Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2017., 21:52   #61
Quote:
Nevjerna kaže: Pogledaj post
Generalno sam primijetila kad se s nekim skompaš i postaneš mu zakleta mušterija u većini slučajeva te nakon nekog vremena prestanu poštovati kao bilo kojeg klijenta u nizu i počnu fušeriti.
Ima nešto u tome, misle si sad smo prije pa se opuste. I onda iz te opuštenosti proizađe ofrljizam.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 22:03   #62
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
A jel vam ok kad se druga strana extra potrudi? Šivaljka pristane na sve promjene ideja, premišljanja, prodavač na štandu s voćkama i zelenjem vam ubaci još par jabuka, cikli, glavicu salate ili dobijete cvijeće na dar?
Jel odbijate takve stvari i inzistirate na plaćanju svega?
Drugim ljudima je okej kad se ja dodatno potrudim, kao da si za mamu nešto radim, a ne za neku žnj osobu s kojom mi je to jedini kontakt u životu, i radim to i kad ti drugi ljudi nemaju opciju tipanja niti se radi o situaciji od koje ću ja ikako u životu imati financijske koristi.

Ne znam je li to odgovor na tvoje pitanje.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 22:28   #63
u 90 posto slučajeva ostavljam manču i u kafiću i restoranu i kod frizerke, postolara...ako sam zadovoljna onda pogotovo. nisam nikad promišljala pretjerano o tome, jednostavno ostavim. ali, inače volim poklanjati. puno više drugima nego sebi.

inače sestrična iz kanade mi pričala da su tamo napojnice pod obavezno, kao nepisano pravilo i da nije baš opcija da se ne da napojnica konobaru, jer je to zapravo njegov neoporeziv dio plaće.
wild rider7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 23:16   #64
Vrlo rijetko ostavljam bakšiš, usluga mora biti super vrhunska, a to se odnosi na mjesta gdje se jede i pije.

Od ostalih usluga koristim frizera, a njima dajem keš na ruke i ne daju mi račun, tak da je to ok
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 23:45   #65
Zasto ostavim frizerki? Zato sto sam ekstra zadovoljna s uslugom. Zato sto se uvijek dodatno trudi, zato sto uvijek ima vremena za mene iako nikad nisam bila krace od 3 sata u salonu a uglavnom sam 6. Zato sto nije vlasnica salona.
Aese is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 01:13   #66
Za takav ekstra trud napojnica je sasvim u redu, da.
Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 08:17   #67
E dobro, ja u frizeraju provedem pol sata dok mi opere kosu, skrati vrhove za centimetar i pol i isfenira kosu. Ne vidim tu baš razloga za ostavljat dodatnih 10 -20 kn.
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)
Ariana B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 13:59   #68
Quote:
Ariana B. kaže: Pogledaj post
posao prodavačice, čistačice, ribara, zidara... ni jednom od njih nije uobičajno ostavljat novce, a nemaju baš ogromne plaće.
Već sam napisala - prodavačici bi ostavila, ali one ne smiju zadržavati višak. S druge strane ekipa koja radi u tim velik trgovačkim centrima ima jedan plus - puno toga što završi na sniženju su ostaci onog što su oni probrali i vjeruj mi da oni na mjesečnoj bazi tako fino uštede na špeceraju.
Čistačice?
Ja sam svojima na poslu na drugi način to kompenzirala - kavom, gablecom, tid...
Ribari?
Jebeš ga, ne znam ni jednog.
Zidar?
Njemu je najveći tringlt tvoja preporuka. A ako sam zadovoljna kako radi, dolazi na vrijeme i uvažava moje ideje onda mu redovito kuham kave, nosim sokiće, pa i skuham gablec ak sam doma, jer to inače nije u aranžmanu.

S druge strane, stvarno ne pamtim kad me netko odrao, a i redovito prođem liše glede mojih nekakvih dodatnih ideja koje bi trebalo platiti.

