Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2015., 14:30   #81
vjera ili apsolutna sigurnost u svoju ideologiju

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Stvari nisu nikad jasne kako se na prvi pogled čine. Uvijek postoji doza nesigurnosti. Samo fanatik je 100 % siguran. Stoga je u stanju i dignuti se u zrak za svoje "iskreno uvjerenje".

Kako nema? Naravno da ima. Ta i oni imaju isti mozak kao svi ostali. Podložni su sumnjama. Stvarno je smiješno da muslimane proglašavaš 100% sigurnima u svoju religiju, a sve ostale nesigurnima. Podsjeća me to na onog bahatog islamistu-kreacionistu koji je rekao da među Arapima nema sekularizma, jer Europa / Zapad su nesugurni koji je Bog pravi Bog, ali arapi/muslimani to znaju, pa kod njih nema sekularizma tj. jednakog tretiranja svh religija (kako i pristaje mudro uređenim društvima), jer oni su sigurni koji je pravi Bog i znaju precizan način kako on želi da Mu se klanjamo i ostalo.

Bog koji šalje Noin potop, to je nedokazano, iako je dokazivo.

Kao da si rekao to je i znanje i nagađanje - jednako.

Za religijske ideologe, to poručuje ustvari: "Idolatri su svi ovi drugi, a ne mi koji se klanjamo prema svojim smjerovima!"
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Nisi shvatio moju poruku.
Pa onda je pojasni, ako misliš da nisam shvatio tvoju poruku.

Quote:
Rekao sam da musliman ima dokaz i osvjedočio se u njega.
Ma kakav to dokaz ima musliman, koji drugi vjernici/slobodni mislioci nemaju?

Pretpostavljam da pričaš nebuloze, u uvjerenju da je tvoja vjerska ideologija tumačenja Boga, istinska ideologija.

Quote:
Ako znaš da si samnom razmjenjivao poruke danas, ako si u to 100% siguran, jesi li onda fanatik zato što tvrdiš da si se dopisivao sa mnom?
Ma to nema veze s ovim što pričamo.

Quote:
Muslimani imaju yekin! Pozdrav
Imate yekin? Podsjeća me na cekin. Što ti znači ta riječ?

Je li ovo?

Al-Yakeen = Absolute certainty

Ako si uvjeren da ti kao musliman imaš apsolutnu sigurnost da je tvoja vjera (religijsko tumačenje/opisi što Bog hoće od nas i očekuje i što je činio u svijetu) istinita i zauvijek vrijedeća, onda ti mogu prijateljski poručit da se samozavaravaš.

I da. To ide u fanatizam. To više nije vjera nego fanatična ideologija. Uvjerenost da ste vi 100% u pravu, i da ste sigurni u to, a ne da vjerujete. Rekao bih čak da je to totalna degradacije vjere. Vjernik vjeruje, a fanatik religije je 100% siguran. On ne vjeruje, on "zna".
Pozdrav
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 16:59   #82
Nepoznati
Jesi li ti fanatik ako znaš (i ako kažeš) da si član foruma.hr i da pišeš na njemu?
Jesi li fanatik ako smatraš da je tvoj nick pod kojim pišeš, Nepoznati?
Jesi li u to 100% siguran, ili manje? 75%, 50%, 25%, 10%, 1%... koliko?! 100% zar ne?

E vidiš, isto tako muslima ima jekin, da postoji Bog 100% i u to ne smunja ni 0,001%.

Objasnio sam ranije u ovoj temi, u nekom od prethodnih postova, da je jekin čvrsta ubijeđenost, ili potpuna osvjedočenost (klik link). Musliman zna da postoji Bog jer da nije Njega nebi ničega bilo. Niko ne bi mogao stvoriti kvarkove, svjetlost, materiju, svijest, toplotu, kretanje, život, vodu, lisice, ajkule, bubamare, skakavce... Musliman zna da bez Boga nema odgovora, a sa Bogom ih lakše tražimo. Bog je sigurnost muslimana i muslimani bi bez Boga bili zbunjeni, uplašeni... Pozdrav (ne ljutim se na tebe)
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 19:01   #83
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Nepoznati
Jesi li ti fanatik ako znaš (i ako kažeš) da si član foruma.hr i da pišeš na njemu?
Opet ponavljaš istu besmislicu.

