Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2018., 13:28   #8021
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
onako kako su stvari pozicionirane u Islamu čovjek u duhovnoj hijerarhiji zauzima visoko mjesto
Ako budes nam caj dijelio, visoko cemo te gledati

Bat' nas lijepi
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 19:54   #8022
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
nažalost, često je tako.
posebno kada se ima u vidu kakav je bio položaj žena u vrijeme Poslanika i prvih halifa.

Međutim, propisi o odijevanju su veoma jasni. Jasna im je i svrha.
cilj odijevanja muškarca i žene u islamu je da se sa fizičke komponente skrene pažnja na onu duhovnu i ne-fizičku.
odnosno da čovjek bude manje objekat a više individua, osoba koja posjeduje određene intelektualne i duhovne vrline.
Propis je iz 7 stoljeca, tad su vecina zena svih religija nosile marame, no kakve veze maram ima sa religijama Zena moze biti lijepo obucena i bez marame
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 19:57   #8023
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
u vezi ovoga, postoje indicije ali ništa više osim toga nema.

tvoja konstatacija općenito stoji, međutim opet imamo samo indicije i nikakve druge artefakte koji bi potvrdili ovu tezu.
Štaviše, proučavajući stil Kur'ana ne mogu se naći uticaji drugih kultura i svjetonazora.
poredeći sam Kur'an sa usmenom i pismenom tradicijom arapskog poluotoka i arapskog jezika opet se ne mogu naći jasna uporišta jer Kur'anski tekst dijeli sa tadašnjom pismenom i usmenom tradicijom samo jezik.

moderna čitanja i analize Kur'anskog teksta samo potvrđuju autentični i jedinstveni stil Kur'ana koji ga dosad čine neponovljivom pojavom na polju jezika i stilskog izraza
wow, ovo je definitvno pogresan zakljucak

procitaj malo vise o jeziku i dijalektima tokom objave i jeziku koji je standardiziran tokom pisanja Kurana u jednu knjigu
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 20:03   #8024
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
onako kako su stvari pozicionirane u Islamu čovjek u duhovnoj hijerarhiji zauzima visoko mjesto
demoni, anđeli, čovjek i, uslovno rečeno, Bog jer se sa Njim ne može ništa porediti niti ravnati.

to je i jedan od razloga zbog čega su pojedinim ljudima pripisivani stepeni Boga jer po običnoj ljudskoj logici iznad anđela je samo Bog.
u tome treba tražiti razlog zbog čega su npr. Isus i Buda uzdignuti na nivo božanstva, a zapravo se samo radi o čovjeku koji je do kraja realizirao svoju prirodu.

Čovjek koji je do kraja poništio svoje negativnosti i upotpunio i otvorio svoje dobre osobine, ono što tesavvuf opisuje kao insani kamila odnosno "potpunog čovjeka" je biće koje je svojim osobinama iznad svih drugih stvorenih.
to je Evlijullah- Allahov prijatelj koji je zadobio Allahov kurbijet odnosno u bliskosti je sa Njim.
kako - nema kako
to znaju samo oni koji to imaju, a većina o njima slijedi samo pretpostavke.
pa , u povijesti relgiija, Bog se pojavio ili javio osobama jr ih je Bog izabirao osobe kojim ce se javiti putem andjela , Muhamed je znaci specijalna, izabrna licnost ; to su obicne bajke, mitovi, legende, specificne a tadasnje periode, danas u 21 stoljecu nema vise poslanika , jer bi isti zavrsili u senatorijumu
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 03:22   #8025
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ne znam brate.. Nekako mi to "polubogovi" para uši.
A ti ih onda nazovi štrumfovima ako ti je draže
Jel postoje u svemiru anđeli i demoni? u čemu je problem?
Ispričavam se. Nisam mislio ništa loše. Mi muslimani ne koristimo terminologiju džahila (neznalica). Naš um odbija da bi mogli postojati bića koja su polubogovi jer po našoj vjeri, Bog je Gospodar svega stvorenog, jedini On zna šta je bilo i šta će biti, samo od Njega dolazi život i smrt, i nužno je Jedan. Nema ortaka ni familiju. Mi možemo razumjeti da postoje moćna bića, bića kojima je On dao moć i koja postoje samo dokle On želi, i za takva bića nikako ne koristimo ime "polubogovi", jer je Bog jedan. Mi smo muslimani. Pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 11:40   #8026
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ispričavam se. Nisam mislio ništa loše. Mi muslimani ne koristimo terminologiju džahila (neznalica). Naš um odbija da bi mogli postojati bića koja su polubogovi jer po našoj vjeri, Bog je Gospodar svega stvorenog, jedini On zna šta je bilo i šta će biti, samo od Njega dolazi život i smrt, i nužno je Jedan. Nema ortaka ni familiju. Mi možemo razumjeti da postoje moćna bića, bića kojima je On dao moć i koja postoje samo dokle On želi, i za takva bića nikako ne koristimo ime "polubogovi", jer je Bog jedan. Mi smo muslimani. Pozdrav
Naravno da je Bog jedan i gospodar svega stvorenog, tako uči i vaišnavizam.
Baghavad gita kaže da čovjek ne bi trebao obožavati polubogove, nego samo Vrhovnu Božansku Osobu

