Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2006., 12:18   #61
Quote:
bariole kaže:
Postoje Einstein-Bose statistika (mat. metoda) i Enstein-Bose kondenzat (stanje tvari).

To svakako vrijedi za STR, ali OTR je čisto djelo genija. Jasno ko suza.. Ak ne vidiš onda si čorav..

Einstein nije prismrdio kvantnoj!? Isti onaj čovjek koji je stvori pojam val čestice? Isti onaj čovjek koji predvidio EB kondenzat? EPR? O tom Einstein-u je riječ? Jer nisam ja spomenu njegovog čaću..
I to ima veze s čim?
OTR je veći napredak nego ostalo ali ipak nije puklo iz vedrog neba.

Ajde ajde nije da je baš on jedini tako neš smislio. A bome imao je dobrih neslaganja sa kvantnom. Nekažem da tip nije bio genijalan ali isto tako nebi mogao napravit to šta je da nije bilo onih prije koji su priredili teren.

To ima veze sa time da se njega reklamira ko sam vrag. Svi su čuli za einsteina a za ostale se jedva zna (Bohr je vjerojatno najpoznatiji nakon E).
Drugim riječima E se veliča u nebesa i to je blago jadno i nepošteno prema drugima koji su pridonijeli razvoju fizike.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 20:00   #62
Quote:
AxMi-24 kaže:
A bome imao je dobrih neslaganja sa kvantnom.
Semantičkih neslaganja što je bitna razlika od pukog protivljenja..

Quote:
AxMi-24 kaže:
Nekažem da tip nije bio genijalan ali isto tako nebi mogao napravit to šta je da nije bilo onih prije koji su priredili teren.
Nitko to ne kaže. Ja sam ga spomenu zbog nečega drugog. Mnogi su bili jednako intelignenti i jednako (ili i više) su znali.. Ali od njih Einsteina su razlikovale neke druge osobine koje su od njega učinile što je to bio..
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 22:35   #63
kao sto film kaze... vjecni sjaj nepobjedivog uma...um je uvijek taj koji uspije .. znanje samo je qrac od ofce...
__________________
"It is much easier to love someone who hates you than someone who loves you more than you want him to." La Rochefoucould
The Ruler Ring is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 23:07   #64
kaj je ovo neki forum a?
jeb koji znanstvenici!
uuuuuuuu.
opako!
totalno..
svaka vam dala.
vam to ne kužim ono.
nemam tze podatke
Šta je to mašta?
Ajd mi reci
Ja ne kužim
ajde
fakat
stvarno
drito
kaj je to..
ak znas
 
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 23:11   #65
Film je odličan, ali to definitvno nije rekao. Film ima dvije poruke:
a) sjećanja su važan dio osobe i ma koliko teška ona nas grade..
b) nije sva naša ličnost vezana samo uz sjećanja..

Ne zavaravaj se. Znanje je važno..
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 23:13   #66
@He-Man:
Čini se da si ti taj koji je u najbližem kontaktu sa svojom maštom. Zašto nam stoga ti ne priopćiš tu mudrost..
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 23:55   #67
Znanje potiče maštu.
Znanje bez mašte ne ne potiće ništa.
Može li se maštom doći do znanja?
 
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 00:10   #68
znanje je statično.
ono je poput oruđa koje je bez čovjeka bespotrebno.
a oruđe je i samo plod čovjekove mašte.
stoga gomile informacija uopće nisu potrebne.
jer bit svake znanosti je tu negdje.
 
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 14:58   #69
Quote:
Marko100000 kaže:
znanje je statično.
ono je poput oruđa koje je bez čovjeka bespotrebno.
a oruđe je i samo plod čovjekove mašte.
stoga gomile informacija uopće nisu potrebne.
jer bit svake znanosti je tu negdje.
jesi ga zabrijo....
__________________
"It is much easier to love someone who hates you than someone who loves you more than you want him to." La Rochefoucould
The Ruler Ring is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 19:44   #70
Čudno kako oni koji se nebave znanošću znaju najbolje i ubjeđeni su da znanje nije potrebno??

