Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2018., 23:29   #1781
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Nego, Pellaprat, ti vjerojatno znaš , zašto je zabranjeno klati tele ili junicu doma na dvorištu ? sjećam se da kada sam bio klinac, 90tih je bilo normalno doma klati junicu ili kravu i prodavati meso na kilogram a onda je naglo zabranjeno. A svinje se i danas smiju klati na dvorištu i prodavati
Krivo Ivice. Svinje se uz poštivanje propisa o dobrobiti životinja, propisa o omamljivanju i obveznom pregledu mesa na trihinelozu smiju klati u domaćinstvu samo za potrebe domaćinstva, a meso se ne smije prodavati. Naše tradicionalno kolinje regulirano je "Pravilnikom o klanju životinja namijenjenih potrošnji u kućanstvu". Osim svinja, u kućanstvu, isključivo za potrebe kućanstva, ali ne za prodaju, dozvoljeno je osim svinja klati perad, kuniće i janjce.
Svinjokolja je izuzeta od ostalih odredbi usklađenih s pravilima EU zbog tradicije, a klanje peradi i kunića za osobne potrebe je u skladu s propisima EU.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 00:07   #1782
onda u mojem kraju mnogi krše propise jer znam za mnoge koji prodaju svinje koje ti doma ako želiš zakolju i obrade na dijelove i to potpuno besplatno .
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 08:24   #1783
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
onda u mojem kraju mnogi krše propise jer znam za mnoge koji prodaju svinje koje ti doma ako želiš zakolju i obrade na dijelove i to potpuno besplatno .
Ne u tvom kraju nego u cijeloj Hrvatskoj. Evo ti izvadak iz Pravilnika kojega se nitko ne pridržava. Ovaj akt funkcionira samo ako te dobronamjerni susjed (s čijom si ženom imao posla ) prijavi veterinarskoj inspekciji.



Zabrana stavljanja u promet

Članak 3.

(1) Dopušta se klanje životinja iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, koje ne pokazuju znakove poremećenog zdravlja, izvan klaonice, na gospodarstvu podrijetla, ako su njihovo meso i mesni proizvodi namijenjeni za potrošnju u kućanstvu.

(2) Nije dopušteno stavljati u promet za javnu potrošnju meso i mesne proizvode od životinja zaklanih u skladu s ovim Pravilnikom.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 08:42   #1784
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
to nist ne mora znaciti. ja sam bio potpuno gastronomski indiferentan i skakao na svaku zilicu sve do neke tridesete godine kada mi se sve to okrenulo naopacke
A trigger je bio...?
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 09:46   #1785
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ne u tvom kraju nego u cijeloj Hrvatskoj. Evo ti izvadak iz Pravilnika kojega se nitko ne pridržava. Ovaj akt funkcionira samo ako te dobronamjerni susjed (s čijom si ženom imao posla ) prijavi veterinarskoj inspekciji.



Zabrana stavljanja u promet

Članak 3.

(1) Dopušta se klanje životinja iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, koje ne pokazuju znakove poremećenog zdravlja, izvan klaonice, na gospodarstvu podrijetla, ako su njihovo meso i mesni proizvodi namijenjeni za potrošnju u kućanstvu.

