Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2015., 08:42   #21
Mi smo u nedjelju završili na veterini, kuja mi je bila ful loše: dahtala, povraćala, slinila, bila u pozi rastezanja s guzicom u zraku. Sumnjali su na penkreatitis i na Biokemijskim nalazima joj je Lipaza duplo veća od dozvoljene. Po računu vidim i da je napravljen nekakav Cnešto test na kojem piše (penkreatitisna lipaza) ali njega na kraju nisam dobila. E sad, ono što su meni rekli da je sve ok, kao ništa krucijalno nije nađeno, pasica je ok - poslali nas doma.

Moje pitanje: Ne sumnjam niti malo u njihovu stručnost ali postoji li šansa da se njoj pojavila neka vrsta pankreatitisa koja se nije pokazala na tom testu pankreatitisa? Sad kad čitam simptome vidim da ih je ona manje više imala, pa me strah da im nije nešto promaklo?
Ni Na Na is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 18:40   #22
Jel mi mozes napisati koji je to test?
Moja pesica je imala visoku lipazu, ali nisu radili taj test. Jede medicinsku hranu, nakon dva mjeseca je lipaza pala na gornju granicu, ali vet ju je ostavio na toj hrani. Sljedeci mjesec opet vadi krv pa bih i to napravila za svaki slucaj.
Avamys is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 18:52   #23
Test se zove CPL (http://www.idexx.com.au/smallanimal/.../snap/cpl.html).
Našoj pesici su radili amilaze (bile su u normali) i taj test i po njemu su joj dijagnosticirali akutni pankreatitis i rekli da su lipaze u pitanju.
Za terapiju je dobila antibiotik, Peptoran, Buskol, lijek protiv bolova i Kreon. I infuziju prvi dan. I, naravno, low fet hranu.
Kakvu su terapiju dobili vaši psi?
Danas smo zatražili drugo mišljenje (još čekamo nalaze, ponovili smo vađenje krvi) i rečeno nam je da se Kreon ne daje kod akutnog pankreatitisa, već kod kroničnog.
Avamys, je li tvoja pesica dobila Kreon?
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 19:51   #24
Nije dobila Kreon, bila je tjedan dana na antibioticima, ne znam tocno sta je dobivala, trebala bih potrazit racun.
Od ljetos jede RC gastrointestinal low fat. Kolko sam shvatila veta, ako ce sada nalazi biti ok opet prelazi na svoju uobicajenu hranu.

Jel trebala dobit Kreon?
Njoj su svi nalazi bili ok osim lipaze koja je bila bas jako visoka.
Od simptoma je imala samo jaki proljev.

Glory, kolko je dugo pesica na posebnoj ishrani? Jeste radili ultrazvuk gusterace? Mi nismo, ne znam je li bi i to trebali.
Avamys is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 20:08   #25
Evo, sad smo dobili nalaze, lipaza je i dalje povišena, ali su trigiceridi opali, hvala Bogu.
Veterinarka kod koje smo potražili drugo mišljenje ne daje Kreon u slučaju akutnog pankreatitisa, samo u slučaju kroničnog oblika, tako da mislim da ni tvoja pesonjica nije trebala dobiti Kreon.
Radili smo UZV kod prvog veterinara, sve je bilo OK.
Ja nju i inače hranim low fet (kuham joj pileći file, mrkvicu, tikvicu, blitvu i miješam s dehidratom RC low fet), ali ju je svejedno snašao akutni pankreatitis. Sad joj dajem konzervu i dehidrat, ne kuham joj još.
Akutni pankreatitis joj je dijagnosticiran prije 7 dana, večeras završava s antibiotikom.
Držim fige da vam nalazi budu normalni!
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 21:01   #26
Vi ste tek na pocetku. Super za trigliceride, sigurno ce i lipaze brzo pasti.
Nadam se da se pesica dobro osjeca.

Hvala na figama i ja ih drzim vama
Avamys is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 22:01   #27
Hvala

P. S. Je li se tvojoj pesici kakica odmah normalizirala?

Mojoj je jako obilna i nešto mekša, malo sjajna, ali je normalne boje.
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 23:00   #28
Bitno je da je pas na posebnoj hrani
mom je jadniku samo to pomagalo i skoro cjeli svoj zivot je samo nju uzimao
nedaj bog ista drugo pojest odmah problemi
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 10:40   #29
Quote:
Glory78 kaže: Pogledaj post
Hvala

