Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2018., 13:28   #8021
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
onako kako su stvari pozicionirane u Islamu čovjek u duhovnoj hijerarhiji zauzima visoko mjesto
Ako budes nam caj dijelio, visoko cemo te gledati

Bat' nas lijepi
Old 18.01.2018., 19:54   #8022
Quote:
nažalost, često je tako.
posebno kada se ima u vidu kakav je bio položaj žena u vrijeme Poslanika i prvih halifa.

Međutim, propisi o odijevanju su veoma jasni. Jasna im je i svrha.
cilj odijevanja muškarca i žene u islamu je da se sa fizičke komponente skrene pažnja na onu duhovnu i ne-fizičku.
odnosno da čovjek bude manje objekat a više individua, osoba koja posjeduje određene intelektualne i duhovne vrline.
Propis je iz 7 stoljeca, tad su vecina zena svih religija nosile marame, no kakve veze maram ima sa religijama Zena moze biti lijepo obucena i bez marame
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 19:57   #8023
Quote:
u vezi ovoga, postoje indicije ali ništa više osim toga nema.

tvoja konstatacija općenito stoji, međutim opet imamo samo indicije i nikakve druge artefakte koji bi potvrdili ovu tezu.
Štaviše, proučavajući stil Kur'ana ne mogu se naći uticaji drugih kultura i svjetonazora.
poredeći sam Kur'an sa usmenom i pismenom tradicijom arapskog poluotoka i arapskog jezika opet se ne mogu naći jasna uporišta jer Kur'anski tekst dijeli sa tadašnjom pismenom i usmenom tradicijom samo jezik.

moderna čitanja i analize Kur'anskog teksta samo potvrđuju autentični i jedinstveni stil Kur'ana koji ga dosad čine neponovljivom pojavom na polju jezika i stilskog izraza
wow, ovo je definitvno pogresan zakljucak

procitaj malo vise o jeziku i dijalektima tokom objave i jeziku koji je standardiziran tokom pisanja Kurana u jednu knjigu
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 20:03   #8024
Quote:
onako kako su stvari pozicionirane u Islamu čovjek u duhovnoj hijerarhiji zauzima visoko mjesto
demoni, anđeli, čovjek i, uslovno rečeno, Bog jer se sa Njim ne može ništa porediti niti ravnati.

to je i jedan od razloga zbog čega su pojedinim ljudima pripisivani stepeni Boga jer po običnoj ljudskoj logici iznad anđela je samo Bog.
u tome treba tražiti razlog zbog čega su npr. Isus i Buda uzdignuti na nivo božanstva, a zapravo se samo radi o čovjeku koji je do kraja realizirao svoju prirodu.

Čovjek koji je do kraja poništio svoje negativnosti i upotpunio i otvorio svoje dobre osobine, ono što tesavvuf opisuje kao insani kamila odnosno "potpunog čovjeka" je biće koje je svojim osobinama iznad svih drugih stvorenih.
to je Evlijullah- Allahov prijatelj koji je zadobio Allahov kurbijet odnosno u bliskosti je sa Njim.
kako - nema kako
to znaju samo oni koji to imaju, a većina o njima slijedi samo pretpostavke.
pa , u povijesti relgiija, Bog se pojavio ili javio osobama jr ih je Bog izabirao osobe kojim ce se javiti putem andjela , Muhamed je znaci specijalna, izabrna licnost ; to su obicne bajke, mitovi, legende, specificne a tadasnje periode, danas u 21 stoljecu nema vise poslanika , jer bi isti zavrsili u senatorijumu
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 03:22   #8025
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ne znam brate.. Nekako mi to "polubogovi" para uši.
A ti ih onda nazovi štrumfovima ako ti je draže
Jel postoje u svemiru anđeli i demoni? u čemu je problem?
Ispričavam se. Nisam mislio ništa loše. Mi muslimani ne koristimo terminologiju džahila (neznalica). Naš um odbija da bi mogli postojati bića koja su polubogovi jer po našoj vjeri, Bog je Gospodar svega stvorenog, jedini On zna šta je bilo i šta će biti, samo od Njega dolazi život i smrt, i nužno je Jedan. Nema ortaka ni familiju. Mi možemo razumjeti da postoje moćna bića, bića kojima je On dao moć i koja postoje samo dokle On želi, i za takva bića nikako ne koristimo ime "polubogovi", jer je Bog jedan. Mi smo muslimani. Pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 11:40   #8026
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ispričavam se. Nisam mislio ništa loše. Mi muslimani ne koristimo terminologiju džahila (neznalica). Naš um odbija da bi mogli postojati bića koja su polubogovi jer po našoj vjeri, Bog je Gospodar svega stvorenog, jedini On zna šta je bilo i šta će biti, samo od Njega dolazi život i smrt, i nužno je Jedan. Nema ortaka ni familiju. Mi možemo razumjeti da postoje moćna bića, bića kojima je On dao moć i koja postoje samo dokle On želi, i za takva bića nikako ne koristimo ime "polubogovi", jer je Bog jedan. Mi smo muslimani. Pozdrav
Naravno da je Bog jedan i gospodar svega stvorenog, tako uči i vaišnavizam.
Baghavad gita kaže da čovjek ne bi trebao obožavati polubogove, nego samo Vrhovnu Božansku Osobu

"Polubog" je hrvatski prijevod indijske riječi "deva" koja označava mističnu osobu ili entitet koju ljudi štuju.
Postoje i sure i asure odnosno anđeli i demoni.
Old Jučer, 16:36   #8027
Quote:
Naravno da je Bog jedan i gospodar svega stvorenog, tako uči i vaišnavizam. Baghavad gita kaže da čovjek ne bi trebao obožavati polubogove, nego samo Vrhovnu Božansku Osobu.
Fino!

Quote:
"Polubog" je hrvatski prijevod indijske riječi "deva" koja označava mističnu osobu ili entitet koju ljudi štuju. Postoje i sure i asure odnosno anđeli i demoni.
Loš prijevod, onda. Predlažem, da ga ni ovdje ne koristimo.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:40.