Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2018., 14:10   #781
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Imam novu Boschovu koja grije do 275 C.
Btw, jel' netko radi starter kvasac?
moja gorenje isto do 275
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 19:55   #782
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post

Ta tvoja, to je sirovi granit? Nije tretiran kemikalijama? BTW, a sto da je tvoja ploca duplo tanja?
To je frendičin kamen pa sam morao otići na pizzu da provjerim.
Crni, paljen, nepoliran, kemijski netretiran. Impregnacija kemijskim sredstvima i voskovima dolazi nakon poliranja.

Mislim da bi svaki granit od 3cm debljine bio ok.

Ja ću si uskoro kupiti originalni kvadratni Gorenje. Manipulacija je neusporedivo lakša a mislim da je on 3 cm.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 21:18   #783
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
To je frendičin kamen pa sam morao otići na pizzu da provjerim.
Crni, paljen, nepoliran, kemijski netretiran. Impregnacija kemijskim sredstvima i voskovima dolazi nakon poliranja.

Mislim da bi svaki granit od 3cm debljine bio ok.

Ja ću si uskoro kupiti originalni kvadratni Gorenje. Manipulacija je neusporedivo lakša a mislim da je on 3 cm.
Gdje ces to kupiti?
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 19:29   #784
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Gdje ces to kupiti?
Naručiš u servisu na Slavonskoj aveniji.

https://edigital.hr/kuhinjski-pribor...-pizze-p499907
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 10:46   #785
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
pa i meni bi bilo draže da mogu koristiti veću snagu, ali kad se sjetim koliko to košta krvari mi novčanik, da bih povećala snagu sa sadašnjih 3 na 6 KW koliko imam u HR uz limitator (montiran prije 20 godina) trebala bih odjednom platiti 225 euro i godišnje povećanje cijene struje od 71 euro ... škrta sam, radije uključim perilicu noću
Možete onda uzeti plinsku pećnicu ako imate plin u stanu/kući.



Quote:
Justin Thyme kaže: Pogledaj post
Zasto bi izgorilo, reguliramo temperaturu, i/ili vrijeme pecenja, prvenstveno vrijeme, ako pretpostavimo da se pece na max. temperaturi.
Zato šta željezo prenosi višestruko brže toplinu od kamena/šamota i sl. Da nebi izgorilo potrebno je uskladiti temperaturu pečenja sa debljinom metalne ploče. Ako se peče na manjoj temp ispod 300 stupnjeva do problema nebi ni došlo, no ako govorimo o krušnoj peći (na šta sam se i referirao) i temperaturama preko 400 stupnjeva sve deblje od kojeg milimetra bi rezultiralo suviše brzim prijenosom topline i zagaranjem. Jedina opcija je bacanje prvog tijesta ili hlađenje ploče ili stavljanje tijesta prije nego se zagrije peć (a to onda ni nije pečenje na dotičnoj temperaturi).

Ponavljam, čak i na običnom šamotu na cca 450 stupnjeva prvo tijesto ako je preblizu vatre zagori, a pogotovo na metalu tipa željeza ili čelika.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 10:58   #786
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Pa valjda se sjećaš još iz OŠ da se more sporije zagrijava od tla ( toplinski kapacitet ) pa se stoga i sporije hladi. Grantna ploča u pećnici će se puno sporije zagrijati od npr. bakrene ili željezne ali će jednako tako akumuliranu toplinu sporije otpuštati, što je i smisao krušnih peći velike mase a nisu željezne već upravo kamene/ciglene/šamotne. Uz to, kamena će ploča za pečenje održati željenu temperaturu dulje i tako pridonijeti kvalitetnijem uratku. Upravo zato limeni protvan nije pogodan.
Uglavnom se razumijemo, samo velim željezna ploča je sasvim ok za klasične pećnice jer je premala temperatura. Može se čak pizza staviti na običan protvanj na dno pećnice i upaliti gornji grijač. Kod pečenja pizze tankog tijesta ključna je zapravo podnica, pečenje odozdo. Materijal na pizzi je zapravo većinom termički obrađen (ili nema potrebe za istom iz zdravstvenih razloga), a pogotovo ako se stavlja mozzarella više od pet minuta joj je i previše na 250 stupnjeva dok direkt protvanj na dnu će vrlo brzo prenositi toplinu sa donjeg grijača.



Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Onaj francuski kuhar Alex na youtubeu pece na debljini 0.8 cm. Iako mene sad malo muci ovo sto je samting napisao, da ce isgorjeti na celiku. Ako ista mrzim onda je to zagorena pizza. A celik je skup sport za eksperimentiranje.
Evo za svaki slučaj još jednom, ako je riječ o klasičnoj pećnici šta ide do cca 280 stupnjeva nema brige za zagorenost.


Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Btw, jel' netko radi starter kvasac?
Evo moj je star jedno preko tri godine, samo je trenutno koji mjesec u zamrzivaču iz osobnih razloga. Procedura nije složena, najobičnije upute ako se malo detaljnije prođe internet su ok za izradu istog. Osobno radim sa raženim brašnom (jesam i sa pšeničnim), pokazalo mi se nekako najjednostavnijim i možda pouzdanijim za rukovanje.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:38   #787
Za kvalitetno tijesto bez dugotrajnog uzgajanja startera dovoljno je na pola kile brašna staviti 1 gram ( na vrhu noža) instant kvasca, zamijesiti uz hidraciju cca. 70 % i ostaviti 24 sata na sobnoj temperaturi. Premijesiti, ostaviti da počiva pola sata i onda uz dobro pobrašnjenu radnu površinu oštrim brašnom, razvući na željenu dimenziju.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 10:10   #788
Umijesila sam tijesto sa suhim kvascem i ostavila ga da se dize u mlakoj pecnici, nakon toga sam ga premijesila i ostavila preko noci u frizideru gdje se jos diglo, drugi dan sam napravila pizzu ali se u pecnici vise nije diglo. Sto se nebi trebalo triput dici? Sto sam krivo napravila?
riumanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 12:48   #789
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Za kvalitetno tijesto bez dugotrajnog uzgajanja startera dovoljno je na pola kile brašna staviti 1 gram ( na vrhu noža) instant kvasca, zamijesiti uz hidraciju cca. 70 % i ostaviti 24 sata na sobnoj temperaturi. Premijesiti, ostaviti da počiva pola sata i onda uz dobro pobrašnjenu radnu površinu oštrim brašnom, razvući na željenu dimenziju.
Vidi se majstor na djelu


Quote:
riumanka kaže: Pogledaj post
Umijesila sam tijesto sa suhim kvascem i ostavila ga da se dize u mlakoj pecnici, nakon toga sam ga premijesila i ostavila preko noci u frizideru gdje se jos diglo, drugi dan sam napravila pizzu ali se u pecnici vise nije diglo. Sto se nebi trebalo triput dici? Sto sam krivo napravila?
Ja radim s dva dizanja.


Nakon puno isprobavanja, kombinacija koja se meni pokazala najboljom je:
500 grama brašna, 8 grama soli, 2 grama suhog kvasca
brašno je 40% Sparovo brašno 00 za pizzu, 60% Manitoba 0 također iz Interspara

Hidratacija 70%, plus dve žlice maslinovog ulja

Tijesto dobro premjesim, diže se pet sati, onda ga još jednom premjesim i pustim još pet sati.

Za ove omjere i sastojke došao sam do zaključka da je deset sati idealna mjera da tijesto bude tama po mom ukusu - vrlo lagano za manipulaciju i razvlačenje, a kad se ispeče u sredini bude opet elastično a mekano, sa zapečenim mekanim rubom punim zraka.

Kad ga miješam nastojim utjerat zraka u smjesu, a kad ga razvlačim ''tjeram'' ga iz sredine u rub.

Neki dan pročitao da će u Ohari prodavat brašno od kojeg rade pizze, već me svrbe prsti da isprobam
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 13:06   #790
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Sparovo brašno 00 za pizzu...
Koje je to brašno? Ja Sparovo s deklaracijom 00 nisam vidio.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 13:23   #791
Despar 00 https://goo.gl/images/ZNg1m9
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 13:36   #792
Hvala MisterNo007 na odgovoru, fino to zvuči ali ja nemam tolikih sati u danu...
riumanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 14:04   #793
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Imam manitobu, al bi rado i ovo brašno! U kojem intersparu da potrazim (Zg)?

