Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2008., 19:59   #1
Pomoć oko kornjače

Mama je neki dan otkopala u bašči kornjaču oklopa veličine dlana. Čim ju je izvadila kornjača se probudila, dakle izašla iz hiberrnacije. Temperatura je tada bila još uvijek vioka oko 18 stupnjeva. Odlučili smo ju ostaviti u bašči. Na istom se mjestu bila uvukla u trave i granje. Kasnije sam toga dana saznala da će pasti temperatura pa sam ju jučer unijela u kuću. Stavila sam ju u kuću u kutiju sa zemljom, sijenom, natkrit dio, dvije posudice s vodom, a od hrane mrkvica, kelj, maslačak, jabuke i malo kivija, al' ne znam je li to ono što bi ona jela. Bojim se da je gladna a ne mogu primjetiti je li jela ili ne, mislim da nije pila vode. Nikad nisam imala kornjaču pa mi je čudno. Većinom kunja u sijenu, malo je šetala po kutiji. Nemam u blizini nikakav potok, niti jezero pa pretpostavljam da je to neka kopnena kornjača...
Što još trebam napraviti?
__________________
FatBoy Slim - Song for shelter
larpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 23:41   #2
većina kornjača se mora hraniti u vodi jer ne proizvode slinu pa ne mogu omekšati hranu i uguše se. ja imam doma isto takvu, barsku, već 3 godine. držim ju u akvariju 60x30 s 10 cm vode, ima stepenice za suhi dio i super joj je, vesela je, uživa.
trebala bi ju staviti u vodu, možda kojih 5 cm tek tolko da jede. kaj se tiče hrane, moja je jela gliste 2,5 godine, tek se sad naučila jesti gotove crviće i to. tak joj iskopaj gliste, začas skakavce ulovi i muhe ili joj daj svježe, odmrznuto nezačinjeno meso narezano na komadiće. baš i ne vole povrće i voće, eventualno salatu. i u višim temperaturama, kad nisu u hibernaciji ubrzava im se metabolizam, pa su življe i više jedu. stavi joj mlaku vodu, ne toplu, i održavaj toplinu vode (ja imam grijač) i nadopuni s toplom dok se ohladi... to ti je to, nadam se da sam pomogla jer obožavam kornjače!
javi kak je...
ze1jka17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 23:57   #3
emmm...ze1jka17 u vodi se moraju hraniti samo vodene kornjace kak imas istu takvu doma, akd ne znas kak ova izgleda? kornjaca ti definitivno ima premalo vode

posto je receno da kornjaca nije u blizini nikakvog jezera, potoka i tome slicno - vjerojatno je rijec o kopnenoj kornjaci (rekla bi cancari) u tom slucaju sve sto si rekla u vezi prehrane nije tocno jer su kopnene kornjace vecinom biljojedi

larpi - od kud si? daj malo detaljnije opisi kornjacu...kakav je oklop, boja, kako izgledaju noge itd. ili jednostavnije uslikaj

ja bi kornjacu ostavila gdje je i bila, da se ponovno zakopa
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 16:59   #4
Čini mi se da se radi o čančari, a ne o barskoj kornjači. Čančara je inače zaštićena kopnena vrsta. Inače obožavaju papati paradajz i krastavce. Vodu crpi iz hrane. Pojest će i salatu, a teti je u vrtu potamanila gredicu jagoda. I ona je jednu majušnu cijelu zimu držala u kutiji dok je hibrinirala jer se bojala da će je mačka odkopati i ubiti.
Čim malko zatopli, odmah je vratite natrag.
Dobro je hraniš, ali mislim da se nije još u potpunosti probudila.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 15:35   #5
Ono što najvjerojatnije trebaš napravit je vratit ju gdje ste ju i našli. Bila to barska kornjača (vodena) ili čančara (kopnena), iz prirode je i prirodi pripada.
Ako ju i odlučiš zadržat, prije dobro razmisli jer kornjače su ipak velika odgovornost i moraš se još puno informirat prije nego ju zadržiš u kući. Svakako za početak pogledaj kojoj vrsti pripada.