P. S. Je li se tvojoj pesici kakica odmah normalizirala?

Mojoj je jako obilna i nešto mekša, malo sjajna, ali je normalne boje.
Trebalo je par dana da se normalizira. Uz antibiotike je dobila i probiotsko vitaminsku pastu Florentero.
Avamys is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 12:12   #30
I mi dajemo Florentero.
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 16:50   #31
Glory78, kako je pesica? Je li pala lipaza?
Mojoj ne pada. Jela je RC gastrointestinal nije bilo bolje, pa smo presli na Eukanubu intestinal i opet nista. Sada cemo probati jedan obrok kuhano, a jedan Eukanubu.
Nema nikakvih simptoma, ultrazvuk je ok.
Avamys is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 21:05   #32
Quote:
Avamys kaže: Pogledaj post
Glory78, kako je pesica? Je li pala lipaza?
Mojoj ne pada. Jela je RC gastrointestinal nije bilo bolje, pa smo presli na Eukanubu intestinal i opet nista. Sada cemo probati jedan obrok kuhano, a jedan Eukanubu.
Nema nikakvih simptoma, ultrazvuk je ok.
Tek sad vidim poruku, nisam baš aktivna na forumu.

Nažalost, kod moje pesice opet pankreatitis. Uz sve moguće pridržavanje prehrane, nešto nije u redu. Stanje se bilo stabiliziralo, klinički je bila dobro.

Prije pola godine su počele probavne tegobe, u stolici se pojavila sluz, sumnja na intoleranciju hrane pa prebacivanje na hipoalergijsku prehranu itd.
Lipaze uvijek povećane, ali one mogu biti povećane i zbog crijevnih problema, ne samo zbog gušterače.

Sad sam tražila da se ponove lipaze, bile su visoke, CPL test pozitivan.
Sad moramo smiriti gušteraču da bi nastavili s dijagnostikom.
Uglavnom, pola godine već čuda izvodim i tražim rješenje problema, izgleda da je njoj zahvaćen cijeli probavni trakt. Sumnja se i na IBD.

Nadam se da je kod vas stanje sada stabilno.
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 14:05   #33
Quote:
Glory78 kaže: Pogledaj post
Tek sad vidim poruku, nisam baš aktivna na forumu.

Nažalost, kod moje pesice opet pankreatitis. Uz sve moguće pridržavanje prehrane, nešto nije u redu. Stanje se bilo stabiliziralo, klinički je bila dobro.

Prije pola godine su počele probavne tegobe, u stolici se pojavila sluz, sumnja na intoleranciju hrane pa prebacivanje na hipoalergijsku prehranu itd.
Lipaze uvijek povećane, ali one mogu biti povećane i zbog crijevnih problema, ne samo zbog gušterače.

Sad sam tražila da se ponove lipaze, bile su visoke, CPL test pozitivan.
Sad moramo smiriti gušteraču da bi nastavili s dijagnostikom.
Uglavnom, pola godine već čuda izvodim i tražim rješenje problema, izgleda da je njoj zahvaćen cijeli probavni trakt. Sumnja se i na IBD.

Nadam se da je kod vas stanje sada stabilno.
Ni ja baš nisam aktivna, pa tek sada vidim odgovor

Žao mi je što pesica nije dobro
Šta planirate još radit od dijagnstike?

Mojoj su isto lipaze i dalje povišene, a zaista strogo pazimo na prehranu. Ona se super osjeća, iako ima 11 godina aktivna je ko štene, stolica u redu, sve štima, ali lipaze ne padaju.. Gušterača je na ultrazvuku ok. Pitat ću za taj CPL test, to nam nitko nije predložio.
Dodatno me brine što su mi i drugoj pesici povišene lipaze. Ona je bila malo deblja, ali nikakvih problema nije imala, sasvim slučajno smo to otkrili. Njoj su masnoće ok, dok su ovoj prvoj i masnoće povišene.

Više ne znam šta da radim...
Avamys is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 19:47   #34
Ne znam što bih ti odgovorila za daljnju dijagnostiku. Za sada se ne usudimo na gastro/kolonoskopiju. Probat ću lagano s uvođenjem novih namirnica, izgleda da njoj ne odgovara "medicinska" hrana, a osobno se i sama grozim kupovne hrane, ali to je za neku drugu temu.

Nisam sigurna i nemoj me uzeti za riječ, potpuni sam laik po tom pitanju, ali mislim da lipaze mogu biti povišene i kad je sve u redu, pogotovo kad je pas klinički potpuno zdrav. Mislim da nam je vet jednom tako nešto rekla, da lipaze i nisu najpouzdanije mjerilo.

CPL test pokazuje je li akutni pankreatitis u pitanju.

Mi smo obavili i krvne pretrage na insuficijenciju gušterače i malapsorpciju, hvala Bogu, nalazi su uredni.

