Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2018., 23:17   #1041
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Hipotetska teleportacija ubija, kao replikacija. Ono što eventualno nastane (ako nastane) sasvim sigurno nisam ja.
Da li će, i kako, teleportacija i replikacija u budućnosti raditi ili ne raditi , to uopće nije bitno. Bitno je da kod teleportacije se tijelo sa svojim ja premjesti ne neko drugo fizičko mjesto. U slučaju koji je spomenuo wand da se osoba ne sjeća ni tko je ni što je, tada imamo novo ja, a ono staro se izgubilo. U slučaju da dobijemo dva tijela (replikacija)je ono staro tijelo ostalo isto i ono će imati svoje ja, kao i tijelo koje se nanovo stvorilo. To će biti dva tijela sa dva ja čiji životi od tog trenutka kreću u različitim pravcima.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:18   #1042
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
To bi značilo da u trenutku dok spavaš nisi osoba, nemaš 'ja', nego da samo imaš potencijal za biti osoba, ako se probudiš.
Točno. Dok nisi u REM fazi spavanja nemaš nikakav "ja". U tom vremenu "ja" je privremeno suspendiran. No to nema baš nikakve etičke ili druge implikacije ni na što.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:19   #1043
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom osim što nemam tako loše mišljenje o onom ja od prije 20 god. Dopuštam da se varam. Puno toga sam u međuvremenu zaboravio pa može biti da sam bio teški bezveznjak. I zaboravljanje može biti blaženstvo.
E da mi je ona snaga, a ova pamet. Još nitko nije rekao, e da mi je ona pamet a ova snaga.Zašto?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:21   #1044
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Da li će, i kako, teleportacija i replikacija u budućnosti raditi ili ne raditi , to uopće nije bitno. Bitno je da kod teleportacije se tijelo sa svojim ja premjesti ne neko drugo fizičko mjesto. U slučaju koji je spomenuo wand da se osoba ne sjeća ni tko je ni što je, tada imamo novo ja, a ono staro se izgubilo. U slučaju da dobijemo dva tijela (replikacija)je ono staro tijelo ostalo isto i ono će imati svoje ja, kao i tijelo koje se nanovo stvorilo. To će biti dva tijela sa dva ja čiji životi od tog trenutka kreću u različitim pravcima.
Ne, i u slučaju da taj replicirani ima sva sjećajna - on sasvim sigurno nije ja. Njega boli kad njega netko udari, mene kad mene netko udari, isto tako njegovo preživljavanje u slučaju da se mene usmrti (opcija teleporta) za moje preživljavanje ne znači ništa.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:22   #1045
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Kako ne bi bilo?

Wand čovjeka definira kao i bilo koju materiju - kao predmet, tj. materiju/energiju i skup informacija povezan s tom materijom. Ako je moguć 'upolad', onda je moguć i 'download', a 'download' se može i ponoviti X puta.
pa nemozes downloadati vise puta u isto vrijeme,jer postoji constraint to ti je kao sto nemozes upisati u bazu podataka dva recorda sa istim kljucem. e pa tako nemozes stvoriti dva JA u isto vrijeme. Upload je moguc al download nije moguc vise od jednom u isto vrijeme.
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:22   #1046
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Nije da vjerujem da će se on ikad 'probuditi'.



Rekoh, ako iz tog 'uploada' generiraš primjerak - to izvan svake sumnje neću biti ja - to će biti on. Mene će boljeti ako mene netko udari i mene će zadesiti smrt ako mene netko usmrti. To što postoji neki tamo koji je prošao upload-download ili koji god proces - za mene ništa ne mijenja.
Ne znamo ni je li uopće zaleđen, mislim da je to urbana legenda, ali za potrebe rasprave, da se on probudi, bi li to bio on ili netko drugi?

