Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2016., 22:21   #2821
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
nije baš crno toliko, balkonski, nije. za Kraljevicu se mislilo da je kraj,a dobili su naruđbe,Brodotrogir san vidija na dnu,a imaju punu knjigu, iznenadija san se neki dan kad san čuja za SELK da to još postoji.
ima toga i van državnih skuta. i radi se. a dok je u svići uja,dotle tinja nada.
valjda će bolje vrime i za vas zrakoplovce. ufan se da oće.

a oće li bit HRZ-a? ovo nebo će pokrivat zrakopplovstvo,ako ne zrakoplovstvo, onda će da ga pokriva neka avijacija kakvog RV i PVO. EU birokrate nije briga ko to radi na brdovitu Balkanu. njima je važno da to radi neko.

selk više praktično ne postoji.... navodno su 700 ljudi ponudili da pređu raditi u njihovu tvornicu u češkoj, ne zna se koliko će ih prihvatiti
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 22:50   #2822
Pa iskreno, pitanje je hoce li i nazivom biti, funkcije vec davno nema. Jer kakvo je to ratno zrakoplovstvo koje ogromnu vecinu naleta napravi u medicinskim letovima i protupozarnom djelovanju? Kakva je to PZO kojoj su glavni aduti 20mm topovi?
Davno sam vec rekao da je dolazak KW prvi cavao u lijes HRZa. Dok ne krene pljuvacina, da objasnim. Dakle, nije tajna da nedostaje letackog kadra, a polako i tehnicarskog. Eskadrile u ZG i ST jedva funkcioniraju s obzirom na broj zadaca, a sada i novu eskadrilu treba nahraniti. Zato i jesu ovi natjecaji gdje od kuhara i vojnih policajaca rade pilote. A kriteriji idu sve nize i nize. Bit ce dobro sve dok ne dodu do zemlje. Uz mali bum. I usprkos svemu, priljev je manji od odljeva. Policija, civilne firme, uskoro i ECA, sve je nekako primamljivije od sustava koji samo gleda kako zajebat i svoje djelatnike. Dovoljno govori i cinjenica da je najmladi pripadnik EBAe u srednjim tridesetima prvi put probio zvucni zid.
Nazalost, ne vidim sjajnu buducnost jer vec i sada mi se cini da jednostavno nemamo kadra za formiranje nove EBAe sa novim aparatima. A nasi vrli politicari samo otezu i otezu. Valjda ce netko kad donese odluku da mi nemozemo/netrebamo nove nadzvucne avione imati muda i donijeti odluku o gasenju grane. Helikoptere preselit u KOV, PPE u DUZS ili sl a ostalo je ionako za mirovinu. Sad ce netko spomenit KO i skolovanje stranaca. Da, EA radi odlican posao ali PC-9M je sve stariji i stariji i potencijalni korisnici sve vise i vise gledaju prema PC-21 za tu vrstu obuke. A sanse za nove trenazere su.....
nistaneznan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 23:40   #2823
PC-9 može još jako dugo ostati operativan.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 23:43   #2824
Pa ima i puno Golf 3 po cesti pa ih bas i nisam puno vidio u autoskolama
nistaneznan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 01:36   #2825
Quote:
nistaneznan kaže: Pogledaj post
Dovoljno govori i cinjenica da je najmladi pripadnik EBAe u srednjim tridesetima prvi put probio zvucni zid.
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
PC-9 može još jako dugo ostati operativan.
Onako laički, Pilatusi mi se čine kao dosta zahvalni zrakoplovi (50.000 naleta bez nesreća nije mala stvar) i imamo ih više nego nam treba, pa ne vjerujem da je operativnost aviona problem. Mene više zanima "operativnost" ljudstva, odnosno onih koji nisu pobjegli glavom bez obzira. Za što se točno obučava pilot HRZ-a na PC-9 ako su u EBA ~35 godišnjaci? Da 10-15 godina besciljno nabija nalet iznad Zemunika? Da mogu nositi naoružanje još bi čovjek rekao steći će nekakvo iskustvo u gađanju ciljeva na tlu - ali ni to. Na kraju s 35 godina dođeš go MiG-ova i probiješ zvučni zid, s 40 letiš noću, s 45 opališ metak u UN-ov kontejner i uz malo sreće s 50 baciš bombu ili ispališ raketu i postaneš vojni pilot?

