Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2024., 11:09   #1
Pravo služnosti s kućom ili bez kuće

Tip u Splitu nije imao put do kuće pa je tužio susjeda. Sud je rekao da susjed mora dati pravo služnosti jer taj do njega ima pravo na put do svoje kuće. Susjed je bio ljut ko pas, ne može doći sebi da mu tako uzimaju zemlju.

Što ako netko ima zemlju u građevinskoj zoni stambene namjene, ali bez puta. Može li on tužbom dobiti pravo služnosti od susjeda do sebe ili to ne može zato jer na toj zemlji nema izgrađene kuće?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 11:46   #2
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Tip u Splitu nije imao put do kuće pa je tužio susjeda.
Obožavam ovakve upite.
Susjed je kuću sagradio uz pomoć magije, i do sada je do kuće dolazio korištenjem helikoptera ili letećeg ćilima, pretpostavljam...



Quote:
Sud je rekao da susjed mora dati pravo služnosti jer taj do njega ima pravo na put do svoje kuće. Susjed je bio ljut ko pas, ne može doći sebi da mu tako uzimaju zemlju.
Susjed se vjerojatno sam zastupao na sudu, pa je 'njegov odvjetnik' imao budalu za klijenta... tako bar ide ta poznata uzrečica...

Quote:
Što ako netko ima zemlju u građevinskoj zoni stambene namjene, ali bez puta. Može li on tužbom dobiti pravo služnosti od susjeda do sebe ili to ne može zato jer na toj zemlji nema izgrađene kuće?
Što se može ili ne može ovisi od slučaja do slučaja...
Glupo je uopće da ovako postaviš pitanje bez povijesti cijelog spora bar nekoliko desetljeća unatrag...
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 12:04   #3
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Obožavam ovakve upite.
Susjed je kuću sagradio uz pomoć magije, i do sada je do kuće dolazio korištenjem helikoptera ili letećeg ćilima, pretpostavljam...

Susjed se vjerojatno sam zastupao na sudu, pa je 'njegov odvjetnik' imao budalu za klijenta... tako bar ide ta poznata uzrečica...

Što se može ili ne može ovisi od slučaja do slučaja...
Glupo je uopće da ovako postaviš pitanje bez povijesti cijelog spora bar nekoliko desetljeća unatrag...
Ali briga mene za taj slucaj iz Splita. Mene zanima zato jer imam zemlju u gradjevinskom stambenom podrucju, a nemam put. Mogu li ja tuziti susjeda da mi da pravo sluznosti pa da mogu i ja graditi na svojoj zemlji ili ja to ne mogu zato jer na svojoj zemlji nemam kucu?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 12:09   #4
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Može li on tužbom dobiti pravo služnosti od susjeda do sebe
Predlažem čitanje Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Naravno da može.

Ali, čim je spomenut Split, odmah je jasno da se radi o kvrgavim dišpetancima.
Elk Cloner is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 12:14   #5
Quote:
Elk Cloner kaže: Pogledaj post
Predlažem čitanje Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Naravno da može.

Ali, čim je spomenut Split, odmah je jasno da se radi o kvrgavim dišpetancima.
Znaci ja ipak mogu dobiti pravo sluznosti iako mi je zemlja prazna, bez kuce. Susjed ce se vrlo obradovati kad ovo cuje. Dignut ce mu se kosa na glavi.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 13:51   #6
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Znaci ja ipak mogu dobiti pravo sluznosti iako mi je zemlja prazna, bez kuce. Susjed ce se vrlo obradovati kad ovo cuje. Dignut ce mu se kosa na glavi.
Zašto?
Pa nije 50000 eura za odbiti samo tako...

thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 14:32   #7
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Zašto?
Pa nije 50000 eura za odbiti samo tako...

Kakvih 5000 eura? Znači ako sud presudi da mi on mora dati pravo služnosti, tj. da imam put preko njegove parcele onda ja nakon presude moram susjedu platiti 5000 eura?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 14:50   #8
Prvo, da bi se komentirala neka presuda treba znati sve detalje, ovdje je najverojatnije riječ o tome da je nekoć davno građevinska dozvola za izgradnju kuće izdana na temelju neke služnosti/izjave vlasnika koja se tijekom godina zbog dobrosusjedskih odnosa "zaboravila". Tu sud može i mora dosuditi služnost (ukoliko su ispunjeni svi zakonski uvjeti).