(a 10 cm vode nikome nije dovoljno)
primki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 22:00   #6
ma to je cancara
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 01:10   #7
Napuštena crvenouha kornjača!

Poštovanje!

Molim vas za pomoć.
Pronašao sam u potoku, sasvim slučajno, jer se izvrsno kamuflira, crvenouhu kornjaču veličine otprilike 20-30 cm. Znači prilično je velika.
Pretpostavljam da je bila nečiji ljubimac pa su ju želeći se je riješit ostavili u potoku.
Pošto ju ja nemogu zadržati iz financijskih razloga, a opet nebih želio da ugine
molim vas za savjet što da učinim. Možda ako znate nekoga ko bi ju želio udomiti ili neku udrugu koja bi se zbrinula za nju pa da mi napišete, bio bih vam zahvalan.

Iako joj sad nije loše tu u potoku gdje jest, bar se nadam, neznam što će biti kada dođe zima!
popaj i špinat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 17:22   #8
Quote:
popaj i špinat kaže: Pogledaj post
Poštovanje!

Molim vas za pomoć.
Pronašao sam u potoku, sasvim slučajno, jer se izvrsno kamuflira, crvenouhu kornjaču veličine otprilike 20-30 cm. Znači prilično je velika.
Pretpostavljam da je bila nečiji ljubimac pa su ju želeći se je riješit ostavili u potoku.
Pošto ju ja nemogu zadržati iz financijskih razloga, a opet nebih želio da ugine
molim vas za savjet što da učinim. Možda ako znate nekoga ko bi ju želio udomiti ili neku udrugu koja bi se zbrinula za nju pa da mi napišete, bio bih vam zahvalan.

Iako joj sad nije loše tu u potoku gdje jest, bar se nadam, neznam što će biti kada dođe zima!

U potoku neće preživit zimu sigurno. Treba joj barem 1,2-1,5 m dubine kako bi sigurno hibernirala. Nažalost nije najbolje riješenje ni pustit je negdje u jezero jer je invanzivna vrsta i polako ali sigurno istiskuje našu autohtonu barsku kornjaču iz njezinog staništa. Skoro pa da i nema više jezera koje ih nije prepuno.
Najbolje bi bilo da je probaš udomiti.
dante79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 17:31   #9
otiđi na kornjace.com, kornjace.hr, akvarij.net, zlatnaribica.net (uglavnom, na sve specijalizirane forume koji imaju dio za teraristiku) i na svima postavi isto pitanje.
znam da negdje postoji neka udruga za zbrinjavanje, al se ne mogu sjetiti koja je.
na tim forumima će ti reći, a možda se i nađe netko tko ima svoje jezerce pa udomi kornjaču
sretno!
__________________
zmajchekica

rainbow baby
alleszusammen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 12:57   #10
Exclamation trilema

ovako, dobri ljudi.
nekad ne proljeće je susjed našao malu kopnenu kornjaču negdje na cesti i uzeo ju doma. ta kornjača živi u nekakvom kao ograđenom prostoru u dvorištu veličine ca 0,80 m2, uvijek ima vode i hrane.

u zadnje vrijeme me cura cima da im 'maznem' kornjaču i dam je njoj koja bi joj napravila fini prostor u vrtu za hibernaciju i život. ona je zaista animal-expert i vjerujem da bi toj kornjači bilo dobro kod nje. razlog zašto bi ja susjedu trebao maznuti kornjaču jest taj što su ti ljudi malo tako tupavi i što jadna kornjača ne može preživjeti zimu jer nema se gdje hibernirati.
trilema dakle izgleda ovako:
1. pustiti kornjaču 'vlasnicima' i eventualno im pokušati pomoći da je negdje presele, puste u prirodu i sl. (prošli mjesec su im ukrali malog psića a sad da i kornjača nestane...

