Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2007., 00:18   #61
da malo olaksamo oko velicine fotki....
naime neka normalan rezolucija za papir je 150dpi-a dakle 150 pixela po incu.. odnosno na 2,5cm (odokativno)
daklem ako je 13x18 5,1'x7,1'... uz malo matematike...
dobijamo... 765pixela x 1065pixela sve preko toga nema smisla jer rijetko koji papir moze podnjeti vise od 150dpi gustocu....
bedomedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 09:12   #62
Ja sam cuo da fotka za tisak mora bit minimalno 300 dpi i tak uvijek pokusavam kad nesto ide u tisak, da mi bude 300 dpi
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 14:55   #63
300 dpi je rezolucija za najbolje publikacije, npr. fini casopisi, monografije, enciklopedije...
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 15:55   #64
Uopće nisam shvatila o čemu to pričate, ali svoje fotke sam dobila, čekale su me tri dana.
Jedri mala jedrilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 21:00   #65
i kakve su?
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 12:35   #66
Fenomenalne su, nemam riječi. Nemam pojma kaj su im učinili, ali tristo puta su ljepše nego što su bile kod mene na kompu!
Jedri mala jedrilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 02:36   #67
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
300 dpi je rezolucija za najbolje publikacije, npr. fini casopisi, monografije, enciklopedije...
Bolje biti siguran nego se poslije kaaaajati.

Šalim se: ja i radim samo za najbolje publikacije pa sam zaboravio na ove ostale.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 14:22   #68
Quote:
bedomedo kaže: Pogledaj post
da malo olaksamo oko velicine fotki....
naime neka normalan rezolucija za papir je 150dpi-a dakle 150 pixela po incu.. odnosno na 2,5cm (odokativno)
daklem ako je 13x18 5,1'x7,1'... uz malo matematike...
dobijamo... 765pixela x 1065pixela sve preko toga nema smisla jer rijetko koji papir moze podnjeti vise od 150dpi gustocu....
ppi (pixels per inch) je rezolucja digitalnog predloška (npr. fotografije), dakle broj elemenata (pixela, pixel dolazi od "picture element") po dužnom inču (inč=25,4 mm). Što je više tih elemenata, više detalja taj predložak sadrži. Dakle ugrubo, veća rezolucija znči kvalitetniju sliku. U procesu pripreme za tisak ova se rezolucija naziva input (ulaznom) rezolucijom i nema direktno veze sa dpi (dots per inch) ili output (izlaznom) rezolucijom.

dpi (dots per inch) je rezolucija otisnutog predloška, gustoča rasterskih elemenata (točkica boje ili tinte) po dužnom inču. Isto tako, što je ova vrijednost veća, više će detelja otisnuta slika sadržavati. Znamo da danas i kućni printeri rade na 1440 dpi i većim rezolucijama tako da tvrdnja da papir ne "podnosi" rezoluciju veću od 150 dpi ne stoji.

Prilikom razvijanja digitalne fotografije klasičnim fotografskim postupkom (osvjetljavanje foto papira), output (izlazna) rezolucija, dakle oni "dpi", vas uopće ne trebaju zamarati.
Ono što vas treba zanimati je ulazna rezolucija, oni "ppi" koje vidite u PhotoShopu kada odaberete "image size".
Kako ja sve svoje fotke printam sam, dakle ništa ne izrađujem u foto studijima, nemam iskustva kako input rezolucija (ppi) utječe na kvalitetu izrađene fotogrfije ali po iskustvu kojeg imam sa tiskom i printom, 200 ppi bi trebalo biti sasvim dovoljno za tu svrhu. Naravno ovaj savjet vrijedi kada se fotke uploadaju da se uštedi na bandwidthu i vremenu, a kada ih nosite na cd-u, dvd-u, sticku ili čem već, ostavite ih u njihovoj izvornoj veličini, rezoluciji kamere jer ćete tako dobiti optimalnu kvalitetu.
Kada resajzate fotku u PSu nemojte zaboraviti checkirati "resample image:" i odabrati neki od "bicubic" algoritama za resajzanje jer oni daju najbolje rezultate.

Vidio sam da je netko spominjao 300 ppi kao najbolju rezoluciju za offset tisak, (knjige, časopisi, katalozi) što je potpuno točno jer se najčešće radi 150 linijski raster (lpi) ali ako i pošaljete veću ili manju sliku od toga software koji rastrira i pušta sliku na film ili direktno na offset ploću (RIP) će resajzati na potrebnu rezoluciju pa će u konačnici ipak sve ispasti ok, osim ako niste poslali ultra nisku rezoluciju u tisak (96 ppi ili manje) kada bi se artefakti od pretjeranog resajzanja mogli vidjeti na otisku.