"Polubog" je hrvatski prijevod indijske riječi "deva" koja označava mističnu osobu ili entitet koju ljudi štuju.
Postoje i sure i asure odnosno anđeli i demoni.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 16:36   #8027
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Naravno da je Bog jedan i gospodar svega stvorenog, tako uči i vaišnavizam. Baghavad gita kaže da čovjek ne bi trebao obožavati polubogove, nego samo Vrhovnu Božansku Osobu.
Fino!

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
"Polubog" je hrvatski prijevod indijske riječi "deva" koja označava mističnu osobu ili entitet koju ljudi štuju. Postoje i sure i asure odnosno anđeli i demoni.
Loš prijevod, onda. Predlažem, da ga ni ovdje ne koristimo.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 23:56   #8028
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Može li nešto konkretno... neki primjer? A kako god okreneš, Kur'an časni je sigurno najočuvanija Knjiga od svih koje pretenduju da se zovu Objavama. Nadam se da makar to ne dovodiš u sumnju?
Problem je što se o Kur'anu ljudi informiraju sa debelim podsvjesnim pritiskom da kao ni bilo koja druga knjiga - on ne može biti bez grešaka i plod je ljudskog umovanja. Bog je izbačen iz jednadžbe. Popriličan broj danas (na zapadu najviše) jednostavno u startu ne vjeruje da bi se Bog zaista mogao objaviti bilo kome, kamoli da iz toga proizađe tekst koji se sačuvao od izmjena do današnjeg dana- Još kad na to nadodamo "logiku" raznoraznih drugorazrednih orjentalista... Bolje da ne pričam dalje. Ljudi doslovno na silu interveniraju u povijesti i prekrajaju je. Kakvih divljih hipoteza sam se načitao, pa to je da čovjeku mozak stane. Od toga da su hurije zapravo voće (??? ) pa nadalje.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 00:02   #8029
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Naravno da je Bog jedan i gospodar svega stvorenog, tako uči i vaišnavizam.
Baghavad gita kaže da čovjek ne bi trebao obožavati polubogove, nego samo Vrhovnu Božansku Osobu

"Polubog" je hrvatski prijevod indijske riječi "deva" koja označava mističnu osobu ili entitet koju ljudi štuju.
Postoje i sure i asure odnosno anđeli i demoni.
Stavljam veliki lajk!
Naravno ni za mene nitko drugi nije vrijedan štovanja sem Boga samog, a svi drugi, kolikogod bilo jaki i moćni, su također relativni entiteti i ovisni o Bogu. Onako, gledano čisto filozofsko-logički. Zbog toga i ta kovanica "polubog" zvuči kao oksimoron, bez ljutnje.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 10:42   #8030
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Stavljam veliki lajk!
Naravno ni za mene nitko drugi nije vrijedan štovanja sem Boga samog, a svi drugi, kolikogod bilo jaki i moćni, su također relativni entiteti i ovisni o Bogu. Onako, gledano čisto filozofsko-logički. Zbog toga i ta kovanica "polubog" zvuči kao oksimoron, bez ljutnje.
Neke ljude više zanimaju pare i seks, nego Bog.
Ili točnije, nisu baš sigurni da će im Nebesa biti bolja od vile sa jacuzzijem.

