Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike

Za napredne korisnike Hardcore geeks here
Podforumi: Linux, Programiranje, Networking

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2018., 15:06   #1
Smile [JAVA] vrijeme potrebno da se nauči programiranje

Zdravo svima,

zanima me koliko vremena je potrebno da se nauče programirati aplikacije u Java programskom jeziku. Trenutno sam na nivou da sam naučio sve što se tiče sintakse jezika. Samo što sve što radim se dešava u consoli. Sudoku solver algoritam s funkcijom backtrackinga, tko želi biti milijunaš sa jokerima i random pitanjima itd... Moje pitanje je koliko trebam vremena da naučim GUI i da pravim aplikacije.

Dodatno pitanje: koliko je teško preći na drugi prgramski jezik kao npr C++ ili Python s mojim sposobnostima koje trenutno imam?

hvala unaprijed na odgovorima
chuckn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2018., 09:59   #2
Kako se nitko ne javlja, ja bih onda iznio svoje skromno amatersko mišljenje na temu…

Ja bih rekao da je Java pretežno “back-end” jezik. Svi dosadašnji pokušaji da se popularizira za “desktop” su ili izumrli, ili izumiru.
Vrijeme koje si uložio da naučiš programirati “u konzoli” je dobro investirano - to je dio Jave koji je vječan. Za desktop aplikacije, morao bi se opredijeliti za jednu od GUI tehnologija i investirati vrijeme znajući da im vjerojatno nema budućnosti (naime - AWT, Swing, JavaFX).

Java front-end, po mom mišljenju, ima najsvjetliju budućnost u Androidu - tako da tu, čini mi se, ima najviše smisla investirati vrijeme što se front-enda tiče. Početi je lako, samo skineš besplatni Android Studio, I početak je već riješen - novi projekt automatski starta s minimalnom aplikacijom (slično kao Visual Studio s VB ili C#). Jedini je problem što je dosta zahtjevan, pa voli jaki procesor i puno radne memorije (pogotovo ako testiraš na emulatoru, a ne na pravom telefonu).

Iako je činjenica je da je Java trenutno jedan od najrasprostranjenijih i najplaćenijih tehnologija, budućnost joj je ipak neizvjesna - jer se šuška od nedavno da bi Oracle htio “malo stisnuti vijke” i početi zarađivati na licencama (dok je do sada bila besplatna). Možda je to sve neosnovano, ali gdje ima dima ima i vatre…
mrad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2018., 07:48   #3
Quote:
chuckn kaže: Pogledaj post
Zdravo svima,

zanima me koliko vremena je potrebno da se nauče programirati aplikacije u Java programskom jeziku. Trenutno sam na nivou da sam naučio sve što se tiče sintakse jezika. Samo što sve što radim se dešava u consoli. Sudoku solver algoritam s funkcijom backtrackinga, tko želi biti milijunaš sa jokerima i random pitanjima itd... Moje pitanje je koliko trebam vremena da naučim GUI i da pravim aplikacije.

Dodatno pitanje: koliko je teško preći na drugi prgramski jezik kao npr C++ ili Python s mojim sposobnostima koje trenutno imam?

hvala unaprijed na odgovorima
Pa već znaš napravit neke aplikacije
Ukratko, u programiranju u višim jezicima (python,c#, java ...), uz poznavanje sintakse, osnovnih operatora i nekih dodatnih librarya, vjerovatno ti je dovoljno 6 mjeseci lupanja koda kako bi rekao klijentu(ili sebi) "ja mogu napraviti tu aplikaciju".
No, naravno da nije tako jednostavno , pitanje je kakav će biti taj kod... Da li češ na nekom upgradeu morat rasturit pola postojećeg koda kako bi ubacio novu funkcionalnost ili imaš neku dobru arhitekturu kojoj će nova funkcionalnost biti doslovno kao plugin,ubacis i radi. Možeš li relativno brzo zamijeniti trenutnu bazu podataka npr, mysql sa mongodb, bez da mijenjaš svaku klasu gdje tražiš nešto iz baze? Itd, itd.

Nakon 6 mjeseci vjerovatno nečeš moći lagano mijenjati software...

Znanje programiranja nije samo napraviti da nešto radi(to je lagani dio), nego da aplikacija ima solidnu arhitekturu.

Za izradu kvalitetnijih arhitektura ipak češ trebati malo više učenja, više iskustva i puno refaktoriranja.
Nakon 5 godina (to je kakti "senior",10000h programiranja) trebao bi znati za srednje velike aplikacije napraviti savršenu bazu podataka, solidnu arhitekturu i dobar i optimiziran kod.

