Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Pogledaj rezultate ankete: Instrukcije su:
Pomodarstvo 19 52.78%
Nasušna životna potreba 17 47.22%
Glasovatelji: 36. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2009., 19:07   #61
koja glupost, ja nikad nisam bio dobar učenik niti su mi mnoge stvari išle, ali nikad na instrukcije nisam išao. Za to ti služe frendovi iz razreda, znao sam otići kod frenda prije škole doma većinom smo se zafrkavali igrali neke igrice na kompu a možda za sat ili dva mi je objasnio ono što nisam znao. Lijepo sam se javio isti dan pokupio 4 ili čak nekad i peticu. Profesori bili u čudu otkud ja sad to od jednom znam ja kažem pokazao mi frend, on dobije pohvalu kako je super osoba ja dobijem dobru ocjenu. Ponosni njegovi starci što imaju tako dobrog sina koji hoće pomoči i zna, ponosna moja stara koja ipak kaže nije mi sin toliki propalitet i on može ponekad dobit dobru ocjenu
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 19:21   #62
pa evo odličnog recepta,

ali znaš, neki roditelji sve vole dizati na "nivo" ... jer nije štos reći "objasnio mu je prijatelj iz razreda" nego "platili smo mu/joj instrukcije"
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 19:26   #63
pa neka oni budu na nivou i daju pare za nešto što ne treba. A i definitivno je bilo zabavnije da mi to pokaže netko iz razreda nego neki profesor ili student
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 19:27   #64
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Sori ali to uopce nje apsurd, ja ne znam zbrojati dva broja na papiru. Tj, zbrojati be znala ali oduzeti nema sanse. O dijeljenju necu ni pricati.
I da je mm isto takav, mogli bi se

... vjerujem da si završila osnovnu školu ... ako jesi onda ne znam kako ( nemoj ovo shvatiti kao vrijeđanje, nego jednostavno ne razumijem) ...

pa ne radi se o nuklearnoj fizici, zaboga ...
.. na kraju krajeva, ni to nije opravdanje, uzmi knjigu-bilježnicu od malog/male i nauči to (da ,možeš sigurno, i u tim godinama) pa mu/joj pojasni ako treba ...

... ili je ipak lakše platiti instrukcije ?
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 19:42   #65
Quote:
shempio kaže: Pogledaj post
... vjerujem da si završila osnovnu školu ... ako jesi onda ne znam kako ( nemoj ovo shvatiti kao vrijeđanje, nego jednostavno ne razumijem) ...

pa ne radi se o nuklearnoj fizici, zaboga ...
.. na kraju krajeva, ni to nije opravdanje, uzmi knjigu-bilježnicu od malog/male i nauči to (da ,možeš sigurno, i u tim godinama) pa mu/joj pojasni ako treba ...

... ili je ipak lakše platiti instrukcije ?
Osnovnu prepisujuci jer profesoru nije bilo stalo a srednju jedva uz instrukcije i popravne. Na faxu nije bilo matematike, to sam se pobrinula.
I naravno da je lakse platiti instrukcije nego uciti, zaboga.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 19:53   #66
... pa ne bih ti imao ništa za reći .... ostao sam bez teksta ...

... mislim, ne čudim se toliko neznanju, nego tome kako te to izgleda nimalo ne zabrinjava, vezano uz svakodnevni život, pomoć djetetu i slično ...

.. ali dobro, iskreno si rekla kako stvari stoje i to cijenim ...
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 20:30   #67
Mislim da su priče o nastavnicima koji ucjenjuju djecu s instrukcijama prenapuhane. Nije da nisam čula za takve priče, ali kao što rekoh, držim instrukcije iz četiriju predmeta i posla imam dovoljno, a nisam povezana ni sa kakvim nastavnikom i ni sa kakvom školom.

