Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2010., 21:56   #21
Quote:
ivansmoje kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Nadam se da mi netko moze odgovoriti na slijedecu problematiku.

Naime, moja supruga je redovan student 5. (zadnje) godine i namjerava diplomirati sredinom 2011. godine. Uz to, nalazi se u 5. mjesecu trudnoce (po drugi puta ;-)), termin poroda je krajem 2. mj 2011. Koliko smo se raspitali, vidimo da ima pravo, kao redovan student, na porodiljnu naknadu od cca. 1600 kn mjesecno u trajanju 1 godine (molim da mi netko to potvrdi/odbaci).

E sad, moje pitanje je slijedece:
Ako se zena zaposli sa 01.11.2010 (3 mjeseca prije poroda) i time izgubi prava kao redovan student, koja su u tom slucaju njena prava? Da li bi imala uopce pravo na porodiljnu naknadu?
Naravno da će onda imati pravo, ali što mislite dobiti s tim? Time Vam jedino HZZO može izdati rješenje kojim odbija isplatu jer je zbog datuma zaposlenja i datuma poroda vidljivo da se radi o namještenom radnom odnosu. Ta tri mjeseca koja bi radila uopće ne bi ušla u obračun osnovice za isplatu bolovanja, a supruga ne zadovoljava niti uvjet minimalnog staža (12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine). Prema tome, neka podnese zahtjev za porodiljnu naknadu u svojstvu redovnog studenta za koju je isplata 1663 kn.

Link na Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama:
http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno..._potporama.pdf
__________________
Post nubila Phoebus.

Zadnje uređivanje Zikomid : 14.10.2010. at 22:03.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 08:23   #22
Hvala

Puno Vam hvala! Tocno takav odgovor smo ocekivali. Hvala!!!
ivansmoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 14:13   #23
pozz svima,imam pitanje i nadam se da če mi netko reći nešto o ovome,a moja situacija je sljedeća...nezaposlena sam,rodila prije 3 mjeseca,dijete ima problema s nogom..ekvinovarus,najvjerovatnije će morati na operaciju i još dugoooo hodati po bolnicama i vježbama,sad trenutno primam 1600kn i to do djetetovog 1 rođendana.e sad,čula sam da se porodiljni može produžiti,predaš papire na komisiju pa oni odluče koliko ti produže,ali mene zanima dali to vrijedi i za nezaposlene mame,znači dali i meni mogu produžiti porodiljni pa da i nakon djetetovog 1 rođendana nastavim primati 1600kn.unaprijed hvala na odgovorima
monami is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 17:58   #24
Quote:
monami kaže: Pogledaj post
pozz svima,imam pitanje i nadam se da če mi netko reći nešto o ovome,a moja situacija je sljedeća...nezaposlena sam,rodila prije 3 mjeseca,dijete ima problema s nogom..ekvinovarus,najvjerovatnije će morati na operaciju i još dugoooo hodati po bolnicama i vježbama,sad trenutno primam 1600kn i to do djetetovog 1 rođendana.e sad,čula sam da se porodiljni može produžiti,predaš papire na komisiju pa oni odluče koliko ti produže,ali mene zanima dali to vrijedi i za nezaposlene mame,znači dali i meni mogu produžiti porodiljni pa da i nakon djetetovog 1 rođendana nastavim primati 1600kn.unaprijed hvala na odgovorima
Zikomid mislim da je ovo tvoje područje i da bi joj mogla dati najtočniji podatak.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 19:47   #25
Quote:
ebelinn kaže: Pogledaj post
Znaci ako sam nezaposlena imam pravo na 1663 kn godinu dana i to ako sam prijavljena na burzi min. 12 mjeseci ili to nema veze sa burzom?
Morate biti zdravstveno osigurani, prijavljeni na burzu 9 mj neprekidno ili 12 mj s prekidima u zadnje 2 godine prije rođenja djeteta i imati prijavljeno neprekidno prebivalište u Hrvatskoj 3 godine.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 12:35   #26
Kao i mnoge cure ovdje, i ja sam zbunjena oko potrebnog radnog staža za ostvarivanje pune porodiljne naknade. Naime, trenutno radim (zadnjih 7 mjeseci), ali imala sam prekinuti radni staž. S druge strane, imam 18 mjeseci radnog staža u zadnje 2 godine.

E sad, ja sam u Zakonu o porodiljnim naknadama pronašla informaciju da vrijedi samo ''12 mjeseci neprekidnog radnog staža''. Vidim da se često spominje i ovih ''18 mjeseci u zadnje 2 godine'', ali u Zakonima taj podatak ja nisam našla. Jel netko 100% siguran da vrijedi tih 18 mjeseci i zašto to nigdje ne piše u Zakonu?

