Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2016., 05:34   #341
Quote:
vitality kaže: Pogledaj post
Pravo na nužni dio postoji samo ako je ostavitelj napisao oporuku.
Samo opaska, ovo nije točno jer se nužni dio može povrijediti i darovanjima za života, a ne samo oporukom. Nužni dio se izračunava iz obračunske vrijednosti ostavine, a u nju se uračunavaju darovi ostavitelja zakonskim nasljednicima napravljeni u bilo kojem trenutku i darovi trećim osobama u posljednjoj godini života.
Stravinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 10:31   #342
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Prvo - objasnili smo ti da se porez među bračnim drugovima ne plaća, a tu se prvenstveno oslanja na Obiteljski zakon, koji bračne i izvanbračne partnere izjednačva.
Znači, poreza nema.
Na koji način se sprečava da hipotetski Pero i Đuro, gdje Pero prodaje a Đuro kupuje npr. auto, izjave da su u vanbračnoj istospolnoj zajednici pa bi transakcija trebala biti oslobođena poreza?
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 13:13   #343
Zdravo,

u vezi sam s djevojkom već 4 i pol godine. Od toga zajedno živimo već 4. Htio bih za nju dobiti poreznu olakšicu. Bio sam na poreznoj i rekli su mi da je dovoljna izjava kod jb da smo u vezi više od 3 god. E sad, mi nemamo nikakav dokaz da smo živjeli zajendo (čitaj: nemamo zajedničko prijavljeno boravište - raznoraznim gazdama nije odgovaralo da nas prijavljuju oboje, ponekad nijendog - žalosna strana zagrebačkog podstanarstva).

Iako bi izjava kod jb i mogla proć bez dokaza (svjedok po potrebi), više se bojim ovoga http://www.slobodnadalmacija.hr/novo...artneri--tesko
što ako sam dobro shvatio će mi porezna pokucati na vrata i tražiti da dokažem da smo toliko dugo bili zajedno ili u protivnom treba platiti razliku poreza koju radi olakšice...
Jedino što imamo toliko rano (pred 3god) je rezervacija hotela za Valentinovo 2013 i možda par zajedničkih slika te svjedoke...

Što da radim? Da li da uopće se bakćem s tim ili?

Puno hvala!
londam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 06:15   #344
Napokon se unormalizirao zakon, sada će trebati potpisati papir da bi vrijedila izvanbračna zajednica

Ono prije je bila tiranija, tko kaže da želiš brak ako si s nekime u vezi 3 godine.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...znika/4738322/
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 18:59   #345
Quote:
solpan kaže: Pogledaj post
Napokon se unormalizirao zakon, sada će trebati potpisati papir da bi vrijedila izvanbračna zajednica

Ono prije je bila tiranija, tko kaže da želiš brak ako si s nekime u vezi 3 godine.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...znika/4738322/
share-ao si nesto od prije pol godine i od bivše vlade. trenutno je u pripremi novi Obiteljski zakon kojeg sprema skroz druga skupina ljudi.
dakle nista se nije unormaliziralo, niti će.
__________________
mag.soc.rada
purgerka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 14:16   #346
evo mene opet u ovoj temi, od bivšeg izvanbračnog druga čekam, tj. CZSS-a pismo za prvi sastanak, plan mjera ili kako li već, vezano gdje ćemo se pokušati dogovoriti sve za dijete... zvao sam CZSS i kažu mi da ako se nas dvoje ne dogovorimo da uopće neću imati pravo viditi svoje dijete, ili dok to ne sud odluči? smije li mi majka djeteta uopće zabraniti viđanje sa djetetom? pravnica iz CZSS mi govori da se "malo strpim".
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 22:25   #347
Hazmat, nemas razloga za brigu. Tko god da ti je to rekao na CZSS jako se*e. Sastavljate plan o zajednickoj roditeljskoj skrbi, ako se sve dogovorite, oboje ga potpisujete, idete s time na czss, od njih dobivate papir s kojim idete na sud skupa sa svojim sporazumom i dobivate sudsko rjesenje koje je za oboje obvezujuce i OVRSNO. Znaci, ako se jedna strana ne pridrzava dogovorenog, druga strana ima pravo doslovno ovrsiti dijete, tj s policijom i socijalnom pokucati na vrata i tako ostvariti svoja prava.

Ukoliko se pak ne mozete dogovoriti, procedura koju prolazite na czss je identicna onoj koju prolaze ljudi koji jesu u braku i u postupku razvoda su, te ti zakon daje pravo vidjanja tijekom postupka, a drugoj strani namece obvezu da vidjanje omoguci. Morat cete skupa na obvezna savjetovanja, pokusaje da uz pomoc trece strane postignete dogovor itd. Objasnit ce vam detaljno cijelu proceduru suda itd.

Prosao osobno i pisem svoje iskustvo. Moze ti pokusati braniti vidjanje djeteta i tu onda ukljucujes opet czss koji mora intervenirati. Na sudu bilo kakav pokusaj branjenja vidjanja djeteta ne prolazi dobro kad dodje do postupka. Zakon jako stavlja naglasak na dogovor obje strane i ukljucenost obje strane u vidjanje i brigu o djetetu.

Kakav postupak je uopce pokrenut, koji je naziv postupka?

