Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2017., 11:31   #4401
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
Isprika, trebao sam prvo komentirati izjavu slovenskog odbora za vanjsku politiku.
Prvo, očigledno je da im je netko (tko ih tako "jako podržava") objasnio, da Hrvatsku ne mogu prisiliti na primjenu toga što oni nazivaju "presudom arbitražnog suda".
Time je "presuda" pala i vraćamo se na početak, na liniju razgraničenja na moru i kopnenu granicu u trenutku osamostaljenja.
Sada se možemo pitati, kada će Cerar doći u Zagreb, da se dvije države dogovore o rješavanju graničnog spora (formiranje komisija, predmet dogovora itd.)?
Ja bih kao preduvjet za početak pregovora o granici tražio da se slovenska vojska odmah (danas, najkasnije sutra) povuče sa Sv. Gere.

Glede sadržaja pregovora postoje tri dijela:
1. Kopnena granica (osim oko Dragonje), sa onim mjestima na kojima otežava život stanovnicima. Tu postoje dva rješenja, prvo je pomicanje granice zamjenom teritorija, a drugo traženje rješenja u okviru postojeće granice definiranjem posebnih prava za pogođene stanovnike.
2. Kopnena granica u dijelu od početka Kanala Sv. Odorika do mora. Budući da je granica na rijeci Dragonji, a ne postoji nijedan dokument kojim su Hrvatska i Slovenija pomaknuli granicu sa te rijeke, to je pravno situacija čista. Slovenija koristi dio teritorija između Dragonje i Kanala za zračnu luku Portorož. Tu bi se rješenje moglo tražiti na način, da se Sloveniji taj teritorij da na korištenje temeljem koncesije (cijena zapravo nije bitna, jer je za nas bitno ishodište morske granice), te dozvoli pristup ZL bez graničnih kontrola (Granični prijelazi bi mogli ostati na istom mjestu). Pitanje koje treba riješiti je vlasništvo tog zemljišta. Ono je za Jugoslavije bilo "društveno", ali se znaju prethodni vlasnici, kojima bi ga trebalo vratiti (mislim da je to neki samostan). Za par zgrada, koje su sagrađene južno od Dragonje se može tražiti rješenje kao i kod kopnene granice pod 1.
3. Morska granica. Tu treba dijeliti položaj granične crte i pristup otvorenom moru (koridor). Mislim da je sada, nakon što je propala arbitraža i njima jasno, da teritorijalni dodir ne mogu dobiti pred nikakvim sudom, te da se možemo vratiti na srž problema, a to je crta podjele u samom zaljevu, te režim plovidbe do otvorenog mora.
Ishodišna točka je ušće Dragonje, a postojeća podjela je crta sredine. Ne vidim razloga da se od te crte odstupa, poglavito ako je još odavno bio sklopljen sporazum o ribolovnim pravima slovenskih ribara (SOPS).
Glede režima plovidbe se velikodušnost može pokazati time, da se slovenskim brodovima ne određuje nikakav posebni koridor, nego se odobri pristup otvorenom moru uz dodatna prava preleta preko mora i neizronjavanja podmornica. Bitno, ta se prava odnose samo na slovenske ratne brodove i avione.
I to je to.
Prvo riješiti Sv. Iliju (sv. Gera).
Neka pokažu dobru volju za rješavanjem problema.
Tu Je slovenska čizma na našem teritoriju.
Oni tamo jednostavno nemaju što raditi.
Njihova VOJSKA ne smije biti tu.
I tu smo zakazali kao država.
Pa ni oni to ne osporavaju.
Pa kad više nije išla arbitraža ide se na Međunarodni sud.
A onda kom opanci, kom obojci.
A koliko znam, mogli bi jedino jodlati.
https://www.youtube.com/watch?v=uyX10vg4hEw

Zlikavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 11:53   #4402
Quote:
Zlikavac kaže: Pogledaj post
Prvo riješiti Sv. Iliju (sv. Gera).
Neka pokažu dobru volju za rješavanjem problema.
Tu Je slovenska čizma na našem teritoriju.
Oni tamo jednostavno nemaju što raditi.
Njihova VOJSKA ne smije biti tu.
I tu smo zakazali kao država.
Pa ni oni to ne osporavaju.
Točno to, nakon što su sami izjavili da je arbitraža propala, moraju smjesta povući vojsku. Ovako je to čin agresije i njihov predsjednik države je po međunarodnom pravu pokrenuo rat protiv Hrvatske (pod njegovom vlašću se slovenska vojska nalazi nepozvana na teritoriju druge države). Točka.
__________________
Ignore: - Sizif -, saugaro, Sotto Voce, kalinin, bleso
Bodul2a is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 12:28   #4403
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
Točno to, nakon što su sami izjavili da je arbitraža propala, moraju smjesta povući vojsku. Ovako je to čin agresije i njihov predsjednik države je po međunarodnom pravu pokrenuo rat protiv Hrvatske (pod njegovom vlašću se slovenska vojska nalazi nepozvana na teritoriju druge države). Točka.
Da. I onda uzmi u obzir da je to od 91.
Pa onda uzmi u obzir koje su naše granice i pročitati Ustav.
(aj ti to znaš)
I onda sve ovo vrijeme trpjeti njihove ucjene.
Ponekad sam ljubomoran na Izrael. (nije usporedivo ali eto)
Jednostavno ne smijemo pristati na nikakve pritiske ni ucjene ma sa koje strane dolazile.
A onda napraviti ono što svaka suverena država treba napraviti.

pozdrav,
Zlikavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 12:37   #4404
Ma kakva Sveta Gera, to je nista, Ljubljana cilja i na Zumberak (Brezovica), Medjimurje, Risnjak, milion puta vece zemljiste od same Sv.Gere.

Uostalom, u Ljubljani ponavljaju: "granica na moru odlucena je u milimetar, a na kopnu se s Hrvatima trebamo dogovoriti". Citaj: "prcat cemo vas i dalje,pomicati granicu malo pomalo di god nam pase, kad ste mlaki, glupi i naivni"...
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 12:41   #4405
Quote:
franc1952 kaže: Pogledaj post
Koju, ili čiju budučnost? Tvoju, moju ili za neku "zajebanciju", koju če podgrevati politiki, koji traže glasove ludih ljudi? Arbitraža je način, da se prestane nekim dobacivanjima među državama, među opštinama, pa makar među supružnicima (medijacija). Niko nije baš zadovoljan, a to je to! Pročitao sam stotine postova zašto vi imate pravo, a mi ne! Samo pitam vas, zašto i šta se menja, ako je ili bi bila granica konačno fiksna, osim onog: mi imamo pravo, idemo barem u rat zbog toga!? Mlađi u HR imate čak vjeronauk u školama, sumnjam da vas vjera to uči! Nešto govori i uči čak o opraštanju-ima 50. godina od toga kad su me to učili i to u onom svinjskom, komunističkom, bezbožnom, đavoljem sistemu! I, najkatolički narod u Europi, najprosvečeniji...ništa? Zlikavac, oćito si mlad, a da te ipak pitam kao ne Hrvat, kako se piše:" ne ćete ili nećete"-samo kao informaciju da znam! Uvjek sam rado učio strane jezike, a priznajem, da teško razlikujem između Srpskog, Hrvatskog, Bosanskog i Crnogorskog!
Najbliži ste mi Hrvati, a u poslednjih 20. godina, sve manje razumem spikere na HTV! U stvari razumem, a jezik me udara po ušima! Ponekad se odvezem do Hr. Zagorja, pa barem njih razumem! Nešto između Hr i Slo jezika, umešano sa vinom!
Znači - ko nas bre zavadi? Svatko malo popusti i nađemo se negdje na sredini?

Samo kratki podsjetnik, što tko traži u ovom sporu:
1) Hrvatska traži da se granica utvrdi po međunarodnom pravu, na međunarodnom sudu. Ništa više, ništa manje.
2) Slovenija traži da se granica utvrdi ne na međunarodnom sudu nego na arbitražnom, koji ne mora suditi po međunarodnom pravu. Slovenija je blokirala i ucjenjivala Hrvatsku pri ulasku u EU (Hrvatska nije blokirala ni ucjenjivala Sloveniju). Slovenija je dokazano varala u arbitražnom postupku (službeni predstavnik odnosno predstavnica Slo Vlade i Slo sudac imenovan od Slo Vlade), Hrvatska nije varala (iako neki Slovenci na forumu imaju teoriju da je samo što nas nisu uhvatili).


Ajde sad reci kako bi ti komentirao sve ovo. Zar ne misliš da je Slovenija ipak nekorektna (ili bar puno više nekorektna od Hrvatske) u ovom sporu?