Quote:
Jesi li fanatik ako smatraš da je tvoj nick pod kojim pišeš, Nepoznati?
Jesi li u to 100% siguran, ili manje? 75%, 50%, 25%, 10%, 1%... koliko?! 100% zar ne?
Jasno sam ti rekao da definiram fanatizam u religijskom smislu. Ta kako drugačije? Ovo što si napisao nema nikakve veze s time.

Quote:
E vidiš, isto tako muslima ima jekin, da postoji Bog 100% i u to ne smunja ni 0,001%.
Ma to je privremeno pretvaranje da si uvjeren u svoju ideologiju, kao što su ideolozi uvjereni neke svoje priče, pa su spremni i umrijeti za to, za Staljina, Muhameda ili kakva druga fritulaša.

Ti si samo uvjeren da u tebi nema sumnji, a ustvari, stavio si ih pod tepih.
U ime vjerske propagadne tu se hvališ svojim i svih svojih muslimana, 100%-tnim znanjem da Allah postoji, kako bi uvjerio kolebljive da se pridruže tvom religijskom kampu. Mnogima neupućenima, posebno mladima, jako imponira kad im netko poturi da je 100% siguran u svoju ideologiju. To je mamac koji im se nudi da naivno progutaju (vjerojatno si i ti bio toga žrtva).
Nažalost, mladi su slabo imuni na takve stvari, pa ih valja zaštititi nekako od toga. No slabo se radi na tome...

Quote:
Objasnio sam ranije u ovoj temi, u nekom od prethodnih postova, da je jekin čvrsta ubijeđenost, ili potpuna osvjedočenost
Ja sam ti to prozreo i ne sumnjam da se radi o pukom reklamiranju i samoobmani.

Quote:
Musliman zna da postoji Bog jer da nije Njega nebi ničega bilo.

Dakle TO je to tvoje znanje i sigurnost. Taj rezon.

Quote:
Niko ne bi mogao stvoriti kvarkove, svjetlost, materiju, svijest, toplotu, kretanje, život, vodu, lisice, ajkule, bubamare, skakavce...
Pa što bi ih stvarao? Tko kaže da su stvoreni. Ti ne priznaješ evoluciju? Allah je stvorio pčele? Što ako je stvarno Bog stvorio Big Bang, ali nema ništa s islamskim opisima Allaha, što je daleko vjerojatnije nego da ima, ili s Jahveom?

Quote:
Musliman zna da bez Boga nema odgovora, a sa Bogom ih lakše tražimo.
Ne. Bog nije odgovor ni na što. Samo je podmetanje pitanja na koje ne znamo odgovor, pod tepih. Činjenica je da ne znamo krajnje odgovore, i da nam religijski reklameri nude mačka u vreći. Umjesto da priznaju da ne znaju, oni tvrde da znaju. Kako rekoh, klopka za lakovjerne, da nađu kakvu-takvu (iluzornu) sigurnost. No, uvjeravam te da to ne samo da nije sigurnost, nego je baš suprotno tome.

Quote:
Bog je sigurnost muslimana i muslimani bi bez Boga bili zbunjeni, uplašeni...
Bilo bi stvarno tužno da čovjek nije u stanju osmisliti svoj život bez tih klanjanja imaginarnim Entitetima koji im nude vječnu slavu i blagostanje. Da nisu u stanju nositi se sa svojom ljudskom sudbinom, koja uključuje i strah i uplašenost, i smrtnost i hrabrost i ljubav, i da se sa svime time suoče.

No, ja u krajnjoj liniji vjerujem u ljudski duh, i da je moguće bez te opsjene s Bogom ikoje vjere.