Da nije to prije nabijanje svog jadnog ega jer vam je škola bila teška pa sada treba spasit situaciju nekako?
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 20:39   #71
Quote:
AxMi-24 kaže:
Čudno kako oni koji se nebave znanošću znaju najbolje i ubjeđeni su da znanje nije potrebno??

Da nije to prije nabijanje svog jadnog ega jer vam je škola bila teška pa sada treba spasit situaciju nekako?
btw idem jos u skolu... skola mi je sve samo ne teska... i bavim se znanoscu.... tako da... ne zanm o kome pricas.... eace:
__________________
"It is much easier to love someone who hates you than someone who loves you more than you want him to." La Rochefoucould
The Ruler Ring is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 21:07   #72
[QUOTE=slavko]Mislim da je ovdje na sceni nesporazum zbog krivo interpretirane Einsteinove rečenice u uvodnom postu, a što se jasno može vidjeti u ovom kasnijem citatu:


Naime ne mogu znanstvenici biti geniji, ali nađe se tu i tamo po neki genij koji se bavi znanošću. Odgojem možemo dobiti željeno odgojene, obrazovanjem željeno obrazovane, ali geniji se samo rađaju i to izuzetno rijetko. Darwin i Einstein su bili znanstvenici, Tesla izumitelj, Beethoven muzičar, Michelangelo kipar i slikar, Dostojevski pisac, Soros burzovni mešetar, ... .

Imaginacija o kojoj je pričao Einstein je imaginacija genija koji u svom mozgu može nove podatke istog trena porediti s ogromanom količinom već zapamćenih podataka. I nikad ih ne zaboravlja!

geza: U svakom slučaju tu se upliče semantika. Tko što podrazumijeva kada se kaže zananost, znanstvenik, imaginacija, znanje, pronalazak, izum i t.d. je ključ nesporazuma.
Ono što govorim kao interperetator onoga što drugi govore to je da IMAGINAZIJA PRETHODI ZNANJU. ZNANJE TEK DOLAZI POSLJE IMAGINACIJE KAO VJEŠTINA ZA OSTAVRENJE IMAGINATIVNE ZAMISLI.
Ovdje na ovom formu dominatno se pod znanošću podrazumijeva ZNANJE koje postoji, koje je poznato u fizici, kemisji, astronomiji, biologiji i t.d. To zanje je statično arhivirano znanje koje se ponavlja i koje je poznato svakome tko ga želi znati. U relano životu to znanje se počinje primjenjivati kada se želi rješiti neki problem. I tu nema nikakvog spora, to je poznato, to je tako!
Spor nastaje onda kada se uznanosti javlja nova spznaja, nova paradigma, koju nezna nitko osim onoga TKO JU PRVI SPOZNAJE IMAGINACIJOM, NE ZNANJEM! S postoječim znanjem nikada se ne može spoznati nepopstojeće znanje! To je poanta i tu poantu znaju praktiči svi ozbiljni znanstvenici svijeta i zato kažu da je imaginacija važnija od znanja. Svako drugo tumačenje, čini mi se, nije znanstveno i direktno je " upereno " protiv znanosti. Recimo tesla je PLANETARNI GENIJ IMAGINMACIJE, ne znanja. Znanje dolazi tek poslje Tesline imaginacije, tek poslje njegovih otkrića. I to je to!
Recimo dizajn oblika i funkcionalni dizajen je mentalni proizviod imaginacije, a ne znanja.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 21:31   #73
Quote:
geza kaže:
Recimo dizajn oblika i funkcionalni dizajen je mentalni proizviod imaginacije, a ne znanja.
Ovo je totalno netočno. Mislim ja sam laik što se tiće dizajn, ali oprosti da bi dizajnirao nešto moraš imati neku podlogu, neko znanje....
btw. Jango bi ti mogao reći nešto više o tome

Ajd ti nama reci onada, ako već tvrdiš da je imaginacija važnija od znanja, kako je čovjek došao do vatre?
Jel on prvo vartu zamislio pa ju onda sam stvorio? Ili je možda vatru vidio u prirodi, recimo grom opalio u drvo i zapalo ga, i na temelju tog saznanja skužio da drvo može goriti.

