Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2013., 15:16   #6981
,,Mi smo svakom narodu poslanika poslali: "Allahu se klanjajte, a kumira se klonite!"...''(An-Nahl, 36)

A što se tiče poznavanja broja svih poslanika i vjerovjesnika od onih koje Kur'an nije spomenuo, najbliže je da je to veoma teško odrediti i to iz dva razloga: Prvi: što Uzvišeni kaže: "Mi objavljujemo tebi kao što smo objavljivali Nuhu i vjerovjesnicima poslije njega, a objavljivali smo i Ibrahimu, i Ismailu, i Ishaku, i Jakubu i unucima, i Isau, i Ejjubu, i Junusu, i Harunu, i Sulejmanu, a Davudu smo dali Zebur – i poslanicima o kojima smo ti prije kazivali i poslanicima o kojima ti nismo kazivali – a Allah je, sigurno, s Musaom razgovarao" (En-Nisa, 163 -164). U ovoj ajetu se jasno naznačava da je Allah, subhanehu ve te'ala, precutio mnoge priče o poslanicima i da nije obavijestio Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem i nas, o njima, a to obuhvata i određivanje njihovog broja takođe. Drugi: što u hadisima u kojima se spominje broj poslanika i vjerovjesnika postoji veliko razilaženje oko njihove vjerodostojnosti i međusobnom neslaganju rivajeta. Ovi hadisi, iako ih neki potonji učenjaci hadisa smatraju dobrim, poput šejha Albanija, ispravno je da su oni slabi. Prenosi Šejhul-islam Ibn Tejmije u Medžumu'ul-fetava (7/409) od imama Ahmeda i Muhammeda ibn Nasra da je hadis od Ebu Zerra, radijallahu anhu, a on je najpoznatiji hadis koji govori o broju poslanika i vjerovjesnika, odnosno da je broj poslanika 315, a vjerovjesnika 124000, da taj hadis nije vjerodostojan kod njih. Tekst tog hadisa je ono što bilježe Ahmed, Ibn Hibban i Taberani od Ebu Zerra, radijallahu anhu, da je rekao: "O Allahov Poslaniče koliko je vjerovjesnika? A on odgovori: sto dvadeset četiri hiljade. Pa sam pitao: O Allahov Poslaniče a koliko je bilo poslanika među njima? Odgovorio je: "Tri stotine i trineast" (u nekim rivajetima 314 i 315) ...". Kaže Šuajb Arnaut za ovaj hadis da je jako slab, a Ibnul-Dževzije ga je svrstao među krivotvorene hadise. Pa tako, imena poslanika koja su spomenuta u Kur'anu, njih dvadeset pet, su opstepoznati, dok je tačan broj vjerovjesnika i poslanika nepoznat po ispravnom mišljenju učenjaka.
Znači lik koji je propovijedao (prvobitni) taoizam je možda Allahov poslanik.
Israphel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 09:00   #6982
Quote:
Israphel kaže: Pogledaj post
Znači lik koji je propovijedao (prvobitni) taoizam je možda Allahov poslanik.
Trojica mudraca (Lao Ce, Čuang Ce i Lie Ce) su glavni "osnivači" taoizma, iako se u strogom smislu ne mogu zvati takvima, jer nisu imali namjeru osnivati religiju: njihova su zapažanja (na osnovu promatranja prirode) i učenja bila zapisivana od kasnijih naraštaja, kao i praktične forme postizanja balansa - a što i jest prvobitni (i današnji) smisao taoizma, u onom filozofskom i praktičnom smislu. Jasno, nitko od njih nije pretendirao na titule tipa "božanstvo" ili štogod slično, a što su neke kasnije generacije radile. Dapače, smatrali su da jedino zbog čega uopće išta govore drugim ljudima ima korjen u nastojanju da i oni nekako uvide potrebu za tim balansom.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde

Zadnje uređivanje dux pessimus : 22.03.2013. at 09:11.
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 21:13   #6983
SliSelam alejkum Htio bi pitati u vezi ucenja sure Jasin umrlima. Da li je to praksa prvih Muslimana ? Pitala me jedna zena za to pa eto da upitam vas ovdje. Znaci ona i njezini uvijek se skupe u velikom broju i plate nekome da to uci za njihove preminule. Zar nije njihova dova vrjednija i kako su to radile prve generacije Muslimana? Hvala i sve najbolje
pertube is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 02:12   #6984
Quote:
pertube kaže: Pogledaj post
SliSelam alejkum Htio bi pitati u vezi ucenja sure Jasin umrlima. Da li je to praksa prvih Muslimana ? Pitala me jedna zena za to pa eto da upitam vas ovdje. Znaci ona i njezini uvijek se skupe u velikom broju i plate nekome da to uci za njihove preminule. Zar nije njihova dova vrjednija i kako su to radile prve generacije Muslimana? Hvala i sve najbolje
Alejkumu selam ve rahmetullahi ve berekatuhu!