Quote:
Pozdrav
(ne ljutim se na tebe)
Ne? Možda još ne, ali kad shvatiš da drmam samim temeljima tvoje vjerske ideologije, i da te to dira vrlo duboko, onda se može pojaviti i ljutnja, kao znak, da si se počeo oslobađati te deluzije.

pozz
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 29.06.2015., 20:26   #84
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Gringo, sperma ne nastaje u testisima, zahebali ste se obojica. Citat: "Muški orgazam započinje u kičmi! Signal za ejakulaciju je rezultat mišićne kontrakcije u kičmi i karlici". To se kaže na b92 (klik) koji je je nemuslimanski portal. Osim toga, vidite ovo, ovo i ovo. Valja se malo potruditi, pa se informirati.

Eto, Kur'an ne spominje da sperma nastaje u testitima, kako Ti i Jason pogrešno mislite.
Kur'an je zaista čudo nad čudima. Kaskate za njim skoro 15 stoljeća!
Mozda u tebe nastaje u kicmi u mene nastaje u Testisima i isprobano radi

Testisi ili sjemenici su muške polne žlijezde homologne jajnicima kod žena. Muški sisari imaju dva testisa, koji se najčešće nalaze u produžetku stomaka, iza penisa, u kožnoj vrećici koja se naziva skrotum ili mošnice. Njihova veličina iznosi oko 5 cm. U pubertetu počinju da produkuju spermatozoide, odprilike oko 70 miliona na dan, i muški polni hormon-testosteron, koji između ostalog dovodi do dubljeg glasa, uvećanja mišićne mase i tijela, brade. Poslije puberteta volumen testisa može se uvećati i do 500% u odnosu na veličinu prije puberteta.
Wiki!
__________________
“Kada je jedna osoba zaluđena, to se zove ludilo. A kada mnogo ljudi pati od zaluđenosti, to se naziva religija.” Robert M. Pirsig

Zadnje uređivanje gringo1 : 29.06.2015. at 20:37.
gringo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 20:47   #85
Pozdrav raja,evo mene,nađoh malo vremena da svima ukratko odgovorim ono što smatram suštinskim.

Harf@ Tebi hvala na ponudi pomoći po pitanju vjere,znam da je dobronamjerna i to cijenim.Međutim,trenutno stanje je takvo,a šta može biti čovjek nikada ne zna.

Sarmantni@Vidi Sarmantni,ti ako tako dobro poznaješ arapski jezik onda je vrijeme da napraviš ''ispravan'' prevod Kur'ana jer eto po tebi to nikada nitko nije uspio uraditi.

Griješiš kada kažeš da je moj islam bio ''vehabijski'' , naprotiv,istraživao sam ga i živio iz svih mogućih aspekata i perspektiva.Tvoj islam je upravo modernistički i to se vidi iz aviona a navest ću ti samo dva dokaza za to ,bar na osnovu onoga što si napisao :

1. Najveće autoritete islama kroz historiju nazivaš ''tamo nekim učenjacima''.

2. Smatraš da svatko od muslimana može i treba da sam samcat prevodi Kur'an i shvata islam kako mu odgovara.

Prema tome,to što ti i ostali modernisti radite jeste javašluk i anarhija od vjere.

Nemoj se ljutiti ali je to tako.

Nije problem,da se ne slijede svi učenjaci slijepo i da se ne može ''mućnuti'' svojom glavom,ali za to treba biti dovoljno veliki autoritet i raditi to na validan način,a ne ovako kako to radiš ti -samostalnim silovanjem prevoda Kur'ana i omalovažavanjem uleme islama.

Pa kakva je to onda vjera moj Sarlatane?

Što se tiče tvog ''silovanog'' tumačenja ovog ajeta i tvrdnje da se tu misli na čovjeka koji izlazi između kičme i rebara ,opet i da je tako (a nije) to bi bio užasno loš opis izlaska živog bića iz majčine utrobe.Apsurdno je o tome bilo šta detaljisati.

Palenholik@ Sve se mora istražiti a ne kao što ti sam priznaješ da radiš - ''ostaviti sa strane i ne čačkati''. To nije moja praksa.

Eto sam priznaješ da po pitanju moderne nauke ovaj prevod nema smisla,imaš li kakvo objašnjenje ili da se povedeš za Sarlatanom pa da nam daš neku novu (svoju) verziju prevoda ovih ajeta.