Ili ćeš opet reć da je u ratu sve dozvoljeno - znači mi smo budale što nismo varali i nismo tražili da nam pripadne pol Triglava pa se onda nađemo negdje na sredini u smislu da se granica odredi po međunarodnom pravu?
Vaernim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 12:50   #4406
Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
Ma kakva Sveta Gera, to je nista, Ljubljana cilja i na Zumberak (Brezovica), Medjimurje, Risnjak, milion puta vece zemljiste od same Sv.Gere.

Uostalom, u Ljubljani ponavljaju: "granica na moru odlucena je u milimetar, a na kopnu se s Hrvatima trebamo dogovoriti". Citaj: "prcat cemo vas i dalje,pomicati granicu malo pomalo di god nam pase, kad ste mlaki, glupi i naivni"...
Hunter, Sv. Ilija (Sv.Gera) je figurativno navedena kao primjer kako treba raditi.
mala zajebancija: Nebi ni znali što je ris, medv(j)ed (ne tomo), ili vuk da nema nas.
Zlikavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 23:40   #4407
Ovo što se događa u Sloveniji, odnosno što si njihovi političari zamišljaju da im pripada, nema apsolutno nikakvog pravnog učinka niti ima veze sa stvarnošću. Ne treba se uzbuđivati radi njihovih političkih igrica. Slovenci su doživjeli teški (nepopravljivi) poraz i to pametni Slovenci znaju. Oni slovenski političari koji žele ušićariti nekakve političke bodove u stvari samo trolaju slovensku javnost i štete prvenstveno svome narodu.

Kad bih usporedio pravnu težinu njihove želje za hrvatskim morem i slovenskim IGP-om u Jadranskom moru to bi bilo kao da ja zamišljam da hrvatskoj pripada polovica Mjeseca i još barem trećina Marsa, a ostali neka se snađu s ostatkom i još k tome sam vrlo ozbiljan te zahtjevam od međunarodne zajednice da poštuje moje želje. Evo, to je otprilike kako se ponaša slovenska diplomacija.

Kad istekne period od 6 mjeseci roka za primjenu tzv. arbitržne odluke, pravno nastupa ponovno crta sredine u Savudrijskoj vali.
Bilo kakav jednostrani potez slovenske strane i prelazak njihovih čamaca preko crte sredine, uzurpaciju nekakvim bovama ili slično, značilo bi teško kršenje međunarodnog prava i čin agresije na suverenu državu.
Znači, ovisi o našoj dobroj volji hoćemo li taj čamac lijepo upozoriti da napusti hrvatske teritorijalne vode ili ćemo ga poslati na dno.
Još uvijek se nadam da slovenski političari nisu toliko zaluđeni da se upuštaju u takve smrtonosne igre jer ukoliko jesu, djeca će im ginuti za bezveze.
Imbrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 20:07   #4408
Quote:
Imbrek kaže: Pogledaj post
Ovo što se događa u Sloveniji, odnosno što si njihovi političari zamišljaju da im pripada, nema apsolutno nikakvog pravnog učinka niti ima veze sa stvarnošću. Ne treba se uzbuđivati radi njihovih političkih igrica. Slovenci su doživjeli teški (nepopravljivi) poraz i to pametni Slovenci znaju. Oni slovenski političari koji žele ušićariti nekakve političke bodove u stvari samo trolaju slovensku javnost i štete prvenstveno svome narodu.

Kad bih usporedio pravnu težinu njihove želje za hrvatskim morem i slovenskim IGP-om u Jadranskom moru to bi bilo kao da ja zamišljam da hrvatskoj pripada polovica Mjeseca i još barem trećina Marsa, a ostali neka se snađu s ostatkom i još k tome sam vrlo ozbiljan te zahtjevam od međunarodne zajednice da poštuje moje želje. Evo, to je otprilike kako se ponaša slovenska diplomacija.

