Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2007., 22:00   #1
Crkveno poništenje braka

Zanima me kome se podnosi zahtjev za poništenje braka u crkvi. Da li netko ima iskustva u tome, kome se najbolje obratiti za savjet i upute što je sve potrebno pripremiti za pokretanje postupka?
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 10:17   #2
Razgovaraj sa zupnikom tvoje zupe.

Tako sam ja razgovarala s mojim i on je rekao da ce mi pomoci u vezi toga.

Za sad nisam krenula u taj postupak, pa ne bih znala detalje.
__________________
I don't mind arguing with myself. It's when I lose that it bothers me
Mariette is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 10:54   #3
I mene to zanima jer je sadasnji vrijedan tog napora.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 11:13   #4
Quote:
oona kaže: Pogledaj post
I mene to zanima jer je sadasnji vrijedan tog napora.
ovo si tako lijepo napisala da mogu samo potpisati.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 13:36   #5
Meni je zupnik sam ponudio da ce mi sredit ponistenje, cim mi svi papiri budu sredjeni.
__________________
I don't mind arguing with myself. It's when I lose that it bothers me
Mariette is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 14:36   #6
A koji su papiri u pitanju, budi malo konkretnija.
Ne znam sto znaci to srediti, obicno samo papa ponistava crkveno vjencanje....
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 14:39   #7
za ponistenje crkvenog braka potrebno je otici na zenidbeni sud.

u zagrebu, sjediste suda je na kaptolu iza katedrale.

na zenidbenom sudu rade svecenici koji se time bave profesionalno i od kojih se moze saznati sve sto je potrebno: od procedure i potrebne dokumentacije, pa do savjeta ima li uopce smisla (i temelja) pokretati postupak...
ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 14:44   #8
Crkveno vjenčanje je NEMOGUĆE 'poništiti', može se samo dokazati da je vjenčanje bilo sklopljeno krivo, te da do braka nikada nije niti došlo. te je moguće sklopiti novi brak koji je u tom slučaju prvi brak...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 07:53   #9
istina, SMS, traži se PONIŠTENJE BRAKA. Al možda bi bilo dobro, ako znaš, da napišeš moguće razloge poništenja...
Naime načula sam nešto tipa... ako brak nije "konzumiran" (što je prava rijetkost, a većina ima i ŽIVI dokaz tome), pa onda ako je jedan od partnera psihički bolestan, a drugi partner to nije znao u trenutku sklapanja braka... i slično (slobodno me ispravi ili nadopuni)
Međutim, gledam naše estradne zvjezdice - dobili su poništenje, a sumnjam da se nisu konzumirali, a i da su išli na kartu "ludila". Dakle, ima očito još varijanti na temu. Nešto sam načula, mada mi to zvuči "sumnjivo" da je moguće i nakon godina i godina što ne živiš s nekim u bračnoj zajednici tražiti poništenje jer - to zapravo nije više brak i ono što bi trebao biti... Ali mislim da ili ljudi nisu uopće upućeni u to, ili je to krivo - jer inače bi se puno češće tražile crkvene rastave...
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 10:05   #10
Ne znam kako to ide u Hr, govorim sto mi je receno ovdje gdje sam.
S obzirom na okolnosti zbog kojih je moj brak zavrsio, zupnik mi je sam rekao da cu dobiti ponistenje braka.
Moj razvod nije jos okoncan, i on mi je rekao da kad mu donesem papir o razvodu da on moze pokrenut taj postupak koji se ovdje zove annulment.
__________________
I don't mind arguing with myself. It's when I lose that it bothers me
Mariette is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 12:36   #11
postoje i neki drugi razlozi zbog kojih crkveni brak može biti poništen. ne samo zbog ludila i nekonzumacije braka. nego i ako se dokaže da jedan od partnera tokom braka nije radio ono što su mu bračne dužnosti. osim seksanja, pod bračne dužnosti spada i briga za ženu, djecu, duhovna i materijalna skrb, sudjelovanje u odgoju djece, poštivanje obiteljskih pravila, poštivanje žene i njezinih potreba, aktivno pozitivno sudjelovanje u svim aspektima zajednice, ne činiti preljub, ne zanemarivati i ostavljati ženu i djecu da sami rješavaju životne tegobe, fizička ili psihička agresija, zanemarivanje ili zabranjivanje vjerskih prava i dužnosti i još sijaset takvih trica i kučina koje je zapravo teško dokazati. jer svaki od njih nije stalno radio sranja, nego povremeno. ponekad bi imao i blještavi trenutak, a svo drugo vrijeme braka je provedeno u laganom sivilu ispod kojeg se burkalo svašta. i daj ti dokaži nekom popu koji nema pojma o bračnom životu kako je teško to godinama trpiti. jer u kršćanstvu je jedan od osnovnih postulata: strpljen- spašen. i Isus je trpio. pa je i ženina dužnost da trpi u braku i ne poduzima ništa jer je obitelj svetinja. ima i puno pametnih svećenika, koji, na žalost, ne smiju izaći iz okvira propisanih kanona jer inače gube službu.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 13:54   #12
Već godinama razmišljam o tome i skupljam koje kakve papire.Prvi brak je bio noćna mora o kojoj čak i ne razmišljam rado. Problem je što trebaš opet ulaziti u detalje propasti tog braka, i ocrniti bivšeg- u, a meni se to sad ne radi radi djeteta. Taman smo počeli komunicirati kao ljudi, ako sad ponovno pokrenemo stare boljke, opet će biti svašta i najviše problema će se lomiti preko kćeri, a ja to ne želim. Da li postoji način bez da se iznaša prljavo rublje?
xanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 14:51   #13
na žalost, ni u crkvi, ni na sudu. a sumnjam da je onaj drugi tako plemenit pa će lijepo dogovorno priznati svoju "krivnju", e da bi se onaj prvi mogao opet lijepo crkveno vjenčati. to bi bilo idealno da se možete dogovoriti, na obostranu korist. a klinca ni ne treba u to sve involvirati, njega se ni ne poziva na svjedočenje. to bi moglo sve mirno dogovorno riješiti. ali pri tom se uvijek ponovno iskopavaju stare lešine, a poznato je da kod ekshumacije jako smrdi.

