Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2005., 19:36   #21
Quote:
bLOODSTONE kaže:
dobro, fino si ti to meni objasnio
ali zašto ne postoji cjepivo protiv te bakterije..jel su ta cjepiva samo inače za viruse ili i za bakterije postoji???
E pa sad zašto nema cjepiva to baš ne znam točno al mogu pretpostavit.
Razloga ovako napamet govoreći može biti dvije vrste. Prvo, cjepivo zbog nekog razloga neće dobro funkcionirati i drugo, puno vjerojatnije, meningokokni meningitis nije epidemiološki toliko značajan da bi se razvijalo cjepivo i populacija procjepljivala njime.

Cjepiva ima i za virusne ( morbili, patotitis, rubeola, poliomielitis...) i za bakterijske bolesti ( difterija, tetanus, pertusis...).
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2005., 19:23   #22
Quote:
bLOODSTONE kaže:
Ne hvata me panika, ali nije mi baš svejedno..
Kako vi drugi..?
ja idem onom "ako ja ignoriram virus i on će mene."; so far so good.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2005., 01:04   #23
Quote:
slafko kaže:
ja idem onom "ako ja ignoriram virus i on će mene."; so far so good.
moćan si ti
__________________
Utaži žeđ željom za bolje nas....
bLOODSTONE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2005., 18:50   #24
da rimfapicin...boji tjelesne tekucine u crveno hahah
to je kao profilaksa protiv meningokoka
samo 2 dana i mraaaak


ps. meningokokna sepsa i meningitis nastupe istog dana kad se osoba zarazi, tak da ak niste odmah umrli ocito ste imuni
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2005., 20:54   #25
Ljudi moram priznat da me malo trta od te bolesti.
__________________
Don't worry,be happy
Elektron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2005., 21:06   #26
...kolko ja znam postoji cjepivo protiv a i c grupe meningokoka...polisaharidni kapsularni antigen...nebitno...ali koristi se samo za posebno ugozene skupine ljudi jer je bolest rijetka, pa cjepljenje mase bilo bi apsurdno...

...a ima više meningitisa, najčešći je ovaj epidemisjki koji kad se pojavi, pojavi se u epideniji...pa se zato tako i zove...

...a ima cjepivo protiv, recimo, krpeljnog meningoencefalitisa, kojim se cjepe ljudi koji rade u polju itd...

...postoji i drugi vid profilakse osim cjepljenja, to su neki lijekovi ne znam sad tocno koji ali i to je korisno za rizične skupine ako se pojavi epidemični meningitis u jednom kraju...
Alkemija a.k.a. MM is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 00:38   #27
Quote:
pepeljara kaže:

zar to nije bolest mozga?
Meningitis je upala ovojnica mozga i ledjne mozdine (meninga). Upala je gotovo uvijek posljedica infekcije. Meningitis se javlja u brojnim oblicima, sto vecim dijelom zavisi o uzrocniku - bakteriji ili virusu. Meningitis moze prerasti u meningokoknu sepsu (trovanje krvi).

Bakterijski meningitis koji spada u teze meningitise, moze biti meningokokni, uzrokovan bakterijom neisseria meningitidis, pneumokokni, uzrokovan bakterijom streptoccocus pneumoniae, te bakterijom hemophilus influenzae. Dok je serozni meningitis izazvan najcesce virusima, TBC bacilom, spirohetama i gljivicama.

Sto se prije pocne s lijecenjem bakterijskog meningitisa, to su bolji i rezultati. Vecina ljudi se potpuno oporavi, iako kod nekih slucajeva moze doci do trajnih ostecenja poput gluhoce, sljepoce, psihickih smetnji i itd. Ishod nelijecenog bakterijskog meningitisa moze biti fatalan. Virusni meningitis je obicno laksi od bakterijskog te se u vecini slucajeva moze ocekivati potpuni oporavak bez naknadnih posljedica.

Meningokokna bolest moze se manifestirati kao meningokokni meningitis s vise ili manje komplikacija, akutna meningokokna sepsa i kronicna meningokokna sepsa (trovanje krvi).
Aenea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 00:39   #28
Quote:
bLOODSTONE kaže:

ali zašto ne postoji cjepivo protiv te bakterije..jel su ta cjepiva samo inače za viruse ili i za bakterije postoji???
Terapija gnojnih meningitisa zahtijeva uporabu djelotvornih antibiotika ili tuberkulotika kod tuberkuloznog meningitisa. Vecina seroznih meningitisa, koji su mahom uzrokovani virusima, osim simptomatskog ne zahtijeva drugo lijecenje.