Kad istekne period od 6 mjeseci roka za primjenu tzv. arbitržne odluke, pravno nastupa ponovno crta sredine u Savudrijskoj vali.
Bilo kakav jednostrani potez slovenske strane i prelazak njihovih čamaca preko crte sredine, uzurpaciju nekakvim bovama ili slično, značilo bi teško kršenje međunarodnog prava i čin agresije na suverenu državu.
Znači, ovisi o našoj dobroj volji hoćemo li taj čamac lijepo upozoriti da napusti hrvatske teritorijalne vode ili ćemo ga poslati na dno.
Još uvijek se nadam da slovenski političari nisu toliko zaluđeni da se upuštaju u takve smrtonosne igre jer ukoliko jesu, djeca će im ginuti za bezveze.
Odvalio sam se na spominjanje BOVA ( za one manje upućene, hajdemo reći da su to vodene plutače).
Nema problema, uz zaštitu našeg Krešimira naša osrednja koća to sve povuče). Mogu im poslužiti za bokobrane.
Zlikavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 08:11   #4409
Neki spominju naše ratne brodove.
Mislim da je to nepotrebno. Zbog širine zaljeva i opasnosti da oni nešto učine s kopna, dovoljno je "opremiti" Rt Savudrija.
__________________
Ignore: - Sizif -, saugaro, Sotto Voce, kalinin, bleso
Bodul2a is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 09:05   #4410
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
Neki spominju naše ratne brodove.
Mislim da je to nepotrebno. Zbog širine zaljeva i opasnosti da oni nešto učine s kopna, dovoljno je "opremiti" Rt Savudrija.
nadam se da nece trebati...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 18:00   #4411
Prema novim kartama slovenskog zavoda čini se da su odustali od ideje i interpretacije da su dobili teritorijalni dodir do otvorenog mora. Sada ih se još samo treba urazumit u pogledu podijele u postotku koji nikakao ne može biti kao prema nepriznatoj presudi kvazi suda koji je propao.

http://www.delo.si/novice/politika/v...s-hrvasko.html
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 18:51   #4412
Slovenska vlada u ponedjeljak je na svojim internetskim stranicama objavila dokumente vezane na arbitražu o granici s Hrvatskom, uključujući i zamišljenu granicu na kopnu i moru, a mediji u susjednoj državi, pozivajući se ne neslužbene izvore navode kako će premijer Miro Cerar ubrzo pozvati hrvatskog premijera da nastave dijalog, ali pod uvjetom da se razgovara o primjeni arbitražne odluke.

Kako navodi Slovenska tisklovna agencija STA, Cerar se zauzima za nastavak dijaloga i ubrzo će uputiti hrvatskom premijeru Plenkoviću poziv da se sastanu, ali uz upozorenje da je nastavak dijaloga moguć samo u vezi načina implementacije arbitražne presude koju Ljubljana smatra obvezujućom za obje strane.

Prema informaciji koju je prenio Slovenski radio, Cerar je spreman za dijalog s hrvatskom stranom "na političkoj i stručnoj razini", kako bi se granica na kopnu učinila "životnijom" i praktičnijom od one koju je odredila arbitraža, dok je za slovensku stranu granica na moru jasna.

Kako prenose slovenski mediji, vlada je na svojim internet stranicama objavila takozvanu "vizualizaciju" slovensko-hrvatske granice, temeljem karata što ih je pripremio slovenski Geološki zavod na osnovi arbitražne presude. Prema tvrdnjama izvora u vladi, što ih prenose mediji, stajalište Slovenije je da je granica na moru jasna jer su koordinate jasno postavljene, dok u pogledu kopnene granice koja je načelno postavljena prema granicama katastarskih općina treba provesti "demarkaciju" u naravi, što se bez suradnje s hrvatskom stranom ne može napraviti, pa su potrebni pregovori, što bi moglo potrajati "više godina".

Kako prenosi STA, Slovenija se nada da bi pri demarkaciji kopnene granice na terenu moglo dođi do određenih korekcija, odnosno usklađivanja kako bi granica na nekim potezima postala životnija i praktičnija.

Karte koje je slovenska vlada objavila na svojim internet stranicama bit će korištene za određivanje granice u službenim evidencijama, za službene zemljovide i školske udžbenike, navode u vladi. Prema neslužbenim informacijama, prenose slovenski mediji, slovenska strana pričekat će 29. prosinca, kad istječe šestomjesečni rok za implementaciju predviđen arbitražnim sporazumom, nakon čega će vlada donijeti odluku kako će Slovenija izvršiti evidenciju granice za svoje potrebe ako Hrvatska i dalje bude odbijala provedbu arbitražne odluke.