“Učite svojim umrlim Jasin.” (hadis kojeg prenose i biljeze Ahmed, Ibn Dâvûd, el-Bejhekî te Hâkim). Dakle, ovime se odmah eliminira svaka tvrdnja koja kaze da nije dozvoljeno uciti Jasin umrlima ili da ne treba Jasin po tom pitanju isticati.
Dalje, itekako sam svjestan zloupotreba tog ucenja, pa se to u mnogim slucajevima pretvorilo u trgovinu kroz pokusaje da se otkupi oprost grijeha svojim roditeljima, prijateljima i ostalim bliznjima - a to ne ide tako lako . Ovo pitanje sadrzi mnogo slojeva i razina, a pokusat cu spomenut samo neke od njih:
1. svakako je vrednije da osoba koja zeli uciniti nesto dobro za nekog svoga sama nauci harfove (arapska slova) i da sama prouci Jasin iz Kur'ana
2. svakako je dodatno vrednije ako sama osoba cini dovu Allahu za svoje bliznje koji su preselili na Ahiret
3. ne smijemo zaboraviti na hajr djela poput npr. pomaganja studentima kojima ljudi daju svoja materijalna sredstva da ih potpomognu - a to "nanijete" na svoje umrle

Sve se svodi na osobnu razinu, pocevsi od nijjeta (namjere) onoga koji želi na neki način učiniti dobro djelo za svoje umrle (na taj način pokazujući kako su ga dobro odgojili i pazili u zivotu), preko namjere onoga koji uči pa do njihovog medjusobnog odnosa.

Na kraju bih ponudio osobni stav: Uvijek bih preporucio izbjegavanje placanja drugim, nepoznatim ljudima da uce za tvoje (ili bilo cije) umrle jer svako je dovoljno sposoban da osobno moli Boga za svoje umrle i da nauci arapska slova da cita Kur'an. Neka taj novac ulozi u svoj put učenja i onda neka uci za svoje umrle. A ako ima namjeru pomoci drugome (studentu, siromahu itd) onda neka to ne uvjetuje "protuuslugom" učenja Jasina.

Nadam se da sam bio dovoljno jasan. Praksa prisjecanja Jasinom nije neutemeljena, no treba biti oprezan pri pretvaranju te prakse u jeftinu trgovinu. I uvijek treba imati na umu specificne emocije koje se kod covjeka bude kada mu netko drag nedostaje (preseli na Ahiret) i kada mu zeli pomoci ili "oduziti" mu se.

Selam
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 11:55   #6985
Selam islamic,
moje oči su radosne što te vide!
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 00:59   #6986
Smile

Islamic veliko hvala na tako detaljnom odgovoru. Da te Allah nagradi i da nam se svima smiluje
pertube is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 12:36   #6987
Nekako ovih dana razmišljam o jednom hadisu kojeg sam čuo a govori o periodima vladavine od Muhammeda pa do Sudnjega dana.

Kaže se da će biti period poslanstva koji će biti i proći
nakon njega dolazi period hilafeta koji će biti i proći
nakon hilefeta dolazi vladavina kraljeva i dinastija koji će biti i proći
nakon toga dolazi preiod uzrupatora i nasilnika i on će biti i proći
i na krjau dolazi period ponovnog uspostavljanja hilafeta

tumačenje ovog hadisa koje sam također čuo glasi
Period Nubijeta je vrijeme Poslanika Muhammeda a.s.
poeriod hilafeta je vrijeme četverice halifa, Ebu Bekra, Omera, Osmana i Alije
NAkon toga dolazi period dinastija i kraljeva tj. Abasije, Omajadi, Fatimidi, Sasanidi,.. i on završava zaključno sa Osmanlijama.
nakon toga dolazi vrijeme uzrupatora...
tumačenje je da je taj period još aktualan...

