Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2009., 05:30   #1
1. razred O.Š. - pretežak program?

Dugo sam tražio topic o sličnoj temi, ali pošto ga ne nađoh, evo otvaram...

Dakle, radi se o slijedećem:

Mlađi sin ide u 1. razred.
Svaki dan dođe iz škole sa hrpom domaće zadaće (barem iz 2 predmeta).
Zadaću ne može sam riješiti nego treba s njim raditi i to dobrih 2 sata.
U kontaktu sam s pojedinim roditeljima djece iz razreda, tvrde da i oni redovito moraju raditi s djecom.
Naravno, a kako i ne bi kraj "bisera" od zadataka koji se postavljaju djeci u prvom razredu.
Evo primjera iz matematike:

1.
Na stolu su 4 košare, u svakoj su po 4 jabuke. Ivica je iz 4. košare brojeći s lijeva na desno uzeo 3 jabuke. Luka želi iz 1. košare brojeći s desna na lijevo uzeti 2 jabuke. Je li to moguće? Prikaži računom i objasni.

2.
U redu za karte stoji 10 ljudi. Ivica je 4. u redu. Koliko ljudi stoji ispred Ivice, a koliko iza njega. Izračunaj. (ponuđene su 2 crte za račun).
*kako jednom računskom operacijom izračunati koliko je ljudi ispred Ivice?

Ima takvih zadataka još, izvojio sam samo ova dva za primjer.

Još jednom napominjem, radi se o 1. razredu osnovne škole!
Djeca još ne znaju ni pravilno čitati, a postavljaju im se ovakvi zadaci.

Pitam se jesu li nastavnici koji biraju knjige uopće prolistali što u njima piše? Po kojem se principu biraju programi?

Ovakav program preopterećuje djecu, guši ih i ubija volju za školom.

__________________
DESIGNED TO PROVOKE EMOTIONAL RESPONSE
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 07:21   #2
Katastrofa, cista.
Radila sam svojedobno u izdavackoj kuci koja se posljednjih godina probila na vodece mjesto glede skolskih udzbenika (nekad je to bila dobra stara Skolska knjiga, gdje su stvarno radili strucnjaci - dobro, i tamo danas ima svega) - udzbenike su pisali ljudi bez gotovo ikakvog pedagoskog iskustva i, sto je jos gore, talenta. I redovito prolazili na natjecajima Ministarstva jer to je veliki biznis i izdavacu nosi hrpu love pa se isti cijele godine 'trudi' umiliti se povjerenstvima u Ministarstvu.
Uglavnom, nagledala sam se prestrasnih udzbenika, za koje trebas biti valjda nobelovac, a ne osnovnoskolac.
Mi smo jos daleko od skole, ali vec me jeza hvata kad vidim ovakve stvari...
__________________
.::Ne brinite o mogućem smaku svijeta danas. U Australiji je već ionako sutra!(Charles Schultz)::.
.:.G&L... cekajte nas....:.
...the best portion of a good man's life is his little, nameless, unremembered acts of kindness and of love...(W. Wordsworth)

Zadnje uređivanje Sandee : 15.03.2009. at 07:32.
Sandee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 07:44   #3
baš čitam što ste napisale
mi idemo u jesen u školu i već me hvata jeza
sada sam još i čula da nastavnici tuču djecu sa šibom po glavi i rukama
__________________
...
sasa00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 08:34   #4
hm, ali ljudi, pa svako malo "rasterećuju" program, mi smo to sve prošli, pa i gore.
snaći će se oni, ko i svi ostali... radite s njima ako treba, naučit će.
treba ih učit da budu pametni, na kraju će nam djeca u 8. razredu tražit hrvatsku na karti hrvatske, ko glupi amerikanci

ima stvarno glupo napravljenih udžbenika, al što se rasterećivanja i rasterećivanja i rasterećivanja iz godine u godinu tiče, ne mislim da donosi išta dobro

treba "samo" bolje organizirat stvari, ne tražit sve manje od djece, nisu djeca ništa gluplja nego li smo mi bili u njihovim godinama
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 08:34   #5
Quote:
sasa00 kaže: Pogledaj post
baš čitam što ste napisale
mi idemo u jesen u školu i već me hvata jeza
sada sam još i čula da nastavnici tuču djecu sa šibom po glavi i rukama
ovo treba prijavit, toga te ne treba bit strah.
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 08:40   #6
Quote:
Invader kaže: Pogledaj post

Pitam se jesu li nastavnici koji biraju knjige uopće prolistali što u njima piše? Po kojem se principu biraju programi?

