Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2020., 14:31   #1
Protestanti i katolici

Ono što me zanima koji je razlog da ste napustili katoličanstvo i prešli na protestantizam a vrijedi i obrnuto?

A tu su i bitne razlike..

Razlike između katolika i protestanata
zvonac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 15:01   #2
A moglo bi zanimati i zašto su protestanti napustili ovaj forum.
Da se možda nisu vratili na katolicizam? Hm, čisto sumnjam.
Znate, oni su nam još pred koju godinu poslali pozivnicu neka pređemo na drugi forum pa se tamo raspravljamo s njima.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 15:19   #3
Ovaj link baš pojednostavljuje stvari.

@Pravi život koliko sam ja pratio sa ovoga pdf postoji egzodus i katolika i protestanata. On je bunjište nekoliko istih nickova koji već godinama do povraćanja uvijek vrte iste sheme i jedini im je smisao života ismijati, poniziti i potjerati bilo koga novoga koji ovdje piše iz vjernickih pozicija i u tome imaju obilatu podršku moderatora. Tako je bilo dok sam na neko vrijeme ovdje pisao, tako je i sada kada sam nakon nekoliko godina nenazočnosti opet posjetio ove pdf-ove. Isti nickovi prežvakuju iste teme na isti način.

Log off

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 15:35   #4
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
Ovaj link baš pojednostavljuje stvari.

@Pravi život koliko sam ja pratio sa ovoga pdf postoji egzodus i katolika i protestanata. On je bunjište nekoliko istih nickova već godinama koji do povraćanja uvijek vrte iste sheme i jedini im je smisao života ismijati, poniziti i potjerati bilo koga novoga koji ovdje piše iz vjernickih pozicija i u tome imaju obilatu podršku moderatora. Tako je bilo dok sam na neko vrijeme ovdje pisao, tako je i sada kada sam nakon nekoliko godina nenazočnosti opet posjetio ove pdf-ove. Isti nickovi prežvakuju iste teme na isti način.

Log off
A čuj, jedrilicar, mene ne opterećuje ko čiju podršku ima ili nema, moderatorsku ne. Recimo, prije godina su mene osobno protestanti pokušali ismijati samo zato jer im rekoh da ta crkva felša po pitanju kršćanstva, i to kad im napisala omrzli su na mene. Vidiš, samo zato jer ulovila se ja onog dana religijskih enciklopedija. Rekla im 'dokaži da je baš vaša Crkva to nešto istinito pred Bogom'. Dokazali nisu i to je to.

A teme se stalno žvaču na isti način... Ehhh, to ti je zato jer ljudi ne žele odstupiti od religio-dogmi. Kad bi se odrekli dogmi, vidio bi tada čuda koliko daleko bi ljudi progovorili zdravim istinitim duhom spoznanja o Bogu.

Kada će se to desiti? Da čitava Zemlja postane prepuna spoznanja, reklo se neće se zbiti prije 2.Kristovog dolaska. Piše u Bibliji.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 15:53   #5
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
Ovaj link baš pojednostavljuje stvari.

@Pravi život koliko sam ja pratio sa ovoga pdf postoji egzodus i katolika i protestanata. On je bunjište nekoliko istih nickova koji već godinama do povraćanja uvijek vrte iste sheme i jedini im je smisao života ismijati, poniziti i potjerati bilo koga novoga koji ovdje piše iz vjernickih pozicija i u tome imaju obilatu podršku moderatora. Tako je bilo dok sam na neko vrijeme ovdje pisao, tako je i sada kada sam nakon nekoliko godina nenazočnosti opet posjetio ove pdf-ove. Isti nickovi prežvakuju iste teme na isti način.

Log off

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk
Tačno druže. Koliko znam bili su povezani muslimani iz IZ Zagreb s drugima i grupa kleroateista. Muslimane su razbucala dva nika da se oporavilo nisu niti uz pomoć moderator ali nekoliko kleroateista se još drži
rosnatrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 16:08   #6
Autor teme preispituje duhove tj. vašu duhovnost imate li ju vi forumaši ili ne imate.

zvonac... vidiš li?, nismo ti temu prepustili praznini

Imalo bi se o čemu pričati na temu "Katolici i Protestanti".
npr.,
io već pitah Protestante zašto pričaju da ispod jastuka drže pištolje
jer
zar je to ono što su naučili od Isusa???
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 16:53   #7
Quote:
zvonac_1 kaže: Pogledaj post
Ono što me zanima koji je razlog da ste napustili katoličanstvo i prešli na protestantizam a vrijedi i obrnuto?