Hvala puno...
SSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 14:01   #27
Quote:
SSS kaže: Pogledaj post
Kao i mnoge cure ovdje, i ja sam zbunjena oko potrebnog radnog staža za ostvarivanje pune porodiljne naknade. Naime, trenutno radim (zadnjih 7 mjeseci), ali imala sam prekinuti radni staž. S druge strane, imam 18 mjeseci radnog staža u zadnje 2 godine.

E sad, ja sam u Zakonu o porodiljnim naknadama pronašla informaciju da vrijedi samo ''12 mjeseci neprekidnog radnog staža''. Vidim da se često spominje i ovih ''18 mjeseci u zadnje 2 godine'', ali u Zakonima taj podatak ja nisam našla. Jel netko 100% siguran da vrijedi tih 18 mjeseci i zašto to nigdje ne piše u Zakonu?

Hvala puno...
Piše u čl. 43. Zakona o obveznom zdr.osiguranju, Narodne novine 150/08
http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/01_07.pdf
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 14:35   #28
Hvala ti Zikomid!!! Sad se bacam na čitanje cijelog Zakona...
SSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 14:57   #29
Quote:
SSS kaže: Pogledaj post
Hvala ti Zikomid!!! Sad se bacam na čitanje cijelog Zakona...
Ne treba ti cijeli Zakon za porodiljnu naknadu

Imaš dovoljno staža, dovoljno isplaćenih plaća i sve ok.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 15:19   #30
Najljepše molim kompetentnu osobu za odgovor!

Naime, radi se o slijedećem:
Radim na ugovor na određeno, trudna sam, imam godinu dana rada u komadu i trebam roditi polovicom slijedeće godine...e sad, ako mi ne produže ugovor, prijavljujem se na burzu.

Moje pitanje je: ako ću biti par mjeseci na burzi prije poroda (znači manje od 9), a imam godinu dana rada u komadu, koliku ću imati porodiljnu naknadu?

Strah me da nebi imala tih 1663kn i da li u mojem slućaju godina dana u komadu utjeće na iznos porodiljne naknade (da li imam prvih 6 mj. naknadu u visini prosjeka plaće, a drugih 6 mj. 2660 ili cijelu godinu 2660kn - čula sam dosta različitih informacija, pa više baš ništa ne znam )?

Hvala puno na odgovoru
__________________
25.04.2009. W Day! http://lbdf.lilypie.com/pHL1p1.png
Andy26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 16:30   #31
Quote:
Andy26 kaže: Pogledaj post
Najljepše molim kompetentnu osobu za odgovor!

Naime, radi se o slijedećem:
Radim na ugovor na određeno, trudna sam, imam godinu dana rada u komadu i trebam roditi polovicom slijedeće godine...e sad, ako mi ne produže ugovor, prijavljujem se na burzu.

Moje pitanje je: ako ću biti par mjeseci na burzi prije poroda (znači manje od 9), a imam godinu dana rada u komadu, koliku ću imati porodiljnu naknadu?

Strah me da nebi imala tih 1663kn i da li u mojem slućaju godina dana u komadu utjeće na iznos porodiljne naknade (da li imam prvih 6 mj. naknadu u visini prosjeka plaće, a drugih 6 mj. 2660 ili cijelu godinu 2660kn - čula sam dosta različitih informacija, pa više baš ništa ne znam )?

Hvala puno na odgovoru
Da bi imali puni iznos komplikacija u trudnoći, morate imati 12 mjeseci neprekidnog staža ili 18 mjeseci staža u zadnje 2 godine. Kad krenete na rodiljni dopust ukoliko budete bili nezaposlena osoba, iznos je 1663 kn. Naravno, po prekidu radnog odnosa trebate se najprije prijaviti u HZZO kao nezaposlena osoba u roku od 30 dana, inače gubite pravo na rodiljnu naknadu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 15:57   #32
Hvala puno na brzom odgovoru!

Toga sam se i bojala-najgora opcija...vidjet ćemo
__________________
25.04.2009. W Day! http://lbdf.lilypie.com/pHL1p1.png
Andy26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 08:56   #33
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
moras imati ispunjen staz osiguranja, dakle moras imati 12, odnosno 18 mjeseci staza osiguranja.
NE!
istu dezinformaciju sam ja procitala pa sam sad u banani.
to za 12/18 mj vrijedi za komplikacije, a za porodiljnu naknadu mora se imati 12 mj neprekidnog staza osiguranjA! nikakvih 18 mjeseci...
mislim, daj boze da me netko uvjeri u suprotno, ali nisam optimist, jer nitko nije spoemnuo NOVI zakon od 1.1.2009.

osim ako... se u kontinuirani "staz osiguranja" uracunava ono vrijeme kad primas naknadu s biroa!!!??? kod mene je to trajalo nekih 20 dana (inace se ima pravo na to valjda 3 mjeseca...) i odmah potom sam ponovno zaposlena.

zikomid please pomagaj!

