Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2017., 09:06   #41
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Samo mala napomena, za kuće do 400 m2 nisi u obvezi izrađivati projekat instalacija, osim za plin, ako ćeš imati priključak plina.
Samo ako se kuća može ugurati u IV skupinu tj. samo ako su vam dovoljni posebni uvjeti za priključenja, a ne i vodopravni uvjeti, konzervatorski uvjeti, uvjeti zaštite okoliša i sl.

Tada je dovoljan glavni projekt arhitekture, građevinski-konstrukcije i geodetski. U svim ostalim slučajevima treba i Vodovod i kanalizacija, Strojarske instalacije i elektroinstalacije.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 09:37   #42
Evo sto tocno pise na sluzbenim stranicama;

Za određivanje sadržaja glavnog projekta važno je u koju je skupinu (prema svojoj zahtjevnosti) građevina razvrstana.
Glavni projekt, ovisno o zahtjevnosti građevine, odnosno radova, sadrži:
1. arhitektonski projekt;
2. građevinski projekt;
3. elektrotehnički projekt;
4. strojarski projekt;
5. geodetski projekt.

Vodu i odvodnju ne vidim zasebno ili ona spada pod nesto od ovoga?

Kazem, ja sam radio sve i koliko znam projektant je sve i predao za izdavanje gradjevinske dozvole.

Ovo sa posebnim uvjetima isto mi nije jasno.

Mene su trazili od HEPa, Vodovoda za prikljucak vode posebno, Vodovoda za odvodnju posebno i Hakom.
Drugo nista.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 10:15   #43
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Evo sto tocno pise na sluzbenim stranicama;

Za određivanje sadržaja glavnog projekta važno je u koju je skupinu (prema svojoj zahtjevnosti) građevina razvrstana.
Glavni projekt, ovisno o zahtjevnosti građevine, odnosno radova, sadrži:
1. arhitektonski projekt;
2. građevinski projekt;
3. elektrotehnički projekt;
4. strojarski projekt;
5. geodetski projekt.

Vodu i odvodnju ne vidim zasebno ili ona spada pod nesto od ovoga?

Kazem, ja sam radio sve i koliko znam projektant je sve i predao za izdavanje gradjevinske dozvole.

Ovo sa posebnim uvjetima isto mi nije jasno.

Mene su trazili od HEPa, Vodovoda za prikljucak vode posebno, Vodovoda za odvodnju posebno i Hakom.
Drugo nista.
Ja sam prosli tjedan rjesavao posebne uvjete i trebao sam (voda i kanalizacija cu vec bili na gradilistu):

- HEP
- Privreda (komunalac)
- Agencija za postu i telekomunikacije
- Grad, upravni odjel za komunalne djelatnosti

Dodatno su me uputili na ministarstvo zastite okolisa za procjenu utjecaja na okolis.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 11:32   #44
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Evo sto tocno pise na sluzbenim stranicama;

Za određivanje sadržaja glavnog projekta važno je u koju je skupinu (prema svojoj zahtjevnosti) građevina razvrstana.
Glavni projekt, ovisno o zahtjevnosti građevine, odnosno radova, sadrži:
1. arhitektonski projekt;
2. građevinski projekt;
3. elektrotehnički projekt;
4. strojarski projekt;
5. geodetski projekt.

Vodu i odvodnju ne vidim zasebno ili ona spada pod nesto od ovoga?

Kazem, ja sam radio sve i koliko znam projektant je sve i predao za izdavanje gradjevinske dozvole.

Ovo sa posebnim uvjetima isto mi nije jasno.

Mene su trazili od HEPa, Vodovoda za prikljucak vode posebno, Vodovoda za odvodnju posebno i Hakom.
Drugo nista.
Voda i odvodnja može biti i strojarski i građevinski projekt, a i arhitektonski.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 13:18   #45
Onda po tome ispada da sam dobro napisao i da treba sve, ne znam od kuda informacija kolegi Nidi da to ne treba za gradjevinsku.

Isto tako nisam shvatio ovo sa posebnim uvjetima, mene su trazili da pribavim potvrdu od Vodovoda ali to je drugo od ovih vodopravnih uvjeta ako sam te dobro shvatio?

