravno, u sekundi cijelim tijelom prolazi a znam zadrzati taj osjecaj prilicno dugo, na dosta toga tako reagiram, ali na glazbu... Boze, to nisu istine...

nisam znala da i mozak ima orgazam

Ako je to, to?
Ako sam dobro shvatila?
__________________
https://youtu.be/A9Pmar-fswQ
smoky 9999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 16:40   #17
Meni su to trnci, trnci, trnci...

Ovi videići su mi otkriće, tako me lijepo opuste i ušuškaju.

Nema otpora, taj čas sam gotova.
Lo lee ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 20:13   #18
Zaboravih... kad doktor ide stetoskopom po meni...

Tišina, glasni udisaji i izdisaji, meki, pomalo hladni dodiri stetoskopa, doktorovi prsti, još ako je doktor mlad i zgodan...
Lo lee ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 11:57   #19
Quote:
Lo lee ta kaže: Pogledaj post
još ako je doktor mlad i zgodan...
nisam bas sigurna da se ovdje radi o fenomenu o kojem se govori na ovoj temi.
valnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 22:21   #20
Quote:
valnea kaže: Pogledaj post
nisam bas sigurna da se ovdje radi o fenomenu o kojem se govori na ovoj temi.
Malo se šalim.
Lo lee ta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.