Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2017., 01:27   #7961
Quote:
callme kaže: Pogledaj post
Kuran 9:29-30
Borite se protiv onih kojima je data Knjiga, a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Posalnik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru – sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno.
Znači li to da vam je data zapovijed da ratujete dok cijeli svijet ne postane islamski ili samo dok ne pokorite Židove i kršćane?
Ne znači to. Prouči taj stravak iskreno i pažljivo, callme. Dakle, ne odnosi se na sve Židove i kršćane, nego samo na one od njih - tj. od Židova i kršćana - koji ne vjeruju u Boga i u Onaj svijet tj. proživljenje iz mrtvih. Pa i tad (u sklopu drugih kur'anskih stavki), samo u slučaju ako se oni drznu da muslimanima sprečavaju vjeru nasiljem, ako zabranjuju da muslimani prakticiraju svoju vjeru, ili ako žele nasilnim metodama protjerati muslimane sa svojih ognjišta. Što zapovjedaju ovi stavci (ajeti) kur'ana časnog.
60,8. Bog vam ne zabranjuje da činite dobročinstva, da budete pravedni prema onima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašega ne izgone. Bog zaista voli pravične!

60,9. Ali vam zabranjuje da prijateljujete s onima koji ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg izgone i koji pomažu da budete prognani. Oni koji s takvima prijateljuju sami sabi čine nepravdu.
Osim toga, muslimanima je zabranjeno započeti kavgu ali im nije zabranjeno uzvratiti:
I borite se na Božijem putu protiv onih koji se bore protiv vas. Ali vi ne otpočinjite borbu! Bog, doista, ne voli one koji zapovjedaju kavgu. (2,190)
Pa i ako nas neko prvi napadne, pravilo nužne samoobrane važi samo dok napadači ne odustanu od nasilja. Onog treba kada odustanu, mir ima apsolutnu prednost i muslimani ga imaju prihvatiti i sprovesti, što je vidljivo već iz narednih ajeta (2,192). Znaj da nema vjere kao što je Islam. Pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 10:46   #7962
evo kudum ti je dobro odgovorio.

mislim da je veoma važno riješiti se predrasude da je muslimanima naređeno da budu u stanju stalnog rata protiv svih što je apsolutno pogrešno.
selam
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 15:21   #7963
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
mislim da je veoma važno riješiti se predrasude da je muslimanima naređeno da budu u stanju stalnog rata protiv svih što je apsolutno pogrešno.
selam
Upravo tako.

A Kudumu za post.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 21:29   #7964
Ardžuna je ratovao za Krišnu jer je Ardžuna po prirodi svoje duše (varna) bio kšatrija odnosno ratnik, a svatko služi Boga prema svojoj prirodi
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 02:54   #7965
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ardžuna je ratovao za Krišnu jer je Ardžuna po prirodi svoje duše (varna) bio kšatrija odnosno ratnik, a svatko služi Boga prema svojoj prirodi
Neko ima i vlastitoj prirodu više sklonosti ka nepravdi nego ka pravdi. Podredio je pravednost svojim egoističnim prohtjevima i on se mora jače boriti u sebi, ako je takav, jer i drugi treba da mu je važan kao on sam sebi. To je istinska pouka i poruka svih velikih i pozitivnih ljudi u povijesti.

Dakle, ako je Krišnja (izvinjavam se ako griješim jer ne znam, ali) ako je Krišna shvaćen kao Bog, Stvoritelj, Vječito Biće, Biće koje nema pored sebe još nekog Boga, (onako kako muslimani shvaćaju Allaha) onda se Ažurdana ispravno borio, pod uvjetom da je to bila pravrdna borba.. borba za ljubav među ljudima recimo.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 11:44   #7966
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Neko ima i vlastitoj prirodu više sklonosti ka nepravdi nego ka pravdi. Podredio je pravednost svojim egoističnim prohtjevima i on se mora jače boriti u sebi, ako je takav, jer i drugi treba da mu je važan kao on sam sebi. To je istinska pouka i poruka svih velikih i pozitivnih ljudi u povijesti.

Dakle, ako je Krišnja (izvinjavam se ako griješim jer ne znam, ali) ako je Krišna shvaćen kao Bog, Stvoritelj, Vječito Biće, Biće koje nema pored sebe još nekog Boga, (onako kako muslimani shvaćaju Allaha) onda se Ažurdana ispravno borio, pod uvjetom da je to bila pravrdna borba.. borba za ljubav među ljudima recimo.
Krišna je osobni aspekt Vrhovnog Boga (aspekt blaženstva) i tražio je Ardžunu da se bori za njegov plan.
Ardžuna je bio sumnjičav i nije vidio koji je taj plan, nije vidio kako poraz neprijatelja može voditi nečem dobrom.
Dakle bio je sumnjičav prema Božanskom planu i nije Mu se htio predati.