Iskreno, meni bi bilo neugodno izaći iz frizeraja i ne ostaviti frizeru 10 kuna, ako namjeravam opet mu doći.
Ko što je netko napisao - tih par kuna nikog neće uništiti, a niti spasiti
S druge strane znam kakvo je veselje na kraju smjene brojat kunice koje si ekstra dobio i kolko to diže volju za posao.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 14:33   #69
Striptizeti ostavit, definitivno.

Šalu u stranu, meni defoltna manča nije kul iz jednog razloga: time se ne radi razlika izmedju ljudi koji stvarno dobro odradjuju uslužnu djelatnost, profesionalnih i uljudnih od onih koji aljkavo fušare, a ima ih, itekako.

Kad smo već kod frizera, malo tko nije barem jednom doživio da dodje, recimo, na fen frizuru i frizerka aljkavo radi, nije ugodna, trača s kolegicom i ne gleda pritom u kosu na kojoj radi, pregledava si svako malo poruke na mobitelu i generalno ju se jebe u tom trenu za klijenta. I rezultat shodno bude meh. Em joj platiš punu uslugu, em bi ju trebalo dodatno novčano stimulirat novcem kojeg si sam negdje tamo zaradio gdje se manča ni ne dobija. Nope.

Zadnje uređivanje Alexa : 24.09.2017. at 15:00.
Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 14:57   #70
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
A jel vam ok kad se druga strana extra potrudi? Šivaljka pristane na sve promjene ideja, premišljanja, prodavač na štandu s voćkama i zelenjem vam ubaci još par jabuka, cikli, glavicu salate ili dobijete cvijeće na dar?
Jel odbijate takve stvari i inzistirate na plaćanju svega?
Ne inzistiram na plaćanju ičega što mi netko daje. Ako mi daje s namjerom da mu platim dodatno, hvala lijepo, ne treba. Nije da sam tražila. Drugim riječima - ako želiš da ti nešto platim, traži. A ne na moje pitanje koliko dugujem kažeš "ništa" i očekuješ da ti nešto dam. Ipak, možda se vratim drugi put pa će opet zaraditi.

Krojačici i jest posao da pristane na moje promjene ideja. Ali za to ima i cjenik i plati joj se prema tome. Kakve napojnice krojačicama? To je stvarno prevršilo svaku mjeru.

Quote:
Salammbo kaže: Pogledaj post
Ne odnosi li se ostavljanje dodatne love kod frizera zapravo na one naučnice koje peru kosu? Ako ima takvih u salonu, naravno.
I za to postoji cjenik. Pranje kose se plaća. Uvijek perem kosu doma osim ako je u pitanju neka posebna frizura.
Scarlett_O_Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 15:30   #71
ajme kompliciranja!

to je stvar običaja i uvriježilo se za neke uslužne djelatnosti, ovdje ugl. već nabrojane, i glupo je ili pametno, potrebno ili nepotrebno, opravdano ili neopravdano kao i bilo koji drugi običaj.

nije to stvar socijale, da ti vodiš brigu o tome koliko tko ima plaću pa ga moraš financijski spašavati na kraju mjeseca (iako se kod određenih djelatnosti tipa naučnica u frizeraju koja je na praksi i pere ti kosu možda uzme u obzir to da je tringelt jedino što će cura zaraditi, pa je to ajmo reći i neki znak uviđavnosti -ajde da si dijete zaradi koju), ali to nije nikad bio glavni razlog ni povod tringelta.

tringelt se više smatrao malom nagradom za dobro obavljen posao, gestom zahvalnosti kojom pokazuješ zadovoljstvo obavljenom uslugom.

nigdje ne piše da se MORA nekome udijeliti tringelt. naravno da ne mora.
niti bi trebalo ići po defoltu i za aljkavu uslugu.

stoga ne vidim razloga za unezvjerenost. ako se to protivi tvojim uvjerenjima, ne vidiš razloga za to, glupo ti je, neopravdano ili si svjestan toga da ćeš se idućih 10 dana gristi zbog svojih ostavljenih 10 kuna, OK – nećeš ostaviti napojnicu. jer nije obavezna. ali da je stvar običaja - jest.

razumijem da netko to smatra nepotrebnim, ali stvarno ne kužim da se netko čudi tome kao pura dreku, a pogotovo mi je čudno kad netko napiše da je za to prvi puta čuo ovih dana forumu.

Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
Mrzim to, ide mi na živce, smatram nepoštenim davati novac nekome tko radi svoj posao i dobiva plaću za to ali nekad ostavim konobarima i dostavljačima pizze.

Frizerkama nikad. Ne znam zašto bih, platim im cijenu usluge i bok. Nikad nisam ni čula za ostavljanje napojnice frizerkama dok to nisam ovdje pročitala. Svašta se izmišlja.
stvarno?
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 15:45   #72
Quote:
aryna kaže: Pogledaj post
stvarno?
Da, stvarno.

Imaju cjenik, naplate uslugu i doviđenja.
Scarlett_O_Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 15:46   #73
Tko je napisao da prvi put čuje za manču na forumu?

Edit: Aha, sad vidim, ok.
Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 15:55   #74
Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
Da, stvarno.

Imaju cjenik, naplate uslugu i doviđenja.
okej, kokica, ali nemoj se toliko pigati oko toga.

ako pišeš da nikad nisi čula za ostavljanje napojnice frizerkama i da si to prvi put ovdje pročitala, jer se valjda ovdje na ŽK 'svašta izmišlja' - to mi je malo čudno.
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 16:16   #75
Quote:
Alexa kaže: Pogledaj post
Šalu u stranu, meni defoltna manča nije kul iz jednog razloga: time se ne radi razlika izmedju ljudi koji stvarno dobro odradjuju uslužnu djelatnost, profesionalnih i uljudnih od onih koji aljkavo fušare, a ima ih, itekako.
Trebala bi pažljivije čitati - ne vidim da je itko napisao da ostavlja tringl i kad je nezadovoljan. Dapače, ne samo što ne ostavim, nego i jasno artikuliram svoje nezadovoljstvo.

Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
Krojačici i jest posao da pristane na moje promjene ideja. Ali za to ima i cjenik i plati joj se prema tome.
Ne, nije joj to posao i ne, nema cjenik u kojem stoji stavka "nove fiks ideje po probi".
Tvoje je da se prvo dogovoriš sama sa sobom kaj hoćeš i onda dođeš ženi sa materijalom, pa ti ona kaže je l to može tako i od toga i kolko bi to koštalo. Isto tako ta cijena pokriva jednu ili maksimum dvije probe - jer je ženi cilj da što prije završi posao, s obzirom da pretpostavljam da joj nisi jedina mušterija, a tvoje nove ideje na svakoj probi bi značile nove probe i trošenje njenog vremena.
Pa ako je žena već pristojna i potroši na tebe vrijeme za 4 umjesto 2 probe, jer ti ni sama ne znaš kaj hoćeš i još ti to ne naplati, onda je stvar minimuma pristojnosti da to nagradiš.

Quote:
aryna kaže: Pogledaj post
tringelt se više smatrao malom nagradom za dobro obavljen posao, gestom zahvalnosti kojom pokazuješ zadovoljstvo obavljenom uslugom.
E to... fala
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 16:16   #76
Zašto? Gdje se inače čuje za to?

