Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2011., 12:07   #1
Carlos R. Zafón

O autoru:
Carlos Ruiz Zafón, rodjen u Barceloni 25.09.1964., spanjolski je romanopisac koji je za sada napisao sest romana koje stvara od 1993. godine.
Njegov prvi roman zove se The Prince of Mist (u originalu: El príncipe de la niebla, nije preveden).
Svjetski se proslavio romanom The Shadow of the Wind (La sombra del viento, Sjena vjetra), njegov prvi roman za odrasle koji je objavljen u vise od 45 zemalja i preveden na vise od 30 jezika.
Nastavak Sjene vjetra objavljen je 2008. godine pod nazivom Andjelova igra (El juego del angel).
U Hrvatskoj su za sada prevedena samo njegova dva romana Sjena vjetra i Andjelova igra.

--

Dobro dosta formalnosti.
Puno nas je primjetilo kako Zafón nema svoju temu, a jako dobro znamo da je to debelo zasluzio.
Od kad sam procitala Sjenu vjetra smatram ju jednom od najboljih knjiga koje sam procitala i uzela u ruke. Ima prekrasan stil, hrpetine recenica koje se mogu izdvojiti kao cjelina. Puno lijepih misli i citata se mogu izvuci iz tog romana, a ja sam njime ocarana.
Necu pisati sadrzaj, ali evo sto o romanu kaze Sunday Telegraph:
Čudesno bujan roman Carlosa Ruiza Zafóna Sjena vjetra započinje s potragom za tajanstvenim autorom u Barceloni koja je pretrpjela građanski rat i zatim razvija onoliko zapleta i likova koliko i žanrova – gotičku melodramu, priču o odrastanju, povijesni triler i više. To je duboko zadovoljavajuće, bogato, puno štivo.
Kako je ljeto i imam vise vremena, posudila sam Sjenu vjetra da je ponovno iscitam, izvadim sve te divne citate i prisjetim se u potpunosti te price. I namjeravam uzeti Sjenu vjetra u debelim koricama, nedavno izaslo novo izdanje iz Frakture.

--

Eh sada, koliko sam odusevljena Sjenom vjetra, toliko me strah uzeti Andjelovu igru u ruke jer mislim da cu biti razocarana. Svi koji su procitali oboje govore kako Andjelova igra nije ni do koljena prvom romanu.
Vjerojatno i hocu jednom napokon procitati, ali trebam se natjerati na to.

Slobodno raspalite po vasim misljenjima o Zafónovim romanima i najljepsim citatima koje ste zapazili.
Moj najdrazi:
Knjige su kao ogledala: u njima vidite samo ono što već imate u sebi.
Malomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 12:57   #2
Ja sam prvo pročitao Anđelovu igru pa tek onda Sjenu vjetra tako da mi je ova prva bila puno bolja od druge
Landroid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 13:12   #3
jeeeeeees, zafon tema.

u potpunosti se slazem sa svime sto je malomi rekla, sjena vjetra je divna knjiga koja budi jos vecu ljubav prema rijeci u pisanom obliku. prekrasni citati, prekrasan stil, prekrasni likovi, prekrasno sve. jesam rekla da je zafon prekrasan?

a sto se tice andelove igre, jucer sam ju procitala nakon sto sam dugo to odgadala. valjda su svi nakon sjene vjetra podignuli ljestivcu previsoko pa nisam zeljela citati nista vise i manje od prethodnog remek djela. ipak, procitala sam ju i moram reci kako uopce nije losa, dapace, knjiga je vrlo dobra. na trenutke zbunjujuca, mracnija, s nedostatkom istinske ljubavne price, ali vrlo dobra. prvi dio knjige je takoder pun divnih citata i stil je bas ono, zafonovski. kasnije postane zapetljano, previse likova koji jesu pa nisu ono sto se misli da jesu. (nisam znala kako da se izrazim bez spoilanja.) u svakom slucaju, isplati se procitati.

ma, zafon je ljubav.
__________________
strah me otici iz ove sobe i nikad vise ne osjecati ovo sto osjecam kad sam s tobom.

