Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2011., 22:14   #21
Kao dizajner imaš mogućnost poslati domaće poslodovce u krasni falus i freelancati za Amerikance za 3-4 puta veću plaću. Naravno nije to za svakoga, ali ako počneš raditi stvarne projekte već za vrijeme faksa, do kraja studija ćeš već biti materijal za zapošljavanje ili potpuno samostalan rad. Mislim da na arhitekturi nemaš taj doživljaj stvarnog svijeta i kad diplomiraš nisi u stanju samostalno obavljati posao, morat ćeš se zaposliti u nekom arhitektonskom uredu i početi od dna.

Druga stvar:
Kad sam ja upisivala faks, elektrotehnika je bila deficitarna. Nitko od tadašnjih dipl. ing. nije tražio posao dulje od 2 mjeseca. Ali u 5 godina su se stvari skroz promijenile, neki moji kolege su na kraju otišli na brod jer ni u Rijeci ni u Zg nisu mogli naći posao...
Pouka - to što je nešto sad "in" ne znači da će tako biti i kad ti završiš faks. Odaberi ono što će ti biti veći gušt učiti i raditi.
morgana le fay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 12:38   #22
postoji li možda neka stranica s natječajima za freelancere, tj. otkud krenuti tražeći posao? hvala
zrikzrikzrikavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2011., 22:38   #23
Da bi te netko uopće uzeo u obzir trebaš imati već neke radove. Napravi par pro bono poslova za neprofitne udruge/klubove u svojoj okolici. Napravi nešto za siću za obrte i firme susjeda i rođaka pa kad budeš imao/la neki portfolio od bar 4-5 kvalitetnih radova, složi svoju stranicu gdje ćeš ih prezentirati s kontakt informacijama, i onda počni tražiti ozbiljan posao za ozbiljne novce.
Možeš se prijaviti na stranicu tipa Elance.com ili neku od ovih gdje ljudi objavljuju projekte, a freelanceri se za njih prijavljuju i klijenti biraju s kim će raditi (zato je bitno imati dobre radove).
morgana le fay is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 23:48   #24
@morgana le fay:
mislim da je graficki dizajn bolji izbor u svakom slucaju (izgleda da sam vec i odlucila )
Ako neko ima neka iskustva.. savjete, nek ih nastavi ostavljati
Hvala jos jednom
-.-" is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 09:47   #25
Uskoro ću trebati uslugu dizajniranja ambalaže za proizvod, mislila sam pitati nekog studenta dizajna za to. Koliko love bi bilo fer ponudit za tak nekaj? Može na PP
__________________
babe i dide uvik prde i to besramno ako su oni u blizini u tome je izlaz © PO LITRE
Nanuša is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 10:03   #26
Isto imam jedno pitanje ..Koliko love uzeti za dizajn etikete za ulje? Znači i prednja etiketa i stražnja i privjesnica.
__________________
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 14:27   #27
Odlično opisani savjeti od Morgane. Ono pak što bih dodao je da se prema statistici tijela koje radi globalnu statistiku o strukama (zao mi je sto ne zna sad tocan naziv) potreba za grafickim dizajnom do 2020 godine bude povecavala za 13%. Nije bitno toliko ali gjke god se okrenemo vezano za specijalističke siteov-e (Behance, Creattica...) i ove koje je Morgana spomenula (freelancing) potrebe za dizajnom su kontinuirane.

Angažman u dizajnu nije usitinu teško dobiti, ali moraju biti kvalitetni i konkuretni radovi te vrhunski standard za razliku od npr. na žalost toliko lošeg dizajna kojeg vidimo svakodnevno oko nas (da ne navodim subjekte ali znate na što mislim).

To podrazumijeva početi aktivno dizajnirati tokom studija da se stekne iskustvo i uz dodatnu edukaciju u trendovima dizajna te svih mogućih aspekata unaprijediti kvalitetu i najviše radom radom radom. No bez smisla za dizajn i razumijevanje vizualnog komunikaciranja (te načina primjene) male su šanse.

Da ne duljim vrlo je korisno tokom rada i studija puniti se tzv. inspiracijskim radovima poput site-ova:

Behance http://www.behance.net/, Designrflix http://designrfix.com/inspiration, UnStage http://www.unstage.com/ i slicnima.

