Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2021., 12:21   #1
Uskrs i Vaskrs u odnosu na Pashu

Poštovani poznavatelji religijskih običaja,
imam za vas neka pitanja u vezi korelacije Pashe-Uskrsa-Vaskrsa.
Prvo ću iznijeti činjenice kako sam ih ja shvatio.

Židovstvo - ključni datum je 14. nisan. To je datum prvog proljetnog punog mjeseca. Osam dana se potom slavi blagdan pashe (15.-22. nisan)

Katoličanstvo - Po prvom prvom danu poslije proljetnog punog mjeseca (što odgovara 15. nisanu) određuje se datum Uskrsa. Odnosno, to je prva nedjelja poslije. Da budem precizniji, pravilo kaže da je Uskrs u prvu nedjelju nakon prvog punog mjeseca poslije proljetne ravnodnevnice (koliko sam ja shvatio, to je prva nedjelja poslije 15. nisana, jer u noći s 14/15. nisan je prvi proljetni puni mjesec. Ako je prvi proljetni, onda je valjda nakon proljetne ravnodnevnice). Jel to OK?

Pravoslavlje - Vaskrs je također u nedjelju poslije prvog punog mjeseca nakon proljetne ravnodnevnice, ali za razliku od katoličanstva, ne smije padati u vrijeme prije i za vrijeme pashe. Zato je ponekad Vasks datumski odmaknut od Uskrsa. I to mi je još uvijek logično za shvatit.

Katolički uskrs može pasti od 22.3. do 25.4., a Vaskrs od 4.4. do 8.5.

E sad, uzet ću 3 godine za referencu za problem koji me muči. Počet ću od ove.

2021.
14. nisan je 27.3., a pasha od 28.3 - 4.4.
Dan nakon prvog proljetnog punog mjeseca je 28.3., nedjelja iza je 4.4. i to je datum Uskrsa. I stvarno jeste tako. Vaskrs nije 4.4., jer ne zadovoljava uvjet da se ne slavi za vrijeme pashe. Ok. Ali zašto nije 11.4.? Ako mora zadovoljavat uvjet da mora biti u nedjelju poslije punog mjeseca, onda je 2.5. logičan datum. I to je opet OK.

2024.
14. nisan je 22.4. (!!!), a pasha od 23.4. do 30.4.
Zašto 14. nisan nije prva noć punog mjeseca nakon proljetne ravnodnevnice? To je noć s 24. na 25.3. Pogledao sam lunarni kalendar i vidim da je tada pomrčina mjeseca. Jel zbog toga to pomaknuto za 29 dana?
Katolici s tim problema nemaju, pa Uskrs slave nedjelju iza, a to je 31.3., a pravoslavci Vaskrs 5.5. jer mora biti poslije pashe (koja se slavi od 23.4. do 30.4.)

2025.
14. nisan je 12.4., a pasha od 13.4. do 20.4.
Uskrs se slavi 20.4., što je prva nedjelja poslije prvog proljetnog punog mjeseca (13.4.), ali je i Vaskrs 20.4. (!!!)
Kako Vaskrs može biti 20.4. ako je to 8. dan proslave pashe. Identičan je slučaj poput ove, 2021. godine. Nedjelja pada na 8. dan pashe. 2021. Vaskrs je pomaknut, ali 2025. nije.

Nisam osobit stručnjak, pa bih molio one koji malo bolje poznaju materiju da mi objasne.

Hvala.
FunAndPlay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.