Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2005., 09:10   #61
Pomoć kod psorijaze

Psorijaza je kronična, genetski determinirana, papuloskvamozna,
psihosomatska kožna bolest. Za pojavu ove bolesti potrebno je sudjelovanje najmanje dva faktora. Jedan od njih je stalan ali sam ne može izazvati kliničku simptomatologiju psorijaze. Ona će se pojaviti tek kad se priključi još neki drugi faktor. Kod psorijaze je stalan uzročni faktor genetsko porijeklo, a za pojavu bolesti potrebno je prisustvovanje provocirajućih faktora. To su najčešće psihički stresovi, poremećaji metabolizma, avitaminioze, razni organski, neorganski ili funkcionalni poremećaji unutarnjih organa ili razni vanjski senzibilizirajući ili štetni faktori.

Psorijaza je kronična bolest koja uzrokuje stvaranje ljuskavih, crvenih oštećenja kože. Oštećenja su uzrokovana prekomjrenim rastom i gubljenjem stanica kože. Normalno je da stanice kože sazrijevaju za oko trideset dana, kada ih tijelo odbacuje. Međutim, kod psorijaze stanice sazrijevaju za samo četiri dana; uzrok tog nenormalnog rasta stanica je nepoznat, premda se sumnja da je posrijedi genetska predispozicija.

Ako imate psorijazu, možda bi trebalo promjeniti nešto u načinu življenja. Na primjer, poznato je da konzumiranje crvenog mesa, hrane bogate masnoćama, gljivične infekcije i prekomjerno uživanje alkohola mogu izazvati psorijazu. Isto vrijedi i za djelovanje stresa. Znamo da neki čimbenici mogu ublažiti simptome psorijaze: izlaganje sunčevoj svjetlosti, održavanje dobre vlažnosti kože te neki vitamini.

Vitamin D pokazao se vrlo vrijednim. Tijelo proizvodi ovaj vitamin kada je izloženo sunčevoj svjetlosti, no oboljeli od psorijaze to ne koriste jer se najviše skrivaju upravo od sunca. Zbod toga su dopune vitamina D u tabletama alternativa.

Vitamin A poznat je kao vitamin za kožu. Stoga ako ste skloni psorijazi, preporučujem vam betakaroten koji se pretvara u vitamin A prema potrebama tijela.

Omega - 3 masne kiseline djeluju protuupalno. Korisne su osobama koje boluju od psorijaze i zbog još jednog slučaja, jer oko 10% bolesnika sa psorijazom oboli i od jednog oblika artritisa - psorijatični artritis. Istraživanja su pokazala da 1-3 g Omega - 3 ribljeg ulja može ublažiti njezine sipmtome.
Tijelo ih ne može samostalno proizvesti, te ih stoga mora dobiti iz hrane. U modernoj prehrani često postoji manjak Omega-3 esencijalnih masnih kiselina.
Vrlo često se zaboravlja još jedno izuzetno djelovanje toga blaga morskih dubina: naime, primjena Omega-3 masnih kiselina dovodi i do smanjenja upala i svrbeža kože. One smanjuju i smiruju upalna žarišta, pa se pokazalo opravdano i učinkovito koristiti ih i kod takvih kožnih oboljenja kao što je npr. psorijaza. I možda je upravo ovaj topli dio godine i najbolje vrijeme da se kombiniranim pozitivnim djelovanjem sunčevih zraka i omega-3 masnih kiselina ostvari vremenski što dulji period povlačenja karakterističnih psorijatičnih promjena na koži.
Povoljan učinak na psorijatične kožne promjene postiže se primjenom nešto većih doza Omega-3 masnih kiselina, pa se tako u dogovoru s liječnikom u tim slučajevima preporučuje određeno vrijeme uzimati čak 3 puta dnevno po 2000 mg ribljih masnoća koje u sebi sadrže standardizirane količine Omega-3 masnih kiselina (18% EPA i 12% DHA).