A opet, što imaju ucjenjivati srednjoškolce koji ne znaju tablicu množenja... kad vidim kakva mi sve djeca dolaze, pitam se pada li itko razrede... Evo članka prof. Vinka Bajrovića, školskog nadzornika za St - dalm. županiju:

Po jednom njegovom istraživanju, manje od pola učenika jedne četverogodišnje srednje škole (pomorske škole) u ST je znalo znamenkama napisati broj tri milijarde pedeset sedam tisuća i devet (ej, napisati broj!), manje od 40% je znalo podijeliti 369 088 sa 79 (gradivo drugog razreda OŠ), a samo 12% je znalo riješiti jednu jednadžbu s jednom jedinom nepoznanicom (niži razredi OŠ).
Čudna mi čuda što je veća navala na fakultete gdje nema matematike (i što se članak zove "tragedija jednog ispitivanja ili ispitivanje jedne tragedije )

"Zbroj dvaju brojeva je 7, a njihova razlika 1. Koji su to brojevi". Taj zadatak u 2 razreda brodostrojarskih tehničara i jednom razredu špeditersko-agenijskih tehničara nije riješio nitko. Nakon ukupno 1260 sati matematike u osnovnoj školi!

Na testu takvih elementarnih zadačića bilo je 30 bodova, ukupno 66% je imalo manje od 15, dakle za jedinicu.

Uglavnom, članak govori o tome kako gimnazije kradu učenike četverogodišnjim školama, a četverogodišnje obrtničkim, i onda imamo glupe ljude u promašenim školama i ogromni deficit onih iz obrtničke (I onda se ljudi na ŽK čude zašto su bauštelci dobro plaćeni.)

U lipanjskom roku je škola iz istraživanja upisala 50% kvote, i ti su imali relativno dobar opći uspjeh u osnovnoj. Kad bi tako ostalo, iz Ministarstva bi im naredili da smanje razrede, pa su u kolovozu upisali drugu polovicu.

Kaže autor: Bože moj, kako nitko ne želi shvatiti da je jednak trošak, a nejednak dobitak, i to mnogo svrsihodniji, imati u Srednjoj pomorskoj 20 učenika, a u Industrijskoj obrtničkoj 20 učenika, nego u pomorskoj 30, a u obrtničkoj 10. To je jedno od suštinskih pitanja našeg srednjeg školstva koje nitko neće staviti na red.

A tko je kriv za takvo neznanje? Roditelji, inflacija ocjena, loši kurikulumi, pritisak na nastavnike, nemotivirani nastavnici, nemotivirani učenici, društvo, tko bi znao...
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 20:34   #68
Quote:
shempio kaže: Pogledaj post
... pa ne bih ti imao ništa za reći .... ostao sam bez teksta ...

... mislim, ne čudim se toliko neznanju, nego tome kako te to izgleda nimalo ne zabrinjava, vezano uz svakodnevni život, pomoć djetetu i slično ...

.. ali dobro, iskreno si rekla kako stvari stoje i to cijenim ...
Zasto bi me zaboga zabrinjavalo sto ne znam matematiku? Znam se odlicno sluziti kalkulatorom, exelovim tablicama te inim stvarima koje su pametni ljudi izmislili tako da je ne moram znati matematiku.
A pomoc djetetu, mozda ce ona biti matematicki genij, a ako nece pomoci ce joj tata ili prijatelj ili instrukcije. Ja sigurno necu uciti matematiku radi nje a ni radi icega na ovom svijetu.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 21:42   #69
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Zasto bi me zaboga zabrinjavalo sto ne znam matematiku? Znam se odlicno sluziti kalkulatorom, exelovim tablicama te inim stvarima koje su pametni ljudi izmislili tako da je ne moram znati matematiku.
A pomoc djetetu, mozda ce ona biti matematicki genij, a ako nece pomoci ce joj tata ili prijatelj ili instrukcije. Ja sigurno necu uciti matematiku radi nje a ni radi icega na ovom svijetu.
Da, naučit će oduzimati bez kalkulatora .

A čuj, svakakvih nas ima, ja bih se valjda prije objesila nego priznala djetetu da sam prelijena naučiti nešto tako trivijalno. Ili bilo kome drugome. A da vidiš kako to izvježbaš u 3. i 4. osnovne, ne treba ti više ni kalkulator ni Excel . Što mogu kad ne mogu njega tjerati da računa pješice, a ja provjeravati kalkulatorom, nekako mi se čini da nije fer.