Krišna mu je na bojnom polju izrecitirao Baghavad Gitu i tada je Ardžuna shvatio da sve što radi u službi Boga ne može nikad loše završiti.
Čak i ako je rat u Božjem planu, to završava dobro po društva i pojedince nakon rata.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 21:48   #7967
Islam-najzlobnija religija svijeta?

Poštovani, cijenjeni, dragi i uvaženi muslimani,

dopustite mi, molim Vas, da iznesem svoje viđenje islama, a vi me po potrebi ispravite ukoliko uvidite da sam nešto krivo napisao

Prema mojem skromnom mišljenju, a nastavno na svu pročitanu dostupnu literaturu o islamu koja mi je bila nadohvat ruke, mogu sa sigurnošću tvrditi da je islam religija koja zagovara mržnju, ratovanje, terorizam i ubijanje neistomišljenika među koje se mogu ubrojiti ljudi drugih religija, homoseksualci, protivnici islama ili oni koji se ne pridržavaju pravila koje nalaže islam. Spomenuti neistomišljenici bivaju ubijeni mučeničkom smrću na najmorbidniji mogući način, kakvih scena mučenja se ne bi posramili ni najstrašniji horror filmovi. Stoga, volio bih da mi vi, dragi muslimani, date neki komentar na ovu moju opasku. Volio bih da me uvjerite u suprotno, to jest, da mi dokažete da sam u krivu.

Svako dobro
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 03:09   #7968
Wiki master,
ovdje su svi odgovori za tebe. Nakon što odgledaš tih oko 120 minuta, javi se sa utiscima. Pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 16:52   #7969
imam nekoliko pitanja:

- kako se u Islamu gleda na evoluciju, i da li tu ima mozda vise skola koje ju razlicito tumace?
- kako se gleda na druge zivotinje, npr. majmune? Da li one imaju dusu ili kako to stoji?
- kako se gleda na razdoblje prije pocetka islama, zasto je to vrijeme nevazno?
- kako se gleda na zadana pravila? npr... postoji pravilo da se jede desnom rukom i da se moraju ruke oprati prije i poslije, itd... da li se na takva pravila gleda kao na doslovne zakone ili kao na opcenita pravila o obaveznoj higijeni?

imam jos pitanja, ali toliko za pocetak
Taroth is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 11:01   #7970
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
imam nekoliko pitanja:
pokušat ću ti odgovoriti što konkretnije
Quote:
- kako se u Islamu gleda na evoluciju, i da li tu ima mozda vise skola koje ju razlicito tumace?
ne postoji usaglašen stav u vezi teorije evolucije. neki je smatraju istinitom na osnovu tumačenja određenih kuranskih ajeta i hadisa, neki je opet smatraju neistinitom.
treba naglasiti da su neki muslimanski učenjaci iz srednjeg vijeka upravo pisali o sličnim tezama koje je kasnije Darwin razvio...

Quote:
- kako se gleda na druge zivotinje, npr. majmune? Da li one imaju dusu ili kako to stoji?
sve što je stvoreno ima neki oblik svjesnosti odnosa između sebe i gospodara.
od panja, planina, zemlje i nebesa... ako insistiraš na hadiskim predajama i ajetima potražit ću ti ih
Quote:
- kako se gleda na razdoblje prije pocetka islama, zasto je to vrijeme nevazno?
nije nevažno.
razdoblje prije Muhammeda as. je veoma važno islam je kruna onoga što je slano prijašnjim poslanicima i kao takav je opisan kao upotpunjena blagodat i "usavršena" vjera- štaviše konceptom koji islam nudi upućeni smo da proučavamo prijašnje sveta knjige, pa se čak i jednom ajet kaže, ako ne znate vi pitajete sljedbenike knjige.
tako da je interpretacija da je preiod prije islama nevažan jako pasna i pogrešna.
Quote:
- kako se gleda na zadana pravila? npr... postoji pravilo da se jede desnom rukom i da se moraju ruke oprati prije i poslije, itd... da li se na takva pravila gleda kao na doslovne zakone ili kao na opcenita pravila o obaveznoj higijeni?
postoje pravila koja su obavezujuća i pravila koja su preporučena kao bolja. pitao si za jedenje desnom rukom i pranje ruku prije i poslije jela- to je recimo sunnet pohvalno i preporučujuće nikako obligatorno.
ali je recimo obavezno proučiti Bismillu prije jela.
Quote:
imam jos pitanja, ali toliko za pocetak
jako je važno doći na pravu adresu, to je svakako, ako živiš u BiH ili HR, islamska zajednica, ako pak ne živiš u u ovim zemljama onda ja ne znam gdje bih te uputio...
možda kod nakšibendijskih derviša.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 11:30   #7971
Quote:
WikiMaster kaže: Pogledaj post
Poštovani, cijenjeni, dragi i uvaženi muslimani,