Quote:
morgana le fay kaže: Pogledaj post
Kao dizajner imaš mogućnost poslati domaće poslodovce u krasni falus i freelancati za Amerikance za 3-4 puta veću plaću. Naravno nije to za svakoga, ali ako počneš raditi stvarne projekte već za vrijeme faksa, do kraja studija ćeš već biti materijal za zapošljavanje ili potpuno samostalan rad. Mislim da na arhitekturi nemaš taj doživljaj stvarnog svijeta i kad diplomiraš nisi u stanju samostalno obavljati posao, morat ćeš se zaposliti u nekom arhitektonskom uredu i početi od dna.

Druga stvar:
Kad sam ja upisivala faks, elektrotehnika je bila deficitarna. Nitko od tadašnjih dipl. ing. nije tražio posao dulje od 2 mjeseca. Ali u 5 godina su se stvari skroz promijenile, neki moji kolege su na kraju otišli na brod jer ni u Rijeci ni u Zg nisu mogli naći posao...
Pouka - to što je nešto sad "in" ne znači da će tako biti i kad ti završiš faks. Odaberi ono što će ti biti veći gušt učiti i raditi.
Abstractor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 18:31   #28
Kakav je program obrazovanja za grafičkog dizajnera u Algebri?
Ima li netko iskustva?
Tnx.
tranquility is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 08:49   #29
Quote:
tranquility kaže: Pogledaj post
Kakav je program obrazovanja za grafičkog dizajnera u Algebri?
Ima li netko iskustva?
Tnx.
ja sma bas spomenuo da sam isao u Algebru na program Grafički dizajner. U biti pred zavrsetkom sam. Uci se kompletan Adobe Creative Suite CS5: Illustrator, Photoshop i InDesign i Adobe Proffesional te malo teorije DTP-a i dizajna. U pravilu uči se rad u programima. Predavanja su odlična, puno se vježba, a na koncu svakoga modula polaze se manji ispit te dobiva za svaki certifikat. Na koncu se pristupa završnom ispitu i mora izraditi seminarski rad vizualnog identiteta po izboru. Kad se sve to zavrsi dobiva se zavrsni Adobe certifikat za Prepress operatera.Uz to je i spomenuti upis u knjizicu ali su certifikati Adobe-a znacajniji. Najvaznije je sto se je sustav edukacije onakav kakav je u svakom Adobe training centru u svijetu i vrlo je kvalitetan te mozes biti siguran da ces se znati profesionalno sluziti alatima, ali nacin kako ces dizajnirati i raditi sam kasnije lezi u tvojoj sposobnosti.

Vrijedi svake lipe kao sto sma vec spomenuo.
Abstractor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 22:44   #30
Pozdrav ljudi, evo ja nešto dizajniram, neke naljepnice i kutije, pa vidim da mi jako nedostaje nekog općeg dizajnerskog znanja, ono, nekih osnova, pa ako ima koja dobra duša da mi preporuči neku literaturu iz osnova grafičkog dizajna, bio bih beskrajno zahvalan.

Ako ovo nije dobra tema, neka mod preseli gdje bi trebalo.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 20:42   #31
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi, evo ja nešto dizajniram, neke naljepnice i kutije, pa vidim da mi jako nedostaje nekog općeg dizajnerskog znanja, ono, nekih osnova, pa ako ima koja dobra duša da mi preporuči neku literaturu iz osnova grafičkog dizajna, bio bih beskrajno zahvalan.

Ako ovo nije dobra tema, neka mod preseli gdje bi trebalo.
literatura o tipografiji, bojama, gridovima, layoutu.... sve to imas na srecu moguce skinuti putem torrenta. Bitno je steci neka osnovna znanja o umjetnosti (perspektiva, kompozicija...), razviti tu percepciju, u pravilu prije nego se sjedne za komp glavno orudje ti je papir i olovka. Tako bar svaki iole ozbiljniji dizajner pristupa poslu. Skice, skice.....