Tnx!
doglover is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 14:57   #794
Quote:
riumanka kaže: Pogledaj post
Hvala MisterNo007 na odgovoru, fino to zvuči ali ja nemam tolikih sati u danu...
Nije to toliko puno vremena, no ni ja ne radim radnim danom nego za vikend kad sam doma i kad imam vremena. Ujutro pola sata za zamijestit, pet sati kasnije treba deset min za premjesit...

Quote:
doglover kaže: Pogledaj post
Imam manitobu, al bi rado i ovo brašno! U kojem intersparu da potrazim (Zg)?

Tnx!
Vidim da gore slika ne radi pa da ponovim:
https://images-popusti.njuskalo.hr/d...par-399095.jpg
Obzirom da ga ima u mom lokalnom malom Sparu u Vrapču u ZG, pretpostavljam da ih ima u svima. Stoji tamo gdje su i ostala brašna.

Ukoliko ne nađete njega, drugo koje mi je isto dobro a viđao sam ga također u malim Sparovima je: Despar Bio logico Scelta Verde
https://images-popusti.njuskalo.hr/d...r-24692213.jpg

I s njim imam dobra iskustva. No ovo brašno stoji na posebnoj polici s bio proizvodima, ne tamo gdje su ostala brašna.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 17:40   #795
Nabrijali ste me, i jednostavno sam morao danas raditi pizzu

Tijesto ispalo savrseno. Kad sam ga izvadio i poceo radit, doslovce sam mogao cuti mjehurice zraka kako pucaju. Umalo zaplakah
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 17:45   #796
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Nabrijali ste me, i jednostavno sam morao danas raditi pizzu

Tijesto ispalo savrseno. Kad sam ga izvadio i poceo radit, doslovce sam mogao cuti mjehurice zraka kako pucaju. Umalo zaplakah
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 21:05   #797
Quote:
riumanka kaže: Pogledaj post
Umijesila sam tijesto sa suhim kvascem i ostavila ga da se dize u mlakoj pecnici, nakon toga sam ga premijesila i ostavila preko noci u frizideru gdje se jos diglo, drugi dan sam napravila pizzu ali se u pecnici vise nije diglo. Sto se nebi trebalo triput dici? Sto sam krivo napravila?
Ako je klasična kućna pizza u igri, onda preskočite igrarije sa mlakom pećnicom, to bi moglo biti riskantno za podešavat da kvas ne pokrepava. Uzmite slobodno više kvasca ako nemate vremena za čekati. Zamijesite tijesto, stavite u posudu, prekrijte ga dobro nauljenom pvc folijom i držite na toplom. Kada se digne prvi puta premjesite ga i razvaljajte u protvanj gdje će se peći. Opet ga kompletno dobro prekrijte sa svih strana nauljenom folijom. Kada se digne tako u protvanju, maknite foliju, stavite sastojke (pripazite da ne stučete mjehure zraka) i ispecite. Biti će garantirano rahlo.

Zapamtite, uvijek (ukoliko nemate pri ruci krušnu peć i sl) tijesto će biti onoliko rahlo i približno one forme kada se ispeče upravo kakvo je bilo i prije stavljanja u pećnicu. Ali netom prije stavljanja u pećnicu, ne nakon što se je diglo, premjesilo i odmah potom stavilo peći i sl. Jer ako se ono vama digne, odradi kako treba, a vi ga razvaljate i stavite peć ne bude se diglo naknadno u pečenju, eventualno nešto sitno ili daleko od željenog/mogućeg.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 10:58   #798
Folija je pretpostavljam ona prozirna?
Nisam nikad s tim pokrivanjem radio ali mogao bih probati, zašto ne.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 11:00   #799
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
I ja radim s ovim brašnom, nije neki top of tops ali za nekih 5kn/kg sasvim pristojno brašno.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 12:16   #800
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
I ja radim s ovim brašnom, nije neki top of tops ali za nekih 5kn/kg sasvim pristojno brašno.
Samo i nije nešto, ali ga kombiniram s Manitoba brašnom (uglavnom 60% manitoba, 40% ovo)

Probao sam i sa 100% manitoba brašnom, nije mi bilo žestoko
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:04.