činjenica je da je bračna zajednica postojala, i zar misliš da se administrativnim blagoslovom može prebrisati? i na općini ostaje zapis da je postojala. i koja je onda logika i uopće pravo crkve da svojim sudsko-papirološkim postupkom anulira godine nečijeg života. bez brige, Bog sve vidi i zna!

i što tebi uopće znači mogućnost da dobiš rješenje od kaptola ili pape. da bi opet u vjenčanici otišao/la pred oltar u punom sjaju uz crkvena zvona. kome to nešto predstavlja? familiji, susedima, budućoj punici? Bogu? pričanje onog novog pape da se razvedeni i slični ne smiju pričestiti i takve gluposti? jel se sve to isplati?
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 15:16   #14
Nije bitno da li ću ja opet pred oltar, najvjerovatnije ni neću. Prvi brak je bio takav da ga nikad nije ni trebalo biti. Ne želim da me ništa i nigdje veže za njega više. A ljuti me to što zbog razvoda ne mogu biti kuma meni dragoj djeci i što me se doživljava kao biće nižeg reda.
xanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 15:31   #15
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
... pričanje onog novog pape da se razvedeni i slični ne smiju pričestiti i takve gluposti?
Nisu gluposti onima koji vjeruju i koji su se uslijed zivotnih okolnosti nasli u situaciji razvedenih ili u braku s osobom koja je prije bila vjencana u crkvi. Takvi parovi mogu biti najbolji ljudi na ovom svijetu, postivati sve zapovijedi, a svejedno u crkvi nisu ravnopravni s onima koji iste krse, ali su uredno u braku. Ostaje nada da ce ipak jednom izabrati malo progresivnijeg i modernijeg papu.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 15:37   #16
to što te neka primitivna fritula "doživljava" nek te ne brine. ti doživljavaš samu sebe jer znaš da si dobro biće. a to što formalno nisi kuma dragima, to isto ne mora biti pod patronatom crkve. kad voliš neku osobu, dijete, onda se za njega i brineš, utječeš pozitivno na njega, pomažeš mu, hrabriš, budeš mu oslonac i potpora, voliš ga, razumiješ. kao čovjek koji voli. i tu ne treba nekakva papirnata crkvena potvrda ili brbljanje tipa "vidiš, ona je kuma djetetu, i baš je dobra kuma, loša kuma, darežljiva, votever..." u novom zavjetu takve idiotarije se ne spominju. ima nešto u starom, u smislu da se brak može razvrgnut, to može u nekoj prilici i žena zatražit, al te stvari su, dušo draga, utvrđivane i pisane u doba kad još nije postojala današnja tehnologija i društvo je bilo potpuno drugačije strukturirano, i to na biološkim i sociološkim temeljima zbog održavanja vrste, plemena, države i materijalnih dobara na okupu. kasnije su se te stvari samo malo modificirale crkvenim kanonima, opet u cilju održavanja moći, vlasti, društvene strukture i bogatstva. to kaj se u ovom stoljeću i dalje ponašamo kao ovce jer se bojimo živjeti vlastiti život bar u ovim malim obiteljskim okvirima, to je drugo pitanje.