Ako namjeravas dobro dizajnirati obavezno upisi faks, ako nemas mogucnsti koristi se makar tom literaturom, tutoriali, časopisi, a jos je dobro ako mozes ubaci se u neki program likovnog crtanja (mislim da tako nesto drzi studio Novotny). idi na izlozbe sve ti to moze jako pomoci. Ako imas smisla i osjecaj za dizajn sve se moze cak i samouk.
Abstractor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 21:49   #32
Može li mi netko pojasniti što sve spada u knjižnu tipografiju i o čemu ona ovisi?
Duzda is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 14:30   #33
Da ne otvaram novu temu, dali ima netko tko studira na grafičkom fakultetu?
Ako da, dali može podijelit nekakve skripte, članke, knjige i ostale materijale koje su dobili na faxu. Nešto uglavnom vezano uz dizajn...
Može i na pm...
Hvala
Genexy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 17:23   #34
Mene zanima jedna informacija - naime - supruga je grafički dizajner (završila je to kao osposobljavanje), a ja sam fotograf. Želja nam je otvoriti obrt - tj. ona bi otvorila obrt u stilu nekog "dizajn studia"...

radiila bi grafičku pripremu, web dizajn i sl. - a ja kao fotograf želio bih fotografirati (što već i radim na "crno") svadbe i druge prigode. Pitanje je više pravno - no možda ima netko nekakvih iskustava - da li bih ona mogla pravdati i izdavati račune za fotografiranje svatova koje bih ja fotografirao ( i dr.) preko dizajn studia???

Dizajnje u registru obrta spada u slobodne obrte - dakle žena ne može registrirati ujedno i fotografski obrt ukoliko neće u radni odnos primiti fotografa - tj. mene. A nema smisla da me zapošljava budući da fotografiranje radim usputno, samo honrarno i povremeno!
mihael-dj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 21:16   #35
Koliko ja znam, kad otvaraš firmu onda moraš odabrati područje djelatnosti, a to bi značilo da firmu prijaviš npr. kao tiskaru i onda još prijaviš da radi i na obuci pilota. Malo čudno zvuči ali koliko ja znam 2010g to je bilo moguće. Nisam siguran da li se može i danas.
Duzda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 11:22   #36
ljudi a kakve su plaće za ovaj posao? ja sad biram između arhitekture i grafike...arhitektura me privlači jedino zbog projektiranja kuća a grafika neznam isto zbog nekog dizajniranja i tak...
konan77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 09:28   #37
A koliko je sigurno prijaviti se i slati svoje radove na natječaje na stranici 99design?

Čitala sam pravila sva, i samo nikako da se odlučim, jer nešto se spominje da u nekom slučaju mogu tražiti moje podatke i provjeriti da li sam to ja ili tako nešto.

I da li je problem ako sam slabija u engleskom? Nikad ga inače nisam učila, sve što znam naučila sam sama preko tv-a.. da li bi mi bio problem komunicirati sa stranim klijentima?
Aria95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 15:29   #38
Bok ljudi, izgubljeno lutam forumom, i ne nalazim topic koji mi treba, a ovaj mi se čini najbližim. Recimo. Imamo li negdje temu grafička priprema iliti DTP iliti priprema za tisak? Ono, gdje mogu priupitat nešto o Distilleru, ripanju, color menadžmentu i sličnim perverzijama? Fala
A konkretno to što bih prvo priupitala je: Jel moguće da neka tiskara može imat problema s ripanjem fajla koji je isprintan kao ps, pa provučen kroz Distiller. Mislim, tako radim pdfove za tisak valda već desetljeće, baš zato da se nitko ne bi bunio...
kakoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 22:19   #39
Mene zanima koji je to format papira "Amerikanac"? googlam i niš pametno ne mogu naći, jedino ako je to american letter koji postoji u photoshopu, međutim to mi se čini preveliko za ono kaj se od mene traži.... zna li netko? Unaprijed zahvaljujem
Superbart is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 22:30   #40
Pa imaš american kovertu, onu duguljastu 23x11 cm
Znači ako treba neš slati u toj koverti, staviš na format nešto manji od tog, obično je to 21x10 cm
Ali možeš i A4 savit na tri dijela pa dobiješ cca 21x10, dakle da stane u american kovertu.
One brošure duguljaste što se saviju na tri dijela se isto zovu american nekad...

Eto, nadam se da sam pomogla...
kakoko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:53.