A za pare ne trebaš ići kod Boga, možeš i na banku, možeš se i moliti Ganešu.
Samo mudar čovjek zna da i banka i Ganeš ovise o Bogu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 10:12   #8031
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
wow, ovo je definitvno pogresan zakljucak

procitaj malo vise o jeziku i dijalektima tokom objave i jeziku koji je standardiziran tokom pisanja Kurana u jednu knjigu
evo priznajem. pogriješio sam!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 15:22   #8032
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Neke ljude više zanimaju pare i seks, nego Bog.
Ili točnije, nisu baš sigurni da će im Nebesa biti bolja od vile sa jacuzzijem.

A za pare ne trebaš ići kod Boga, možeš i na banku, možeš se i moliti Ganešu.
Samo mudar čovjek zna da i banka i Ganeš ovise o Bogu


Ljudi se vole vezati za nešto opipljivo, mada u suštini to isto opipljivo je jednako propadljivo kao i mi sami... Na tome se bazira sva idolatrija.

Ali upravo to što je opipljivo je i ograničeno samim time... Zato Apsolut i jest "onkraj" ovog pojavnog.

Ili kako jednostavno Kur'an kaže: "Reci: "Zar da za zaštitnika uzmem nekog drugog osim Allaha, stvoritelja nebesa i Zemlje? On hrani, a Njega niko ne hrani!" ..."
(Al-An'am, 14)
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 15:28   #8033
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Ljudi se vole vezati za nešto opipljivo, mada u suštini to isto opipljivo je jednako propadljivo kao i mi sami... Na tome se bazira sva idolatrija.
Ljudi koji shvate da je ljubav realnija i opipljivija od bilo kojeg materijalnog užitka, baštinit će Kraljevstvo Nebesko
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 15:39   #8034
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ljudi koji shvate da je ljubav realnija i opipljivija od bilo kojeg materijalnog užitka, baštinit će Kraljevstvo Nebesko
Bez daljnjega.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 20:25   #8035
Vjernici vjeruju da je Kuran Bozija objava, ok , ali kako obrazloziti pojavu recitacije u Kuranu , nakon sto se Muhamed ozenio sa bivskom suprugom svog posinka:

Quote:
Muslimanski izvori datiraju Suru 33. iz 627. g. – ili približno peta godina nakon migracije u Medinu. Sura je objavljena kada se dogodio Muhamedov brak sa razvedenom ženom od svojeg posvojenog sina, Zejnab. Al-Tabari je u slozi sa al-Maududijem rekao da je Muhamed oženio Zejnab u petoj godini poslije Hidžre (627. g.). Taj brak se dogodio ukratko nakon što se Muhamedov posvojeni sin Zejd razveo od nje. Kur'anski stih koji govori o toj situaciji je također objavljen u to vrijeme (33:36-38).

Muhamedov brak sa razvedenom ženom od svojeg posvojenog sina je izazvao takav skandal u tadašnjoj muslimanskoj zajednici da je izazvao „slanje“ Sure 33:40 koja zabranjuje ljudima da zovu Zejda Muhamedovim sinom
.

Kako je moguce da je Bog tako brzo intervenisao?

Bozije intervencije i pronalazenje rijesenja u Kuranskm citatima su , moze se primjetiti, cesto povezane zadrustvene dogadje doticnog vremena, tj tokom zivota poslanika. Bozije ukljucivanje u drustvene dogadjaje i privatni brazni zivot poslanika je bilo takoreci, uobicajena pojava
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 21:17   #8036
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Brate, šta su to polubogovi?
Polubogovi su bića koja su toliko moćna, da bi, ako bi imao posla s nekim od njih, pomislio da si se susreo sa samim Bogom (Alaahom).