Nego, kako ćeš ti svoju malenu natjerati da rješava takve zadatke kad ti jednom kaže - ni ti ih ne znaš, a gle kolika si? Ili te to ne zabrinjava previše, jer može i ona prepisivati? Stvarno me zanima, jer mi se nekako čini da joj upravo takvim stavom daješ zeleno svjetlo da odustane i prije nego uopće pokuša nešto naučiti.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 23:31   #70
Nas sin ide u 4.osnovne.Odlikas je,ali uz strogi nadzor,moga muza i mene.
Da se on pita,matematike ne bi ni bilo,a uglavnom bi se ucilo o dinosaurusima,egipatskim piramidama,mumijama...O tome moze citati satima i bogme zna vise od mene.
Uglavnom,mome "zlatu majcinome" kako veli Onix treba vojnicki dril i svakodnevno prelistavanje knjiga,biljeznica,te ono dosadno propitkivanje "Sto su te danas pitali u skoli?" i "Sto ste danas ucili?"...
Nikakve mu instrukcije nismo uzimali.U osnovnoj to doista ne treba.Muz i ja ga pratimo u gradivu,pol predmeta ja,a pola on.
Kad je sinko krenuo u osnovnjak-i mi smo opet sa njim...
Ali znamo puno ljudi koji djeci placaju instrukcije.Jednostavno,ljudi ili nemaju vremena,zivaca,znanja za rad sa vlastitom djecom.I ne bih rekla da se radi o pomodarstvu,prije o nekoj roditeljskoj komociji,u stilu "Sto cu se ja mucit i petljat sa djecom,kad lijepo mogu platit!"
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 23:51   #71
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Privatna škola je druga krajnost - bar kod nas.
PODRAZUMIJEVA SE da, ako platiš školu, imaš pravo na dobru ocjenu, bez puno rada.
I to tako funkcionira. Kod nas.
Bogme ne bih rekla.Tamo vise uce nego u drzavnim skolama,kadar je vise motiviran (bolje place),pazljivije prate rad svakog djeteta i zahtjevniji su u ocjenjivanju.Kad se moja frendica pobunila zasto joj mali nema 5 iz hrvatskog,profesorica je iz kredence izvadila-maltene dosije u kom je pisalo kad je sto odgovarao,sto nije znao,sto je znao i sl,sve sa datumima...
Tako da se dobre ocjene ne podrazumijevaju.
Podrazumjeva se da profa kvalitetno predaje gradivo,redovno ispituje djecu-usmeno i pismeno,te ih objektivno ocjeni.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 06:54   #72
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
A opet, što imaju ucjenjivati srednjoškolce koji ne znaju tablicu množenja... kad vidim kakva mi sve djeca dolaze, pitam se pada li itko razrede...
Hajde da pitam tko je onda tu kriv? Lijeni učenici, nezainteresirani roditelji, profesori bez osnovnih kriterija?

Quote:
Evo članka prof. Vinka Bajrovića, školskog nadzornika za St - dalm. županiju:

Po jednom njegovom istraživanju, manje od pola učenika jedne četverogodišnje srednje škole (pomorske škole) u ST je znalo znamenkama napisati broj tri milijarde pedeset sedam tisuća i devet (ej, napisati broj!), manje od 40% je znalo podijeliti 369 088 sa 79 (gradivo drugog razreda OŠ), a samo 12% je znalo riješiti jednu jednadžbu s jednom jedinom nepoznanicom (niži razredi OŠ).
Čudna mi čuda što je veća navala na fakultete gdje nema matematike (i što se članak zove "tragedija jednog ispitivanja ili ispitivanje jedne tragedije )
A sada mi još, molim te, reci, tko će se od te djece (osim onih koji završe po bankama i ministarstvima) uopće ikada u životu naći u situaciji da im zatreba napisati takav broj? A i oni kojima zatreba, imat će kroz praksu dovoljno vremena da nauče.