Ja nemam pojma gdje mi se frendice šišaju, koliko to plaćaju niti ostavljaju li manču, razgovor je otišao u mom smjeru točno nula puta u mom životu.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 16:23   #77
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ne, nije joj to posao i ne, nema cjenik u kojem stoji stavka "nove fiks ideje po probi".
Tvoje je da se prvo dogovoriš sama sa sobom kaj hoćeš i onda dođeš ženi sa materijalom, pa ti ona kaže je l to može tako i od toga i kolko bi to koštalo. Isto tako ta cijena pokriva jednu ili maksimum dvije probe - jer je ženi cilj da što prije završi posao, s obzirom da pretpostavljam da joj nisi jedina mušterija, a tvoje nove ideje na svakoj probi bi značile nove probe i trošenje njenog vremena.
Pa ako je žena već pristojna i potroši na tebe vrijeme za 4 umjesto 2 probe, jer ti ni sama ne znaš kaj hoćeš i još ti to ne naplati, onda je stvar minimuma pristojnosti da to nagradiš.
Ma daj ajde. Krojačica POTROŠILA na tebe vrijeme. Pa ne šije mi badava da joj ja sad zlobna kradem vrijeme.
Zadnji put kad sam šivala haljinu dogovorila sam se otprilike šta hoću, kako hoću, rekla mi je koštat će oko X novaca i na jednoj od proba mi je nešto predložila, ja sam jedan od tih prijedloga prihvatila, dogovorile smo se da nešto doda i rekla mi je ok, ali to će bit još Y kuna više.
Nije me poslala u 3pm jer sam joj zadala još posla i još jednu probu više nit mi je dala gratis uslugu šivanja dodatka.
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)
Ariana B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 16:26   #78
Frizerki, koja je vlasnica salona u koji idem,uvijek pokušam ostaviti, ali se ona ne da i ne želi da ostavljam ekstra, ne znam zašto. A volim malo ostaviti jer sam stvarno zadovoljna i žena godinama drži zbilja vrlo povoljne cijene.


Svima ostalima kako kad. Taksistima znam zaokružiti na puni iznos, ali mi to nije pravilo. U kafiću isto tako kako kad.
Ne mislim da sam igdje dužna ostavljati ekstra ii draže mi je ostaviti onima koji to ne očekuju po difoltu i ne smatraju da moram ostaviti. Tako da imam malu averziju prema američkim forama da se mora ostavljati tringeld u određenom postotku.
__________________
Ljudi su ko mačke. Daj im ladicu i pokušat će se ugurati u nju. (Tika)
bliss is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 16:30   #79
Quote:
aryna kaže: Pogledaj post
okej, kokica, ali nemoj se toliko pigati oko toga.

ako pišeš da nikad nisi čula za ostavljanje napojnice frizerkama i da si to prvi put ovdje pročitala, jer se valjda ovdje na ŽK 'svašta izmišlja' - to mi je malo čudno.
A meni je čudno da je to normalno. I napisala sam općenito da se svašta izmišlja, a ne na ŽK-u. Očito toga ima.
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ne, nije joj to posao i ne, nema cjenik u kojem stoji stavka "nove fiks ideje po probi".
Tvoje je da se prvo dogovoriš sama sa sobom kaj hoćeš i onda dođeš ženi sa materijalom, pa ti ona kaže je l to može tako i od toga i kolko bi to koštalo. Isto tako ta cijena pokriva jednu ili maksimum dvije probe - jer je ženi cilj da što prije završi posao, s obzirom da pretpostavljam da joj nisi jedina mušterija, a tvoje nove ideje na svakoj probi bi značile nove probe i trošenje njenog vremena.
Pa ako je žena već pristojna i potroši na tebe vrijeme za 4 umjesto 2 probe, jer ti ni sama ne znaš kaj hoćeš i još ti to ne naplati, onda je stvar minimuma pristojnosti da to nagradiš.
Neka uračuna u cijenu. Ako sam platila šivanje haljine, platila sam šivanje haljine. Neka si onda u cjenik stavi koliki joj je maksimum proba uračunat u cijenu, a što želi posebno naplatiti.
Oprosti, ali sereš.
Scarlett_O_Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 16:42   #80
čekajte, ponavljam - na stranu to smatrate li ostavljanje napojnice potrebnim ili nepotrebnim, jeste li pristalice toga ili niste, prvi put ste čuli za običaj ostavljanja napojnice konobaru ili frizerki na forumu?
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:48.