A tu su i bitne razlike..

Razlike između katolika i protestanata
Taj link je tipicno katolicko smece, koje promovira svoje vjerovanje (prijeteci prije svega kaznama, tipicno za tu krscansku sektu), pisano od katolickog popa.
Protestantizam je nastao u vrijeme kad je katolicka crkva bila na vrhuncu svojg kriminalnog djelovanja, prodavali oprost za novac, blebetanje vjerskih obreda na latinskom, koje obican narod nije razumio (da bi se sacuvala "misterioznost vjere").
Zasto nije niti jedan krscan procitao ili citirao Lutherovih 95 teza, pa da se vidi konkretno, sto je to Luthera motiviralo?!

Lutherovih 95 teza
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 17:15   #8
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post

Zasto nije niti jedan krscan procitao ili citirao Lutherovih 95 teza, pa da se vidi konkretno, sto je to Luthera motiviralo?!
Motivirao ga je papa jer da papinstvo nije pretjerivalo svojim klauzulama ne bi se našlo Luthera.

Protestanti se nisu odrekli dogme o besmrtnoj duši.
Zato ih se između ostalog svega pitalo "po čemu ste se to odmaknuli od rimo-katolicizma?".
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 17:23   #9
Pa kolko čitam, teško baš da će neko reć da je (dal je posrijedi možda osuđivanje okoline ili nekaj treće) protestant, a zbog čeg je to tako, ostaje enigma, što to protestanstvo nudi a da nema u katoličanstvu?
Općenito dok je vjera u pitanju, jako se teško ili uopće ljudi ne žele izjasnit, koji je razlog tomu?

Zbog čega je došlo do reformacije i odvajanje na ostale denominacije a kojom protestantizam dominira tj koji se razgranao dalje..

Vidim negodovanje prema katoličanstvu a mislim da ni protestantizam tu dobro ne kotira.
zvonac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 17:31   #10
Quote:
zvonac_1 kaže: Pogledaj post

Zbog čega je došlo do reformacije i odvajanje na ostale denominacije a kojom protestantizam dominira tj koji se razgranao dalje...
Zbog politike. Neki s druge strane svijeta odlučiše prepoloviti Rkc, al gle slučaja prije toga se već prepolovilo, preko Pravoslavne Crkve jer i njima je došlo zlo zbog vatikanskih klauzula.

(ovo sad rečeno smo na tisuću godina poslije Krista, davno prije pojave protestantizma)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 17:33   #11
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zbog politike. Neki s druge strane svijeta odlučiše prepoloviti Rkc, al gle slučaja prije toga se već prepolovilo, preko Pravoslavne Crkve jer i njima je došlo zlo zbog vatikanskih klauzula.
I koja je izvorna Crkva, onu koju je Isus podigao? Kršćanska, katolička?
zvonac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 17:40   #12
Quote:
zvonac_1 kaže: Pogledaj post
I koja je izvorna Crkva, onu koju je Isus podigao? Kršćanska, katolička?
Katolička je Konstantinova. Pa ko ima rada cara Constantina, ostati će na katoličkoj crkvi.

Luther je očigledno imao nešto protiv tog cara i zato se posvađao sa vatikanskim papinstvom.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 17:55   #13
Kolko čitam, Konstantin je prvi car koji je prešao na kršćanstvo, to je bilo u veljači 313te godine..

Sve su religije svijeta u svojoj srži nostalgične jer se žele što više približiti iskonskom svetom vremenu u kojem je prema njihovom vjerovanju vladao savršeni red, potpuna ljudska sreća i blizina božanstava, neka vrst dakle zemaljskog Edena. Za razliku od tih religija, kršćanstvo smatra da se glavni natpovijesni i povijesni događaj odigrao u sredini vremana, a ne na njegovu početku: u Božjem utjelovljenju u doba rimskog zauzeća Palestine. Zato se kršćanstvo okreće sjećanju u euharistiojskom slavlju molitvom “ ; Ovo činite meni na spomen” ; . No osim te nostalgije stvara se u kršćanstvu jedna druga i oprečna nostalgija: ona koja se sjeća svjetovne moći državne Crkve izrasle iz Konstantinova naslijeđa, posuđujući mu pravo, ustroj i ideologiju. A upravo će se te dvije nostalgije dijalektički smjenjivati u povijesti od početka kršćanstva do današnjih dana. Drugi je vatikanski koncil htio nadmašiti taj dualizam, odmaknuvši se od svake zemaljske moći i potpadanja pod utjecaj države. Ipak, sukob se dviju nostalgija nastavlja, premda u drugim oblicima i iskazima, pa je svaki kršćanin najprije u sebi pozvan razriješiti to dvojstvo u korist Krista, a protiv svake svjetrovne moći.