Quote:
dopustite mi, molim Vas, da iznesem svoje viđenje islama, a vi me po potrebi ispravite ukoliko uvidite da sam nešto krivo napisao

Quote:
Prema mojem skromnom mišljenju, a nastavno na svu pročitanu dostupnu literaturu o islamu koja mi je bila nadohvat ruke, mogu sa sigurnošću tvrditi da je islam religija koja zagovara mržnju, ratovanje, terorizam i ubijanje neistomišljenika među koje se mogu ubrojiti ljudi drugih religija, homoseksualci, protivnici islama ili oni koji se ne pridržavaju pravila koje nalaže islam.
mene zanima o kojoj se literaturi radi?

iskreno sve što ne dolazi od izdavača el kalema, Librisa, a pogotovo ono što se može pronaći na internetu je veoma zlonamjerno interpetirano.
znači svaki tekst koji nađeš na internetu a koji nije potpisan odmah ga odbaci.
Shvati da nam je teško na ovja način odgovoriti na tvoje upite jer mi nemamo ovdje jasnu i konkretnu tvrdnju na koju bismo se referisali.
Quote:
Spomenuti neistomišljenici bivaju ubijeni mučeničkom smrću na najmorbidniji mogući način, kakvih scena mučenja se ne bi posramili ni najstrašniji horror filmovi.
evo neistomišljenici je jedan veoma i jako širok pojam.
ona brutalne stvari koje vjerovatno gledaš preko interneta a koje u ime islama čine nemuslimani kao što je npr. ISIL nemaju uporište u islamu- ISIL izuzev incidenata koji se pojavljuju po EU u najvećoj mjeri ratuje protiv muslimana svih denominacija(šije i sunije), ljude koji ubijaju i masakriraju su u najvećoj mjeri(zanemarivo mali broj ima ostalih) muslimani itd.
Quote:
Stoga, volio bih da mi vi, dragi muslimani, date neki komentar na ovu moju opasku. Volio bih da me uvjerite u suprotno, to jest, da mi dokažete da sam u krivu.
Allah zahtijeva da se svačije pravo poštuje, dobro čini, i da se bližnjima udjeljuje, i razvrat i sve što je odvratno i nasilje zabranjuje; da pouku primite, On vas savjetuje. (16:90)

evo ovo je ono što Bog traži od nas. Musliman, ako odstupi od ovoga, stavlja veliki upitnik na pitanje da li je uopće čovjek a kamoli musliman.
Quote:
Svako dobro
nisam onim što si napisao uvjeren u tvoje iskrene namjere i mislim da će moje sumnje potvrditi naredni postovi koje budeš postavljao ali ću ti se svakako izvinuti ako se ispostavi suprotno.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 13:59   #7972
Quote:
WikiMaster kaže: Pogledaj post
Poštovani, cijenjeni, dragi i uvaženi muslimani,

dopustite mi, molim Vas, da iznesem svoje viđenje islama, a vi me po potrebi ispravite ukoliko uvidite da sam nešto krivo napisao

Prema mojem skromnom mišljenju, a nastavno na svu pročitanu dostupnu literaturu o islamu koja mi je bila nadohvat ruke, mogu sa sigurnošću tvrditi da je islam religija koja zagovara mržnju, ratovanje, terorizam i ubijanje neistomišljenika među koje se mogu ubrojiti ljudi drugih religija, homoseksualci, protivnici islama ili oni koji se ne pridržavaju pravila koje nalaže islam. Spomenuti neistomišljenici bivaju ubijeni mučeničkom smrću na najmorbidniji mogući način, kakvih scena mučenja se ne bi posramili ni najstrašniji horror filmovi. Stoga, volio bih da mi vi, dragi muslimani, date neki komentar na ovu moju opasku. Volio bih da me uvjerite u suprotno, to jest, da mi dokažete da sam u krivu.