Zadnje uređivanje Osorkon : 17.01.2006. at 22:03.
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2006., 02:21   #74
Eh Geza, bilo bi divno kada bi svi tvoji postovi imali ovakvu jasnoču, fokusiranost i konciznost..

Ne mogu vjerovat da to činim -->
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2006., 11:27   #75
Quote:
The Ruler Ring kaže:
btw idem jos u skolu... skola mi je sve samo ne teska... i bavim se znanoscu.... tako da... ne zanm o kome pricas.... eace:
Baviš se znanošću? Jer smijemo znat unutar kojeg polja istražuješ?
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2006., 20:36   #76
Quote:
Osorkon kaže:
Ovo je totalno netočno. Mislim ja sam laik što se tiće dizajn, ali oprosti da bi dizajnirao nešto moraš imati neku podlogu, neko znanje....
btw. Jango bi ti mogao reći nešto više o tome

Ajd ti nama reci onada, ako već tvrdiš da je imaginacija važnija od znanja, kako je čovjek došao do vatre?
Jel on prvo vartu zamislio pa ju onda sam stvorio? Ili je možda vatru vidio u prirodi, recimo grom opalio u drvo i zapalo ga, i na temelju tog saznanja skužio da drvo može goriti.
geza: Za razliku od tebe ja sam dizajner i zato nije čudi da misliš kako misliš.
Pokušat ću ti objsniti. Recimo u Austri svki oblik kvake je patentiran, patentiran je oblik. Kao dizajner kada dizajniram NOVU na ovom svijetu nepostoječu kvaku tog oblika, dizajn te kvake je moja imaginacija, moje umno vlasništvo, koju mogu patzentirati. U takvo odnosu novi oblik kvake i kavaka novi oblik je imaginacija a kava je statično poznato znanje . Tu lijepo vidiš kako imaginacija prethodi novoj vrsti kvake, koja je naravno pod svjetskom zaštitom imaginacije - patenta.
Osim tiga ne tvrdim samo ja da je imaginacija važnija od znanja već, kao što sam već rekao, na stotine drugih umnika svijeta. Naveo sam samo Einsteina i Clarka.
Tvoje pitanje se odnosi na prirodni fenomen - VATRA i u okviru ljudske imaginacije nalazi se u područu podsvjesnog ili sna. Čovjek može sanjati vatru a da ju prije toga nikada nije vidio. Slično je i s artefaktima. Kada je Tesla stavrao naizmenični generator, ili motor, taj generetot i motro prvo su nastali u njegovom mozgu. To je imaginacije Tesle, odnosno imaginacija generatora i motora koji prije te imaginacije nisu postojali, nije bilo znanja o njima, pa stoga ni TESLA nije imao ZNANJA o genmeratoru i motoru, već samo imaginaciju. A imaginacija je patent ili autorsko djelo! Pripada imaginatoru i ako nisi znao to swe dobro plača!!
Znanje je usljedilo tek kada je generator, ili motor napravljen!
Razumiješ li ti što je ovdje napisano! Ako i dalje ne, pobrini se malo i pogledaj što drugi ljudi pišu o imaginaciji i ljudskom stvaranju, a što o znanju pa će ti vjerujem sve biti jasnije.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2006., 20:44   #77
omg, jadni gospodin Tesla se u ovom trenutku okreće u grobu...
Firkragg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2006., 20:48   #78
Quote:
bariole kaže:
Eh Geza, bilo bi divno kada bi svi tvoji postovi imali ovakvu jasnoču, fokusiranost i konciznost..