Ako da, koja je razlika od kvantne teleportacije? Ako ne - zašto ne?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:24   #1047
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne, i u slučaju da taj replicirani ima sva sjećajna - on sasvim sigurno nije ja.
Pa naravno da nije. Postoji samo jedan ja (tvoj ja). Tvoja replika isto ima jedan ja (svoj ja). To su dva različita ja.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:27   #1048
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne znamo ni je li uopće zaleđen, mislim da je to urbana legenda, ali za potrebe rasprave, da se on probudi, bi li to bio on ili netko drugi?
Pa tehnički, bio bi on. No puno sinapsi je u međuvremenu otišlo k vragu tako da...

Ništ, idem spat i privremeno suspendirati svoje ja. Ako u snu umrem, "ja" će biti trajno diskvalificiran.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:28   #1049
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Točno. Dok nisi u REM fazi spavanja nemaš nikakav "ja". U tom vremenu "ja" je privremeno suspendiran. No to nema baš nikakve etičke ili druge implikacije ni na što.
Ima, ako različito tretiraš potencijal i osobu koja ima 'ja'. Novorođenčad i nerođena djeca nemaju svoje 'ja', ona će ga imati tek kroz koju godinu, a spavač kroz koji sat. U značajnom broju država se nerođenoj djeci ne priznaje pravo na život, a novorođenčadi se priznaje.

Drugim riječima, da me majka likvidirala abortusom ili da me likvidirala čedomorstvom - jednako bih bio mrtav, odnosno moje 'ja' se nikad ne bi desilo.

...ali to je za neku drugu temu...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:34   #1050
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Pa naravno da nije. Postoji samo jedan ja (tvoj ja). Tvoja replika isto ima jedan ja (svoj ja). To su dva različita ja.
Zato se teleportacija ne preživljava jer se za razliku od replikacije onaj koji se podvrgne procesu mora usmrtiti, inače bi se ljudi teleportacijom množili.

To implicira da čovjek ne može osigurati besmrtnost nekakvim 'upload' opcijama...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:35   #1051
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Novorođenčad i nerođena djeca nemaju svoje 'ja', ona će ga imati tek kroz koju godinu,
Zašto misliš da nemaju svoje ja? Koje su to karakteristike pojma "ja" da bi on bio punina svoga "ja". Ili misliš da novorođendačad nisu osobe? Međutim osoba i ja su dvije različite stvari.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:41   #1052
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da nemaju svoje ja? Koje su to karakteristike pojma "ja" da bi on bio punina svoga "ja". Ili misliš da novorođendačad nisu osobe? Međutim osoba i ja su dvije različite stvari.
Nemaju svoju samosvijest, osobnost, inteligencija im je daleko ispod razine odraslog psa ili mačke...

...ali novorođenče i nerođeno dijete imaju potencijal za jednom u budućnosti imati sve to...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:41   #1053
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Zato se teleportacija ne preživljava jer se za razliku od replikacije onaj koji se podvrgne procesu mora usmrtiti, inače bi se ljudi teleportacijom množili.

To implicira da čovjek ne može osigurati besmrtnost nekakvim 'upload' opcijama...
Ali zašto ne. Nikad ne reci nikad. To je stvar neke buduće tehnologije i nikad sa sigurnošću ne možemo tvrditi da živo biće prilikom teleportacije (ako je to uopće moguće) neće preživiti.
Npr. ne moramo otići u daleku budućnosti.
Zamislimo da prebacimo svoje ja u neki kompjuter koji bi simulirao ljudski mozak. Tehnički bili bismo besmrtni. Mogli bi smo raditi i neke svoje kopije, ali to bi bili drugi jaovi...itd.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:44   #1054
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Nemaju svoju samosvijest, osobnost, inteligencija im je daleko ispod razine odraslog psa ili mačke...

...ali novorođenče i nerođeno dijete imaju potencijal za jednom u budućnosti imati sve to...
Ali oni gledaju, primjećuju, zaključuju, uče. Pa zar to nije dovoljno da kažemo da oni imaju svoje ja (doduše vrlo jednostavno). Ni jedno dijete nije isto.
Pa i pas i mačka imaju svoje ja.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:45   #1055
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Ali zašto ne. Nikad ne reci nikad. To je stvar neke buduće tehnologije i nikad sa sigurnošću ne možemo tvrditi da živo biće prilikom teleportacije (ako je to uopće moguće) neće preživiti.
Npr. ne moramo otići u daleku budućnosti.
Zamislimo da prebacimo svoje ja u neki kompjuter koji bi simulirao ljudski mozak. Tehnički bili bismo besmrtni. Mogli bi smo raditi i neke svoje kopije, ali to bi bili drugi jaovi...itd.
Zato što je to načelno nemoguće.