(2) Nije dopušteno stavljati u promet za javnu potrošnju meso i mesne proizvode od životinja zaklanih u skladu s ovim Pravilnikom.
Ne piše u kojem kućanstvu se meso mora pojesti
I što je javna potrošnja? Da li tu spada kad mi prijatelj othrani svinju i kod njega ju obradimo?
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 10:26   #1786
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ne govorim što bi tebi trebalo biti ukusno ili ne. Govorim općenito, o krivim navikama, pogotovo mladih. Činjenica je da jedu šnicle i bijelo meso. Vidim to kod djece rođaka, smeta ih svaka žilica i masnoća na mesu, a dave se hrenovkama, polijem, industrijskim ćevapima i drugim smećem. Vidim frendove koji s pršuta skidaju bijeli dio, ivica1983 koji je profi kuhar i baš je upoznat sa studentskom populacijom, o tome je pisao već više puta, čitam nedavno da Irci koji ukupno imaju viška piletine, uvoze pileći file, a izvoze batke i zabatke jer ih ne mogu prodati...itd.
Skidanje masnoce (s prsuta i/ili krmica) smatras krivom/losom navikom?
Znaci li to da bi ljudi trebali jesti nesto sto im nije fino...i da bi onda to bila dobra navika?
Ili mislis na one koji ne jedu bijelo zato jer kao paze na svoje zdravlje, a s druge strane jedu smece?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 10:36   #1787
Nije stvar u navici i u finoći, nego o ispiranju mozga budalaštinama tipa "masno je nezdravo", pa zato to ne jedu.

Postoje varijante kad ljudi fakat nešto ne vole (npr. moja draga zbog teksture ne jede pečenu kožu, osim ako je 100% hrskava), no općenito gledano, radi se o prehrambenom pomodarstvu.

No, ima to i pozitivnu stranu: kad netko npr. od piletine jede samo bijelo meso, onda to znači da meni ostane najbolji dio pileta tj. sve ostalo
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 10:46   #1788
Onda je ok ako skidam jer mi nije fino.
Koricu volim isto samo ako je res.
A sto tice piletine, ne bih imala nista protiv kada bi uspjelo krizanje piceka i stonoge.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 10:51   #1789
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
A trigger je bio...?
gledali prvu sezonu hr masterchefa, svidio nam se zembo, otisli u le mandrac na degustacijski i ostalo je povijest
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 11:11   #1790
Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
Skidanje masnoce (s prsuta i/ili krmica) smatras krivom/losom navikom?
Znaci li to da bi ljudi trebali jesti nesto sto im nije fino...i da bi onda to bila dobra navika?
Ili mislis na one koji ne jedu bijelo zato jer kao paze na svoje zdravlje, a s druge strane jedu smece?
Skoro sve ti je odgovorio MK.

Ali okusi se razvijaju i uče i nisi samo ti kriva ili zaslužna da li ti je nešto fino ili nije. Ako roditelji skidaju bijeli dio pršuta jer misle da je tako zdravije velika je šansa da će msnoću odbijati i njihova djeca. Ako te u djetinjstvu nauče na Vegetu teško ćeš se je riješiti kao odrasla. Razlozi mogu biti i kulturološki. Da pas ima najukusnije meso meni sigurno ne bi prijalo dok će nekom Kinezu curiti sline.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 11:27   #1791
Quote:
Muljuzator kaže: Pogledaj post
Ne piše u kojem kućanstvu se meso mora pojesti
I što je javna potrošnja? Da li tu spada kad mi prijatelj othrani svinju i kod njega ju obradimo?
Javna potrošnja bi bila kada bi seljak tu svinjetinu prodavao.

Ne, tvoj prijatelj ne smije zaklati i obraditi svinju koju ćeš ti strpati u auto i odvesti doma u frizer. Svaka policijska patrola koja bi ti u gepeku našla takvu svinjetinu bila bi obvezna o tome izvijestiti veterinarsku inspekciju koja bi ti takvu svinju trebala oduzeti i o tvom trošku poslati je u kafileriju na uništenje. I to zato jer si vozio meso nepoznatog porijekla jer ti tvoj prijatelj koji ju je uzgojio ne može izdati nikakvu dokumentaciju. Ali tvoj prijatelj, ako ima registrirani OPG tebi može pokloniti živu svinju, odvesti ju na klaonicu, dati obraditi, izvršiti pregled i na osnovu toga dobiti dokumentaciju s kojom tada ti tu svinjetinu možeš odvesti ali opet samo za potrebe tvog kućanstva.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 11:33   #1792
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Skoro sve ti je odgovorio MK.