Ti mozes i sam sastaviti svoj prijedlog Plana o zajednickoj roditeljskoj skrbi i donijeti ga sa sobom na taj prvi sastanak kao svoj prijedlog. Obrazac imas na internetu na hrpu mjesta, stranice ministarstva, czss-a itd. Isprintas, ispunis i doneses sa sobom.
deckoRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 22:37   #348
zašto uopće idete na czss ili sud? ljudi ostaju živjeti izvanbračno baš zato da ne padnu pod ralje institucija.

više poznanika ima djecu iz ranijih neozakonjenih veza i sami se dogovaraju oko uzdržavanja i viđanja. jeste da na početku ima trzavica, jedno zaprijeti sudom, pa oboje pročitaju zakone i običaje oko viđanja i alimentacije pa se dogovore slično onako kako bi bilo na sudu, bez iznošenja svoje privatnosti czss-u.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 22:44   #349
Zato da u slucaju kad se ne mogu dogovoriti, imaju nekakav definirani okvir kojeg se MORAJU drzati.

Normalno da u situacijama kad je sve ok i nema trzavica i problema taj papir skuplja prasinu, ali dobro ga je imati. Doslovno tim rijecima je nama receno na centru. Dogovarajte se i radite kako god oboma odgovara dokle god se pazi na dobrobit djeteta prije svega, ali u slucaju kad dogovor nije moguc iz bilo kakvog razgloga, oboma su prava zasticena i obveze utvrdjene sporazumom i pravomocnim sudskim rjesenjem.
deckoRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 23:06   #350
Quote:
purgerka20 kaže: Pogledaj post
share-ao si nesto od prije pol godine i od bivše vlade. trenutno je u pripremi novi Obiteljski zakon kojeg sprema skroz druga skupina ljudi.
dakle nista se nije unormaliziralo, niti će.
znas li sto ima o izvanbracnim zajednicama u tom novom zakonu? da li ce se trebat ovjerit kod biljeznika ili ne? sve mi se nekako cini da je najbolje potpisati pred(izvan)bracni ugovor...
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 14:17   #351
Pitanjce za pravno navudrene:

Živim u izvanbračnoj zajednici s partnerom pune tri godine,u njegovom stanu koji glasi na njegovog brata,nije da mene zanima njegov stan u slučaju razlaza,nego to utvrđivanje statusa i nesigurnost što može biti sutra.Mi smo prije dvije godine potpisali izjavu kod javnog bilježnika da smo u vanbračnoj zajednici radi medicinskog postupka dobivanja djeteta,no ja nemam prijavljenu adresu na stanu gdje živimo,nego tamo gdje imam svoj stan.On nije nikad predložio prijavu kod njega a meni je bio bad to sama tražiti(i curke imaju ponos)
Može li me netko prosvjetliti kako da se osiguram na neki način,i to samo po pravu kakvo propisuje vanbračna zajednica,nemam nikakve druge ambicije.
Hvala unaprijed!
__________________
More sinje..,u mom srcu..,a ja u Zg.
Orka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 19:40   #352
A šta bi si ti osigurala? Ne kužim pitanje.. nekakvo pravo na taj stan?
Nemaš nikakvo jer ni ne glasi na njega.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 02:07   #353
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
A šta bi si ti osigurala? Ne kužim pitanje.. nekakvo pravo na taj stan?
Nemaš nikakvo jer ni ne glasi na njega.
Samo bi htjela da ta zajednica ima prava koja propisuje izvanbračna zajednica,jer ona i je takva,dokazuje li je taj papir koji smo ovjerili kod javnog bilježnika il je baš nužno da smo prijavljeni na istoj adresi 3 g.?
__________________
More sinje..,u mom srcu..,a ja u Zg.
Orka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 11:12   #354
Ne morate biti prijavljeni na istoj adresi. Na kraju kog briga za adresu kad imate potpisanu izjavu.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 00:47   #355
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ne morate biti prijavljeni na istoj adresi. Na kraju kog briga za adresu kad imate potpisanu izjavu.
Koliko mi je do sad poznato,zakon je propisao kao uvjet zajedničku adresu u trajanju od 3 g.,za utvrđivanje takve zajednice,pa sam zato i potegla to pitanje.
__________________
More sinje..,u mom srcu..,a ja u Zg.
Orka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 10:46   #356
U zbrci zakona i propisa, mijenjanja istih i dorada zanima me kako se sada u 2018. registrira izvanbračna zajednica (razna prava i mirovina u slučaju smrti supružnika)?
Treba li ići kod javnog bilježnika sa izjavom ili se to utvrđuje naknadno sa svjedocima u vanparničnom postupku?
Je li tada ta izvanbračna zabiljećena kod javno bilježnika, izjednačena u svemu sa bračnom?
Što? Kamo? Kako?
Hvala unaprijed.
shakur2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 10:48   #357
Quote:
shakur2 kaže: Pogledaj post
U zbrci zakona i propisa, mijenjanja istih i dorada zanima me kako se sada u 2018. registrira izvanbračna zajednica (razna prava i mirovina u slučaju smrti supružnika)?
Treba li ići kod javnog bilježnika sa izjavom ili se to utvrđuje naknadno sa svjedocima u vanparničnom postupku?
Je li tada ta izvanbračna zabiljećena kod javno bilježnika, izjednačena u svemu sa bračnom?
Što? Kamo? Kako?
Hvala unaprijed.
ja mislim da nitko ne zna točnu informaciju na ova pitanja. i mene zanima.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 10:56   #358
https://gov.hr/moja-uprava/obitelj-i...-zajednica/529

po ovome izjednačena u svemu sa bračnom...
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 11:53   #359
Prava izvanbračne i bračne zajednice su odavno zakonom izjednačena, određuje se vremenskim trajanjem i drugim okolnostima, ali ako se hoće to ovjeriti izjavom kod JB-a, niko vam ne brani.

Na kraju, sve to piše u Obiteljskom zakonu.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 19:20   #360
Molim vas pomoc.
Kako sastaviti zahtjev za priznavanje vanbracne zajednice, sta prilozit od dokumenata, ima li kakva spranca ili primjer da mogu po tome?
Napomena, muz je umra imamo zajednicko dite.
Hvala!
inekoj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:16.