Aloe vera je biljka jedan od najboljih ovlaživača kože i stoga je dragocjena oboljelima od psorijaze. Da bi tijelo optimalno funkcioniralo, postoje neke stvari koje bi trebalo izbjegavati. Kako god vam je dan užurban, uzimanje biljnog koncentrata aloje potaknut će pozitivan ishod. Biljni koncentrat aloje sadrži enzime, aminokiseline, vitamine i minerale. Čisti organizam i povećava imunitet. Napitak je bogat beta karotenom koji potiče jačanje imunosustava.

Selen - taj mineral nalazimo u crvenom luku, češnjaku i prokulicama, može pomoći kod ljuskave, perutaste kože oboljelih od psorijaze.

"Ako ste spremni ulagati u skupe automobile, skupa odjela i odjeću i skupa putovanja, onda bi trebali biti spremni ulagati i u svoje zdravlje"
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 09:47   #62
Borim se s tim već jedno 15 godina. Nije lako.
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 10:29   #63
Quote:
MilkyWay kaže:
Borim se s tim već jedno 15 godina. Nije lako.
vjeruj mi, ako znaš kako onda je sve lako ...
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 10:58   #64
Quote:
MacGregor kaže:
vjeruj mi, ako znaš kako onda je sve lako ...
Psorijaza je neizljeciva bolest. Dakle, ako imas srece, imas laksi oblik bolesti. ako nemas srece, ne pomazu ni citostatici.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 17:27   #65
Wow... baš gledam... 1-2 % populacije ima ovu bolest... znači, stvarno imam sreće... možda bi trebao počet igrati loto
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 17:28   #66
Milky... što si sve isprobao? Što po tvom mišljenju najbolje djeluje?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 17:29   #67
I da... jedno pitanje...
Doktor me već neko vrijeme fila s beloderm kremom. Jel tko koristio, i jel' ima kakvih nuspojava?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 18:14   #68
Quote:
kem kaže:
Psorijaza je neizljeciva bolest. Dakle, ako imas srece, imas laksi oblik bolesti. ako nemas srece, ne pomazu ni citostatici.
ružno je reći "pričaš gluposti" pa to ne bum rekel ...
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 20:09   #69
Quote:
Ego kaže:
Milky... što si sve isprobao? Što po tvom mišljenju najbolje djeluje?
Uuuuu, cijele hrpetine toga. Negdje sam već ovdje na Zdravlju pisao o tome. Nema tako dugo kako je bio topic o psorijazi.

https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=47760
https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=20897
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 23:45   #70
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
Jedna obitelj, mislim u Istri, uvezli su te ribice zbog nekog oboljelog clana i kasnije razvili malu "kliniku". Te ribice se drze u kadama u kojima oboljeli lezi nekih pola sata ili manje, a one jedu te ljuskice. Pokazivali su cijelu terapiju. Mora se ponoviti nekoliko puta.
Nisam sigurna, al mislim kako se radi o Umagu ili Novigradu.

Inače, te ribice se drže u tzv. bazenima u nekakvoj posebnoj vodi (temperatura i sl.). Ne sjećam se koliko je jedan tretman al što sam čula na tv-u od tih ljudi koji su bili tamo, kažu da im je dosta pomoglo
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 00:08   #71
Quote:
Ego kaže:
I da... jedno pitanje...
Doktor me već neko vrijeme fila s beloderm kremom. Jel tko koristio, i jel' ima kakvih nuspojava?
beloderm je stariji lijek.
bolji je diprosalic.

super daje rezultate zorac ali se narucuje iz inozemstva i dodje oko 100 eura.