Ali okusi se razvijaju i uče i nisi samo ti kriva ili zaslužna da li ti je nešto fino ili nije. Ako roditelji skidaju bijeli dio pršuta jer misle da je tako zdravije velika je šansa da će msnoću odbijati i njihova djeca. Ako te u djetinjstvu nauče na Vegetu teško ćeš se je riješiti kao odrasla. Razlozi mogu biti i kulturološki. Da pas ima najukusnije meso meni sigurno ne bi prijalo dok će nekom Kinezu curiti sline.
Shvacam.
U mom slucaju ipak se ne radi o tome, niti su moji tako jeli, niti su me ucili tome. Ne skidam jer mislim da je nezdravo, nego mi nije fino. Masnoca s mesa isto tako. Dok recimo spek volim.
Ima puno primjera da djeca bas imaju drugacije navike nego li roditelji, ali da...slazem se, puno toga dolazi "od doma" pa tako i prehrambene navike.
Vegeta se kao i vecini domova koristila, moze se reci da sam naucena na nju. Ne koristim ju u nekim znacajnim kolicinama, niti u svakom jelu, pa se niti ne zamaram previse tome da bi se trebala rijesiti te navike. Ok mi je i ona zdrava verzija.
Puno namirnica na zalost uopce ne jedem, to me sasvim sigurno nisu doma naucili...nemam pojma od kud mi to, kako i zasto meni neke stvari ne pasu.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 11:57   #1793
Nije problem kad se nešto jede, a djetetu nije fino, to se uvijek izhendla. Nije fino, nije fino, je*iga.

Međutim, malo je vjerojatno da će dijete jesti stvari koje roditeljima ne pašu, jer se onda neće uopće ni kuhati ni stavljati na stol. Ja sam otkrio desetke novih gastronomskih stvari tek debelo u punoljetnosti kad sam se maknuo i počeo sâm kuhati. Ali sarmu i dalje prezirem iz dna duše, to je djelo sotone
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 12:06   #1794
Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
Ne skidam jer mislim da je nezdravo, nego mi nije fino. Masnoca s mesa isto tako. Dok recimo spek volim.


Ja sam mislio da je samo moj najbolji frend tako zviz.


Kajpa, taj horror gledam bar jednom tjedno. Prvo se dobro osladi mojim špekom i kobasicama koje imaju vidljive komade masti, a onda pečeni krmić ili komad piciketine doslovce na tanjuru operira dok nije odstranio svu masnoću i kožu.

Patku sam mu napravio samo jednom i nikada više. Takav užas s deranjem pečene kožice i struganje svake mrvice masnoće s mesa ne bih podnio gledati još jednom.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 12:13   #1795
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Ali sarmu i dalje prezirem iz dna duše, to je djelo sotone


Ja sam takav za punjenu papriku. Čisti 666 !

A sve satojke koji idu u punjenu papriku inače jedem. Kada se povežu u pp i zakuhaju meni to smrdi na hodnik.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 12:42   #1796
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post

Ja sam mislio da je samo moj najbolji frend tako zviz.
Ima nas jooos
Quote:
Kajpa, taj horror gledam bar jednom tjedno. Prvo se dobro osladi mojim špekom i kobasicama koje imaju vidljive komade masti, a onda pečeni krmić ili komad piciketine doslovce na tanjuru operira dok nije odstranio svu masnoću i kožu.
Seciranje. Da, to je upravo to.

Quote:
Patku sam mu napravio samo jednom i nikada više. Takav užas s deranjem pečene kožice i struganje svake mrvice masnoće s mesa ne bih podnio gledati još jednom.
Sto kazes na guljenje masnoce s druge strane hrskave kozice pecenog odojka?

Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post


Ja sam takav za punjenu papriku. Čisti 666 !

A sve satojke koji idu u punjenu papriku inače jedem. Kada se povežu u pp i zakuhaju meni to smrdi na hodnik.
Volim i sarmu i papriku, ali ne jedem kiselo zelje.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 14:19   #1797
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Javna potrošnja bi bila kada bi seljak tu svinjetinu prodavao.