Ono što mi je išlo na onu stvar dok sam se ja školovala, a ide mi i sada, dok čekam da mi se djete počne školovati, su količine besmislica, bedastoća i gomile bespotrebnog "znanja" koje se traži od djece. Jebote, ja sam za ocjenu pekla palačinke i prišivala dugmad na krpice. Trebam li uopće reći da palačinke i danas još nekako ispečem (ali sigurno ne kako sam učila u školi), ali za dugmiće sam si nabavila aparatić za prišivanje. Pa kako se pravi kompost i sl. Sađenje kojekakovih biljki... U stanu nemam niti jednu jedinu biljku. Tko će u stvarnom životu pješice dijeliti 369 088 sa 79 pješice? Čak ni profesori... Ali klince zajebavaju zbog toga.

Cijelo moje školovanje slušala sam kako na zapadu klinci ne stječu toliko općeg znanja kroz svoje obrazovanje, kako zapadni obrazovni sistemi izbacuju fah-idiote koji su stručnjaci u svojoj struci, ali bez imalo opće kulture i znanja. Prvo, to nije ni izbliza istina. I vani se itekako uči opća kultura. Ali u razumnoj mjeri. Osim toga, nikako mi nije jasno kako to da je zapad uvijek toliko ekonomski uspješniji od nas kad se mi naspram njih toliko kurčimo našim "širokim" obrazovnim sustavom? I još samo ont. ni za jednog mog rođaka ili rođakinju (a ima ih stvarno raznih struka, od tajnica do informatičara i medicinara) nisam nikada čula da je išao na instrukcije.

Quote:
Uglavnom, članak govori o tome kako gimnazije kradu učenike četverogodišnjim školama, a četverogodišnje obrtničkim, i onda imamo glupe ljude u promašenim školama i ogromni deficit onih iz obrtničke (I onda se ljudi na ŽK čude zašto su bauštelci dobro plaćeni.)
Naše društvo je stvorilo famu da je sramota raditi rukama. Svi bi bili šefovi, privatnici, svi bi službene mobitele, laptope, bauštelci to nemaju. Osim toga, fizički rad kod nas nije dobro plaćen. Na stranu bauštelci, ali većina fizikalaca radi po tvorničkim pogonima i plaćeni su tako sramotno mizerno da se često pitam od čega ti ljudi uopće preživljavaju. Normalno je da svi žele svojoj djeci drugačiju budućnost. Kada se kod nas od rada u tvornici bude moglo pristojno živjeti, onda neka se mijenja i odnos prema školovanju.

Quote:
A tko je kriv za takvo neznanje? Roditelji, inflacija ocjena, loši kurikulumi, pritisak na nastavnike, nemotivirani nastavnici, nemotivirani učenici, društvo, tko bi znao...
Svi po malo?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 08:02   #73
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
...Uglavnom,mome "zlatu majcinome" kako veli Onix treba vojnicki dril i svakodnevno prelistavanje knjiga,biljeznica,te ono dosadno propitkivanje "Sto su te danas pitali u skoli?" i "Sto ste danas ucili?"...
...
Dobro, a koliko je to uopće normalno? Lakše mi je kad čujem da ima više takvih slučajeva, ali... meni su moji roditelji kupili knjige i sve potrebne rekvizite, pokazali školu i učiteljicu - i dalje je moje školovanje bilo uglavnom moja briga. Od pospremanja torbe, prenošenja raznoraznih informacija (ni informativku nismo imali), do pisanja i provjeravanja zadaća, pa i potrage za odgovarajućom osobom koja će mi pojasniti ono što mi nije jasno. Pojavili su se na informacijama reda radi, u srednjoj čak i na moju molbu, jer mi je bilo neugodno što ne dolaze. A nije bilo neke potrebe. Uz sve to ne mogu reći da je bilo i tračka nezainteresiranosti s njihove strane, jednostavno se samo po sebi podrazumijevalo da je moja škola - moja dužnost.