Neki to mogu i prije, ovisno koliko zagrizeš, no to je proces učenja koji ide polako i rezultati se dobro vide




Poslano sa mog Moto E (4) Plus koristeći Tapatalk
master_dju is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2018., 09:19   #4
Nitko ne može dati točan odgovor, jedino si ti koji može odgovoriti na to pitanje.

Sve zavisi koliko energije i napora uložiš u to, već si savladao nešto što pokazuje da može i da imaš volje što je odlično! Nekom treba 3mjeseca nekom 6mjeseci...tako da ono.

Super su ti gore napisali java i GUI ostavi se ćorava posla, mislim možeš, ali nije to to. Java je za backend, integracije, da čuči na nekom aplikacijskom serveru i procesira nešto.
Majmudin Adžaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2018., 19:56   #5
Quote:
chuckn kaže: Pogledaj post
sve što radim se dešava u consoli. Sudoku solver algoritam s funkcijom backtrackinga
koincidencija, baš radim sudoku solver od nule, biće vbscript konzolno

jel radiš komplet algoritam ili samo implementaciju?
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2018., 23:09   #6
Najbolji dio Jave je deinstalacija.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2018., 13:21   #7
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Najbolji dio Jave je deinstalacija.
E srole nisi se makao od drkanja po windowsima!
Jel još slušaš onu lošu crnačku muziku?
Majmudin Adžaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2018., 05:23   #8
To je jedan neprekidan/kontinuiran proces. A najmanja stvar je u sintaksi jezika. Kada naučiš/isprobaš par jezika različitih tipova za sintaksu svakog novoga će ti trebati vrlo malo vremena da ju uhvatiš produktivno. I takvo nešto će se podrazumijevati od tebe.

Veći problem je u arhitekturi, strukturi koda, integraciji sa drugim sustavima, rješavanju organizacijskih problema. A to stječeš jedino iskustvom i kontinuiranim radom i usavršavanjem.

Znači ako se hoćeš baviti ovim poslom moraš shvatiti da ćeš svaki ili gotovo svaki dan učiti nešto novo i rješavati neki problem s kojim se ranije nisi susreo.

Inače Java mi se čini kao ok početni izbor
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2019., 12:59   #9
Koga zanima, besplatna Ljetna škola - Jave. Naučit ćete najbolje prakse i kako razviti kompleksnu Java aplikaciju u SpringBoot-u.

https://mailchi.mp/2cad832622ac/ljetnaskola
croatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2019., 07:13   #10
Quote:
chuckn kaže: Pogledaj post
Zdravo svima,

zanima me koliko vremena je potrebno da se nauče programirati aplikacije u Java programskom jeziku. Trenutno sam na nivou da sam naučio sve što se tiče sintakse jezika. Samo što sve što radim se dešava u consoli. Sudoku solver algoritam s funkcijom backtrackinga, tko želi biti milijunaš sa jokerima i random pitanjima itd... Moje pitanje je koliko trebam vremena da naučim GUI i da pravim aplikacije.

Dodatno pitanje: koliko je teško preći na drugi prgramski jezik kao npr C++ ili Python s mojim sposobnostima koje trenutno imam?

hvala unaprijed na odgovorima
Kreni uciti spring mvc i kad njega naucis ces znati napraviti web aplikacije
eteroox is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2019., 20:57   #11
Quote:
croatos kaže: Pogledaj post
Koga zanima, besplatna Ljetna škola - Jave. Naučit ćete najbolje prakse i kako razviti kompleksnu Java aplikaciju u SpringBoot-u.

https://mailchi.mp/2cad832622ac/ljetnaskola
Koliko sam vidio , super je seminar i još k tome besplatan. Samo je pitanje, da li je za studente ili za sve.....


Quote:
eteroox kaže: Pogledaj post
Kreni uciti spring mvc i kad njega naucis ces znati napraviti web aplikacije
Jedino možda što je problem, jest što java za produkciju više nije besplatna. A postoji i žestoka konkurencija: pytnon, go lang, nodejs, .net core, php.



Quote:
bistabil kaže: Pogledaj post
Inače Java mi se čini kao ok početni izbor
Sve ovisi što je nekome cilj. Ako hočeš zarađivati lovu kao freelancer, onda php, python ili nodejs + js.

Ako hočeš raditi enterprise app u većoj firmi, onda java.
crvenipapagaj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:46.