Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2013., 22:04   #2081
Ne zaboraviti na storno potpis i datum sa kojim će primatelj vršiti ispravku predpporeza
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 19:27   #2082
5.7. imam izdan gotovinski račun iz fiskala1, pa je taj račun isti dan storniran i umjesto njega izdan novi (napravljena je greška u nazivu kupca pa je trebalo ispraviti. dakle 3 računa, sva tri su fiskalizirana. ja sam u "blagajničko izvješće" (proforma ga vodim u excellu zbog stanja u blg, koliko znam za dohodaše nije propisana obveza vođenja istih?) unesla samo ovaj treći "ispravni" i napravila sam samo jednu uplatnicu, za njega - ova prva dva u blg. nisam spominjala.
da li bi u knjigu prometa (ona crvena) i knjigu IRA trebalo upisati sva tri računa?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 21:43   #2083
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
da li bi u knjigu prometa (ona crvena) i knjigu IRA trebalo upisati sva tri računa?
Knjiga prometa više nije obavezna, jer imaš kompjuterski ispis, a u Iru se upisuje samo zbirni dnevni promet toga dana...

Ukoliko u Iru upisuješ svaki račun, onda bi trebalo upisati i ta sva tri jer bi ti inače nedostajali brojevi računa...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 14:05   #2084
Povrat plaćenih doprinosa (50%) na području posebne državne skrbi ide li u primitke u KPI ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 13:26   #2085
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Knjiga prometa više nije obavezna, jer imaš kompjuterski ispis, a u Iru se upisuje samo zbirni dnevni promet toga dana...

Ukoliko u Iru upisuješ svaki račun, onda bi trebalo upisati i ta sva tri jer bi ti inače nedostajali brojevi računa...
vidiš, ovi u obrtničkoj su mi rekli da i dalje moram voditi knjigu prometa prije dok smo imali paragonce bi na kraju mjeseca zbrojila sve paragonce i unesla bi njihovu sumu u IRA i u prilogu priložila sve te paragonce iz sume. u knjigu prometa sam upisivala svaki paragonac zasebno.
sada kako moramo fiskalizirati gotovinu nekako sam od ove godine počela u IRA unosit svaki got.rn za sebe jer ih nemam puno tako da više ne unosim u sumi na kraju mjeseca nego svaki gotovinac ima svoj broj IRE. ja sam isto pomislila da zbog takvog načina upisivanja onda više ne moram knjigu prometa popunjavati pa su mi rekli da moram pa sam nastavila i sad sam zapela na tome da li upisati račun,njegov storno i ispravan račun ili samo ispravan račun (kao što sam rekla uplatnicu u blg sam napravila vezano samo za ispravni račun, ova prva dva u blg.izviješću nisam spominjala)
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 23:03   #2086
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
vidiš, ovi u obrtničkoj su mi rekli da i dalje moram voditi knjigu prometa prije dok smo imali paragonce bi na kraju mjeseca zbrojila sve paragonce i unesla bi njihovu sumu u IRA i u prilogu priložila sve te paragonce iz sume. u knjigu prometa sam upisivala svaki paragonac zasebno.
sada kako moramo fiskalizirati gotovinu nekako sam od ove godine počela u IRA unosit svaki got.rn za sebe jer ih nemam puno tako da više ne unosim u sumi na kraju mjeseca nego svaki gotovinac ima svoj broj IRE. ja sam isto pomislila da zbog takvog načina upisivanja onda više ne moram knjigu prometa popunjavati pa su mi rekli da moram pa sam nastavila i sad sam zapela na tome da li upisati račun,njegov storno i ispravan račun ili samo ispravan račun (kao što sam rekla uplatnicu u blg sam napravila vezano samo za ispravni račun, ova prva dva u blg.izviješću nisam spominjala)

Pa zar nemaš zaključenje te fiskalne kase svaki dan?
Obično sve kase imaju zaključak dana, a kad redovito zaključuješ dane, onda u konačnici na tom istom uređaju imaš i sav promet, dakle knjigu prometa...

U knjizi prometa moraju biti dnevni prometi u zbirnom iznosu, ne račun po račun... Možda je zbog toga rečeno da treba i dalje vodit knjigu prometa...?