Ako bi te netko od njih, svjesno i namjerno, držćao u iluziji da je on Bog, počinio bi strahoviti grijeh.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 10:39   #8037
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
cut

Kako je moguce da je Bog tako brzo intervenisao?

cut
postavila si samo jedno pitanje.
pa ću ti na njega i odgovoriti.

Kad On nešto hoće samo kaže "Budi!" i ono biva (2:117; 3:59; 6:73; 16:40;...)

a kako- "eto tako!" (19:9; 20:113)
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 15:24   #8038
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
postavila si samo jedno pitanje.
pa ću ti na njega i odgovoriti.

Kad On nešto hoće samo kaže "Budi!" i ono biva (2:117; 3:59; 6:73; 16:40;...)

a kako- "eto tako!" (19:9; 20:113)
to nije odgovor na moje pitanje, jer moje pitanje istovremeno obuhvata pargraf, kao daljnje obrozlozenje mog pitanja

Quote:
Kako obrazloziti pojavu recitacije u Kuranu , nakon sto se Muhamed ozenio sa bivskom suprugom svog posinka:

Quote:
Muslimanski izvori datiraju Suru 33. iz 627. g. – ili približno peta godina nakon migracije u Medinu. Sura je objavljena kada se dogodio Muhamedov brak sa razvedenom ženom od svojeg posvojenog sina, Zejnab. Al-Tabari je u slozi sa al-Maududijem rekao da je Muhamed oženio Zejnab u petoj godini poslije Hidžre (627. g.). Taj brak se dogodio ukratko nakon što se Muhamedov posvojeni sin Zejd razveo od nje. Kur'anski stih koji govori o toj situaciji je također objavljen u to vrijeme (33:36-38).

Muhamedov brak sa razvedenom ženom od svojeg posvojenog sina je izazvao takav skandal u tadašnjoj muslimanskoj zajednici da je izazvao „slanje“ Sure 33:40 koja zabranjuje ljudima da zovu Zejda Muhamedovim sinom
tajming pisanja sure u Kuran !?

P.S, postavila sam dva pitanja, ali sa potragom jednog oprisnog odgovora, hvala

Zadnje uređivanje YunStrijelica : 24.01.2018. at 16:22.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 17:09   #8039
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post

tajming pisanja sure u Kuran !?
Vojnik Gorčin ti je zapravo rekao sve. Allah odlučuje kada će i kako davati Objavu. U praktičnom životu vjernika je poznato da nekad i odgovore na dove (molitve) vjernii dobivaju u vrlo kratkom roku, maltene instant, a ponekad čekanje na odgovor traje godinama.

Sa druge strane, 2/3 Kur'ana je objavljeno kao reakcija na konkretne događaje, gdje Allah preko primjera iznosi neki koncept, ili daje recept za buduće situacije. Tako je i ovdje.

Međutim, islamski učenjaci odbacuju Taberijevo oslikavanje situacije upravo stoga što nema nekakav lanac prenosioca koji bi isto potvrđivao.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 17:30   #8040
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Vojnik Gorčin ti je zapravo rekao sve. Allah odlučuje kada će i kako davati Objavu. U praktičnom životu vjernika je poznato da nekad i odgovore na dove (molitve) vjernii dobivaju u vrlo kratkom roku, maltene instant, a ponekad čekanje na odgovor traje godinama.

Sa druge strane, 2/3 Kur'ana je objavljeno kao reakcija na konkretne događaje, gdje Allah preko primjera iznosi neki koncept, ili daje recept za buduće situacije. Tako je i ovdje.

Međutim, islamski učenjaci odbacuju Taberijevo oslikavanje situacije upravo stoga što nema nekakav lanac prenosioca koji bi isto potvrđivao.
pa jeste reakcija, to sam razumjela, kao sto je reakcija da je ok ubijati homoseksulanu populaciju, znaci, Bog mrzi homo populaciju pa sto ih je stvorio, ako ih mrzi

drugo, Muhamed je prekrsio pravilo ulaskau brak i Bog se automatski pojavio sa novom surom i reako da je to ok; a kome se javio, pa upravo osobi koja je prekrsila pravilo
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:04.