Pozdrav svima.
BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 21:42   #86
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ti ne priznaješ evoluciju? Allah je stvorio pčele?
Allah dž.š. je Stvoritelj svega i On upravlja svim. I tebe je stvorio a nisi ništa bio.

Čovjeku je dao slobodu da bude neposlušan, ako tako želi.
Što se tiče evolucionizma, on ne isključuje dragog Allaha. muslimani su ispravno postavili temelje evolucionizma pet stotina godina prije darwina (Al Jahiz) i više od 600 god prije tebe. Ne znam zašto ne bih priznavao?! A Darwin je njihovo znanje samo obesmislio i dobveo u slijepu ulicu.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 21:49   #87
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
Pozdrav raja,evo mene,nađoh malo vremena da svima ukratko odgovorim ono što smatram suštinskim.


Sarmantni@Vidi Sarmantni,ti ako tako dobro poznaješ arapski jezik onda je vrijeme da napraviš ''ispravan'' prevod Kur'ana jer eto po tebi to nikada nitko nije uspio uraditi.

Griješiš kada kažeš da je moj islam bio ''vehabijski'' , naprotiv,istraživao sam ga i živio iz svih mogućih aspekata i perspektiva.Tvoj islam je upravo modernistički i to se vidi iz aviona a navest ću ti samo dva dokaza za to ,bar na osnovu onoga što si napisao :

1. Najveće autoritete islama kroz historiju nazivaš ''tamo nekim učenjacima''.

2. Smatraš da svatko od muslimana može i treba da sam samcat prevodi Kur'an i shvata islam kako mu odgovara.

Prema tome,to što ti i ostali modernisti radite jeste javašluk i anarhija od vjere.

Nemoj se ljutiti ali je to tako.

Nije problem,da se ne slijede svi učenjaci slijepo i da se ne može ''mućnuti'' svojom glavom,ali za to treba biti dovoljno veliki autoritet i raditi to na validan način,a ne ovako kako to radiš ti -samostalnim silovanjem prevoda Kur'ana i omalovažavanjem uleme islama.

Pa kakva je to onda vjera moj Sarlatane?

Što se tiče tvog ''silovanog'' tumačenja ovog ajeta i tvrdnje da se tu misli na čovjeka koji izlazi između kičme i rebara ,opet i da je tako (a nije) to bi bio užasno loš opis izlaska živog bića iz majčine utrobe.Apsurdno je o tome bilo šta detaljisati.
"vehabija" je karakterna osobina i mentalni sklop, a on se, ako ikako, puno teze mijenja od promjene vjerovanja ili nevjerovanja u stvari o kojima se objektivno ne zna...
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 22:01   #88
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Što se tiče evolucionizma, on ne isključuje dragog Allaha. (cut)
Što ti je to "evolucionizam"?

Quote:
Ne znam zašto ne bih priznavao?!
Očigledno "priznaješ" neku svoju "teističku hipotezu evolucije" i to držiš nekim svojim "evolucionizmom".

Slično kao i kršćanski kreacionisti ali i katolici, koji su izmislili pojam "makro i mikro evolucija" - ali to nema veze sa znanošću, dapače, pokušava je srušiti.

Jasno mi je i zašto. Kad stvarno shvatiš činjenice i reperkusije vezane uz tu znanstvenu teoriju, otpada Bog koji se tu petlja i čudesa pravi u korist vjernika. Milijarde godina taj proces se odvija, eliminirajući slabije prilagođene. To nisu prsti dragoga Boga u kojega vjeruju muslimani.

Quote:
A Darwin je njihovo znanje samo obesmislio i dobveo u slijepu ulicu.
Eto. Opet karakteristična mržnja i prezir prema ocu moderne znanosti i teorije evolucije, na čijim otkrićima i sistematizacijama leže temelji moderne znanosti i međusobno se izgrađuju dalje. Religije će uvijek biti s takvim stavom protiv Darvina, jer im ruši ideologiju izgrađenu oko sasvim drugačijega "Boga" i čovjeka.