ne daj da te takve formalnosti izbace iz duševnog mira. zapamti, ti si jedinstvena osoba. unikat u svemiru. a, vjeruj pametnim kvantnim mehaničarima, i jedan mali bozon može promijeniti strukturu galaksije. pusek
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 13:59   #17
Slažem se s tobom maheru. U principu me to ne dira previše, ali dođu situacije kad me ljuti. Naročito kad vidim "diskreciono" pravo naših popova da odlučuju koja osoba je dobra, pa zaslužuje " uteći u krilo crkve", a koja ne. Ti kriteriji su za vrisnut. Naš župnik se okružio mladim razvedenicama. Sve do jedne koja mu pomažu, od tajnice, voditeljica grupa za mlade, i koje kakvih laika u crkvi, sve su razvedene. Počesto ih se vidi kako u 10 navečer ulaze u župni ured ( jedna po jedna, ne zajedno, da se razumijemo) , valjda mu idu dati blagoslov.Ali, kad muž od te jedne razvedene hoće biti kum djetetu koje kaže " ili on ili se ne krizmam", onda ga taj isti župnik popljuje jer kako se mogao razvesti? Shvaća li on koliko je zgriješio? Strašno me ljuti to licemjerje.
xanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 19:10   #18
Quote:
xanas kaže: Pogledaj post
Shvaća li on koliko je zgriješio?
Koliko?!!! Čitala sam post triput i ne vidim nikako grijeh...

A za situaciju oko traženja crkvenog proglašenja ženidbe nevaljanim pročitajte aktualni Glas Koncila, sve piše...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 19:25   #19
pitanje zašto proglašavati neki brak nevaljalim kao da ga nikad nije bilo, zar je bio nevaljao i kad se izgovaralo sudbonosno da? kad je bila prva bračna noć, ili kad se rodil bembač. brak je postojao, i ko je tu meritoran da ga izmjeri i proglasi nevaljalim, da ga anulira? i na općini ne proglašavaju nepostojanje braka,nego ga prekidaju, pa te proglase razvedenom. misliš da si samim odrješenjem makar od pape postala opet ono što si bila prije braka? ni formalno, ni duhovno, ni emotivno. postala si osoba s teškim bračnim iskustvaom, i to nijedan pop nemre obrisat s krpom.

ne zaboravi da zbog takvih administrativnih stvari nisi postala manje vrijedna, manje pametna, manje dobra, manje voljena, ni pred kim dobronamjernim, a pogotovo ne pred Bogom!
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 20:11   #20
Ne bih se štela miješati ako se vi samo želite međusobno tješiti, a ne sagledavati situaciju realno.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:20.