Jesam li ja totalno podbacila kao roditelj u podučavanju o nekakvoj odgovornosti ili je kvaka u nečemu drugom? A kad vidim da se priča nastavlja do kraja osnovne, a čujem čak i u srednjoj školi, ako moje zlato odluči ići na fakultet, hoću li i fakultet završiti s njim? Jer, s jedne strane, ja sam ga tome naučila, s druge strane, čim disciplina za milimetar popusti (jer kao, sad je već veći, valjda je usvojio neke radne navike ), ode sve niz rijeku.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 08:33   #74
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Sori ali to uopce nje apsurd, ja ne znam zbrojati dva broja na papiru. Tj, zbrojati be znala ali oduzeti nema sanse. O dijeljenju necu ni pricati.
I da je mm isto takav, mogli bi se
mislim da to nije nešto s čime bi se trebalo hvaliti
ronac zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 08:33   #75
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Sori ali to uopce nje apsurd, ja ne znam zbrojati dva broja na papiru. Tj, zbrojati be znala ali oduzeti nema sanse. O dijeljenju necu ni pricati.
I da je mm isto takav, mogli bi se
čini mi se da je tebi više fora reći da ti ne znaš oduzeti 2 broja na papiru nego što je to istina..........
plizzzzzz.....koja zdrava osoba to ne zna ili ne bi mogla naučiti. daj. gluposti. fore. preseravanja.
danas ti netko pokaže, sutra znaš i ne zaboraviš. odrasla si osoba, a to što govoriš su djetinjarije.

druga stvar je ako ti to ne želiš naučiti...i što te ne brine što nećeš djetetu to znati pokazati jer će za to imati tatu ili instrukcije......tvoja volja...
samo ne znam koliko si svjesna da je za dijete koje tek kreće u školu , u prvih 4 raz OŠ bitno da mu roditelji mogu i žele pomoći tamo gdje zapne i da to savladavaju zajedno , da pokažu da su zainteresirani za njega, školu i za ono što se tamo uči, a ti ideš sa stavom ja neću učiti matematiku radi nikoga pa ni radi djeteta!
Bože dragi!
imaš sreće što ti mm zna zbrojit 2 broja.
__________________
neću potpis

Zadnje uređivanje m@m@ : 20.10.2009. at 08:41.
m@m@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 08:41   #76
Quote:
m@m@ kaže: Pogledaj post
čini mi se da je tebi više fora reći da ti ne znaš oduzeti 2 broja na papiru nego što je to istina..........
plizzzzzz.....koja zdrava osoba to ne zna ili ne bi mogla naučiti. daj. gluposti. fore. preseravanja.
danas ti netko pokaže, sutra znaš i ne zaboraviš. odrasla si osoba, a to što govoriš su djetinjarije.
Ne mora biti fora.

Evo, ja sam u školi uvijek imala 5 iz matematike. U poslu radim sa brojevima, i to ne jednostavne operacije kao zbrajanje i oduzimanje, nego puno više od toga. Savršeno se služim excelom. Ali "pješice" nisam ništa zbrojila niti izračunala još otkako sam krenula na faks. A već u srednjoj su nam profesori dozvoljavali da se služimo digitronima, njima nije bilo važno jesmo li nešto izračunali ovako ili onako, nego da smo to napravili točno. Da se nađem u situaciji da na papiru zbrojim 5 računa za režije, mislim da bih se dobro oznojila. I nije da se time hvalim, niti se toga stidim. Jednostavno sam iz sistema i memorije izbacila ono što mi je bespotrebno, a glavu punim stvarnim, realnim, svakodnevnim problemima i stvarnim načinima njihovog rješavanja.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 09:10   #77
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Nego, kako ćeš ti svoju malenu natjerati da rješava takve zadatke kad ti jednom kaže - ni ti ih ne znaš, a gle kolika si? Ili te to ne zabrinjava previše, jer može i ona prepisivati? Stvarno me zanima, jer mi se nekako čini da joj upravo takvim stavom daješ zeleno svjetlo da odustane i prije nego uopće pokuša nešto naučiti.
Jednostavno, reci cu joj da sam i ja naucila kad sam morala i da sam poslje zaboravila kad mi vise nije trebalo i da tako mora i ona nauciti. Isto kao i godinu pocetaka prvog burskog rata ili zasjedanja avonoja.
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
I nije da se time hvalim, niti se toga stidim. Jednostavno sam iz sistema i memorije izbacila ono što mi je bespotrebno, a glavu punim stvarnim, realnim, svakodnevnim problemima i stvarnim načinima njihovog rješavanja.