Iako se svi oni pretvaraju da "kobajagi" "priznaju tu hipotezu", drže ustvari debelu FIGU u džepu. Zato će ih vrijeme pregaziti.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 22:52   #89
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
Pozdrav raja,evo mene,nađoh malo vremena da svima ukratko odgovorim ono što smatram suštinskim.

Harf@ Tebi hvala na ponudi pomoći po pitanju vjere,znam da je dobronamjerna i to cijenim.Međutim,trenutno stanje je takvo,a šta može biti čovjek nikada ne zna.

Sarmantni@Vidi Sarmantni,ti ako tako dobro poznaješ arapski jezik onda je vrijeme da napraviš ''ispravan'' prevod Kur'ana jer eto po tebi to nikada nitko nije uspio uraditi.

Griješiš kada kažeš da je moj islam bio ''vehabijski'' , naprotiv,istraživao sam ga i živio iz svih mogućih aspekata i perspektiva.Tvoj islam je upravo modernistički i to se vidi iz aviona a navest ću ti samo dva dokaza za to ,bar na osnovu onoga što si napisao :

1. Najveće autoritete islama kroz historiju nazivaš ''tamo nekim učenjacima''.

2. Smatraš da svatko od muslimana može i treba da sam samcat prevodi Kur'an i shvata islam kako mu odgovara.

Prema tome,to što ti i ostali modernisti radite jeste javašluk i anarhija od vjere.

Nemoj se ljutiti ali je to tako.

Nije problem,da se ne slijede svi učenjaci slijepo i da se ne može ''mućnuti'' svojom glavom,ali za to treba biti dovoljno veliki autoritet i raditi to na validan način,a ne ovako kako to radiš ti -samostalnim silovanjem prevoda Kur'ana i omalovažavanjem uleme islama.

Pa kakva je to onda vjera moj Sarlatane?

Što se tiče tvog ''silovanog'' tumačenja ovog ajeta i tvrdnje da se tu misli na čovjeka koji izlazi između kičme i rebara ,opet i da je tako (a nije) to bi bio užasno loš opis izlaska živog bića iz majčine utrobe.Apsurdno je o tome bilo šta detaljisati.

Palenholik@ Sve se mora istražiti a ne kao što ti sam priznaješ da radiš - ''ostaviti sa strane i ne čačkati''. To nije moja praksa.

Eto sam priznaješ da po pitanju moderne nauke ovaj prevod nema smisla,imaš li kakvo objašnjenje ili da se povedeš za Sarlatanom pa da nam daš neku novu (svoju) verziju prevoda ovih ajeta.

Pozdrav svima.
Upozorenje staro 1400 godina
http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/muh...---391555.html
Tzuiop is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 00:49   #90
Quote:
Tzuiop kaže: Pogledaj post
Ovdje se u ovoj temi primarno govori o kur'anskim eventualnim (ne)znanstvenim primjerima,tako da su hadisi nešto oko čega se uvijek da polemisati po pitanju njihove autentičnosti.

Međutim ,postoje vjerodostojni hadisi koji govore da je Muhammed govorio da je smak svijeta tako blizu kao što su njegovi prsti na ruci i tome slično,postoje hadisi o zadnjem vremenu koji su u kontradikciji sa nekim drugim koji govore opet o smaku svijeta itd...Ima hadisa koji također kažu da će se pojaviti određene skupine poput ISIL-a ali u više navrata,a neki daif (slabi) hadisi čak najbolje opisuju skupinu koja je najsličnija ISIL-u...

Hadis koji govori da će se muslimani podjeliti u 73 skupine se ispostavio kao netačan jer već sada postoji preko 100 ako ne i više skupina koje se pripisuju islamu.

Tako da se tu može polemisati do mile volje,nešto je pogođeno a nešto opet nije i sve u krug...

O autoru ovog teksta neću ni riječi,jer čovjek ne poznaje elementarne historijske islamske fakte,tako da je bolje da preskočim to da komentarišem.