Znaci recimo posto mene nista od toga nisu trazili onda moj objekt spada u tu IV skupinu?
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 15:18   #46
Vodopravne uvjete izdaju Hrvatske vode, a trebaju ako radiš septičku jamu, ispuštaš oborinek vode u njihov kanal, prelaziš preko njihovog kanala itd.

Za ovo drugo ti ne bih znao reći, puno ovisi i do Ureda za urbanizam i tako.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 15:44   #47
Da, ja nemam nista od toga.
Direktno kanalizacija i sve oko kuce je asfaltirano pa me zato to nisu trazili.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 18:29   #48
Quote:
BigSaint kaže: Pogledaj post
Samo ako se kuća može ugurati u IV skupinu tj. samo ako su vam dovoljni posebni uvjeti za priključenja, a ne i vodopravni uvjeti, konzervatorski uvjeti, uvjeti zaštite okoliša i sl.

Tada je dovoljan glavni projekt arhitekture, građevinski-konstrukcije i geodetski. U svim ostalim slučajevima treba i Vodovod i kanalizacija, Strojarske instalacije i elektroinstalacije.
Tako je. O tome i govorim.
Taj dio reguliran je Zakonom o gradnji, Članak 72.
Velika večina kuća spada pod 4 kategoriju.

Projektantima je najlakše reći da treba sve, pozivaju se na sastav Glavnog projekta i rade ljudima sve jer si to naplate iako to baš i nije tako. Govorim iz iskustva.

Velike građevine, proizvodne hale zgrade, oni imaju posebne uvjete za struju vodu i ostalo i razumljivo je stoga da imaju kompletnu potrebnu dokumentaciju, za kuće do 400 m2 to nije tako.
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 19:14   #49
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Tako je. O tome i govorim.
Taj dio reguliran je Zakonom o gradnji, Članak 72.
Velika večina kuća spada pod 4 kategoriju.

Projektantima je najlakše reći da treba sve, pozivaju se na sastav Glavnog projekta i rade ljudima sve jer si to naplate iako to baš i nije tako. Govorim iz iskustva.

Velike građevine, proizvodne hale zgrade, oni imaju posebne uvjete za struju vodu i ostalo i razumljivo je stoga da imaju kompletnu potrebnu dokumentaciju, za kuće do 400 m2 to nije tako.
ali po novom zakonu o gradnji ne postoji vise .....do 400m²
bonaca55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 01:13   #50
nekad 400m2 a danas 4 skupina. Tak svejedno.

Nije drek nego se pas posro
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 11:02   #51
Quote:
bonaca55 kaže: Pogledaj post
ali po novom zakonu o gradnji ne postoji vise .....do 400m²
Da novi, eto dočekao je 3. godinu bez izmjena i dopuna.

Mislim da mu ove godine ne gine prekrajanje.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 13:12   #52
Iskreno, sad sam bacio oko na papire, i ni na jednom ne pise nista o nikakvoj IV. kategoriji, cak ni na onim posebnim uvjetima.
Isto tako u zakonu to pise ali sto bi spadalo u tu famoznu IV kategoriju ni rijeci, a sto se tice gl. projekta pise ono sto sam napisao.
Pitao sam projektanta, on kaze da je u mom glavnom projektu sve predao zajedno i da ne zna za drugacije, ovo da se ne mora predavati struja i voda i kaze da bez ovjerenog elaborata nema ni spajanja na HEPa pa mu nije jasno kako bi se to moglo izbjeci eventualno da se radi naknadno ali opet se mora raditi a isto tako i za vodu.
Uostalom, koliko sam shvatio, sve to treba kasnije za dobivanje uporabne.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 14:21   #53
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Iskreno, sad sam bacio oko na papire, i ni na jednom ne pise nista o nikakvoj IV. kategoriji, cak ni na onim posebnim uvjetima.
Isto tako u zakonu to pise ali sto bi spadalo u tu famoznu IV kategoriju ni rijeci, a sto se tice gl. projekta pise ono sto sam napisao.
Pitao sam projektanta, on kaze da je u mom glavnom projektu sve predao zajedno i da ne zna za drugacije, ovo da se ne mora predavati struja i voda i kaze da bez ovjerenog elaborata nema ni spajanja na HEPa pa mu nije jasno kako bi se to moglo izbjeci eventualno da se radi naknadno ali opet se mora raditi a isto tako i za vodu.
Uostalom, koliko sam shvatio, sve to treba kasnije za dobivanje uporabne.
potvrdujem
bonaca55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 20:20   #54
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Iskreno, sad sam bacio oko na papire, i ni na jednom ne pise nista o nikakvoj IV. kategoriji, cak ni na onim posebnim uvjetima.
Isto tako u zakonu to pise ali sto bi spadalo u tu famoznu IV kategoriju ni rijeci, a sto se tice gl. projekta pise ono sto sam napisao.
Pitao sam projektanta, on kaze da je u mom glavnom projektu sve predao zajedno i da ne zna za drugacije, ovo da se ne mora predavati struja i voda i kaze da bez ovjerenog elaborata nema ni spajanja na HEPa pa mu nije jasno kako bi se to moglo izbjeci eventualno da se radi naknadno ali opet se mora raditi a isto tako i za vodu.
Uostalom, koliko sam shvatio, sve to treba kasnije za dobivanje uporabne.
Svrstavanje gradevina NN153/13 clanak 4.
E sad ili mozemo se ovako pisati 2 mjeseca ili ste projektanti pa si cuvate posao. Neznam. Sve pise u zakonu, treba znati citati ili htjeti.
Sto se Hepa tice, gore sam napomenuo, za prikljucenje moras imati jednopolnu shemu.
Ako si platio extra 10.000 kn ne moraju svi. Dobro je imati sve to ali radije kupim recimo laminat za cijelu kucu ili dobar kondenzacijski boiler ili..... Kuzis.
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 21:25   #55
Opet nista ne nalazim u tom clanku 4.