Imam osjećaj da su i Krila Oluje osnovana jer nisu znali što raditi s pilotima i 20 Pilatusa u hangaru.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke

Zadnje uređivanje Amazing Pudding : 28.07.2016. at 01:50.
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 08:45   #2826
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
Onako laički, Pilatusi mi se čine kao dosta zahvalni zrakoplovi (50.000 naleta bez nesreća nije mala stvar) i imamo ih više nego nam treba, pa ne vjerujem da je operativnost aviona problem. Mene više zanima "operativnost" ljudstva, odnosno onih koji nisu pobjegli glavom bez obzira. Za što se točno obučava pilot HRZ-a na PC-9 ako su u EBA ~35 godišnjaci? Da 10-15 godina besciljno nabija nalet iznad Zemunika? Da mogu nositi naoružanje još bi čovjek rekao steći će nekakvo iskustvo u gađanju ciljeva na tlu - ali ni to. Na kraju s 35 godina dođeš go MiG-ova i probiješ zvučni zid, s 40 letiš noću, s 45 opališ metak u UN-ov kontejner i uz malo sreće s 50 baciš bombu ili ispališ raketu i postaneš vojni pilot?

Imam osjećaj da su i Krila Oluje osnovana jer nisu znali što raditi s pilotima i 20 Pilatusa u hangaru.

Pa nekaovi sa Pilatusa odu letit Kiowe ne ne provedu 15 godina čekajući MiG-a.
Hoyti Von Totiy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 08:54   #2827
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
Problem je snižavanje kriterija prilikom selekcije..
Kakvi su uopće kriteriji?

Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
Helikopteri će ostati pod HRZom još dugo. Kao i vatrogasci.
Po meni ogromna greška ako tako bude. Puno bolje bi bilo da ih stave pod HKoV.
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 09:47   #2828
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Kakvi su uopće kriteriji?
Američki piloti se meni ne čine kao neki turbo intelektualni inžinjeri aeronautike....

U 2. sv. ratu je bilo kao polaganje za vozački nisi morao bit dobar matematičar.
Hoyti Von Totiy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 10:10   #2829
Nažalost nešto matematike ipak moraš znati...
Razina Funkcija i Itegrala uz pokoju Diferencijalnu
jednadžbu je jednostavno nužda. U suprotnom jednostavno
neke dijelove programa (ispite) ne možeš pohvatati.
Važi i za civilno školovanje....

Quote:
nistaneznan kaže: Pogledaj post
I usprkos svemu, priljev je manji od odljeva. Policija, civilne firme, uskoro i ECA, sve je nekako primamljivije od sustava koji samo gleda kako zajebat i svoje djelatnike. Dovoljno govori i cinjenica da je najmladi pripadnik EBAe u srednjim tridesetima prvi put probio zvucni zid.
Ne treba biti nuklearni fizičar da se donese zaključak zašto...
Samo se zapitajmo da li bi poslali svoju djecu u HRZ kakav je danas?!
Od policije nema straha, na njima se upravo radi sličan safety eksperiment sa HEMS-om, tako da je to isto...
Od civilnih firmi isto nema straha, neće ovdje još dugo biti nešto ozbiljno.
ECA sinoč leti sa plovcima Split-Pescara, to ne radi ozbiljna firma, a bogme niti ne "školuje" onako kao u Kaštelima
prošle godine. Safety u HRZu je TV u boji za ECA razinu. Pa tko voli....
Tom pripadniku treba odati posebno priznanje, obzirom da prelazi u poznim godinama sa propelera na let-lampu pa
odmah preko zvuka. Taj specijalitet je isto izmišljen samo u 9A :P
Blago nama...

Zadnje uređivanje 9aplus : 28.07.2016. at 10:21.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 10:25   #2830
Quote:
nistaneznan kaže: Pogledaj post
Pa ima i puno Golf 3 po cesti pa ih bas i nisam puno vidio u autoskolama
I Austrija i Švicarska i Nizozemska planiraju svoje star(ij)e PC-7 držati u uporabi najmanje do 2025. Prve dvije su ih već modernizirale, a Nizozemska dogodine, tj. 2017. počinje s remontom i ugradnjom "full glass" kokpita u svoje PC-7.