Pozdrav
BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 00:50   #91
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Eto. Opet karakteristična mržnja i prezir prema ocu moderne znanosti i teorije evolucije, na čijim otkrićima i sistematizacijama leže temelji moderne znanosti i međusobno se izgrađuju dalje.
P l a g i j at o r !
On je došao u dodir sa Al Jahizovim djelima na preporuku Becona.
Zato je predstavljen kao gusar u knjizi "Islamic theory of Evolution".
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 01:06   #92
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
"vehabija" je karakterna osobina i mentalni sklop, a on se, ako ikako, puno teze mijenja od promjene vjerovanja ili nevjerovanja u stvari o kojima se objektivno ne zna...
To je jako loša definicija ''vehabije'' ili bar pokušaj iste,ovo više liči na filozofiranje koje ne vodi nikuda osim što se vrtimo u krug.

Nekako mi dođe da te pitam - kojeg si tarikata?

Oko ovako jasnih stvari (prevoda Ku'rana) nebi smijelo da bude bilo kakvih zavrzlama.

Ne može svatko prevoditi Kur'an (u tvom slučaju) kako mu ćejf i širiti takav novokomponovani prevod i vlastito tumačenje ljudima,negirajući sve prijašnje autoritete po pitanju prevoda i tumačenja Kur'ana prije sebe,dok mene optužuješ da sam prenosio ''tuđe'' prevode i tumačenja, i eto to je kao po tebi pogrešno!?

BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 01:09   #93
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
P l a g i j at o r !
On je došao u dodir sa Al Jahizovim djelima na preporuku Becona.
Zato je predstavljen kao gusar u knjizi "Islamic theory of Evolution".
Harf izvini što upadam ali zar za Darwina prije nisi govorio tipa ''rahmetli Darwin'' i ''da ga dragi Allah nagradi'' ?

Otkad je sada za tebe crni pirat?
BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 01:19   #94
Pročitaj knjigu. Popljačkao je Al Jahiza, skroz na kroz.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 01:39   #95
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Pročitaj knjigu. Popljačkao je Al Jahiza, skroz na kroz.
Imao sam namjeru to pročitati i nikako da stignem.Čuo sam da je dobra,odvojim vremena za to.
BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 01:48   #96
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
Imao sam namjeru to pročitati i nikako da stignem. Čuo sam da je dobra,odvojim vremena za to.
Ja je imam. A Darwn nije jedini koji je plagirao naše blago. Isto i Leonardo Da Vinči.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 02:05   #97
Malo sam uhvatio vremena da bacim oko na diskusiju i moram priznati da i jedna i druga strana ima dobre argumente.
Sad bih ja da ponovimo gradivo:
Islam je monoteisticka religija koja je prenjeta preko Bozijeg poslanika Muhameda cijelom covjecanstvu. Po vecini monotesistickih religija, ljudi su na zemlji kako bi polagali ispit (kao na fakultetu) i zasluzili "diplomu", odnosno raj.
Sad se postavlja pitanje, da su u bilo kojoj knjizi dati takvi "nepobitni" dokazi (prihvatljivi i onim zadrtim, fanaticnim ateistima koji traze SAMO da ne vjeruju, jer je lakse), kakav je smisao ispita? Onda bi nas Bog sviju smjestio u raj/dzenet.
Svaka knjiga zavisi od onoga ko je cita. Neko ce uzeti knjigu iz Kemije i vidjeti mogicnosti lijecenja teskih bolesti...dok ce neko istu tu knjigu citati i vidjeti mogucnost proizvodnje oruzja za masovno unistenje. Zato i stoji u Kur'anu "Allah je zapečatio srca njihova i uši njihove, a pred očima njihovim je koprena"(2:7)

Ne treba ni u jednom trenutku gubiti iz vida kakva je to Knjiga. Nije Kur'an naucna enciklopedija. To je knjiga putokaz onima koji zele da vjeruju. To sto ima naucnih poklapanja je samo jedna "svjetiljka" od mnogih koje omogucavaju vjerniku da ne skrene sa puta.

Ne zelim da kazem da je ova tema besmislena, jer nije. I jedna i druga strana ce iznositi cinjenice pa ce neko sa strane donjeti sud o tome ko je blizi istini.