Ne, tvoj prijatelj ne smije zaklati i obraditi svinju koju ćeš ti strpati u auto i odvesti doma u frizer. Svaka policijska patrola koja bi ti u gepeku našla takvu svinjetinu bila bi obvezna o tome izvijestiti veterinarsku inspekciju koja bi ti takvu svinju trebala oduzeti i o tvom trošku poslati je u kafileriju na uništenje. I to zato jer si vozio meso nepoznatog porijekla jer ti tvoj prijatelj koji ju je uzgojio ne može izdati nikakvu dokumentaciju. Ali tvoj prijatelj, ako ima registrirani OPG tebi može pokloniti živu svinju, odvesti ju na klaonicu, dati obraditi, izvršiti pregled i na osnovu toga dobiti dokumentaciju s kojom tada ti tu svinjetinu možeš odvesti ali opet samo za potrebe tvog kućanstva.
A kaj je onda npr. ovo https://agrobiz.vecernji.hr/agrovije...nom-pragu-3342
Zaboravih pripomenut da prijatelj ima OPG.

Zadnje uređivanje Muljuzator : 15.01.2018. at 14:31.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 15:40   #1798
Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
Shvacam.
U mom slucaju ipak se ne radi o tome, niti su moji tako jeli, niti su me ucili tome. Ne skidam jer mislim da je nezdravo, nego mi nije fino. Masnoca s mesa isto tako. Dok recimo spek volim.
Eh da... Kdse sjetim.. kao klina... Djed za ručkom u već masnu domaću kokošju juhu pukne žlicu svinjske masti zubo:

Kad sam to vidio, fakat ko klinac više niakkvu masnoću nisam htio jest

A danas nema bolje od špeka i masnog komada mesa, s guštom pojedem baš to a krto/bijelo meso ne ljubim previše.


Quote:
Ima puno primjera da djeca bas imaju drugacije navike nego li roditelji, ali da...slazem se, puno toga dolazi "od doma" pa tako i prehrambene navike.
Itekako ima pun toga u odgoju. Nedugo bili kod nas u gostima dva para prijatelja s djecom. Jedni frendovi rekli djetetu, "nemoj jest kulen to ti je ljuto". I mali (5) naravno niti da bi probao i dalje za svako jelo pita je li to ljuto. A od drugog para mala od 4 godine, jede kulen bez problema, s guštom. Jer su ju odgojili da svu hranu sa stola proba u maloj količini i sama odluči jel joj fino ili nije.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 16:56   #1799
Heh, kod mene se nije jelo ljuto... Onda sam jednom zgodom kao malo veći klinac bio u drugom gradu s doslovce 5 kuna u džepu, gladan k'o vuk, naletio na neke hot dogove. Pita lik jel hoću kečap, hoću. Bio je turbo ljuti kečap Ali sam bio toliko gladan da nisam imao izbora nego pojesti do kraja.

I od tog trenutka pred x desetljeća ne da jedem ljuto, nego kolega s posla maltene plače od soka koji je izašao iz običnog feferona s pizze, a ja pokupim njegove feferone i grickam ih kao slane štapiće.

Treba djeci dati da probaju SVE od hrane. Znaju oni i sami što im je fino, a što nije, ne trebaju im helikopter-roditelji određivati klopu. Mogu se probati i varijacije na temu: recimo, hrpa ljudi koje znam ne vole poriluk. Ne volim ga ni ja, *ako* je na čušpajz. Ali ga volim lagano izdinstanog da još ostane hrskav pa u tortilje, ili dinstanog s kajganom, ili verzija ful dinstanog s mljevenim mesom i pire krumpir uz to (ta varijanta mi je valjda u top 5 klopa svih vremena, u stanju sam se toliko prežderati takvog poriluka da mi bude zlo).
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 16:59   #1800
Ja isto.
Ne bi taknuo poriluk čušpajz, ali obožavam dinstani poriluk sa mljevenim messom.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:15.