Javi kakvo je stanje kod vas i jeste li išta obavljali
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 00:54   #35
Možete psu i kuhati nemasnu piletinu, konjetinu, teletinu (nemasni but), nemasnu junetinu i ribu (oslić). Bitno je da je manje masno.
Recimo omjer 50% meso, 25% ugljikohidr (riža, krumpir, batat, grašak) i 25% povrće (brokula, mrkva...).
Ja dajem sirovu mrkvu.

Hrana treba biti manje masna. Imate i od Fish4Dogs hranu koja bi se smjela se davati psu sa takvim problemima, sa 7% masnoće.
Ona je pogodna za bolesne pse.
Losos je uzgajan po norveškim standardima bez antibiotika i hormona, u biti njihov i jest taj losos.
Psi ne povraćaju i lako podnose hranu.
Ako pas ne voli kao i većina izbirljivih uz ovo se može dodati skuhani oslić, ili druga nemasna riba, i sve poklopaju.

http://fish4dogs.hr/tile/superior-we...losos-krumpir/

Ili ova koja isto nije premasna, sve ovisi od zdravlja psa. Ovdje je 12% masnoće.

http://fish4dogs.hr/tile/superior-ad...mplete-salmon/

I recimo fenomenlna poslastica za psa.

http://fish4dogs.hr/tile/sea-jerky-squares/
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”

Zadnje uređivanje petra00 : 31.01.2017. at 01:13.
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 01:12   #36
Po meni je kuhanje rješenje za mnoge probleme kod pasa. Hran koju kupujemo ne bi je ni pas jeo. Imam susjednog psa na lancu, ma taj bi krepao ali brikete neće.
Ali opet kuhanje možda nije dovoljno nutritivno izbalansirano, pa je dobro nekada uzeti neku kupovnu gotovu hranu koja nije puna svega i svačega.

I to ako se može naći hrana eko sa što manje kemije, pa i ako možemo uzgojiti povrće za psa sami, to bi bilo najbolje.

Bilo bi dobro ne mješati izvore proteina. Po nekim teorijama je dobro davati i piletinu i junetinu, s tim da period sa piletinom i letećim životinjama bud što kraći jer to navodno izaziva upalne procese u tijelu.

Gušterači okidač može biti puno toga pa i hladna hrana. Probiotici su uvijek dobrodošli.
Posni sir i bjelanjak se može davati. Žutanjak nije preporučljiv.

Evo jedan obrok eko riža, eko teletina, eko mrkva. Samo je brokula tko zna od kud.

__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 09:11   #37
Quote:
Glory78 kaže: Pogledaj post
Ne znam što bih ti odgovorila za daljnju dijagnostiku. Za sada se ne usudimo na gastro/kolonoskopiju. Probat ću lagano s uvođenjem novih namirnica, izgleda da njoj ne odgovara "medicinska" hrana, a osobno se i sama grozim kupovne hrane, ali to je za neku drugu temu.

Nisam sigurna i nemoj me uzeti za riječ, potpuni sam laik po tom pitanju, ali mislim da lipaze mogu biti povišene i kad je sve u redu, pogotovo kad je pas klinički potpuno zdrav. Mislim da nam je vet jednom tako nešto rekla, da lipaze i nisu najpouzdanije mjerilo.

CPL test pokazuje je li akutni pankreatitis u pitanju.

Mi smo obavili i krvne pretrage na insuficijenciju gušterače i malapsorpciju, hvala Bogu, nalazi su uredni.

Javi kakvo je stanje kod vas i jeste li išta obavljali

Još nismo ništa novo radili, planiram sljedeći tjedan.
Tražit ću taj CPL test, insuficijenciju i malapsorpciju. Nitko mi to do sada nije predložio.

Šta ako nalazi ne budu uredni? Postoji neka terapija?

I ja sam već razmišljala da je prebacim na kuhano, ali užasno me strah kada se sjetim u kakvom je stanju bila i kako smo se jedva izborili s proljevom. Ona je pas od 4kg, na njoj se vidi i jedan dan proljeva.

U neku invazivniju dijagnostiku poput gastroskopije ili kolonoskopije se ne bih upuštala zbog godina.

Ne znam, možda sljedeći tjedan budem pametnija
Avamys is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 14:29   #38
Quote:
Avamys kaže: Pogledaj post
Još nismo ništa novo radili, planiram sljedeći tjedan.
Tražit ću taj CPL test, insuficijenciju i malapsorpciju. Nitko mi to do sada nije predložio.

Šta ako nalazi ne budu uredni? Postoji neka terapija?

I ja sam već razmišljala da je prebacim na kuhano, ali užasno me strah kada se sjetim u kakvom je stanju bila i kako smo se jedva izborili s proljevom. Ona je pas od 4kg, na njoj se vidi i jedan dan proljeva.