Ako uzmete ovu Knjigu i citate je otvorenog srca, takva ce i ona biti- OTVORENA. Ali ako ste je uzeli sa drugacijim namjerama, naravno da cete naci neke nedoumice koje vasem mozgu mogu biti logicne. Jer da nedoumica nema, ne bi ni bilo nas na zemlji nego bi svi bili u raju.

Sad, kad bih imao vremena (ipak je ramazan, pa trosim svoje vrijeme drugacije) i iznesem Vam sve dokaze iz Kur'ana na jednom mjestu...mislim da bi bilo zapanjujuce. Nama sa ovim tehnoloskim mogucnostima trebaju godine da sve izdiskutujemo, a neko da prije 1500 godina (jos nepismen) da skupi sve to u nekih par godina i jos tako pjesnicki ukomponuje da su ljudi bili zaprepasteni i masovno prelazili na Islam i zivote svoje davali za njega. Mislim da je to pametnom dosta.
paradajz88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 10:37   #98
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
P l a g i j at o r !
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Pročitaj knjigu. Popljačkao je Al Jahiza, skroz na kroz.
Pokazuješ nerazumijevanje temeljnih načela na kojima počiva znanost. Ona se nadograđuje na djela prethodnika, a nije neka dogmatska vjerska institucija, koja mora donijeti izričaje koji vrijede za sva vremena i kažu da su od Boga.
Tako niti Darwin nije iskopao svoje ideje iz malog prsta, nego je proučavao prethodne slobodne mislioce i zasukao rukave i išao primijeniti znanstvena načela i sistematizaciju, da bi dokazao ono što su prije njega nejasno slutili.

Još Aristotel kaže:
The cosmos, is not ruled by gods but driven from inside itself. While some parts of an animal's body serve a particular purpose, others are simply the outcome of a process.
Naravno da je bilo istaknutih arapskih istraživača, koji su mnogo doprinijeli razvitku moderne misli, dok ih nije stegla islamska religija za gušu i istraživanja su zamijenjena bubanjem kurana napamet i iizučavanja njegovih zastrajelih redaka kao pripravu za raj. Islamski svijet danas živi u mračnom dobu poput kršćanakog srednjeg vijeka, zbog vjerskih dogmata, i ne vidim načina da se iz toga iskopaju.

Ima među arapskim piscima površnih sličnosti s teorijom evolucije, jer su ljudi oduvijek uviđali borbu za preživljavanje u prirodi, kao i prilagođenost pojedinih vrsta svome okolišu.

Quote:
On je došao u dodir sa Al Jahizovim djelima na preporuku Becona.
Navedi na osnovu čega je tvoj pisac to zaključio. Na engleskom jedva da ima nešto prevedeno od tog Al-Jahiza (Buljookog). Nema dokaza da je Darwin išta znao od Al-Jahiza ili da je znao arapski.
Da je to čitao, vjerojatno bi bio oduševljen i prepoznao Aristotelov utjecaj. No ipak je Jahid ono što bismo danas proglasili proponentom "božjeg inteligentnog dizajna". Kao i Aristotel, vjerovao je da se muhe stvaraju iz truleži itd.

Quote:
Zato je predstavljen kao gusar u knjizi
Ovako sramotna naslovnica, smrdi na podvale. Koliko znam, Darwin nije znao arapski. Imaš li dokaza u toj knjizi da je znao arapski i čitao knjige na arapskom (od Buljookog ili ostalih)?

*****



Poglavlje: Pobožna radoznalost Jahiza:

Darwin's Ghosts: In Search of the First Evolutionists
By Rebecca Stott

https://books.google.hr/books?id=WzY...lution&f=false

***

Ne zaboravimo da većina današnjih muslimana (šija i sunita) žestoko pljuje po teoriji evolucije, bok uz bok s kršćanskim kreacionistima. Rijetki su koji pokušavaju pomiriti Darwina i Muhameda. No služeći se ovakvim načinom, sramotno proglašavajući Darwina piratom i otimačem, na osnovu premalo dokaza, neće daleko dospjeti.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304