U međuvremenu, navode mediji, u slovenskoj vladi tvrde da se pripreme na implementaciji arbitražne presude nastavljaju

KARTE I GRANICE OVDJE: http://www.jutarnji.hr/vijesti/svije...jasna/6654696/
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 18:54   #4413
Nove mape - granica izmedu Slovenije i Hrvatske

http://www.24ur.com/novice/slovenija...aske-meje.html
__________________
Too much agreement kills a chat
MalaIzLjubljane is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 18:58   #4414
kakve budale ovi slovenci
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 19:20   #4415
http://www.delo.si/assets/media/othe...merged__2_.pdf molim forumaše da mi pojasne kao laiku kartu 25 ( stranica 7 ), kako netko može ispregovarat i u krajnjem slučaju prihvatit ovakvu granicu ? meni ovo liči na neku crtariju djeteta iz vrtića a ne na normalnu granicu.
valdore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 19:30   #4416
Premalo su platili sucima


Stvarno, što je ovo?

https://postimg.org/image/95klhbljnf/

I sad žele o tome pregovarati dok im je granica na moru "konačna". I naravno pregovori su tipa "tudi tukaj je Slovenija ...nećete u Schengen".
agentRico is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 21:00   #4417
Quote:
Prema novim kartama slovenskog zavoda čini se da su odustali od ideje i interpretacije da su dobili teritorijalni dodir do otvorenog mora. Sada ih se još samo treba urazumit u pogledu podijele u postotku koji nikakao ne može biti kao prema nepriznatoj presudi kvazi suda koji je propao.
Ohoho, fino bogami. Sad smo ne samo pogazili SLO ustavni zakon o "cjelovitom piranskom zaljevu", citaj: 100% zaljeva je slovensko, vec i priznajemo da je dodir s medjunarodnim vodama kroz HR vode.

Samo neka gospoda u Ljubljani nastave ovako civilizirano i dobrosusjedski i doci ce im iz dupeta u glavu koliko ponizavajuce je da nam nude 19% zaljeva.

Rekao sam ja, cim HR pozicija ojaca, moliti ce nas da uzmemo pola zaljeva i da im damo aerodrom na koristenje. Bodul je tu nesto popustljivo predlagao. Da, iznajmiti aerodrom,ali ako nema Schengenske ili zajednicke granicne zone, onda ako ulazite u Hrvatsku morate prijeci granicnu kontrolu.

Pa cemo i Hrvate u Pregari i Toplovcu podrzati da se predomisle i glasaju da se vrate natrag Hrvatskoj.

Sela "Hrvoji" i "Hrvatini" se nalaze u slovenskoj Istri.


Treba lustrirati gadove koji su ovo dopustili!
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 22:15   #4418
Quote:
valdore kaže: Pogledaj post
http://www.delo.si/assets/media/othe...merged__2_.pdf molim forumaše da mi pojasne kao laiku kartu 25 ( stranica 7 ), kako netko može ispregovarat i u krajnjem slučaju prihvatit ovakvu granicu ? meni ovo liči na neku crtariju djeteta iz vrtića a ne na normalnu granicu.
Ja bi to trebao znat objasnit ali ne mogu.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 04:00   #4419
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Ja bi to trebao znat objasnit ali ne mogu.
Fakat, ovo mogu napraviti samo idioti.
Ili ljudi kojima je bio cilj da se sporazum ne ispostuje zbog ovakvih sranja...

Jel to kome palo na pamet? Nisu li dali Slovencima more, a istovremeno zapetljali na kopnu namjerno? Sve za svrhu kako bi se islo u deljnje pregovore oko granice.
A nasi se mogu sada inatiti i reci da u slucaju da zele pregovarati, cijela arbitraza ne valja. Jer zasto bi samo dio valjao, a dio ne?
Nije li sami daljnji pregovor neprstovanje arbitrazne odluke?
Pitanje za znalce: dozvoljava li arbitrazna presuda mjenjanje njenih odluka?

Rata-ta-tira .....
Fila2mad is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 11:14   #4420
Quote:
valdore kaže: Pogledaj post
http://www.delo.si/assets/media/othe...merged__2_.pdf molim forumaše da mi pojasne kao laiku kartu 25 ( stranica 7 ), kako netko može ispregovarat i u krajnjem slučaju prihvatit ovakvu granicu ? meni ovo liči na neku crtariju djeteta iz vrtića a ne na normalnu granicu.
U tom djelu granice se SLO i HR katastar podudaraju i zbog tog razloga je ostala granica kako je ostala.

Jedino mi nije jasno kad je arbitrazni sud prakticki cijelu granicu vrjednovao po katastru (sto je dobro) ne znam zasto nam je ipak oduzeo dio granice kod Mure ( naselje od par kuca) i kod karlovca isto jedno naselje? Kod Mure uzima u obzir kataster i staro korito rijeke Mure a za Dragonju prihvaca promjenjeni tok?
Tih par izuzetaka mi nije jasno?
__________________
upgrade your LIFE
Aurum7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:15.