Elem ako je neko u mogućnosti pa nam nam postira taj hadis i da kaže još nešto po ovom pitanju

Ono što je po meni još važno jest činjenica, ako živimo u preiodu uzrupatora i naslinika tj. vladari muslimani danas su uzrupatori i nasilnici mi onda faktički ne možemo govoriti o islamski uređenoj državi.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 02:49   #6988
Quote:
pertube kaže: Pogledaj post
SliSelam alejkum Htio bi pitati u vezi ucenja sure Jasin umrlima. Da li je to praksa prvih Muslimana ? Pitala me jedna zena za to pa eto da upitam vas ovdje. Znaci ona i njezini uvijek se skupe u velikom broju i plate nekome da to uci za njihove preminule. Zar nije njihova dova vrjednija i kako su to radile prve generacije Muslimana? Hvala i sve najbolje
Reci toj zeni da nadje kakvu sirotu-siromasnu familiju, pa da te pare njima uruci..sevapnije joj je to, nego da hodzi puni dzep..jer hodze primaju platu od IZ.

Mozda ce dova sirotinje da bude mehlem za duse..

sjeti me se na dunjaluku,na ahiretu mi ne trebas,niti mi mozes pomoci..mislim da je i ovo jasno!

ve selam
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 13:22   #6989
Smrtna kazna u šerijatu

Selam alejkum

Sjećam se da je prije bila tema na kojoj smo postavljali pitanja o Islamu, međutim pošto je ja ne vidim više odlučio sam otvoriti novi topic

Na fakultetu radim istraživački rad na temu smrtne kazne, i između ostalog sa vjerskog aspekta je moram obraditi. Tražio sam na internetu podatke o smrtnoj kazni u šerijatu, međutim informacije su jako kontradiktorne i nepouzdane, pa bih molio cijenjene forumaše ako mogu da me upute na neki dobar sajt o smrtnoj kazni u šerijatu. Ne mora biti previše opširno, dovoljno da je relevantan Unaprijed hvala, mnogo mi znači
Garak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 20:43   #6990
zamislite ovu situaciju:
gradjanski rat u Bosna Sarajevo, pucnjave skoro svaki dan a po sredi deca igraju...
jedan mali decak padne na pod pogodjen, u bolnici lezi ziv telesno al psihicki mrtav....
Otac Muslinam umesto da ode sa Muhadjidini on dao srce i druge Organe Srbskoj i Hrvatskoj deci koji
duze cekaju na Organe.....POBJEDA na Ljubavi .....

Ovo se je dogodilo u gradu Janin
http://www.youtube.com/watch?v=wfthxyNLfvM
http://www.youtube.com/watch?v=HtSjSMALfHI
ovo se moze dogoditi svud na svjetu u bilo kom gradu

Neki opet Kazem (neki) bi radije voleli da se je Otac napunio bombama i bacio medju masu nepriljatelje
Al Bolnije je sta je dao Organe od ono da je se digo u zrak sa mnostvom Srba i hrvata.
haArec
miky-maus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 01:08   #6991
Quote:
Garak kaže: Pogledaj post
Selam alejkum

Sjećam se da je prije bila tema na kojoj smo postavljali pitanja o Islamu, međutim pošto je ja ne vidim više odlučio sam otvoriti novi topic

Na fakultetu radim istraživački rad na temu smrtne kazne, i između ostalog sa vjerskog aspekta je moram obraditi. Tražio sam na internetu podatke o smrtnoj kazni u šerijatu, međutim informacije su jako kontradiktorne i nepouzdane, pa bih molio cijenjene forumaše ako mogu da me upute na neki dobar sajt o smrtnoj kazni u šerijatu. Ne mora biti previše opširno, dovoljno da je relevantan Unaprijed hvala, mnogo mi znači
Alejkumu selam, evo, tu smo, na toj smo temi.