Drugo, vašeg susjeda nitko živ na svijetu ne može natjerati da da pravo služnosti u svrhu izdavanja građevinske dozvole. To kaj je neko ozemljište planom određeno kao građevinsko ne znači da su za njega ispunjeni svi uvjeti za izdavanje građevinske dozvole (posredan ili neposreda prilaz na uređenu javnu prometnu površinu i odvodnja otpadnih voda). Imaš zemlju, nemaš puta, nema građevinske dozvole.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 15:36   #9
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Prvo, da bi se komentirala neka presuda treba znati sve detalje, ovdje je najverojatnije riječ o tome da je nekoć davno građevinska dozvola za izgradnju kuće izdana na temelju neke služnosti/izjave vlasnika koja se tijekom godina zbog dobrosusjedskih odnosa "zaboravila". Tu sud može i mora dosuditi služnost (ukoliko su ispunjeni svi zakonski uvjeti).

Drugo, vašeg susjeda nitko živ na svijetu ne može natjerati da da pravo služnosti u svrhu izdavanja građevinske dozvole. To kaj je neko ozemljište planom određeno kao građevinsko ne znači da su za njega ispunjeni svi uvjeti za izdavanje građevinske dozvole (posredan ili neposreda prilaz na uređenu javnu prometnu površinu i odvodnja otpadnih voda). Imaš zemlju, nemaš puta, nema građevinske dozvole.
O užasa, to znači da ja ne mogu graditi na svojoj zemlji! Prije je bio put koji je išao preko susjedove parcele, ali taj put nije ucrtan, nego je djed od tog susjeda dobrovoljno puštao da moj djed prolazi preko njegove zemlje. Prije nekoliko godina je unuk od tog susjeda zazidao zid da ja više ne mogu prolaziti. Rekao je da on ne mora dopustiti da netko prolazi preko njegove zemlje.

Znači sad moram otkupiti dio zemljišta od susjeda (ako uopće pristane prodati) ili tražiti od općine da mi na neki način osigura put.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 15:55   #10
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Kakvih 5000 eura? Znači ako sud presudi da mi on mora dati pravo služnosti, tj. da imam put preko njegove parcele onda ja nakon presude moram susjedu platiti 5000 eura?
Previdio si jednu nulicu. A nula ko nula, jel


Ma ne, sud ce mu zemljiste oduzeti i pokloniti tebi. Jer tebi treba.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 16:03   #11
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
O užasa, to znači da ja ne mogu graditi na svojoj zemlji! Prije je bio put koji je išao preko susjedove parcele, ali taj put nije ucrtan, nego je djed od tog susjeda dobrovoljno puštao da moj djed prolazi preko njegove zemlje. Prije nekoliko godina je unuk od tog susjeda zazidao zid da ja više ne mogu prolaziti. Rekao je da on ne mora dopustiti da netko prolazi preko njegove zemlje.

Znači sad moram otkupiti dio zemljišta od susjeda (ako uopće pristane prodati) ili tražiti od općine da mi na neki način osigura put.
To se zove otvaranje nužnog puta, kad tvoja nekretnina nema pristup javnom putu, pa tražiš da se preko susjedove osnuje nužni put. Naravno da mu moraš platiti naknadu u visini tržišne vrijednosti tog puta, jer on taj put više ne može nikako koristiti, praktično je izvlašten, iako formalno i dalje ostaje vlasnik.

Zakon o vlasništvu i dr. stvarnim pravima, čl. 224.

(1) Nužni prolaz preko neke nekretnine kao poslužne osnovat će svojom odlukom sud na zahtjev vlasnika druge nekretnine, ako do nje nema nikakve ili nema prikladne putne veze s javnim putom i ako je korist od otvaranja nužnoga prolaza za gospodarenje tom nekretninom veća od štete na poslužnoj nekretnini, a uz obvezu vlasnika nekretnine u čiju se korist nužni prolaz osniva da plati punu naknadu vlasniku poslužne nekretnine.
L_U_D_A is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 16:11   #12
Da da, sud jedva čeka ovakve tužbe. I rješava ih promptno

Jednostavnije je čovjeku dati ponudu, platiti geodeta i sve sto te spada, nego ići u tužbu.
To je neizgrađeno zemljište i susjeda boli kurac sto bi ovaj prodavao ili gradio.
__________________
Dobro je !
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 16:15   #13
Quote:
blues4lady kaže: Pogledaj post
Da da, sud jedva čeka ovakve tužbe. I rješava ih promptno

Jednostavnije je čovjeku dati ponudu, platiti geodeta i sve sto te spada, nego ići u tužbu.
To je neizgrađeno zemljište i susjeda boli kurac sto bi ovaj prodavao ili gradio.
Nema postupka koji sud "jedva čeka" niti onih koje rješava promptno, nažalost.
Ali to nije ni bilo pitanje, već ima li pravo na nužni prolaz preko susjedovog. Ima, po zakonu, a ako mu ga susjed neće dobrovoljno "prodati", nema druge opcije nego ići na sud. Kao i sa svakim drugim pravom, koje se ne može izvan suda ostvariti.
L_U_D_A is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 16:18   #14
Quote:
L_U_D_A kaže: Pogledaj post
To se zove otvaranje nužnog puta, kad tvoja nekretnina nema pristup javnom putu, pa tražiš da se preko susjedove osnuje nužni put. Naravno da mu moraš platiti naknadu u visini tržišne vrijednosti tog puta, jer on taj put više ne može nikako koristiti, praktično je izvlašten, iako formalno i dalje ostaje vlasnik.