Dakle, nije problem performansi PC-9M i njegovih mogućnosti, to je i dalje avion u vrhu klase. Mi moramo tim avionima modernizirati kokpit, ugraditi HUD, HOTAS i po mogućnosti naoružanje i mirni smo i idućih 20 godina. Po proizvođaču životni vijek PC-7 i PC-9 i je 40-ak godina.

P.S. Sama činjenica da Indija uvodi više od 100 PC-7MK.2 je dokaz kako je taj avion i dalje aktualan.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 10:29   #2831
Što dolazi s kajovama usporedba s tuniškim

Evo kako izgleda "paket" Kajova za Tunis, mislim da su i naše isto opremljene samo bez "borbenog" dijela opreme:

Major Defense Equipment (MDE):
Twenty-five (25) Embedded GPS/Inertial (EGI) Navigation Systems (INS)
Twenty-four (24) AN/AAR-57 Common Missile Warning Systems (CMWS)
Ten (10) AGM-114R Hellfire Missiles
Eighty-two (82) Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) Rounds

This request includes the following Non-MDE:

To be installed on each of the twenty-four (24) EDA OH-58D aircraft:
one (1) SHP Rolls-Royce 250-C30R/3 Engine,
one (1) AN/ARC-164 UHF Radio,
one (1) AN/ARC-186 VHF Radio,
one (1) PC-DTSV Data Recorder,
two (2) AN/ARC-201D Radios,
one (1) AN/APX-118 IFF Transponder,
one (1) AN/APR-39A(V)1/4 Radar Signal Detecting Set,
one (1) AN/AVR-2B Laser Warning Receiver,
one (1) M134 DH Mini-Gun, one (1) M3P Aircraft Gun System, and
two (2) M260 Rocket Launchers.

This request also includes:

fifty (50) AN/AVS-6 Night Vision Goggles (NVGs),
five-hundred thousand (500,000) 12.7mm rounds for the M3P Gun System, 2.3 million 7.62mm rounds for the M134DH MiniGun, the
A965M1 Decoy Chaff Cartridges,
M211 and M212 Advance Infrared Countermeasures Munition flares,
eighty-two (82) MK66 MOD 4 2.75 rocket motors and
eighty-two (82) M152 High Explosive (HE) warheads to support the APKWS,
one (1) EGI for the Combined Armament Avionics Electrical Trainers,
six (6) M279A1 Hellfire Launchers,

associated test and support equipment, technical support,
the Army’s Non-Standard Rotary Wing Aviation Program Manager’s Office (NSRWA PMO) technical support,

Security Assistance Management Directorate’s (SAMD) program technical support,
additional contractor support,

Peculiar Ground Support Equipment (PGSE),
Post Production Support Services (PPSS),
Government Furnished Equipment (GFE),
Retrofit Service Notice (RSN),
Repair and Return (R&R),
communication and navigation equipment,
aircraft survivability equipment, displays,
flyable storage, transportation of aircraft,
publications, and training.

The total estimated value of MDE is $44.3 million.
The total overall estimated value is $100.8 million.
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 11:10   #2832
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Evo kako izgleda "paket" Kajova za Tunis, mislim da su i naše isto opremljene samo bez "borbenog" dijela opreme:
Borbeni dio je najvažniji, bez njega u osnovi imamo Jetrangera sa "dalekozorom" na vrhu elise da navodi "pametna" oružja koja nemamo
Hoyti Von Totiy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 13:41   #2833
Quote:
Hoyti Von Totiy kaže: Pogledaj post
Borbeni dio je najvažniji, bez njega u osnovi imamo Jetrangera sa "dalekozorom" na vrhu elise da navodi "pametna" oružja koja nemamo
a i ti sada zajebavaš sa sitnicama...
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 14:48   #2834
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
I Austrija i Švicarska i Nizozemska planiraju svoje star(ij)e PC-7 držati u uporabi najmanje do 2025. Prve dvije su ih već modernizirale, a Nizozemska dogodine, tj. 2017. počinje s remontom i ugradnjom "full glass" kokpita u svoje PC-7.