imam je i ja.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:05   #72
Quote:
Elektra kaže:
Nisam sigurna, al mislim kako se radi o Umagu ili Novigradu.
stavila sam na prethodnoj stranici linkove:
o ribicama 1
nekaj malo na nekom forumu o ribicama 2
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 11:18   #73
Quote:
MacGregor kaže:
ružno je reći "pričaš gluposti" pa to ne bum rekel ...
Psorijazu imamo moja sestra i ja - meni se pojavila na laktu prosle godine. Malo je ima, malo je nema, pa se smatram sretnom, jer se prakticki i ne kuzi. Lijecnica mi je rekla da 10 % evropske populacije ima psorijazu.
Moja sestra boluje od (naj)tezeg oblika, vec skoro 30 godina. Ponekad joj se stanje popravi, recimo proslo ljeto se nije tri tjedna morala mazati. Inace, ona koristi 40% beloderm u belobazi SVAKI DAN. Navecer mora namazati cijelo tijelo (belosalicom kosu) i tako namazana spavati. Ujutro mora ustati sat vremena ranije i istusirati se te oprati kosu. Zimi je to vrlo zgodno, znas. Osim toga, od prije par godina ima i psorijaticni artritis, pa jedva moze okrenuti vrat. Od citostatika su joj kosti prozirne k'o staklo. Lijecnik ju je upozorio da ne smije nista slomiti, jer nema sanse da joj kost zaraste.
Eto tako, to su ti gluposti o kojima ja pricam.
E, da, nisam spomenula da su je na Salati par puta "prepekli" UV-lampom, pa je sljedecih dana lezala doma u plikovima...
Ignorantu jedan.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 16:01   #74
kem, vidim da si burno reagirao pa da smirimo strasti i kako bi shvatio poantu vratimo se na početak i na tvoju izjavu "Psorijaza je neizljeciva bolest." nakon koje sam ja ubacio "asocijaciju" koju si prepoznao kao moje tumačenje da je to najobičnija glupost i ja dalje stojim iza toga jer to zaista i je ...

sve što si ti naveo je totalno razumljivo i nije mi ništa novo, i to kakve imate probleme, i to na koji način rješavate probleme, i to do kakvih ste rezultata došli sa svojim "rješenjima", ali to sve je dio priče ali shvati da je to vaše iskustvo i da to ne znači da je nešto NEIZLIJEČIVO samo zato što vi u tome niste uspjeli (ili zato što nemate potrebne informacije kako bi u tome uspjeli) !!!

sve što je u ovom trenutku tebi nemoguće meni to nije, sva rješenja koja si ti probao ne govore ništa o rješenjima koja ja mogu ponuditi (samo mi ide u prilog), sva objašnjenja s kojima ti raspolažeš meni su možda smiješna .. jedino u čemu se možemo složiti je to da ti i tvoja sestra svoj problem niste riješili, i da eventualno tome težite ... a kada ćete i da li ćete početi razmišljati na osnovu činjenica i rezultata ostaje da se uvjerimo ...

da bi se otklonio neki problem treba pronaći uzrok problema, jer ako ne pronađeš uzrok problema umarat će te posljedice što se u vašem slučaju već dogodilo ..
dakle ako slušaš one koji nemaju rezultata nego te samo "tješe" koliko ljudi ima sa takvim problemima (pa da ti bude lakše u toj spoznaji) onda ih slušaj i dalje, i budi ljut i dalje ...
dalje, ako počneš slušati ljude koji su uspjeli rješiti svoje probleme, ako počneš razmišljati o tome kako i zašto su to uspjeli, ako shvatiš gdje bi mogao biti uzrok svih tih problema, onda ima nade za tebe da ćeš taj problem i rješiti ..
(baš me zanima da li bi te utješila činjenica da 50% ljudi ima takvih problema ili bi te želja da se ti ne nalaziš u tom postotku vodila do pravog rješenja, slušajući sebe i vlastiti razum i slušajući nekoga tko ima to rješenje a ne nekoga tko to rješenje nema ???)

na prvoj stranici ovog topića sam nešto napisao o psorijazi, nije nešto previše opširno ali je dovoljno (ako pažljivo čitaš) da uhvatiš nit tj. misao ..

jučer smo imali predavanje o staničnoj prehrani i bile su mi gošće koje su to poslušale, upoznao sam ih sa ženom koja se uspjela rješiti psorijaze sa kvalitetnom (nutricionističkom) PREHRANOM, i bile su vrlo zadovoljne s onime što su čule i vidjele, i sad slijedi put kojim će se i one rješiti svojih problema ..