Kod kućnih printera postoji jedan mali trik kako resajzati fotku prije printanja u ovisnosti o proizvođaču printera ali da sada ne duljim, ako nekog zanima, neka posta pa ću i to objasniti.
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 03:51   #69
meni se sve fotke u paparazzi casopisima (tj zenskim casopisima tipa Story)
cine pixelizirane, meke i pune shuma barem dok ih listam kod zubara mislim si...ajme meni, ne znas tko je gori
fotograf ili tko je to obradjivao i stavljao u novine
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 09:39   #70
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
meni se sve fotke u paparazzi casopisima (tj zenskim casopisima tipa Story)
cine pixelizirane, meke i pune shuma barem dok ih listam kod zubara mislim si...ajme meni, ne znas tko je gori
fotograf ili tko je to obradjivao i stavljao u novine
Iskreno ne znam o ćemu se radi, morao bih vidjeti taj konkretan časopis.

Ali evo baš sam nedavno radio na katalogu nakita za kojeg je fotografirala jedna fotografkinja koja inače fotografira za slične časopise, radila je sa 20D i 50 mm primeom i ispalo je sve super u tisku, čak smo radili povečanja detalja nakita preko cijelih stranica. Ni jedna fotka nije bila rezolucije preko 300 ppi.

Ta "pixeizacija" koju spominješ događa se kada u tisak ode fotka rezolucije ispod 96 ppi ili kad se resajza sa recimo "nearest neighbor" interpolacijom.

Uglavnom, moje mišljenje je da ćete najzadovoljniji biti kada ćete si fotke sami printati. Recimo na Epsonu, dobar foto papir isprofiliran, par savjeta i trikova i sami ste gospodar svojih fotografija. Foto studiji obično zaseru, a i često tek kada vidite fotku izrađenu pokaže se potreba za dodatnom doradom, a puno je komotnije to tada ponovno isprintati kod kuće nego ponovno davati u studio.
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 00:06   #71
priznajem nemam znanje o ispisu no mene su naucili da je to 1440 dpi marketinska brojka.. i da stvarna fizicka brojka ne prelazi 300dpi-a jer papir nemoze podnjeti to... cak novinski papir nemoze podnjeti preko 100dpi-a
pod podnjeti podrazumjevam da ne dodje do spajanja susjednih tockica i gubljenje na detaljima....

a korelacija ppi... i dpi je 1:1 pixel.. je jedinica informacije po foto receptoru..
a digitalizira se kao (hm... nemogu se sjetiti) ali boja, jacina i zasicenost...

isto tako se taj pixel i printa.. i postaje dpi.. odnosno dot... koji je kapljica odredjene boje, jacine i zasicenosti....

ako sam u krivu ispricavam se i nesto novo sam naucio...
bedomedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 00:33   #72
samo jedan primjer....

Model PIXMA iP4300
Tip Ink-jet printer
Rezolucija ispisa Do 9600 x 2400 dpi


ajde sada ti to meni objasni....
da li to znaci.... da moze ispisivati 23040000 tockica po incu....
ili to znaci da moze ispisivati prema ljevo 9600 tockica po incu a prema dole 2400 tockica po incu ????
ili to znaci da na a4 papiru od ruba do ruba po x-u ispisati 9600 po incu a po y-nu 2400 po incu....

ili obrnuto...
kuzis koliko je marketing zajebana stvar i ljudima puni glavu podacima koj nemaju veze sa sa mozgom...

isto tako je i sa papirom...
1440 dpi... ako idemo istom logikom da je to od ruba do ruba... papir je sirine cca 10inca.. to ispada 140 dpi-a realnih... sto je upravo ono o cemu sam pricao..
bedomedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 10:00   #73
Nemoj se ljutiti što ću ti ovo reči ali fali ti jako puno osnovnog znanja i zbog toga dolaziš do krivih zaključaka. Počevši od osnovnoškolske elementarne matematike jer vidim da te muči korelacija dužni inč - kvadratni inč.
Gle, ovo je tema o kojoj su knjige pisane i stvarno nemam vremena kretati od kamenog doba. 1440x720 dpi je PRAVA razolucija i svakodnevno printam u njoj. Za Canon ne znam ali 9600x2400 defnitivno nije rezolucija koja se može postići današnjim inkjetima, pogotovo ne Canon kućnim modelima, a i da može objektivno nema apsolutno nikakvog smisla.
Novinski papir je druga priča i nema nikakve veze sa izradom fotografija. Ima potpuno drugačiju upotrebu i nema ga smisla stavljati u isti koš sa inkjet papirima. I podatak koji se tamo koristi je linije po inču jer se radi o amplitudno moduliranom rasteru.
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 17:09   #74
ali dpi ... to je broj tockica po duznom incu... jeli tako... ? da je po kvadratnom incu nebi li bio dpi^2 ako je duzni... onda nemoze imati X x Y zar ne ?