:
za nastavni plan i program je zaduženo Ministarstvo, a za udžbenike koje će koristiti učenici su odgovorni nastavnici/profesori koji ih biraju. iz Ministarstva stigne popis knjiga koje se mogu odabrati i onda je na nastavnom osoblju da odabere kojeg će autora. no naravno, to nastavno osoblje nema nikakve veze sa sadržajem.

svi jako dobro znamo kako se kod nas gotovo svake godine štampaju novi udžbenici. Ministarstvo kaže da je to u korist učenika, no ne treba biti genijalac da bi se znalo kako je to samo zato da bi netko zaradio.
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."

Zadnje uređivanje SaveAss : 15.03.2009. at 10:08. Reason: tipfeler
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 08:47   #7
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
što se rasterećivanja i rasterećivanja i rasterećivanja iz godine u godinu tiče, ne mislim da donosi išta dobro
rasterećuje se jedino kasica poreznih obveznika, a svi ovi programi koji dolaze na velika vrata iz godine u godinu (i još budu napumpani po medijima) su sprdačina i mazanje očiju. jeste li se zapitali što je sa famoznim HNOS-om zbog kojeg su prije koju godinu okrenuli sve naglavačke, zbog kojeg su mudraci par godina mudrovali (i bili masno plaćeni za to - naravno, mi smo im to platili). HNOS je odhnosao svoje, samo sad nitko baš o tome ne bi pričao....
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 08:55   #8
ma program je debilana, to se slažem, al ne treba radit debile od djece i samo kukat kak im je teško

a HNOS...
ne brini, budu oni smislili neku novu politiku pa sve opet naglavačke
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 08:58   #9
Quote:
SaveAss kaže: Pogledaj post
za nastavni plan i program je zaduženo Ministarstvo, a za udđbenike koje će koristiti učenici su odgovorni nastavnici/profesori koji ih biraju. iz Ministarstva stigne popis knjiga koje se mogu odabrati i onda je na nastavnom osoblju da odabere kojeg će autora. no naravno, to nastavno osoblje nema nikakve veze sa sadržajem.

svi jako dobro znamo kako se kod nas gotovo svake godine štampaju novi udđbenici. Ministarstvo kaže da je to u korist učenika, no ne treba biti genijalac da bi se znalo kako je to samo zato da bi netko zaradio.
mislim da smo mi država s najvećim izborom udžbenika na svijetu (doslovno), i da, samo da bi pokupili nakladnici i sastavljači što više para
nema nikakve koristi za učenike, korisno bi bilo da odštampaju jedan jedini pošteni udžbenik iz svakog predmeta i držali se njega, ovo ostalo treba spalit
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 09:11   #10
Quote:
Invader kaže: Pogledaj post
1.
Na stolu su 4 košare, u svakoj su po 4 jabuke. Ivica je iz 4. košare brojeći s lijeva na desno uzeo 3 jabuke. Luka želi iz 1. košare brojeći s desna na lijevo uzeti 2 jabuke. Je li to moguće? Prikaži računom i objasni.


prestrašno!

to je nase bajno hrvatsko školstvo, imaju sulude uzrastu apsolutno neprimjerene zadatke(ne moras biti pedagog da bi to uočio), onda će u petom razredu učiti koje godine je neki karlo IVe ubio zeca u lovu prije 500 godina, a nitko im nece nikada objasniti koliko love ce morati vratiti kada se zaposle i uzmu kredit od 100 tisuća na 30 godina s kamatom od 5% i slične stvari za život bitne.