"Moja sestra boluje od (naj)tezeg oblika, vec skoro 30 godina"

prije 30 god. se nije ništa znalo o prehrani ali danas je sasvim drugačija situacija, nutricionisti svaki dan otkriju nešto novo, neki novi pronalazak koji kasnije medicina prihvati ili ne, postavljaju neki novi standard koji ljudi prihvate ili ne ... i pogledaj oko sebe koliko se već priča o prehrani, o zdravlju, i o utjecaju prehrane na zdravlje, a da sve bude jako ironično (i žalosno) na medicinskom fakultetu JOŠ NEMA NITI JEDNOG kolegija na kojem se o tome može nešto naučiti, i prepušteni smo ljudskoj svijesti onih razumnih doktora koji sami žele nešto naučiti i opravdati svoj poziv - zaista pomoći ljudima ..

shvati da lijekovi ne služe da se rješiš uzroka problema nego da se rješiš ili ublažiš simptoma, i da taj lijek nastaviš kupovati tj. uzimati i dalje ..
shvati da NEMA lijeka koji nema određene nus-pojave, čak i jedan "najbezopasniji" lijek ANDOL ima dvadesetak nus-pojava (radi usporedbe kakav je slučaj sa onima "malo jačim")

"Osim toga, od prije par godina ima i psorijaticni artritis, pa jedva moze okrenuti vrat. Od citostatika su joj kosti prozirne k'o staklo. Lijecnik ju je upozorio da ne smije nista slomiti, jer nema sanse da joj kost zaraste. Eto tako, to su ti gluposti o kojima ja pricam."

znaš i sam da to nisu gluposti, ali shvati da su to posljedice odnosa prema sebi, prema prehrani i načinu života, je kada steknemo poštovanje prema sebi i vlastitom tijelu kao mjestu na kojem moramo provesti cijeli svoj život onda ćemo se možda malo više potruditi da si to mjesto uredimo najbolje kako znamo i umijemo, kao što uredimo svoj stan, svoje dvorište, svoj vrt, svoj automobil ... a ako ne znamo kako onda pitamo one koji znaju ... a znaju oni koji se bave prehranom i zdravljem, a ne lijekovima i bolestima ...

"neka hrana bude vaš lijek, a ne lijekovi vaša hrana" (hipokrat)
"mi smo ono što jedemo, o hrani ovisi vaša snaga, vaše zdravlje, i vaš život" (hipokrat)

"ako imaš dovoljno razloga ZAŠTO naći ćeš načina KAKO" (jim rohn)

MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 17:06   #75
Ok, Mac, sad ga već melješ...

Psorijaza je genetski uvjetovana bolest, i NE MOŽE SE LIJEČITI. Međutim, za manifestaciju simptoma, potreban je još jedan faktor, kao što je stres, loša prehrana, upalni procesi i slično. Zbog toga je moguće promjenom načina života simptome ublažavati, ili ih čak potpuno ukloniti. Sve ostalo o magičnim izlječenjima je totalni nonsens
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 18:43   #76
"Ok, Mac, sad ga već melješ..."

ne volim kad mi neko kaže da "meljem" (iako to može i biti istina ) ..

"Psorijaza je genetski uvjetovana bolest"

postoje i genetske predispozicije ali to nije pravilo za bolest, uzroci kroničnih bolesti se pojavljuju zbog ovih problema (i to ovim redom):
- vrsta i način prehrane
- način reagiranja na stres
- premalo tjelesnih aktivnosti
- gensko nasljeđe

dakle, ako su prva tri slučaja OK onda ne dolazi do "buđenja" genetskih predispozicija, a mnogima je danas najlaše reći "to vam je zbog stresa" ili "to vam je genetski naslijedno" jer NE ZNAJU druge odgovore i NE RAZUMIJU ulogu prehrane na stres (i obrnuto) ..