Što se tiče teme smrtne kazne u islamu, to ne postoji u islamu podvedeno u poglavlje "Smrtna kazna" Nego je to obradjivano na drugi nacin, govori se o postupcima, djelima, situacijama i tako dalje - te se smrtna kazna spominje kao krajnji slucaj (kojem prethode zestoki preduvjeti koji su jako teski za ispunjenje). Ako ti sto pomaze, kazne propisane u šerijatskom pravu se skupnim nazivom zovu haddovi (hududi je mnozina) a kazneno pravo se zove ukubat (pa ces mozda pod tim nazivima vise pronaci na internetu).
Preporucio bih tekstove sa web stranice www.rijaset.ba (gotovo iskljucivo s te stranice, sve ostalo zahtijeva zestoku provjeru), tu se mogu pronaci tekstovi o serijatskom pravu (od tradicionalnog do modernog). Što se tiče literature, preporucio bih jedan od nekoliko tomova knjige "Hanefijski fikh" autora Abdulhamida Tuhmaza. U jednom od tomova postoji i dio o ukubatu. Ta knjiga se moze pronaci na pdf-u, na netu. Za dobru naknadu, mogu ti i ja poslat u pdf-u ( )

Relevantne linkove je uistinu tesko pronaci jer je internet takav kakav jest, na zalost. Stara, dobra knjiga je puno konkretnija i bolja

Sretno s radom Ako treba ikakva pomoc dalje, samo reci, moze ovdje, moze na privatnu poruku
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 10:24   #6992
Quote:
miky-maus kaže: Pogledaj post
zamislite ovu situaciju:
gradjanski rat u Bosna Sarajevo, pucnjave skoro svaki dan a po sredi deca igraju...
jedan mali decak padne na pod pogodjen, u bolnici lezi ziv telesno al psihicki mrtav....
Otac Muslinam umesto da ode sa Muhadjidini on dao srce i druge Organe Srbskoj i Hrvatskoj deci koji
duze cekaju na Organe.....POBJEDA na Ljubavi .....

Ovo se je dogodilo u gradu Janin
http://www.youtube.com/watch?v=wfthxyNLfvM
http://www.youtube.com/watch?v=HtSjSMALfHI
ovo se moze dogoditi svud na svjetu u bilo kom gradu

Neki opet Kazem (neki) bi radije voleli da se je Otac napunio bombama i bacio medju masu nepriljatelje
Al Bolnije je sta je dao Organe od ono da je se digo u zrak sa mnostvom Srba i hrvata.
haArec

nisma te baš najbolje skontao... koje je narodnosti ovaj musliman... Turčin Albanac, Saudijac.... Alžirac...
Mislim naveo si kao opciju Mudžahedine.... meni nije poznata ova narodnost...



Zamolio bih te da se prema žtrvama rata u BiH odnosiš sa dužnim poštovanjem... Iako se ne slažem sa tobom da je BiH bio građanski rat( za mene je bila agresija) ja tvoje mišljenje poštujem...
Moje mišljenje da je agresija nastavljena i danas na način da se narodu nad kojim je prema ppravosnažnoj presudi međunarodnog suda u Hagu počinjen
Quote:
genocid
još uvijek osporava njihov nazvi a to su Bošnjaci...

ja ovakav post ne mogu vidjeti nikako drugačije nego kao vuka u jarećoj koži!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 01:07   #6993
pozdrav!imala bih jedno pitanje.tko je bio Sahihu Muslim?o čemu on piše i što znače brojevi vezani uz njega 2747 i 2752.hvala na odgovoru.
tigrić gabriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 08:32   #6994
Smile

Quote:
tigrić gabriel kaže: Pogledaj post
pozdrav!imala bih jedno pitanje.tko je bio Sahihu Muslim?o čemu on piše i što znače brojevi vezani uz njega 2747 i 2752.hvala na odgovoru.
Muslim ibn El-Hadžadž je kolektor druge najpoznatije zbirke hadisa, uz Bukharija. Termin "Sahih Muslim" (riječ "sahih" znači "vjerodostojan") označava njegovu zbirku hadisa.

Više na:

http://bs.wikipedia.org/wiki/Sahih_Muslim
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 10:05   #6995
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Muslim ibn El-Hadžadž je kolektor druge najpoznatije zbirke hadisa, uz Bukharija. Termin "Sahih Muslim" (riječ "sahih" znači "vjerodostojan") označava njegovu zbirku hadisa.