Zadnje uređivanje lee_chan : 15.03.2009. at 09:17.
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 09:14   #11
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post


prestrašno!
ako ne shvaća, samo treba nacrtati.
djeca u 1.osnovne često crtaju u matematici.

prvo ima 4-3=1

onda 1-2=

nije moguće
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 09:42   #12
Malo se žurim, ali moram se javiti . Ne znam da li se što drastično promijenilo u zadnjih par go. (moja je sad treći), ali se dobro sjećam da sam u prvom razredu stalno imala osjećaj da je još u vrtiću. Sve je bilo lagano, veselo, opušteno, a znate zašto ?
Zato što ima odličnu učiteljicu! Istina, moja je znala dobro čitati, pisati i ponešto računati, ali nije nikakav genijalac.
Zadaće nikada nemaju toliko da postane opterećenje roditeljima, na nastavi se puno radi, ponavlja, objašnjava. Ako i odličan učenik u nečem zapne, pozove se da dođe na dodatnu gdje učiteljica s njim još radi ( a neke to vjerojatno ostave roditeljima)
Ne kažem da ne radim s njom, da ne objašnjavam, ali vrlo malo. Da ne pomislite, ne, nije baš savjesna, prosječno samostalna, bistar odlikaš kakvih ima u nižim rzr.koliko hoćeš.
Što hoću reći? Da puuuunoooo ovisi o učiteljici.Sad bježim
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 09:51   #13
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
hm, ali ljudi, pa svako malo "rasterećuju" program, mi smo to sve prošli, pa i gore.
snaći će se oni, ko i svi ostali... radite s njima ako treba, naučit će.
treba ih učit da budu pametni, na kraju će nam djeca u 8. razredu tražit hrvatsku na karti hrvatske, ko glupi amerikanci

ima stvarno glupo napravljenih udžbenika, al što se rasterećivanja i rasterećivanja i rasterećivanja iz godine u godinu tiče, ne mislim da donosi išta dobro

treba "samo" bolje organizirat stvari, ne tražit sve manje od djece, nisu djeca ništa gluplja nego li smo mi bili u njihovim godinama
Ako je program rasterecen kako je moguce da postoje gore navedeni zadaci u prvom razredu...a tvrdi se da djeca josh ne znaju niti citati?


i ja te zamoljavam da ne generalizirash i vrijedjash...(odnosi se na crno tiskana slova)...hvala
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 09:56   #14
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Ako je program rasterecen kako je moguce da postoje gore navedeni zadaci u prvom razredu...a tvrdi se da djeca josh ne znaju niti citati?


i ja te zamoljavam da ne generalizirash i vrijedjash...(odnosi se na crno tiskana slova)...hvala
imaš na youtubeu videa s takvim primjerima. amerikanci imaju preloše škole, preloše opće znanje i generalno su zatupljeni nisam ja kriva što je tako
ne svi naravno. većina.
ne znam jesi li primjetila da im se cijeli svijet smije što se toga tiće.

ako je to zadatak iz drugog polugodišta-djeca bi trebala znati čitati
ako nije, djeca imaju doma nekoga tko će im pročitati(ma da je vjerojatnije da je iz 2.)
i zadatak nije uopće strašan, jedino što treba znati da ga riješi je koja je lijeva a koja desna strana i brojati i oduzimati do 5
i nactati ako nije genijalac 4 kruga jedan kraj drugog s 4 jabuke unutra
pa sjeti se svog prvog raz ako možeš-što ste radili nego cijelo vrijeme crtali kruške i jabuke?
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 10:05   #15
Moj najmlađi sin je u prvom razredu isto. Katastrofa. Ne zna ni čitati kako spada a o pisanju da ne pričam. Sve ispita do sad dobio 1. Sve što trebalo čitati i sam odgovoriti on to ne može i ne razumije pročitati pa tako ni odgovoriti.

U vrtić je hodao nekih 3-4 god. Progovorio u 5.

Matematiku samostalno riješava do 1000, oduzimanje i zbrajanje. Već zna i nešto množenja. Zadatke kada mu pročitam shvati. Onakve još nismo imali, slične, al ne tako teške. Možda nas čekaju. Al HR i priroda, steška uči čitati. Zna prepisati al samostalno nikako.
Engleski uči i shvača pojmove, zna ih napamet, za sad večinom sve još crtaju.
Likovni mu 5.
Glazbeni 4.
Tjelesni 4-5.