Replikacijom se stvara kopija koja sasvim sigurno nisam ja (nego je to on), kao i teleportacijom, s tim što se kod teleportacije onog tko se podvrgne procesu mora usmrtiti/dezintegrirati kako ne bi došlo do množenja ljudi i na taj način.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:50   #1056
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Pa zato što je to načelno nemoguće. Kroz primjer replikacije se to najbolje vidi - to što je replicirano sasvim sigurno nisam ja - nego je on i nikakav razvoj tehnologije tu ne lože pomoći. A kod teleportacije, za razliku id replikacije se onaj koji je podvrgnut procesu mora usmrtiti jer inače bi se ljudi replikacijom množili.
Pa normalno da kod replikacije nisi ti nego on. Tvoje ja ostaje tebi.
Zašto bi se osoba morala usmrtiti kod teleportacije. Onesvijestiš osobu, premjestiš njene atome i vratiš ih kako su i bili. I tada ga osvijestiš. I čiča miča gotova je priča.
A što bi ljudi radili nakon replikacije to znaju samo oni koji su replicirani.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:53   #1057
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Pa normalno da kod replikacije nisi ti nego on. Tvoje ja ostaje tebi.
Zašto bi se osoba morala usmrtiti kod teleportacije. Onesvijestiš osobu, premjestiš njene atome i vratiš ih kako su i bili. I tada ga osvijestiš. I čiča miča gotova je priča.
A što bi ljudi radili nakon replikacije to znaju samo oni koji su replicirani.
Kako premjestiš atome? Vlakom? Pa za to ga ne trebaš onesvijstiti i to se ne zove teleportacija.

Na što si ciljao kad si rekao "premjestiš atome"? Svako putovanje (vlakom, automobilom, avionom, pješice...) je "premještanje atoma".
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:56   #1058
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Propustio si suštinu rasprave. Mi govorimo baš o takvom slučaju gdje "kopija" (koja je u stvari također original) ima sve ono što navodiš: cjelinu svega onoga što mogu izreći u prvom licu jednine - sve što radim, propuštam, znam, vjerujem, biram, osjećam, želim, pamtim, sanjam itd.
Valjda je jasno da je svatko jedino sebi ja, a ne nekom drugom. Sličnosti i razlike se odnose na ono što smo, a ne na ono da smo.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:58   #1059
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Kako premjestiš atome? Vlakom? Pa za to ga ne trebaš onesvijstiti i to se ne zove teleportacija.

Na što si ciljao kad si rekao "premjestiš atome"? Svako putovanje (vlakom, automobilom, avionom, pješice...) je "premještanje atoma".
Želim ti reći da nikada ne kažeš da je nešto nemoguće. Da li će se to napraviti ili da li je uopće moguće napraviti teleportaciju žviog bića to mi ne znamo jer pripada budućnosti, zato tako ne što ne bi smjeli koristiti kao argumente u raspravama.
Pod "premjestiš atome" ciljao sam ovo:
Skeniraš sve atome našeg tijela, zapamtiš im pozicije, pomoću nekog nazovimo stroja prebaciš negdje drugdje, i vratiš ih u pozicije u kojima su bili.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:59   #1060
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Zašto bi se osoba morala usmrtiti kod teleportacije. Onesvijestiš osobu, premjestiš njene atome i vratiš ih kako su i bili. I tada ga osvijestiš. I čiča miča gotova je priča.
A što bi ljudi radili nakon replikacije to znaju samo oni koji su replicirani.
teoretski mozes poslat informaciju bilo kako, i na odredistu materijalizirat tijelo. netrebas slati te iste atome.
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:07.