Zadnje uređivanje Meadow : 08.07.2015. at 23:45. Reason: popravak
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 10:41   #99
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Ja je imam. A Darwn nije jedini koji je plagirao naše blago. Isto i Leonardo Da Vinči.
"Vaše" blago? Ti si se totalno poistovjetio s Arapima iz doba kada je još bilo moguće istraživanje bez dogmatskih stega Islama, koje su srozale arapski svijet na niske grane?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 10:55   #100
Quote:
paradajz88 kaže: Pogledaj post
Sad se postavlja pitanje, da su u bilo kojoj knjizi dati takvi "nepobitni" dokazi (prihvatljivi i onim zadrtim, fanaticnim ateistima koji traze SAMO da ne vjeruju, jer je lakse), kakav je smisao ispita? Onda bi nas Bog sviju smjestio u raj/dzenet.
Ali muslimani vele da je u toj knjizi JASAN dokaz, i da su oni SIGURNI da Alllah postoji i sve što tamo piše o njemu. No to onda nije vjera, nego tvrda ideologija.

Quote:
Svaka knjiga zavisi od onoga ko je cita. Neko ce uzeti knjigu iz Kemije i vidjeti mogicnosti lijecenja teskih bolesti...dok ce neko istu tu knjigu citati i vidjeti mogucnost proizvodnje oruzja za masovno unistenje. Zato i stoji u Kur'anu "Allah je zapečatio srca njihova i uši njihove, a pred očima njihovim je koprena"(2:7)
Ah, tako vele i katolici (i svi drugi religijaši). "Ako ti se ne sviđa naš katekizam i tumačenje Boga, to je stoga jer ti je srce zatvoreno i promakla ti je njezina istina i ljepota, pa se nastavi valjati u svojoj vlastitoj ružnoći i kritici."

Tako misle suzbiti kritičare, kojima ne promakne i pokoja ružnoća i kontadikcija. Religijaši optužuju kritičare da umjesto ljepote i sklada vide vlastiti nesklad i ružnoću, a ne Kuranske besmislice i nasilje.

Quote:
Ne treba ni u jednom trenutku gubiti iz vida kakva je to Knjiga. Nije Kur'an naucna enciklopedija.
Pokušava i to bit, ali je omanula.

Quote:
To je knjiga putokaz onima koji zele da vjeruju.
Da. Pogodak u sridu. Ljudi žele nekakvu Knjigu, da vjeruju da je to poslao Bog koji brine o nama, pa nam je propisao nekakve rituale koje moramo obavljat, i tako će nas pretvoriti u vječne Supermene u blaženstvu raja. Kako lijepo! Baš bi bilo dobro da je tako! I onda se neki dosjetiše, pa napisaše baš takvu Knjigu kakvu raja priželjkuje da vjeruje u nju. Eto Kurana.

Quote:
Ako uzmete ovu Knjigu i citate je otvorenog srca, takva ce i ona biti- OTVORENA. Ali ako ste je uzeli sa drugacijim namjerama, naravno da cete naci neke nedoumice koje vasem mozgu mogu biti logicne. Jer da nedoumica nema, ne bi ni bilo nas na zemlji nego bi svi bili u raju.
Znači greške nisu u Kuranu, nego u našem umu. To veli svaki štovatelj svoje svete knjige. No, dovoljno je otvorena uma pročitati što u tim knjigama stvarno piše.

Quote:
Sad, kad bih imao vremena (ipak je ramazan, pa trosim svoje vrijeme drugacije) i iznesem Vam sve dokaze iz Kur'ana na jednom mjestu...mislim da bi bilo zapanjujuce.
Sve smo to već čuli, i radi se o teološkim smicalicama.

Quote:
Nama sa ovim tehnoloskim mogucnostima trebaju godine da sve izdiskutujemo, a neko da prije 1500 godina (jos nepismen) da skupi sve to u nekih par godina i jos tako pjesnicki ukomponuje da su ljudi bili zaprepasteni i masovno prelazili na Islam i zivote svoje davali za njega. Mislim da je to pametnom dosta.
To tako vele religijski propagandisti da je bilo. No znamo da je situacija bila malko drugačija. S bilo kojom religijom.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:01.