Zadnje uređivanje pinkis : 13.11.2010. at 09:39.
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 12:52   #34
Quote:
pinkis kaže: Pogledaj post
NE!
istu dezinformaciju sam ja procitala pa sam sad u banani.
to za 12/18 mj vrijedi za komplikacije, a za porodiljnu naknadu mora se imati 12 mj neprekidnog staza osiguranjA! nikakvih 18 mjeseci...
mislim, daj boze da me netko uvjeri u suprotno, ali nisam optimist, jer nitko nije spoemnuo NOVI zakon od 1.1.2009.

osim ako... se u kontinuirani "staz osiguranja" uracunava ono vrijeme kad primas naknadu s biroa!!!??? kod mene je to trajalo nekih 20 dana (inace se ima pravo na to valjda 3 mjeseca...) i odmah potom sam ponovno zaposlena.

zikomid please pomagaj!
Čl. 6. stavak 4. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN 85/2008)
«Staž osiguranja je staž koji je fizička osoba ostvarila na temelju svog samostalnog ili nesamostalnog rada, te na temelju naknade plaće nakon prestanka tog rada ostvarene prema propisima iz obveznoga zdravstvenog osiguranja.» Znači staž osiguranja podrazumijeva rad u poduzeću ili obrtu (nesamostalni rad) ili rad kao npr. vlasnik obrta – obveznik uplate doprinosa (samostalni rad) i vrijeme provedeno na bolovanju (naknada plaće) za vrijeme tog rada ili po prekidu rada (kad HZZO upisuje radni staž u radnu knjižicu).

Ovo je točno: za stupanje na rodiljni dopust treba imati 12 mjeseci staža osiguranja, vidite na www.hzzo-net.hr Shema - rodiljne i roditeljske potpore (tablica u xls formatu).
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 12:55   #35
Quote:
SSS kaže: Pogledaj post
Hvala ti Zikomid!!! Sad se bacam na čitanje cijelog Zakona...
Ovdje nismo definirali idete li na komplikacije prije rodiljnog dopusta, a navedeni članak vrijedi u slučaju ako isto nije regulirano posebnim propisima.

Ispričavam se, moj previd.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 13:11   #36
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Čl. 6. stavak 4. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN 85/2008)
«Staž osiguranja je staž koji je fizička osoba ostvarila na temelju svog samostalnog ili nesamostalnog rada, te na temelju naknade plaće nakon prestanka tog rada ostvarene prema propisima iz obveznoga zdravstvenog osiguranja.» Znači staž osiguranja podrazumijeva rad u poduzeću ili obrtu (nesamostalni rad) ili rad kao npr. vlasnik obrta – obveznik uplate doprinosa (samostalni rad) i vrijeme provedeno na bolovanju (naknada plaće) za vrijeme tog rada ili po prekidu rada (kad HZZO upisuje radni staž u radnu knjižicu).

Ovo je točno: za stupanje na rodiljni dopust treba imati 12 mjeseci staža osiguranja, vidite na www.hzzo-net.hr Shema - rodiljne i roditeljske potpore (tablica u xls formatu).
znaci ovo s biroa se racuna samo ako je vezano uz bolovanje?
moj slucaj, uobicajena naknada po prestanku radnog odnosa ne racuna se kao nastavak staza osiguranja?
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 13:53   #37
Quote:
pinkis kaže: Pogledaj post
znaci ovo s biroa se racuna samo ako je vezano uz bolovanje?
moj slucaj, uobicajena naknada po prestanku radnog odnosa ne racuna se kao nastavak staza osiguranja?
Jednostavnije, staž osiguranja je onaj staž koji se upisuje u radnu knjižicu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 14:07   #38


znaci bolje da sam izmislila neko bolovanje koje bi pokrilo tu rupu izmedju 2 posla.

ili jos bolje, da sam sjedila kod kuce i cesala guzicu umjesto sveg tog truda fax pa rad+fax pa jos malo rada... i nista
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 11:55   #39
Lijep pozdrav!

Imam jedno pitanje, nisam baš najbolje shvatila da li tih 12 mj neprekinutog radnog staža mora proći do početka trudnoće ili se može taj staž skupljati do onih 28 dana prije poroda kada nastupa obavezni porodiljni?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!
mucika is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 12:11   #40
Quote:
mucika kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav!

Imam jedno pitanje, nisam baš najbolje shvatila da li tih 12 mj neprekinutog radnog staža mora proći do početka trudnoće ili se može taj staž skupljati do onih 28 dana prije poroda kada nastupa obavezni porodiljni?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!
Kad donesete doznaku u HZZO na njoj piše 1. dan bolovanja i to je datum koji je relevantan za izračunavanje staža osiguranja.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:45.