2. uzeti kornjaču i dati je dragoj na brigu.

3. uzeti kornjaču i pustiti je u šumi.

dakle, molio bih neki savjet jer me draga stalno cima, a i meni savjest nije mirna...

tnx
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 13:14   #11
Ključna riječ: ukrasti
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 15:00   #12
hm, dragi moralizatoru i picajzlo, kad već nemaš pametnijeg posla, pronađi glagol ukrasti negdje u mome postu!?
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 15:15   #13
ako ti se draga zbilja kuži u kornjače, drpi susjedima živinicu što prije. imaš moj blagoslov

a onda prek zime proučite koja je to kornjača i da li postoji šansa da ju se vrati u prirodu (ako nije vrsta koja inače živi kod nas, ne puštaj ju).
__________________
zmajchekica

rainbow baby

Zadnje uređivanje alleszusammen : 17.09.2009. at 15:30.
alleszusammen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 15:34   #14
pa nije da je sad doktor, ali ta neće žaliti truda, novaca, vremena da sazna, brine se i pruži najbolju moguću njegu.

jbga, totalno sranje, ali mislim da će korni ići pa-pa.
krepat će brižna beštija tamo.

...ako već nije...
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 17:59   #15
uzimajte onda, i sretno!
__________________
zmajchekica

rainbow baby
alleszusammen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 01:55   #16
A maznuti znači što? Ili je značenje promjenjeno zbog navodnika?

Ako već misliš da kornjača nema uvjete, odi porazgovaraj sa susjedima, objasni situaciju i pitaj ak hoće dat kornjaču ili joj oni sami osigurat bolje uvjete.

Zadnje uređivanje Corduroy : 18.09.2009. at 02:01.
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 12:17   #17
krenuo sam pisati zašto, kako, zbog čega...pa sam sve fino obrisao. meni je na prvome mjestu dobrobit (živa glava) te jadne beštije. moj sujed je konj i iskreno mi se jebe za njega. da ima mozga i da brine o toj životinji, ne bi došlo do toga.

prošli mjesec mi je prišao i rekao da će biti odsutan 7-8 dana i da li mogu pripaziti na psa, da ima vode i hrane, on će mi dati hranu. ja reko nema beda.

otišli frajeri, a psa pustili odvezanog, s punom šerpom vode i neke okamenjene riže.

jadničak se danima motao onuda, okolo su restorani, brdo turista, brdo ljudi.
pas je nestao jedan dan. nadam se samo da su ga uzeli k sebi neki dobri ljudi.

dakle, takvom konju niti tamagoči ne bih dao u ruke!

amen!
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 16:03   #18
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
I ona je jednu majušnu cijelu zimu držala u kutiji dok je hibrinirala jer se bojala da će je mačka odkopati i ubiti.
ovo bi znacilo da se mace i kornjace ne vole?
ili da pojednostavnim, ako imam macu, mogu li bez straha imati i kornjacu u vrtu (u koji i maca ide)?
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 18:23   #19
Quote:
Kris79 kaže: Pogledaj post
ovo bi znacilo da se mace i kornjace ne vole?
ili da pojednostavnim, ako imam macu, mogu li bez straha imati i kornjacu u vrtu (u koji i maca ide)?
Bolje ne jer ju mačka može ozlijediti. Vjerovatno i hoče. Makar ponekad može i drugačije završiti:

http://www.youtube.com/watch?v=Ul0gfCyeiyM
dante79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 14:58   #20
Quote:
Kris79 kaže: Pogledaj post
ovo bi znacilo da se mace i kornjace ne vole?
ili da pojednostavnim, ako imam macu, mogu li bez straha imati i kornjacu u vrtu (u koji i maca ide)?
Pa već smo nalazili mrtve bebice Možda se maca koju držiš doma može naučiti da se ne dira, ali divlje mačke predatorice teško. One love sve što mogu pojesti.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:59.