I dok sve zbrojimo bude tu negdje oko 4,(za sad), hr i prir. su 4.
I opet se čudim kako mu da 4 ako ne zna čitati.
Liktiru mu ja čitam i napišem, on prepiše i nacrtamo zajedno.

I tako, muke prvog razreda.
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 11:22   #16
Ja sam isto od onih koji su prvi razred doživljavali kao nastavak vrtića. Za upis u prvi razred moraju znati brojeve do 10, a cijelo prvo polugodište uče brojeve do 5 I da, uglavnom su bojali, i crtali kruške i jabuke. S prirodom je nešto zabave bilo tek u trećem, kad više nije mogao baš sve naučiti i zapamtiti na satu, pa ga je trebalo malo prilijepiti za stolicu.

Da li smo imali sreću s učiteljicom ili odabirom udžbenika, ne znam, ali slažem se da je u pravilu djetetu u prvom razredu jako teško riješiti ovakve zadatke bez vizualnih pomagala. S druge strane, s nacrtanim košarama ovaj prvi, ili na brojevnoj crti drugi - vjerujem da bi riješio svaki prvašić. Međutim, meni se puno veći problem čini to što djeca dva mjeseca prije kraja školske godine ne znaju čitati. Tu nešto definitivno ne štima.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 11:23   #17
moja je kcer u hrvatskoj isla u prvi razred. ova dva sata koja covjek spominje mi se cine kao pjesma. mi smo imali za zadacu bar pet sest takvih zadataka, pa hrvatski, pa priroda i drustvo, pa nacrtati nesto. jednom prilikom su iz prirode i drustva dobili zadacu koju ja nisam uspjela rjesiti niti uz pomoc interneta (nije ni vecina roditelja s kojima sam stupila u kontakt). drugom prilikom su iz matematike dobili zadatak koji smo rjesavali suprug, sin i ja. (suprug zavrsio izmedju ostaloga i strojarski faks, dakle matematika mu nije bas spansko selo). svi smo dobili drugaciji rezultat i na kraju ni suprug nije bio siguran da li je njegov tocan.

za osobu koja kaze da ne trebamo odgajati glupane, ne, ne trebamo, svi ce se sloziti, ali ce se isto tako svi sloziti da nakon zavrsene osnovne skole niti jedno dijete ne moze dobiti dozvolu da makar nekome daje instrukcije iz matematike, ili bilo kojeg drugog predmeta. a skoluje se kao da je to jedino sto ce s 15 godina raditi.

da se vratim na nas. nakon prvog razreda otisli smo u njemacku. bilo me je malo strah, ali, niti jedan jedini put nismo morali doma uciti tablicu mnozenja. sve su naucili u skoli. zdace nisu imali puno, nisu ucili matematiku koja je potrebna profesorima, ali danas, u petom razredu moja kcer, kao i sva glupa, prosjecna njemacka djeca, moze pomnoziti ili podijeliti viseznamenkasti broj s dvoznamenkastim napamet.

ja sam prosla u hrvatskoj nerasterecene programe pa mi je za takvu visu matematiku potreban kalkulator. bas me zanima sta vam se cini prakticnije?
peso meso is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 11:33   #18
mislim da bi roditelji trebali razgovarati sa učiteljicom, razrednicom o svemu onome što smatraju da nije dobro - u udžbenicima, o količini i opsegu gradiva...o svemu....

nije u redu da dijete te dobi (6,7 godina) nakon škole mora provoditi sate na učenje školskog gradiva. ono se treba igrati, ono treba usvojiti to gradivo što je više moguće na satu, u školi i to kroz igru. učiti i razumjeti trebaju u školi, a doma neka ponove, utvrde naučeno...
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 12:40   #19
Moj mali je u 2. razredu, ali mu je 1. prosao bez problema. Iako nije znao citati ni pisati kada je krenuo u skolu, nije imao problema. I potpuno se slazem da dosta ovisi o uciteljici. Nasi rade po knjigama, ali ne obraduju bas sve. Dosta zadataka dobivaju na listicima koje im ucitaljica zadaje. I ovisi o njoj hoce li im dati laganije zadatke ili neke zapetljane ko primjeri gore.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 12:58   #20
uh, što nas čeka ove godine
__________________
...
sasa00 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:26.