Dakle, nije problem performansi PC-9M i njegovih mogućnosti, to je i dalje avion u vrhu klase. Mi moramo tim avionima modernizirati kokpit, ugraditi HUD, HOTAS i po mogućnosti naoružanje i mirni smo i idućih 20 godina. Po proizvođaču životni vijek PC-7 i PC-9 i je 40-ak godina.

P.S. Sama činjenica da Indija uvodi više od 100 PC-7MK.2 je dokaz kako je taj avion i dalje aktualan.
Upravo tako.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 15:33   #2835
Da upravo tako, remont i modernizacija. A nas vrli zap kadar nemoze poslat motore na redovni remont i zato imamo ispravnih koliko?
Nitko nije rekao da PC9M nije dobar avion, dapace, ali ako zelis skolovati strance onda im i moras ponuditi nesto moderno. Kako broj pc21 u svijetu raste tako ce interes za skolovanjem stranaca na pc9m padat. To ne znaci da je pc9m los ali svatko gleda dobiti maksimalno na ulozeno. Sudjelovanje na RIATu je bio odlican marketinski potez, pogotovo s osvajanjem mača, ali ima i to rok trajanja
nistaneznan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 16:34   #2836
Koliko ja znam 3 motora su vam stigla s remonta iz Izraela a tri odlaze u Njemačku na remont.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 17:17   #2837
Do subote će se počistiti sav korov i pomesti trunje ...
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 17:37   #2838
Putin na Brnik s IL-96, OH-58 na Zemunik s C-5. Skoro u isto vrime.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 17:41   #2839
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Kakvi su uopće kriteriji?



Po meni ogromna greška ako tako bude. Puno bolje bi bilo da ih stave pod HKoV.
Uvijek se tu gledaju parcijalni interesi i logistički problemi. Na kraju krajeva, kako i 9A trubi na ovom forumu, morali bi se nekako uskladiti i sa civilnim zakonima, pa i vojnim pravilima. Pa kad povučeš presjek onda su u pitanju neki pravilnici o vojnom letenju, pravilnici o kontinuiranoj plovidbenosti itd., itd. Ulaganja u infrastrukturu (od neke stajanke, spremnika sa gorivom, hangara za održavanje... ).

Uglavnom, mislim da je zrakoplovstvo sa 1200+ ljudi premaleno za 70-80 letjelica... A onda još to rasturat po granama je upitna efikasnost. Po meni bi najveći problem bio da neki nadobudni zapovjednik brigade zatrpava posade i tehniku nekim KoV šemama (Čuo sam da je to pokušao jedan zapovjednik u PZB pa je izvisio nakon par mjeseci).

Quote:
Hoyti Von Totiy kaže: Pogledaj post
Američki piloti se meni ne čine kao neki turbo intelektualni inžinjeri aeronautike....
S dužnim poštovanjem, naši budući piloti skupljeni sa svih mogućih faksova nemaju nikakvu prednost pred Američkim AirForce Academy.

http://www.usafa.af.mil



Quote:
U 2. sv. ratu je bilo kao polaganje za vozački nisi morao bit dobar matematičar.

1. Rat je slučaj nužde.
2. Vjerojatnost preživljavanje 1. zadaće je bila oko 17%, 2. zadaće oko 3%.
3. 65% britanskog letačkog osoblja je poginulo na zadaćama ili nesrećama
4. Nedostatak obuke pilota je valjda uzrokovao i ovakvu statistiku u USAF:

Quote:
Almost 1,000 Army planes disappeared en route from the US to foreign climes. But an eye-watering 43,581 aircraft were lost overseas including 22,948 on combat missions (18,418 against the Western Axis) and 20,633 attributed to non-combat causesoverseas.
Zamisli u današnje vrijeme da izgubiš u ratu polovicu zrakoplovstva u neborbenim uvjetima.
__________________
Zaštita prava životinja!
TheSuper is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 19:06   #2840
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
Uglavnom, mislim da je zrakoplovstvo sa 1200+ ljudi premaleno za 70-80 letjelica... A onda još to rasturat po granama je upitna efikasnost.
E vidi cca toliko je i na civilnoj strani.... sve skupa ni za p...... vode,
a bude još i manje...
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:35.