Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 28.05.2017., 22:14   #11
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Slažem se da ta pitanja nisu trivijalna, ali navedeni primjeri ne mogu biti argument za redukcionističku tvrdnju da "ja ne postoji" ili da je "osoba iluzija". Jer to jesu redukcionističke tvrdnje, koje su uz to i anti-humanističke. Ti ljudi zaista vjeruju u te tvrdnje, uključujući najmanje jednog forumaša koji piše na ovom pdf-u. Ne znam koji je tvoj stav po tom pitanju, osim da to nisu trivijalna pitanja. I to je ono što je relevantno u ovoj raspravi, a ne koliko ja znam o tome i kakvim stilom pišem.
Budući je ova tema otvorena kao kritika mojih stavova, red je da pojasnim neke stvari.

Prvo, više od 50% 'redukcionističkih vjerovanja' kojima uglavnom kritiziraš mene si krivo razumio. Ne znam zašto, možda ja loše objašnjavam. Ali kako sam objasnio dovoljno puta, ne namjeravam analizirati ponovo. Jedan dio stoji, ovaj drugi nikako...

Ovdje pitanje da li su te teze koje sam ja iznio ne samo humanističke ili humane, nego da li su anti-humanističke?

Ne bih rekao. Postoji nešto što se zove transhumanizam, za promjenu dat ću citat s hrvatske wikipedije ma kako to opasno bilo

Transhumanizam (ponekad skraćen kao >H or H+) je međunarodni intelektualni i kulturni pokret koji podržava uporabu novih znanosti i tehnologija za poboljšanje ljudskih mentalnih i fizičkih sposobnosti i prirođenih vještina, te poništenje onoga što se smatra nepoželjnim i nepotrebnim aspektima ljudskog stanja, kao što su glupost, patnja, bolest, starenje i neželjena smrt. Transhumanistički mislioci proučavaju mogućnosti i posljedice razvoja tehnika poboljšanja čovjeka i drugih emergentnih tehnologija za ove svrhe. Moguće opasnosti, baš kao i beneficije, moćnih novih tehnologija koje bi mogle korjenito izmijeniti uvjete čovjekova života su također predmet brige transhumanističkog pokreta

E sad, postoji tu dosta toga što je meni malo naivno i previše linearno, ali bilo bi zaista glupo ljude koji žele zadržati sve što čovjek jest, plus nadodati prednosti koje nude znanost i tehnologija da bi dobili nekakvog Čovjeka 2.0 optužiti za tako lošu namjeru kao što je antihumanizam.

Namjera 'redukcionizma' (bio on top down ili bottom up) nikad nije niti loša, niti nehumana.

Upravo su znanost i tehnologija omogućili bolju kvalitetu života i duži život nego što su to ljudi imali ikad ranije.

Možda to nije puno i možda to ima svoju cijenu, ali ne vidim to kao nešto nehumano.

Na kraju, tema ti je potpuno promašena. Žalibože vremena objašnjavati ovako očite stvari.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:50.