Razlikuju se 13 antigenih skupina meningokoka, bolest najcesce uzrokuju skupine A, B, C, Y i W135, s razlicitom zastupljenoscu u razlicitim dijelovima svijeta.

Mislim da sam negdje procitala da su u Hrvatskoj skoro svi slucajevi uzrokovani meningokokom grupe B, a cjepiva za tu grupu meningokoka, nema. Preostaje samo preventivna primjena antibiotika osobama u bliskom kontaktu s bolesnikom.
Aenea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 09:58   #29
jucer umrla odgajateljicu u vrticu spansko od pneumokoka!!!! vele da ta bakterija obicno izaziva upale sinusa, grla i pluca a ovo je pak neki tezi oblik. ljudi, kaj se desava?
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 10:04   #30
blizhi se kraj



...razmislite kakvi ste bili u svom zhivotu
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 10:09   #31
hm..ma mozda najbolje da pitam majku one bebe u splitu cime se svevisnjem zamjerila.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 11:47   #32
meningokokna sepsa

Ista priča kao i kod nas dešava se i u BiH. Krajem siječnja oboljele 2 djevojčice u Bihaću, jedna preživjela, druga umrla, zatimu Mostaru i sad jedna žena u Sarajevu.
Kvaka je u tome što početak bolesti strašno podsjeća na gripu ili jaču virozu, s malaksalošću i visokom temperaturom. Kako najčešće oboljevaju djeca, roditelji ih obično drže doma, a tek kad dođe do ukočenja vrata, odvedu u bolnicu, a tad je na žalost , najčešće prekasno. To se recimo desilo u Bihaću. Mala je 3 dana kurila, a kad su se pojavili podljevi na koži i ukočio vrat , odveli su je na hitnu gdje je dijagnoza uspostavljena odmah, odpeljali u bolenicu i umrlo jadniče za par sati.
Tokom cijele godine ima slučajeva meningokokne sepse, samo se sad prvi put oko toga digla medijska prašina

Ovaj slučaj pneumokoknog meningitisa u Španskom je nešto drugo, komplikacija prinmarne bolseti. kako je trebor rekao neki ljudi umru od naizgled banalinih stvari, tipa vodene kozice.
zhmigi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2005., 18:24   #33
Ako se sa dijagnozom kasni jer podsjeća na gripu, zar nema ni jednog drugog prepoznatljivog znaka koji bi ukazivao na početak te bolesti?
Ukočenost vrata?
Pa makar bio i lažan alarm?
Po kojem sistemu onda otkriju one koje uspiju izliječiti?
bloom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2005., 18:46   #34
Quote:
bloom kaže:
Ako se sa dijagnozom kasni jer podsjeća na gripu, zar nema ni jednog drugog prepoznatljivog znaka koji bi ukazivao na početak te bolesti?
To i mene zanima ...
__________________
Utaži žeđ željom za bolje nas....
bLOODSTONE is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2005., 15:10   #35
Quote:
slafko kaže:
ja idem onom "ako ja ignoriram virus i on će mene."; so far so good.

hahahaha, sta nesmijes ni doktoru otici da provjeris jesil dure
pepeljara is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2005., 17:29   #36
e a sam da kazem da ovo nije opasno koliko ti novinari napuhuju.
meningokok je bio i bit ce medju nama. normalno ima 20 posto kliconosa u populaciji i oni nisu bolesni nego imaju meningokoka u grlu.


meningokok je tu, oko nas
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 05:31   #37
kod nas u Canadi je bilo prije 2 godine ,dosta ih je umrlo a onda je Canada vakcinisala svu djecu pa kad je pocelo sa odraslima onda i one do 24 godine zivota tako da su moja djeca mirna iducih 7 godina....gadno ej to sto se tako brzo umire al sta ces
mala_slatka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 15:34   #38
OVDJE VAM SVE PISE- MEDICINSKI FAKULTET, ZAGREB

O MENINGOKOKU
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2005., 16:31   #39
Da..ovaj, vjerujem da ste čuli za ovu meningokoknu zarazu u menzi...
I jučer je neka djevojčica umrla..
Koliko se sjećam, netko je spomenuo da nije riječ o epidemiji i da nekoliko ljudi godišnje uvijek strada od toga..samo što se ovo nekoliko pretvorilo u preko-nekoliko čini mi se..
__________________
Utaži žeđ željom za bolje nas....
bLOODSTONE is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2005., 16:56   #40
da, banda nije htjela reci o cemu se radi nego su napisali obavijest na vratima da nece biti dorucka i rucka zbog redovnog remota struje (ili tako nesto) kada se to dogodilo!!??

zato sam se ja jucer cudio kako nije guzva na veceri.

bas me zanima koliko ce veceras biti ljudi na veceri...

cicap is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:53.