"NE MOŽE SE LIJEČITI"

kategorički odbijam tvoje tvrdnje, ne slažem se s njima, i ne postoji način da me uvjeriš u nešto što znam da nije istina jer sam se UVJERIO u suprotno ...

"Zbog toga je moguće promjenom načina života simptome ublažavati, ili ih čak potpuno ukloniti."

a što zapravo znači potpuno ukloniti simptome ? jesmo rješili problem ili nismo ? ...
što znači "promjeniti način života" ? . početi se hraniti uravnoteženo i redovito jesti 3x na dan, ili se preseliti s brda na more ? ..

"Sve ostalo o magičnim izlječenjima je totalni nonsens "

svatko ima pravo da vjeruje u ono što želi, ja vjerujem u ono što vidim i što ima svoju potvrdu u praksi, a teorija i logika mi služe da bi sam sebe uvjerio u ono što sam vidio ..


pitanje: da li psorijazu imaš od samog rođenja ili se ona pojavila kasnije ? ..

"ako ne vidiš dobro sa mjesta na kojemu si trenutno, promjeni to mjesto ili se popni na brijeg"
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 18:52   #77
Quote:
MacGregor kaže:


postoje i genetske predispozicije ali to nije pravilo za bolest, uzroci kroničnih bolesti se pojavljuju zbog ovih problema (i to ovim redom):
- vrsta i način prehrane
- način reagiranja na stres
- premalo tjelesnih aktivnosti
- gensko nasljeđe
neće bit baš da je tako.
1. hranim se vrlo dobro
2. stresa kod mene baš i nema
3. bavim se svakodnevno tjelesnom aktivnošću
4. pa sam svejedno 1. sam znan sl. psorijaze u familiji.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 19:06   #78
mek,


il si jehovin svjedok ili neshto prodajesh.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 19:15   #79
Quote:
MacGregor kaže:
blablablabla
Pricas osobi sa diplomom Prehrambeno-biotehnoloskog fakuteta i doktoratom iz biologije. Ja na marketinske trikove ne padam.
Osim toga, zena sam.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 19:30   #80
"1. hranim se vrlo dobro"

ovo je sve vrlo relativno, imam prijatelja koji su se hranili "savršeno" ali su neki od njih bili anemični (pomanjkanje željeza), neki su imali neku alergiju i sl. i kada su se susreli sa preciznom staničnom prehranom ti su njihovi problemi nestali .. i to je činjenica ..
molim te, reci mi da li imaš nadzor nad tom hranom od samog početka, od proizvodnje, transporta do potrošnje ? ... ako nemaš onda shvaćaš da je teško biti siguran u to što jedemo, i koliko kojih hranjivih tvari ima u toj hrani, razmeš ? .. a tu je glavni problem ..

"Pricas osobi sa diplomom Prehrambeno-biotehnoloskog fakuteta i doktoratom iz biologije. Ja na marketinske trikove ne padam.
Osim toga, zena sam."

ispričavam se na promjeni spola, , diplome me uopće ne fasciniraju (kao ni vlastita), ako želiš upoznat ću te sa mnogim educiranim ljudima sa diplomama i s doktoratima koji su "otkrili toplu vodu" upoznavši se sa staničnom prehranom .. koji su kasnije promjenili svoje mišljenje nakon određenih činjenica ..
to nema nikakve veze sa marketingom, ali ako postoji nešto čija je upotreba konstanstno u porastu samo na osnovu preporuka i rezultata onda to dovoljno govori i o marketingu, slažeš se ?

magic, ako je netko svjedok da je nešto zaista dobro i može pomoći ljudima onda sam ja zaista "svjedok" .. al mene ne zanimaju "mišljenja" bez argumenata nego isključivo istina, i argumenti koji se mogu provjerit (i naučno objasnit) , a objašnjenja se traže od onih koji su nešto spoznali i dokazali u praksi a ne od onih koji to nisu ...
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:11.