Bas me zanima koliko ljudi bi bez problema podijelilo na papiru dva broja.

Zadnji put sam to radila prije 15 godina.
Quote:
ronac zg kaže: Pogledaj post
mislim da to nije nešto s čime bi se trebalo hvaliti
Uopce se ne hvalim, samo sam se javila jer je netko napisao da svi roditelji mogu djetetu davati instrukcije u osnovnoj skoli.
Pa sam ja rekla da ne mogu jer ne znam matematiku i sigurno ne bi znala objasniti funkcije djetetu.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 09:21   #78
Pomodarstvo nije sigurno,jer sam i ja prije 20god išla na instrukcije i još dodatno ne vezano za školu išla na instrukcije za talijanski i ne mislim da je to ikakvo pomodarstvo.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 09:23   #79
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ne mora biti fora.

Evo, ja sam u školi uvijek imala 5 iz matematike. U poslu radim sa brojevima, i to ne jednostavne operacije kao zbrajanje i oduzimanje, nego puno više od toga. Savršeno se služim excelom. Ali "pješice" nisam ništa zbrojila niti izračunala još otkako sam krenula na faks.
razumijem te. isto tako vjerujem i znam da bi sigurno znala zbrojit "pješice" 2-3 broja bez problema........malo bi se podsjetila na cake u zbrajanju, pravila, pokušala jednom, dvaput i uspjela. zar ne?
pa jebate govorimo o zbrajanju brojeva na papiru!!!
zar ne misliš da svaka odrasla zdrava osoba to može znati, naučiti, shvatiti samo ako želi?
jasno mi je da ljudi to prizaborave jer se time ne koriste al to znanje postoji u glavi, samo ga treba osvjestiti
__________________
neću potpis
m@m@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 09:23   #80
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Hajde da pitam tko je onda tu kriv? Lijeni učenici, nezainteresirani roditelji, profesori bez osnovnih kriterija?
Eh, to je pitanje za ministarstvo prosvjete, a ne za mene, ja nisam ni nastavnica.


Quote:
A sada mi još, molim te, reci, tko će se od te djece (osim onih koji završe po bankama i ministarstvima) uopće ikada u životu naći u situaciji da im zatreba napisati takav broj? A i oni kojima zatreba, imat će kroz praksu dovoljno vremena da nauče.