Iru unosiš u knjigovodstvenom programu, to je nešto drugo .... ja bih upisala sva tri računa, ako već upisuješ pračun po račun...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 23:38   #2087
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Povrat plaćenih doprinosa (50%) na području posebne državne skrbi ide li u primitke u KPI ?
Gricgric, apis, itko ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 13:20   #2088
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Pa zar nemaš zaključenje te fiskalne kase svaki dan?
Obično sve kase imaju zaključak dana, a kad redovito zaključuješ dane, onda u konačnici na tom istom uređaju imaš i sav promet, dakle knjigu prometa...

U knjizi prometa moraju biti dnevni prometi u zbirnom iznosu, ne račun po račun... Možda je zbog toga rečeno da treba i dalje vodit knjigu prometa...?

Iru unosiš u knjigovodstvenom programu, to je nešto drugo .... ja bih upisala sva tri računa, ako već upisuješ pračun po račun...
vjerojatno imam ali taj fiskal toliko rijetkokoristim da se nisam još potrudila ga dobro istražiti, ja si isprintam kopiju računa i to zavedem u IRA i bok, ne radim si te ispise prometa iz tableta fiskal1. možda bi i trebala, ma sve mi je zbrda zdola
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 16:33   #2089
ima li koga sa međunarodnim prijevoznim uslugama? Naime, to mi je sve jasno oko prijevoza robe i pisanja izlaznih računa, ali što s računima od parkiranja, cestarina i itd u državama članicama eu, sad kad bude kupac dao pdv id broj, da li trebam sama obračunavati pdv preko obrasca ili ?
stela5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 18:03   #2090
Imam jedno pitanjce: radi se o obrtniku dohodašu. kada knjižite račun npr. za struju, u koju rubriku upisujete iznos kamata i trošak opomene u synesisu URA - ja to zbrojim i upišem u "ne podliježe" (ispred onog čl.22 % u novom modulu) - je to u redu ili to treba negdje drugdje upisivati
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 18:25   #2091
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
... je to u redu ...
Je

Ja sam, iz neke blesave navike, stavljala i pod 0%. Rezultat je isti
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 19:08   #2092
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Je

Ja sam, iz neke blesave navike, stavljala i pod 0%. Rezultat je isti
matematički je ali se u izvještaju knjiga URA vidi na različitim mjestima ovisi da li se upiše u 0% ili u ne podliježe a time se na drukčijim mjestima vidjelo u pdv obrascu pa sam se zapitala radim li ja to uopće ok
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 19:11   #2093
Dobro radiš i ne treba se vidjeti u PDV obrascu. Zato sam i rekla da je moja glupa navika koje sam se, srećom, riješila.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 19:12   #2094
kada se radi akontacija dohotka (nismo ju još radili); da li isplatnica mora glasiti na vlasnika obrta ili može na njegovu suprugu koja je uzdržavani član? treba na isplatnici napisati broj osobne iskaznice primatelja i još nešto možda?

kada se isplaćuju akontacije da li treba paziti na nešto tj. da li tu može nastati neki problem npr ako je kroz godinu isplaćeno u ime akontacija dohotka 30.000 a na kraju godine po prijavi DOH ispadne da je dohodak 20.000 je to problem ili neki drugi kostur tu možda može izletiti - o čemu sve treba voditi računa?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 19:14   #2095
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Dobro radiš i ne treba se vidjeti u PDV obrascu. Zato sam i rekla da je moja glupa navika koje sam se, srećom, riješila.
na sreću nam je u novoj URA-i ostala rubrika ne podliježe nego jesi na kraju u novoj URA/IRA krenula s rednim brojem 1 ili si nastavila redne brojeve iz modula do 30.6.?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 19:29   #2096
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
kada se radi akontacija dohotka (nismo ju još radili); da li isplatnica mora glasiti na vlasnika obrta ili može na njegovu suprugu koja je uzdržavani član? treba na isplatnici napisati broj osobne iskaznice primatelja i još nešto možda?
Obavezno na vlasnika. Ako radiš akontaciju na njegovu ženu znači da ona ostvaruje neki dohodak, a to ti onda komplicira svašta nešto

Quote:
kada se isplaćuju akontacije da li treba paziti na nešto tj. da li tu može nastati neki problem npr ako je kroz godinu isplaćeno u ime akontacija dohotka 30.000 a na kraju godine po prijavi DOH ispadne da je dohodak 20.000 je to problem ili neki drugi kostur tu možda može izletiti - o čemu sve treba voditi računa?
To je problem sa akontacijama dobiti. Ti sa dohotkom nemaš takvih poveznica. Akontacije dohotka se i onako nigdje ne knjiže, osim što ti smanjuju novac u blagajni.

Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
na sreću nam je u novoj URA-i ostala rubrika ne podliježe nego jesi na kraju u novoj URA/IRA krenula s rednim brojem 1 ili si nastavila redne brojeve iz modula do 30.6.?
Nisam još instalirala novi modul. Godišnjiram još malo, pa ću vidjeti kako ću. Moram otvoriti i vidjeti kako to izgleda, ali sam sklonija nastaviti brojčani niz, a ne krenuti od 1.
Kako si ti krenula?
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 19:41   #2097
nisam znala šta bi i kako bi, pa sam malo gledala što se događa sa računima koje sam pisala u novom modulu - oni koji automatizmom ulaze u IRA, pa kad sam otvorila izvještaj IRA vidim da su brojevi krenuli od 1 u izvještaju. onda sam pisala pupilli da li da nastavim niz rednih brojeva u IRA zbog ovih računa što ih ručno unosim u IRA ili da krenem s brojem 1 pa su mi odgovorili da URA/IRA mora krenuti sa 1 a rekli su mi i da recimo redni brojevi ponuda u novom modulu nastavljaju se na zadnji redni broj ponude iz starog modula pa sam sad zbunjena jer sam mislila nastaviti niz rednih brojeva URA/IRA i sad se premišljam isto se dvoumim s rednim brojem pdv obrasca, u starom modulu ih imam 6 za 6 mj, u novom modulu će prvi pdv obrazac imati broj 1 ili 7
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 19:44   #2098
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Obavezno na vlasnika. Ako radiš akontaciju na njegovu ženu znači da ona ostvaruje neki dohodak, a to ti onda komplicira svašta nešto

To je problem sa akontacijama dobiti. Ti sa dohotkom nemaš takvih poveznica. Akontacije dohotka se i onako nigdje ne knjiže, osim što ti smanjuju novac u blagajni.
Uf, znači vlasnika potjerat u FINA-u moram napisati broj osobne ili to više ne treba? ok, znači isplata mogu napraviti koliko god i kad god mi treba hm, a bi mogla direktno iz blagajne napraviti akontaciju ili da ipak prije napravim polog na ŽR pa isplatu sa ŽR?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 20:01   #2099
Ispravnije bi bilo položiti utržak, pa dizati sa računa.
Do sad nisam imala problema ni kad bi obrtnik uzeo direktno iz blagajne novac uz isplatnicu, ali pušem na hladno.
A zašto ne ode jednostavno do bankomata i podigne novac? Obrtnici raspolažu sa svim novcem u obrtu, a po godišnjoj prijavi im se utvrđuje dohodak.

PDV obrazac ću pustiti pod brojem 1, to neću dirati. Nema veze koji je redni broj, a ovo drugo budem vidjela.
Malo mi je smiješno zaključiti registrator i napisati - URA 1-503 i URA 1-468, ako krećem od 1 u novom modulu

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Povrat plaćenih doprinosa (50%) na području posebne državne skrbi ide li u primitke u KPI ?
Ide
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 20:13   #2100
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ispravnije bi bilo položiti utržak, pa dizati sa računa.
Do sad nisam imala problema ni kad bi obrtnik uzeo direktno iz blagajne novac uz isplatnicu, ali pušem na hladno.
A zašto ne ode jednostavno do bankomata i podigne novac? Obrtnici raspolažu sa svim novcem u obrtu, a po godišnjoj prijavi im se utvrđuje dohodak.

PDV obrazac ću pustiti pod brojem 1, to neću dirati. Nema veze koji je redni broj, a ovo drugo budem vidjela.
Malo mi je smiješno zaključiti registrator i napisati - URA 1-503 i URA 1-468, ako krećem od 1 u novom modulu
PDV ćeš pustiti da krene od 1; ja sam baš to mislila da treba krenuti dalje dakle od 7
javi šta si se odlučila za redne brojeve

ne diže s bankomata jer je izgubio karticu za ŽR a možda čak nije ni bio ju podignuti
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.