U neku invazivniju dijagnostiku poput gastroskopije ili kolonoskopije se ne bih upuštala zbog godina.

Ne znam, možda sljedeći tjedan budem pametnija
I mi strahujemo od invanzivnije dijagnostike što zbog godina (11) što zbog toga jer je jednom na operaciji loše podnijela anesteziju, bila je reanimirana.

Za terapiju nisam sigurna, ako nalazi budu neuredni. Ako je insuficijencija, pretpostavljam da se u tom slučaju ordiniraju enzimi uz restriktivnu prehranu (low fat).

Sumnjam da je to kod tvoje (tvojih), jer su obično ti psi jako mršavi, čak i kada normalno/puno jedu (znaju biti i proždrljivi).

Držim vam fige, javi se!

P. S. Test na insuficijenciju i malapsorpciju se radi u Njemačkoj, izvadi se krv i odnese u privatni laboratorij (mislim da ga imaju pod "profil gušterače").
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 14:45   #39
Quote:
petra00 kaže: Pogledaj post
Po meni je kuhanje rješenje za mnoge probleme kod pasa. Hran koju kupujemo ne bi je ni pas jeo. Imam susjednog psa na lancu, ma taj bi krepao ali brikete neće.
Ali opet kuhanje možda nije dovoljno nutritivno izbalansirano, pa je dobro nekada uzeti neku kupovnu gotovu hranu koja nije puna svega i svačega.

I to ako se može naći hrana eko sa što manje kemije, pa i ako možemo uzgojiti povrće za psa sami, to bi bilo najbolje.

Bilo bi dobro ne mješati izvore proteina. Po nekim teorijama je dobro davati i piletinu i junetinu, s tim da period sa piletinom i letećim životinjama bud što kraći jer to navodno izaziva upalne procese u tijelu.

Gušterači okidač može biti puno toga pa i hladna hrana. Probiotici su uvijek dobrodošli.
Posni sir i bjelanjak se može davati. Žutanjak nije preporučljiv.

Evo jedan obrok eko riža, eko teletina, eko mrkva. Samo je brokula tko zna od kud.

petra00, hvala, proučit ću linkove!

Ja sam svojoj kuhala od njene 8. godine, do tada je bila na super premium hranama (kao) i tu i tamo malo kuhanog.

Kuhala sam joj iskljucivo pileći i pureći file, ponekad malo teletine/junetine, ali joj nije sjedalo crveno meso.
Mrkva je bila isključivo organska, kao i integralna riža, proso i palenta. Uz to sam joj povremeno davala i malo blitve, tikvica (često sam i njih nabavljala iz organskog uzgoja), peršina.
Davala sam i low fat dehidrat od RC, baš zbog vitamina i minerala, da bude izbalansirano.

Kad je dobila akutni pankreatitis, poslušali smo vet i davali isključivo medicinsku low fat hranu (dehidrat + konzerva) kroz 8 mjeseci. E tada su počele tegobe cijelog probavnog sustava.

Nakon toga z/d konzerve, stanje ni dalje nije bilo dobro, i dalje sluz u stolici, pankreatitis.

Sve sam to maknula i sad joj kuham već oko 2 mj. rižu i file oslića. Jučer sam probala dati malo b. aktiva, ali ne moram ni reći koliko me je strah dodavati nove namirnice, ali moram naći neko rješenje.

Istražujem alternativu…psyllium zbog sluzi, zeolit za čišćenje…

Usput smo obavili i test na intoleranciju hrane (metodom biorezonce, koja nema znanstvenog uporišta), ispalo je da je intolerantna na konja (to je ispovraćala nakon 2 dana, još nismo bili obavili testiranje), pšenicu, proso, zob, mrkvu, bananu, teletinu, junetinu…ali sve to uzimam s rezervom, iako sam krenula davati namirnice na koje nije pokazala alergiju/intoleranciju.

Napravili smo i par koproloških analiza, svašta.
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 15:28   #40
P. S.

Dajem joj manje obroke 5 puta dnevno zbog kiseline i kruljenja! Bez Peptorana ne ide.

Inače je jako dobrog apetita i stalno žica.

Sad sam pogledala linkove, napokon mislim da smo našli adekvatne nagradice, hvaaaala ti puno!!!

Ne sviđa mi se što je u dehidratu krumpir, jer kad sam joj probala davati konjetinu, kuhala sam joj je s krumpirom i tada je povraćala pa ne znam je li teško podnijela krumpir i/ili konjetinu (to sam probala prije z/d konzervi, jer sam joj htjela kuhati), a ni grašak mi se baš ne sviđa.

Gdje se može kupiti ta hrana?
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.