Više na:

http://bs.wikipedia.org/wiki/Sahih_Muslim
Hvala ti na odgovoru.tu se spominje Muhrim i kako će biti kada umre.ali ne znam tko je to i što je Allah htio poručiti ljudima sa tim.mislim mene zanima tumačenje knjige tog broja 2747 i 2752.oprosti čitala sam ali ne mogu točno razumijeti a to mi je važno.hvala
tigrić gabriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 10:28   #6996
Quote:
tigrić gabriel kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovoru.tu se spominje Muhrim i kako će biti kada umre.ali ne znam tko je to i što je Allah htio poručiti ljudima sa tim.mislim mene zanima tumačenje knjige tog broja 2747 i 2752.oprosti čitala sam ali ne mogu točno razumijeti a to mi je važno.hvala
To je naprosto broj hadisa, kao i 2752. Znači, kako npr. u Bibliji postoje oznake pomoću kojih se lakše pronalazi neki tekst (npr. Ef, 1,4-5 - Est 4,17 Ps 138,1-3. 7 - 1 Iv 3,11-21, Ps 100,1-2... ) tako je i ovo numerička oznaka hadisa. Da točno, hadisi 2747 i 2752 govore o tome kako se postupa sa tijelima umrlih.

Sahih Muslim Book 007, Hadith Number 2747.

i

Sahih Muslim Book 007, Hadith Number 2752.

Nadam se da sam od pomoći.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 11:22   #6997
Quote:
tigrić gabriel kaže: Pogledaj post
pozdrav!imala bih jedno pitanje.tko je bio Sahihu Muslim?o čemu on piše i što znače brojevi vezani uz njega 2747 i 2752.hvala na odgovoru.
stavi nam u kontekst te brojeve.... navedi....
što se tiče Muhrima....
to bi bio stanovnik harema, a harem je veoma širok pojam...
recimo groblje se zove harem. harem je prostor oko Mkkke i Medine...
Harem je prostor oko Kabe
inače svaki džamijski prostor zove se harem...
Harem u biti znači (sa)čuvan (za)štićen nepovrediv, u tom smislu prevodi se i kao zabranjen i svet... isti korijen ima riječ haram
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 11:38   #6998
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
To je naprosto broj hadisa, kao i 2752. Znači, kako npr. u Bibliji postoje oznake pomoću kojih se lakše pronalazi neki tekst (npr. Ef, 1,4-5 - Est 4,17 Ps 138,1-3. 7 - 1 Iv 3,11-21, Ps 100,1-2... ) tako je i ovo numerička oznaka hadisa. Da točno, hadisi 2747 i 2752 govore o tome kako se postupa sa tijelima umrlih.

Sahih Muslim Book 007, Hadith Number 2747.

i

Sahih Muslim Book 007, Hadith Number 2752.

Nadam se da sam od pomoći.
da naravno da mi pomažeš.ta dva broja vidjela sam u snu 2747 je bio u sjaju iznad nekog sivog i mračnog mjesta gdje je bilo jako mnogo duša(mislim na umrle) valjda na tisuće koji su bili u nekoj vrsti muka i svi su pružali ruke prema meni htjeli su do mene.kasnije sam sanjala i taj drugi broj.u Bibliji postoji psalam 27 ali taj cijeli broj se pojavljuje u Kuranu i ti brojevi imaju veze sa mrtvima ali još uvijek ne mogu sve povezati.kada bude vrijeme za to budem.hvala ti od srca na pomoći.
tigrić gabriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 11:43   #6999
jako zanimljivo taj drugi broj 2752 sam i vidjela kraj groblja.
tigrić gabriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 11:56   #7000
Quote:
tigrić gabriel kaže: Pogledaj post
da naravno da mi pomažeš.ta dva broja vidjela sam u snu 2747 je bio u sjaju iznad nekog sivog i mračnog mjesta gdje je bilo jako mnogo duša(mislim na umrle) valjda na tisuće koji su bili u nekoj vrsti muka i svi su pružali ruke prema meni htjeli su do mene.kasnije sam sanjala i taj drugi broj.u Bibliji postoji psalam 27 ali taj cijeli broj se pojavljuje u Kuranu i ti brojevi imaju veze sa mrtvima ali još uvijek ne mogu sve povezati.kada bude vrijeme za to budem.hvala ti od srca na pomoći.
Uh. Ne znam što bih ti rekao... Nemoj to predramatično shvatiti , a nekad treba vremena da nam rješenje (ako ga ima) dođe tj. da shvatimo smisao...

Inače, ovo su hadisi, dakle ono što je Poslanik govorio, ali ne i direktna Božja riječ. Dakle, to nije u Kur'anu. Kur'an se sastoji od poglavlja (sura) a oni su pak sastavljeni od ajeta. Postoje i ajeti 27:47 i 27:52, koji (okvirno pričam) govore o nagrađivanju dobrih ljudi koji ostaju vjerni Bogu, i kažnjavanju onih koji nepravdu čine...
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:07.