Zadnje uređivanje daisydai : 03.08.2011. at 13:31.
daisydai is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 14:10   #4
Quote:
daisydai kaže: Pogledaj post

ma, zafon je ljubav.


Ma mene malo pustio dojam jer sam čitala prošle godine, a od tad ni prolistala... Čuvam Anđelovu igru, baš sam čekala da mi se dojam slegne od prve knjige, da mi ne bi upropastila ovu. Izgleda sam dobro napravila. Možda jednom započnem i Anđelovu igru...
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 14:25   #5
i ja sam prvo pročitao anđelovu igru pa tek onda sjenu vjetra. meni je anđelova igra bolja baš zato jer je radnja zapetljanija. i sviđa mi se kako zafon kroz ove knjige provlači neka svoja omiljena djela (npr. charlesa dickensa u anđelovoj igri).
__________________
NASA ICON AWARD 2023. WINNER
RutherFord7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 14:57   #6
Quote:
RutherFord7 kaže: Pogledaj post
i ja sam prvo pročitao anđelovu igru pa tek onda sjenu vjetra. meni je anđelova igra bolja baš zato jer je radnja zapetljanija. i sviđa mi se kako zafon kroz ove knjige provlači neka svoja omiljena djela (npr. charlesa dickensa u anđelovoj igri).

Ja sam prvo čitala ''Sjenu vjetra'' pa onda ''Anđelovu igru'' i obje su mi predobre iako mi je sjena bolja. Nju sam doslovno progutala u jednom danu i stalno me nešto tjeralo da čitam dalje dok taj osjećaj s ''Anđelovom igrom'' nisam imala. Nema mi ono nešto što ima sjena iako imate moje preporuke za čitanje. Nadam se da će još Zafronovih knjiga prevesti kod nas
__________________
...I'm miles from where you are, I'll lay it down on the cold ground and I, I pray that something picks me up and sets me down in your warm arms...
puzzlee89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 14:58   #7
Quote:
Malomi kaže: Pogledaj post
Eh sada, koliko sam odusevljena Sjenom vjetra, toliko me strah uzeti Andjelovu igru u ruke jer mislim da cu biti razocarana. Svi koji su procitali oboje govore kako Andjelova igra nije ni do koljena prvom romanu.
Vjerojatno i hocu jednom napokon procitati, ali trebam se natjerati na to.

Slobodno raspalite po vasim misljenjima o Zafónovim romanima i najljepsim citatima koje ste zapazili.
Moj najdrazi:
Knjige su kao ogledala: u njima vidite samo ono što već imate u sebi.
Konačno, baš sam ja htjela otvoriti temu danas jer je nije bilo
Obožavam ga, pročitala sam Anđelovu igru i Sjenu vjetra (nekoliko puta) i trudim se pronači i ostala djela, ali u mojoj knjižnici ih (naravno) nema -.-"
Sjenu sam čitala prvu, doslovno u jednoj noći, a kupila sam ono đepno izdanje prvom prilikom i nosam ga sa sobom stalno :P Inače nisam toliki ljubitelj lubavnih romana i slično, ali on nekako toliko uplete tajnovitosti i magije i tuge da me potpuno začara.
Uglavnom, njegove knjige su u potpunosti učvrstile moje uvjerenje da se želim baviti pisanjem
Ne znam, meni je Anđelova igra bila na potpuno drugi način jednako dobra kao Sjena vjetra Dok se u Sjeni sve objasni na kraju, Igra ti dopušta da interpretiraš neke stvari na svoj način, i više se igra s umom nego s emocijama od Sjene, rekla bih.

Ovaj citat kojeg si napisala je i meni najdraži (Julién ), uz onu "Život nikome ne pruža druge šanse, osim za kajanje."