Zakon o vlasništvu i dr. stvarnim pravima, čl. 224.

(1) Nužni prolaz preko neke nekretnine kao poslužne osnovat će svojom odlukom sud na zahtjev vlasnika druge nekretnine, ako do nje nema nikakve ili nema prikladne putne veze s javnim putom i ako je korist od otvaranja nužnoga prolaza za gospodarenje tom nekretninom veća od štete na poslužnoj nekretnini, a uz obvezu vlasnika nekretnine u čiju se korist nužni prolaz osniva da plati punu naknadu vlasniku poslužne nekretnine.
Rekli su mi u opcini da ako je zemlja gradjevna, da onda opcina uma obvezu u roku 2 godine od donosenja GUP-a osigurati put. Ali nitko nista nije osigurao. Nisam skuzio to sa opcinom, trebaju li oni stvarno osurati put i kako oni to rade, da li otkupljuju dio zemlje od susjeda j naprave cestu?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 16:20   #15
Čovjek bi rekao da su ovdje na Pravu pametni ljudi pa već znaju prepoznati dosadnog trola koji nema ni staru ciglu na cigli, a kamoli sve to o čemu piše.

Pa zar niste vidjeli koliko je tema otvorio, ispada da ima više nekretnina i od thortwinsa.
A da ne spominjemo da za sva ta pitanja već postoje teme, tip valjda ima fetiš da započne što više tema.
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 16:20   #16
Ironija….
Naravno da za puno toga postoji zakonska mogućnost, medjutim, sto nam praksa kaže?

Susjed je pokazao svoju poziciju podizanjem zida. Ovo može trajati godinama.
Elem, autore, spusti agresivni gard, porazgovaraj sa susjedom i pripremi novac, umjesto prijetnje tužbom. Jer ako tip ne pristane, može ti se dogoditi da puta ne vidiš nikad.

Druga stvar, općina ti nije dužna ništa, pa ni put, pače pri slijedećoj izmjeni prostornog plana, lako možeš i izaći iz gradjevinskog područja.
__________________
Dobro je !
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 16:21   #17
Quote:
Cranesbill kaže: Pogledaj post
Čovjek bi rekao da su ovdje na Pravu pametni ljudi pa već znaju prepoznati dosadnog trola koji nema ni staru ciglu na cigli, a kamoli sve to o čemu piše.

Pa zar niste vidjeli koliko je tema otvorio, ispada da ima više nekretnina i od thortwinsa.
A da ne spominjemo da za sva ta pitanja već postoje teme, tip valjda ima fetiš da započne što više tema.
A i to sto kazes
__________________
Dobro je !
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 16:30   #18
Quote:
blues4lady kaže: Pogledaj post
A i to sto kazes
Cranesbill provocira na svakom threadu, svadja se na sve strane. Zanemari tu stjenicu.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 16:31   #19
Quote:
blues4lady kaže: Pogledaj post
Ironija….
Naravno da za puno toga postoji zakonska mogućnost, medjutim, sto nam praksa kaže?

Susjed je pokazao svoju poziciju podizanjem zida. Ovo može trajati godinama.
Elem, autore, spusti agresivni gard, porazgovaraj sa susjedom i pripremi novac, umjesto prijetnje tužbom. Jer ako tip ne pristane, može ti se dogoditi da puta ne vidiš nikad.

Druga stvar, općina ti nije dužna ništa, pa ni put, pače pri slijedećoj izmjeni prostornog plana, lako možeš i izaći iz gradjevinskog područja.
Naravno da bi ga prvo pitao hoce li prodati. Ali ako odbije onda moram vidjeti koje su mi opcije da dodjem do puta. Bez puta mogu samo saditi kupus.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 17:14   #20
Quote:
Cranesbill kaže: Pogledaj post
Čovjek bi rekao da su ovdje na Pravu pametni ljudi pa već znaju prepoznati dosadnog trola koji nema ni staru ciglu na cigli, a kamoli sve to o čemu piše.

Pa zar niste vidjeli koliko je tema otvorio, ispada da ima više nekretnina i od thortwinsa.
Pa jesam ga odmah spustio na zemlju sa cifrom...
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:30.