ne fali mi elementarne metematike vjeruj mi...
BedoMedo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 17:10   #75
nisam mislio na novinarski papir u smislu stamparskog postupka nego kvalitete papira..
BedoMedo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 01:41   #76
Quote:
BedoMedo2 kaže: Pogledaj post
ali dpi ... to je broj tockica po duznom incu... jeli tako... ?
1440x720 znači 1440 točaka po x osi puta 720 točaka po y osi. Ako pomnožiš dobit ćeš broj točaka po kvadratnom inču. Potrebne su dvije vrijednosti kako bi se dobila dvomenzionalna slika. Kada se spominje recimo samo 1440 dpi podrazumijeva se da se radi o 1440x1440 točaka.
To nema nikakve veze sa formatom papira što si ranije spominjao. 1 inč je 1 inč i na A4 formatu i na B0 formatu.

Pretpostavimo da je slika na http://www.nvstudio.com.hr/marko/raster01.jpg otisnuta u četverobojnom color offset tisku. Crveno osjenčani dio ćemo povečati i na slici 2 http://www.nvstudio.com.hr/marko/raster02.jpg možeš uočiti (simulirano) četverobojni raster koji se sastoji od nekog broja točkica vodoravno puta neki broj točkica okomito po dužnom inču (pretpostavimo da je povečani dio točno 1x1 inč). Dakle, ako tamo ima recimo vodoravno 100 i okomito 100 točkica reči ćemo da je to rezolucija od 100 dpi. Ili ako je raster tkvog tipa da vodoravno ima 100 točkica, a okomito 50, to će biti rezolucija 100x50 dpi.
Stvar je krajnje jednostavna.
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 02:47   #77
ja sam razvio oko 600 fotki za 10 eura u trstu, kao neki automat je, nesto slicno onom za fotkanje. Ima cd drive, ubacis cd i novcanicu od 10 eura i on ti isprinta sve slike koje su na cd-u za 10 eura, odlicne kvalitete na photo papiru, samo sam cekao negdje 45 minuta da ih sve ispise . I naravno samo stisnes ono dugme i izbaci ti cd, il ga ostavis ak ti netreba vise
Tiesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 08:53   #78
Quote:
mp1978 kaže: Pogledaj post
1440x720 znači 1440 točaka po x osi puta 720 točaka po y osi. Ako pomnožiš dobit ćeš broj točaka po kvadratnom inču. Potrebne su dvije vrijednosti kako bi se dobila dvomenzionalna slika. Kada se spominje recimo samo 1440 dpi podrazumijeva se da se radi o 1440x1440 točaka.
To nema nikakve veze sa formatom papira što si ranije spominjao. 1 inč je 1 inč i na A4 formatu i na B0 formatu.

Pretpostavimo da je slika na http://www.nvstudio.com.hr/marko/raster01.jpg otisnuta u četverobojnom color offset tisku. Crveno osjenčani dio ćemo povečati i na slici 2 http://www.nvstudio.com.hr/marko/raster02.jpg možeš uočiti (simulirano) četverobojni raster koji se sastoji od nekog broja točkica vodoravno puta neki broj točkica okomito po dužnom inču (pretpostavimo da je povečani dio točno 1x1 inč). Dakle, ako tamo ima recimo vodoravno 100 i okomito 100 točkica reči ćemo da je to rezolucija od 100 dpi. Ili ako je raster tkvog tipa da vodoravno ima 100 točkica, a okomito 50, to će biti rezolucija 100x50 dpi.
Stvar je krajnje jednostavna.
okili...
stvar je bila u tome da su mene naucili da dpi duzna mjera... tockica po duznom incu.. i tako u svakom recu....
fala na ovom...
BedoMedo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 18:46   #79
Izrada fotki gdje je jeftinije?

Trebao bi izraditi neke digitalne fotke pa me sada zanima gdje je to u Zagrebu najjeftinije za napraviti, trebam standardni format od 10x15.

Je li zante mozda za neku akciju ili sl.

Molim vas za informacije.

Hvala
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 19:57   #80
Znam da glupo zvuči, al mislim u DM-u...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:41.