Pitanje. Je li The Prince Of Mist pisao pod pseudonimom? Čini mi se da sam vidjela u Algoritmu na španjolskom taj naslov, ali nije pisalo njegovo ime

Inače, evo stranice gdje imate o njemu i njegovim djelima (na engleskom je), čak i za download muzike koju je sam pisao
Klik
Inače, čitajući na toj stranici njegovih 'top 10' i 'why I write', nisam mogla vjerovati da postoji čovjek (i to još ponati pisac) koji ima toliko sličnih - štoviše, ponekad istih - misli i odabira kao ja
__________________
:)
:)
moj album :)
nemo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 15:11   #8
Zafón!

Sjenu vjetra sam pročitala prije možda godinu i pol i to je definitivno jedna od onih knjiga koje te potpuno osvoje i instantno prelaze u favorite. Bila mi je prekrasna.
Na nekim sam se dijelovima baš smijala, na nekim sam brže čitala kako ne bih počela gristi nokte... Karakterizacija likova mi se jako svidjela zato što su čak i sporedni likovi imali svoju priču iz prošlosti koja je bila ispričana pa uopće nemaš dojam da su malo manje važni. Opisi su mi bili najdivniji ikad, mogla sam apsolutno sve zamisliti, mračnu Barcelonu tog vremena...
Najviše sam se smijala na Ferminove reference. On mi je jedan od najdražih sporednih likova.

Žene imaju nepogrešiv instinkt koji im govori da se neki muškarac u njih ludo zaljubio, posebice kad je dotično muško pravo tele i k tome maloljetno.


Anđelovu igru sam čitala nakon Sjene vjetra i moram priznati kako nisam bila razočarana. Dosta se razlikuju pa ih je pomalo teško usporediti. U Sjeni vjetra imamo kraj i objašnjenje, a u Anđelovoj igri svatko ima svoj kraj, ovisno o tome kako interpretiramo.
Sjena vjetra mi je ipak malo draža, ali i Anđelova igra mi je prekrasna knjiga. Morat ću je još jednom pročitati.

Nadam se da Zafón puno piše i da ćemo uskoro imati priliku čitati neko njegovo djelo.
Nuria Monfort is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 15:30   #9
[QUOTE=Nuria Monfort;35110797]Zafón!

Sjenu vjetra sam pročitala prije možda godinu i pol i to je definitivno jedna od onih knjiga koje te potpuno osvoje i instantno prelaze u favorite. Bila mi je prekrasna.
Na nekim sam se dijelovima baš smijala, na nekim sam brže čitala kako ne bih počela gristi nokte... Karakterizacija likova mi se jako svidjela zato što su čak i sporedni likovi imali svoju priču iz prošlosti koja je bila ispričana pa uopće nemaš dojam da su malo manje važni. Opisi su mi bili najdivniji ikad, mogla sam apsolutno sve zamisliti, mračnu Barcelonu tog vremena...
Najviše sam se smijala na Ferminove reference. On mi je jedan od najdražih sporednih likova.

Žene imaju nepogrešiv instinkt koji im govori da se neki muškarac u njih ludo zaljubio, posebice kad je dotično muško pravo tele i k tome maloljetno.


QUOTE]

baš ovako bih i ja opisala moje čitanje Sjene vjetra. Mene su oduševile slike Barcelone i kako me je lako pisac uvukao u knjigu, radnju i atmosferu tog vremena. Nisam je mogla ispustiti iz ruke i kasnije sam se, nakon što sam je pročitala, danima vraćala na neke dijelove jer ih nisam mogla izbaciti iz glave.

Anđelovu igru još nisam pročitala. To je proklestvo svih knjiga koje kupim. Uvijek mislim da ih imam vremena pročitati i ostanu ležati na polici. I nekako sam se bojala da će mi ubiti doživljaj Sjene vjetra.
Elie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 16:38   #10
sjena vjetra medju fav knjigama...predivno napisana
Filthy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 16:46   #11
Quote:
nemo123 kaže: Pogledaj post
Pitanje. Je li The Prince Of Mist pisao pod pseudonimom? Čini mi se da sam vidjela u Algoritmu na španjolskom taj naslov, ali nije pisalo njegovo ime
The Prince of Mist nije pisao pod pseudonimom.
Ja sam je nasla na zadnjem Interliberu i kupila, ali jos nisam stigla procitati.
Duga je lista cekanja za citanje kod mene. :P Valjda sam je ponjela sada sa sobom na ljetovanje da je procitam

Inace drago mi je sto svi imate tako pozitivne komentare na njega kao autora jer stvarno ima prekrasan stil. Svim ljudima kojima sam preporucila taj roman im se svidio, bez obzira koji zanr inace preferiraju.