Svako dobro
Kada bi to tako bilo, onda mi sad ne bi kulturno odgovarali na pitanja o islamu... Kao prvo. Međutim, mnogo je bitnije reći kako svi koji pokušavaju prikazati islam takvim kakvim si ga opisao (tzv. ISIL, Al-Qaida itd.) ubijaju najčešće same muslimane, jer im naravno smetaju. A i da se protiv takvih bore uglavnom sami muslimani.

Već tu se može vidjeti kako su širitelji mržnje zapravo postavljeni kontra islama, a ne u skladu s njim. Takve grupe postoje poradi uglavnom političkih interesa, i to opet nekih sasvim trećih strana, jer muslimanima sigurno ne rade na korist.

Svako dobro i tebi.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 03:32   #7973
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
- kako se u Islamu gleda na evoluciju, i da li tu ima mozda vise skola koje ju razlicito tumace?
Muslimani, poput Al Jahiza (klik) su začetnici TE.
Darwin je najobičniji plagijator Al Jahizovih i Ibni Haldfunovih ideja.

Kur'an časni, kao i učeni muslimani, imaju osnov za mišljenje da je TE istinita.
Dobar link: http://19.org/books/islamic-theory-o...tion-shanavas/

Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
- kako se gleda na druge zivotinje, npr. majmune? Da li one imaju dusu ili kako to stoji?
Sve što je živo ima dušu. Ljudima je malo poznato šta je duša.

Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
- kako se gleda na razdoblje prije pocetka islama, zasto je to vrijeme nevazno?
Muhammed je samo zadnji poslanik islama, nije prvi; nije osnivač islama. Prije njega su bili Job, Abraham, Salih, Jakov, Mojsije, Isus... svi on i su posla nici islama. Adam, praotac, također je bio prvi čovjek i prvi musliman. Dakle, nema vremena "prije islama", jer je Islam od početka. Prema toj vjeri Bog je načinio ljude. Muhammed a.s. je očistio i usavršio monoteizam.

Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
- kako se gleda na zadana pravila? npr... postoji pravilo da se jede desnom rukom i da se moraju ruke oprati prije i poslije, itd... da li se na takva pravila gleda kao na doslovne zakone ili kao na opcenita pravila o obaveznoj higijeni?
Osobna higijena je nerazdvojivi dio imana, vjere. Ako je neko musliman a ne brine o tjelesnoj higijeni, on treba da mijenja sebe.

Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
imam jos pitanja, ali toliko za pocetak
Samo izvoli. Pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 16:44   #7974
Da li je sufizam čisto Islamska praksa ili vuče korijene od prije pojave Islama?

Guglanjem sam došao do te dvije različite tvrdnje, pa pitam vas
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:21   #7975
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Da li je sufizam čisto Islamska praksa ili vuče korijene od prije pojave Islama? Guglanjem sam došao do te dvije različite tvrdnje, pa pitam vas
Moguće je da u sufizmu ima i obrisa te, uvjetno rečeno "predislamske" mudrosti, i izvorno se računa da je sufizam grana islama. Napisao sam "uvjetno rečeno" jer islam ni nije počeo s Muhammedom a.s. On nije začetnik islama, nego samo zadnji u nizu Božijih Poslanika. Prije njega, bili su su poslanici Isus, Moše, Abraham, Budha, Salih, Job, itd... itd, sve do praoca, Adama a.s. Muhammed je, po volji Stvoritelja svijetova, ostavio svijetu čisti monoteizam. Vjeru u Boga koji nema ortaka i familiju. I to je najveći njegov dar. Zato se može reći da je sufizam od Iskona (tj. i prije Muhammeda a.s.). To lijepo pojašnjavaju perenijalisti poput Kahterana, Genona, Schuona i Nasra i mnogi drugi. Pozdrav Srebrni.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 12:44   #7976
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Da li je sufizam čisto Islamska praksa ili vuče korijene od prije pojave Islama?
da i ne!
Tesavvuf sa 12 tarikata koji su na toj nauci jest.
Jedan od osnivača 4 mezheba unutar sunitskog islama Imam Šafija je rekao da je tesavvuf bez šerijata otpadništvo.
Nažalost među mnogim tarikatima postoji mnogo stvari koje ih degradiraju i čine nemuslimanima.
možeš danas naći mnoge nazovi tarikate koji praktituju predislamske stvari, kao što je magija/sihr, manihejstvo, itd
Quote:
Guglanjem sam došao do te dvije različite tvrdnje, pa pitam vas
onako kako ja shvatam tesavvuf vidim ga isključivo unutar islamskog diskursa.