Ne znam, ne kazem da nisi u pravu, samo da nigdje nema nikakva informacija o tome, i da projektant ne zna nista o tome.
On od toga nema koristi 100% jer sam ja rjesavao te projekte i on nije ni kune dobio od toga.

Ja ih iskreno nisam placao po standardnoj cijeni pa ne mogu suditi, ali inace koliko znam oko 1eura se uzima za te projekte(svaki posebno naravno) po brutto povrsini pa nije to bas tako veliki trosak kako mislis.
Ali ok, ak se ne mora raditi elaborat, super, samo daj negdje neki konkretan podatak o tome.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 00:07   #56
Evo

Quote:
Razvrstavanje građevina
Članak 4.
(1) Građevine se s obzirom na zahtjevnost postupaka u vezi s gradnjom prema ovome
Zakonu razvrstavaju u pet skupina, od zahtjevnijih prema manje zahtjevnima, kako
slijedi:
1. skupina – građevine planirane Državnim planom prostornog razvoja
2. skupina – građevine za koje se prema posebnim propisima posebni uvjeti utvrđuju u
postupku procjene utjecaja na okoliš i u postupku ocjene prihvatljivosti zahvata za
ekološku mrežu
3. skupina – građevine za koje se utvrđuju posebni uvjeti
4. skupina – građevine za koje se utvrđuju uvjeti priključenja, a ne utvrđuju se drugi
posebni uvjeti
5. skupina – građevine koje nisu razvrstane u 1., 2., 3. ili 4. skupinu.
(2) U slučaju ispunjavanja više uvjeta iz stavka 1. ovoga članka ili sumnje, pri
utvrđivanju skupine za određenu građevinu primjenjuje se zahtjevnija skupina.
Quote:
Članak 72.
Iznimno od članka 69. stavka 1. ovoga Zakona, glavni projekt za zgradu razvrstanu u
4. ili 5. skupinu građevina sadrži samo geodetski projekt, arhitektonski projekt i
građevinski projekt.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 19:36   #57
To sam vidio ali to bas nigdje ne pise ni na jednom sluzbenom dokumentu koji ja imam od gradnje, to razvrstavanje po skupinama.

Isto tako ovim clankom 72. nije definirano sto spada pod koji projekt, odnosno sto je sastavni dio gradjevinskog a sto arhitektonskog projekta.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 20:16   #58
http://digured.srce.hr/arhiva/263/11...5_64_1224.html
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 12:20   #59
Ako kupim zemlju sa objektom za rušenje, da li novi objekt mora biti točno na mjestu staroga ili ga mogu premještati, a da mi svejedno vrijede komunalne naknade?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 23:18   #60
Vrijede

Poslano sa mog LG-H815 koristeći Tapatalk
neo1234 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:04.