Kako kaze daisyday: Zafón je ljubav!
Malomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 17:25   #12
ja sam prvo pročitala Sjenu vjetra i ostala oduševljena...jednostavno ju nisam mogla prestati čitati, a Anđelova igra me nije toliko oduševila kao Sjena možda zato što sam Sjenu vjetra prvu pročitala i još uvijek bila pod dojmom...što se Anđelove igre tiče,kao što je netko već napisao,ostavlja prostor za vlastitu interpretaciju
moj savjet je da ih ne čitate jednu za drugom jer nećete imati potpun doživljaj one koju budete čitali drugu
antebellum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 20:43   #13
Slažem se sa svima vama.

Sjena vjetra je čarobna, a Igra mi je za par nijansi slabija, iako su stil i atmosfera jednako dobri.
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 16:27   #14
I ja sam prvo pročitala Sjenu vjetra. Zafona sam čitala na prijedlog forumašice. Nuria.
Sjena me oduševila, knjigu obožavam. Pročitala sam ju dosad dvaput i mislim da ću još. Kome god sam ju prepričala uzeo ju je i pročitao. Još se nitko nije razočarao. I meni je Fermin bio predobar. Pogotovo njegove izjave. Sjena mi ima predivnu priču koja me potpuno očarala, a ona kuća i podrum i grob, to mi je bilo prejezivo. Baš sam se bila unijela u priču.
Anđelovu igru sam pročitala možda pola godine nakon, bila mi je dobra knjiga. Ne više. Moja mama i najbolja prijateljica su oduševljene Anđelovom igrom, ali nisu još pročitale Sjenu pa me baš zanima koja im je bolja.
U odabiru bolje knjige nemam problema jer se meni više sviđa sva ta ljubavna tematika u Sjeni. Igra mi je ipak bila premračna.
Želim još prevedenih Zafonovih djela.
 
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 16:46   #15
Znači, možemo biti sigurni da su na ovom topicu svi pročitali barem Sjenu? Ono, voljela bih da možemo razgovarati bez brige oko spoilera
I ja želim da se još knjiga prevede. Jel ima bar na engleskom?

Inače ajde bit ću si faca i reči vam.. poslala sam mu pismo, prije jedno mjesec dana, dobila sam adresu posrednika nakon sto godina traženja i ispitivanja, nahvalila mu djela i pitala ga tako još par stvari, baš me zanima što će odgovoriti Možda da ga nagovorim da dođe u Hrvatsku, šta kažete?
__________________
:)
:)
moj album :)
nemo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 16:52   #16
čini mi se iz postova da je ženama bolja sjena, a muškarcima igra
Landroid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 17:42   #17
Baš bi bilo super kad bi došao u Hrvatsku.
 
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 20:25   #18
Quote:
Landroid kaže: Pogledaj post
čini mi se iz postova da je ženama bolja sjena, a muškarcima igra
A izgleda. Mada, Sjena vjetra nije ljubić (!) već jedna prekrasna priča o ljubavi, i svemu ostalom, naravno.
@Mazo Drago mi je što sam te nagovorila da je pročitaš!
Nuria Monfort is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 20:38   #19
A " Marina " ?
Strel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 20:58   #20
Quote:
Strel kaže: Pogledaj post
A " Marina " ?
Da, baš gledam kako nije ni spomenuta.. jel to prevedeno? I jel zna netko o čemu se radi, baš me zanima sad?
__________________
:)
:)
moj album :)
nemo123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:08.