Ono što mi je išlo na onu stvar dok sam se ja školovala, a ide mi i sada, dok čekam da mi se djete počne školovati, su količine besmislica, bedastoća i gomile bespotrebnog "znanja" koje se traži od djece. Jebote, ja sam za ocjenu pekla palačinke i prišivala dugmad na krpice. Trebam li uopće reći da palačinke i danas još nekako ispečem (ali sigurno ne kako sam učila u školi), ali za dugmiće sam si nabavila aparatić za prišivanje. Pa kako se pravi kompost i sl. Sađenje kojekakovih biljki... U stanu nemam niti jednu jedinu biljku. Tko će u stvarnom životu pješice dijeliti 369 088 sa 79 pješice? Čak ni profesori... Ali klince zajebavaju zbog toga.
Vidiš, u problem je što mnogi imaju takvo razmišljanje. Ja bih rekla da je onda povijest daleko beskorisnija. Gdje ti treba povijest, na 2 smjera na FF... A gdje ti treba matematika? Na matematici, fizici, kemiji, farmaciji, elektrotehnici, računarstvu, strojarstvu, brodogradnji, grafičkom, arhitekturi, građevini, geodeziji, prehrambeno-biotehnološkom, ekonomiji itd. itd.
Nije bit u konkretno tim zadacima, nego u primjenama tih zadataka gdje će takva pizdarijica biti samo mala rutina. Kao da nogometaš govori zašto ja moram napraviti 100 čučnjeva na treningu, zar ću ja na utakmici raditi čučnjeve? Pa neće, ali to je samo mali trening...
Nije matematika (mislim, nije ovo tema o matematici, ali vidim da je mnogima to najveći bauk) neka strašna znanost gdje sjedi 5 strašnih sijedih profesora, od kojih svatko ima svoj tik i raspravljaju o skupini nerazumljivih simbola (mislim, je, ali to je toliko mali dio...). Bez matematike bismo živjeli u kolibama i jahali na magarcima. Bez matematike ti ne bi tipkala po forumu, igrala igrice na kompu, telefonirala, letjela avionom, ne bi ni termostat za grijanje imala, zgrada bi ti se urušila, medicina bi se svela na rezuckanje i trave, i što da dalje govorim. A gdje su forenzika, balistika, financije, novčarstvo, osiguravajuće kuće, izračunavanje koeficijenata u kladionici... OK, dosta ))
Nije bit matematike da ti s 57 godina znaš izračunati koliko Perica, a koliko Ivica ima bombona u džepu nit je bit da znaš zapisati broj 123 456 789 000... matematika je najmoćniji alat u povijest čovječanstva, a matematički način razmišljanja ti pomaže u tolikoj hrpi stvari da bih mogla još tipkati cijeli dan. Jedan od dokaza lošeg znanja matematike su gužve ispred kladionica i Hrvatske lutrije.
Quote:
Cijelo moje školovanje slušala sam kako na zapadu klinci ne stječu toliko općeg znanja kroz svoje obrazovanje, kako zapadni obrazovni sistemi izbacuju fah-idiote koji su stručnjaci u svojoj struci, ali bez imalo opće kulture i znanja. Prvo, to nije ni izbliza istina. I vani se itekako uči opća kultura. Ali u razumnoj mjeri. Osim toga, nikako mi nije jasno kako to da je zapad uvijek toliko ekonomski uspješniji od nas kad se mi naspram njih toliko kurčimo našim "širokim" obrazovnim sustavom? I još samo ont. ni za jednog mog rođaka ili rođakinju (a ima ih stvarno raznih struka, od tajnica do informatičara i medicinara) nisam nikada čula da je išao na instrukcije.
Opet jedno pitanje za minsitarstvo prosvjete. Preširoki program. Ali matematika nam stvarno nije ništa šira ni dublja u srednjim školama nego vani. U Njemačkoj rade bar koliko i mi, u Nizozemskoj isto, ex Yu svi isto...
Mi se sprdamo na račun Amerikanaca, a pogledajte samo njihove GRE i GMAT testove (to su prijamni ispiti za svaki fakultet! Kod njih matematiku uče manje oni koji ne idu na fakultet, ali svi koji imaju viših ambicija su vjerojatno jači od nas...

Quote:
Naše društvo je stvorilo famu da je sramota raditi rukama. Svi bi bili šefovi, privatnici, svi bi službene mobitele, laptope, bauštelci to nemaju. Osim toga, fizički rad kod nas nije dobro plaćen. Na stranu bauštelci, ali većina fizikalaca radi po tvorničkim pogonima i plaćeni su tako sramotno mizerno da se često pitam od čega ti ljudi uopće preživljavaju. Normalno je da svi žele svojoj djeci drugačiju budućnost. Kada se kod nas od rada u tvornici bude moglo pristojno živjeti, onda neka se mijenja i odnos prema školovanju.
Pa da. O tome i govorim. Svi se guraju u što teže i jače škole, a onda nastaju problemi. Mene nije briga što netko ne zna matematiku i nikad je neće znati, ali ono, ne moraju svi u gimnaziju ni u ekonomsku ni u medicinsku. . Niti svi moraju na fakultet. Problem je u onima koji ne znaju, a trebali bi znati. A mnoge roditelji natjeraju u što jaču školu, a onda kaos.
I onda se još kasnije čudimo kako se ljudi s fakultetom ne mogu zaposliti. Hmm, možda zato što njihovo usmjerenje nikom ne treba? I što ih ima previše? (Samo bih primijetila da su fakulteti s matematikom, dakle tehnički i prirodoslovni uvijek mnogo traženiji za zaposlenje nego humanistički.)

Quote:
Svi po malo?
Hrvatska - zemlja znanja
A svi po malo, ministarstvo velikim dijelom.

Zadnje uređivanje sun.shine : 20.10.2009. at 09:31.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:26.