Ne mogu vjerovat da to činim -->
geza: Kod subjektivnih iskaza čovjekl uvijek mora biti oprezan. No ja inače mislim da su svi moji postovi vrlo jasni, koncizni i argumenirani ( inače bez argumenta uopće neću pisati! ) za temu na koju se odnose. Međutim problem u recepciji je s jedne strane što su recpetori površni i što o predmetu o kojjm pišem obićno namjeu prethodnog znanja. I treče, poteškoće čini što u glavnom unosim nepoznate ili malo poznate teme, gdje pri tome koristim dosta novih rijeći ( pojmova ) koji se inače ne koriste, ili se malo koriste. ( Kao što je slučaj kod ovih novih 5 topika. )
Onaj tko pozna stil mog pisnaja, predmete s kojiama se bavim i pojmove s kojima baratam vrlo brto prepozna jasnoću mog pisanja.
To se pokazalo na ovom i drugim forumima, to se pokazalo i kroz privatno komuniciranje, no ima i dosta onih koji su daleko od prepoznavanja. Obično idu ad hominem i pišu koještarije.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2006., 20:49   #79
Quote:
Firkragg kaže:
omg, jadni gospodin Tesla se u ovom trenutku okreće u grobu...
OKREĆE SE U SVOM OKRETNOM MAGNETNOM POLJU!
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2006., 22:24   #80
Dobar primjer spontane kreacije posredovanjem imaginacije, a ne znanja, je opisano u"Collected Papers of Enrico Fermi" (University of Chicago Press, 1978). Fermi je 1938. godine dobio Nobelovu nagradu za fiziku zato što je pokazao važnost sporih neutrona za nastajanje induktivne radioaktivnosti. Planirao je postaviti olovni filter kao neutronsku prepreku. Odjedanput sam sebi kaže ne, umjesto olova ću staviti parafin. To nije ideja koja se utemeljivala na Fermijvom znanju, na prethodnom razmišljanju već se dogodila intuitivno - sponatno. Rezultat ovog krucialnog pokusa bilo je otkriće sporog moderiranog neutrona koji je omogućio razvoj atomske bombe i nuklearne energije.
Tako su stvarali mnogi imaginativni genijalci svijeta, visoko učeni i malo učeni, znanstvenici i neznastvenici, inženjeri, tehničari, bravari, tokari, stolari, električari ….majstori …., žene……... Milijarde su proizvoda na svijetu: ispred svakog proizvoda je imaginacija kreacija, a zatim vještina - znanje za ostvarenje. Znanost se kao i sve druge stvaralačke discipline dijeli na kretivno stvaralačku znanost i na reproduktivnu ( ponavljačku znanost ), isto kao što je recimo u glazbi. Bach je stvaratelj genije - planetarni umjetnik dok su izvođači njegovih skladbi također umjetnici, ali nisu stvaratelji. Prirodni znanstvenici otkrivaju zakone prirode, a aplikativni znantvenici primjenjuju te zakone za nove kreacije. Dakle, postoje prirodni znanstvenici i aplikativni znanstvenici. Danas dominiraju ovi drugi!
A kako je stvarao Tesla to je već pokazano njegovim riječima. Čista imaginacija! Pronalazak prije ostvarenja funkcionirao je u Teslinom mozgu! Zato je planetrani imaginator pronalazač, stvaratelj, genije! Uostalom kao i Fermi, i mnogi drugi koji su pronlazili imaginacijom, a ostvarivali znanjem. ( Znanje je vještina!! )
Nije na odmet da se ponovi što je kazao i Einstein: " Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world."
IMAGINACIJA JE VAŽNIJA OD ZNANJA. ZNANJE JE OGRANIČENO. IMAGINACIJA OBUHVAĆA SVIJET.
A ja sam napisao: Imaginacija bez znanja je fantazija, a znanje bez imaginacije je neznanje.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:51.