ovo je moj mišljenje i ne znam koji je tačan stav hanefijskog mezheba u vezi tarikata( iako postoji tarikatski centar pri IZ)

tesavvuf vidi 4 stepena odgoja čovjeka
prvi je šerijat koji uključuje upoznavanja sa propisima i praksom onoga što je činio Poslanik a.s. i u suštini se svodi na taklid-slijeđenje
drugi stepen je tarikat. na ovom dijelu puta čovjek prihvata duhovno vodstvo odnosno polazi u duhovnu/manevijatsku školu u kojem je centralna figura učitelj šejh.
on je tu kao duhovnu doktor koji polazniku propisuje terapiju koja je najefektivnija za njega.
svodi se na zikrullah/spominjanje Boga tj. učenje Božijih imena i atributa na glas ili u sebi te učenje salavata itd.
hizmet, nesebično pomaganje i služenje zajednici
te sohbet obično liči na predavanje
cilj tarikata je mudžaheda tj džihad sa nefsom i aktivacija duhovnih čula.

treći stepen je ma'rifet tj spoznaja- o ovom ti znam samo u teoriji pročitaj suru el-E'araf - Bedemi

četvrti stepen je Hakikat to ti je nešto kao svečana promocija doktora nauka.
hakikat je skraćeno od Hakikkati Muhammedijje tj. Muhamedanska zbilja
ukratko to bi bilo potpuno osvjedočenje.
i kao što ja pojma nemam o trećem stepenu pogotovo ne znam ama baš ništa o ovome osim pukog teoretisanja koje nikog ne zadovoljava i koje ništa ne znači, jer govoriti o marifetu i hakikatu je govoriti o nečem što se ne može riječima opisati- može se samo doživjeti.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 10:38   #7977
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Muslimani, poput Al Jahiza (klik) su začetnici TE.
Darwin je najobičniji plagijator Al Jahizovih i Ibni Haldfunovih ideja.

Kur'an časni, kao i učeni muslimani, imaju osnov za mišljenje da je TE istinita.
Dobar link: http://19.org/books/islamic-theory-o...tion-shanavas/

Sve što je živo ima dušu. Ljudima je malo poznato šta je duša.

Muhammed je samo zadnji poslanik islama, nije prvi; nije osnivač islama. Prije njega su bili Job, Abraham, Salih, Jakov, Mojsije, Isus... svi on i su posla nici islama. Adam, praotac, također je bio prvi čovjek i prvi musliman. Dakle, nema vremena "prije islama", jer je Islam od početka. Prema toj vjeri Bog je načinio ljude. Muhammed a.s. je očistio i usavršio monoteizam.

Osobna higijena je nerazdvojivi dio imana, vjere. Ako je neko musliman a ne brine o tjelesnoj higijeni, on treba da mijenja sebe.

Samo izvoli. Pozdrav
Kudum,ispravno
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 10:39   #7978
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Kada bi to tako bilo, onda mi sad ne bi kulturno odgovarali na pitanja o islamu... Kao prvo. Međutim, mnogo je bitnije reći kako svi koji pokušavaju prikazati islam takvim kakvim si ga opisao (tzv. ISIL, Al-Qaida itd.) ubijaju najčešće same muslimane, jer im naravno smetaju. A i da se protiv takvih bore uglavnom sami muslimani.

Već tu se može vidjeti kako su širitelji mržnje zapravo postavljeni kontra islama, a ne u skladu s njim. Takve grupe postoje poradi uglavnom političkih interesa, i to opet nekih sasvim trećih strana, jer muslimanima sigurno ne rade na korist.

Svako dobro i tebi.
Khulus,dobro kažeš!
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 14:03   #7979
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Kudum,ispravno
Nije ispravno!
haroni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 12:05   #7980
Quote:
haroni kaže: Pogledaj post
Nije ispravno!
esselamu alejkum.

ne može ovako ehi.
ako napišeš "nije ispravno" onda to moraš i argumentovati na primjeren način.
pri tom imati na umu da onaj s kojim vodiš diskusiju voli Allaha i Resulullaha i da je na imanskim i islamskim šartima isti kao i ti.
to je dovoljno da se međusobno volimo i poštujemo.

koliko ja vidim u njegovom postu, barem sa stanovišta argumentacije i kućnog reda ove teme, nema ništa sporno.
lično nisam nešto uvjeren u TE, ali dok ne postoji bolje naučno objašnjenje neka je.
osim toga, Kudum se poziva na radove muslimanskih učenjaka čime je agrumentovao svoj post u vezi toga.
SLM
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:54.