Ok, i dolazi Luther nakon kolko godina, 1200god. (?) i osniva protestantizam, nova grana kršćanstva, zbog čeg ono? Al očito politikanstvo je u igri ili nekaj drugo..

Edit: "Upravo Duh Sveti čini Katoličku Crkvu pravom i istinskom Crkvom, a ne tek jednom od stotinu vjerskih zajednica".

https://povijest.fandom.com/hr/wiki/Katoli%C4%8Danstvo
zvonac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2020., 21:44   #14
"sukob dviju nostalgija" lol

Quote:
zvonac_1 kaže: Pogledaj post
Kolko čitam, Konstantin je prvi car koji je prešao na kršćanstvo, to je bilo u veljači 313te godine..
Možda, ali zahvaljujući njemu, a ne Isusu, kršćanstva su se raširila Rimskim carstvom, polako tijekom 100 godina....

Quote:
Zato se kršćanstvo okreće sjećanju u euharistiojskom slavlju molitvom “ ; Ovo činite meni na spomen
Lik Isus je ostavio tu naredbu, ali sjećanja na Njega (spomen), toliko su hitro izblijedila , kao i konkretna mjesta tipa grob, da Pavao pojma nema ništa konkretno o tom liku. Pa je Marko onda izmislio priču o Isusu - izmislio spomen na njega. A detalje je pokupio iz stara zavjeta.

Toliko o spomenu na Isusa Kristusa....

Quote:
u kršćanstvu
Kakvom to kršćanstvu? To ne postoji. Postoji katolicizam, pravoslavlje, protestantske sekte, Mormoni, Jehove ....

Quote:
Drugi je vatikanski koncil htio nadmašiti taj dualizam, odmaknuvši se od svake zemaljske moći i potpadanja pod utjecaj države.
Wow. Kad slušaš crkvenjake, uvjijek hvalospjevi svega u svezi Crkve.
Jednoumlje.

Quote:
sukob se dviju nostalgija
Uljepšani naziv za vjersku nesnošljivost i mržnju zaraćenih vjerskih ideologija.

Quote:
Edit: [B]"Upravo Duh Sveti čini Katoličku Crkvu pravom i istinskom Crkvom, a ne tek jednom od stotinu vjerskih zajednica".
Dokaz u prilog tome je izjava katoličke svetice Gertrude!
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!" “Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2020., 13:43   #15
Ljudi su isli u protestantizam jer nasljednici apostola nisu bas bili kvalitetni. Isusova Crkva je mogla biti i bolja
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2020., 17:42   #16
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ljudi su isli u protestantizam jer nasljednici apostola nisu bas bili kvalitetni. Isusova Crkva je mogla biti i bolja
Ko te stvari priča? Da ne možda budizam, ili islamizam?

Još uvijek misliš da je kršćane briga šta misle religije?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2020., 23:01   #17
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ko te stvari priča? Da ne možda budizam, ili islamizam?

Još uvijek misliš da je kršćane briga šta misle religije?
Ja pričam te stvari.

Katolici kažu da su biskupi nasljednici apostola, a neki od njih završe u zatvoru zbog pedofilije. Krasan nasljednik
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2020., 13:58   #18
.
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2020., 14:04   #19
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja pričam te stvari.

Katolici kažu da su biskupi nasljednici apostola, a neki od njih završe u zatvoru zbog pedofilije. Krasan nasljednik
Bome, to ko da velimo, svi su ljudi pokvareni..
zvonac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2020., 22:17   #20
Dobro pitanje s obzirom da razlike ako ih je i nekad bilo, danas nema.
Mrkemič is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:13.