Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2004., 12:16   #1
Skandal u Walfdorskoj školi

Evo sta sam nasla na Indexu...prosto mi je neverovatno!!! Ima li neko od vas decu koja idu tamo u skolu? Evo clanka sa Indexa...

-------------------------------------------

Skandal u Walfdorskoj školi

U WALDORFSKOJ školi u Zagrebu prema djeci se, otkrio je Večernji list, postupa na skandalozan način. Roditelji učenika progovorili su o traumama svoje djece uzrokovanim zlostavljanjem u toj školi alternativne pedagogije.

Waldorfska se pedagogija temelji na slobodnom tipu nastave, zanemaruju se standardni udžbenici, ne postoji ocjenjivanje, a s djecom se posebno radi na umjetnosti i jezicima.

"Takve škole djecu više pripremaju za život, manje za gimnazije i fakultete." - pojasnio je stručnjak za waldorfsku pedagogiju, prof. dr. Milan Matijević.

Prema riječima roditelja učenika Waldorfske škole Zagreb, djeca su zaključavana u WC-e ili druge prostorije, dijelile su im se pljuske, dozvoljavalo se nasilje među djecom, tjeralo ih se da crtaju kukaste križeve i crkve s križem naopačke.

Na satu vjeronauka djecu se uvjeravalo da postoje patuljci, da kristali imaju moć te da je "Sotona dobar bog koji je svijet podijelio s drugom bogom." - tvrde roditelji.

"Na vjeronauku moju su djevojčicu učili da su rođena dva Isusa, a kad ju je jedan dječak tukao, pokušaj drugog dječaka da joj pomogne učiteljica je otklonila riječima: "Pusti, sigurno mu je nešto učinila." Oni djecu indoktriniraju nebulozama." - izjavio je jedan od roditelja.

Večernji list piše kako je i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta zaprimilo brojne pritužbe roditelja na događanja u Waldorfskoj školi.

"Tu stravu koja se događa treba demaskirati. Već ovoga tjedna stručno povjerenstvo otići će u školu i provjeriti sve što se tamo zbiva" - izjavio je pomoćnik ministra Nenad Marković. Otkrije li se da su optužbe roditelja istinite, uslijedit će sankcije.

Marković je ipak dodao da njegovo ministarstvo neće moći samo riješiti problem, potrebni su pravnici i Ministarstvo financija.

Prema tvrdnjama privremene ravnateljice Ivančice Puškarić, koja je optužbe nazvala "zlonamjernim izmišljotinama", u Waldorfsku školu Zagreb upisano je 108 učenika, a od toga ih deset pohađa prvi razred.
Paola_Ltd is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 12:23   #2
mi smo razmisljali malog tam upisat ali nismo. meni se tam nije svidjelo. nekak mi je "preagresivan" pristup: vegetarijanska kuhinja, rad bez knjiga, nekak cudna atmosfera. ovo s nasiljen zaista sokira. ali sto se tamo desava, zasto je to tek sad u javnosti?
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 12:26   #3
Ja (jos uvek) nemam klince i nemam pojma o konceptu skole. Znam samo da se ta opcija pominjala ovde na forumu i da je bilo zaionteresovanih. Ovo me bas ostavilo bez teksta...kao srednji vek, kao neka sekta za brainwashing. Tako mi je zazvucalo. Cisto me radoznalosti radi, interesuje sta kazu ljudi cije osobe idu u ovu skolu...jesu li ovo preterivanja.
Paola_Ltd is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 12:30   #4
Prije par mjeseci je bio jedan ili dva topica na temu te skole.....i to upravo o ovome o cemu se prica sada u novinama..


mislim da je jedna mama pisala sta se desava u toj skoli...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 12:32   #5
Quote:
Billi kaže:
mi smo razmisljali malog tam upisat
Offtopic, ali ja sam mislila da ti nemaš djece?
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 12:43   #6
Quote:
Cats kaže:
Offtopic, ali ja sam mislila da ti nemaš djece?
nemam svoje ali ko da imam dvoje. moja sestra ih ima. imas na temi dva retka ispod ove!
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 14:38   #7
ne vjerujem u tu pricu 100 %. uostalom, mislim nije mi jasno zasto su roditelji tako dugo cekali, ako se to vec dogadalo.
koliko mi je poznato neka udruga ih je iselila iz prostorija, i od tada su pocela prepucavanja, pa pretpostavljam da su djelomicno i oni utjecali na sve ovo.
skola i vrtic ne rade, djeca koja su isla u vrtic na jakusevcu sad u folku
Zelda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 14:48   #8
Quote:
Zelda kaže:
ne vjerujem u tu pricu 100 %. uostalom, mislim nije mi jasno zasto su roditelji tako dugo cekali, ako se to vec dogadalo.
koliko mi je poznato neka udruga ih je iselila iz prostorija, i od tada su pocela prepucavanja, pa pretpostavljam da su djelomicno i oni utjecali na sve ovo.
skola i vrtic ne rade, djeca koja su isla u vrtic na jakusevcu sad u folku
Krivo i neupučeno.Vrtić u Folci je postojao prije onog na Jakuševcu i danas je tamo.
Istina da je prije par mjeseci bila tema o waldofskoj školi , a ovo je bilo za očekivati.Čudim se da se ne javljaju roditelji te djece.Ja sam svojeg klinca ispisala dok ješ još bilo podnošljivo i ljudi ne pretjeruju, doista su se tamo sranja događala.
__________________
Ja imam jednostavnu filozofiju: Napunite što je prazno. Isprazne što je puno. Posvrbite gdje svrbi.
anabelll is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 15:07   #9
Re: Skandal u Walfdorskoj školi

Quote:
Paola_Ltd kaže:
U WALDORFSKOJ školi u Zagrebu prema djeci se, otkrio je Večernji list, postupa na skandalozan način. Roditelji učenika progovorili su o traumama svoje djece uzrokovanim zlostavljanjem u toj školi alternativne pedagogije.
Pa čuj... moraju napravit sjebano dijete da ostalima za primjer pokažu što je loša pedagogija
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 15:13   #10
ne vjerujem da je tako kako se tvrdi u clanku...ali vjerujem da postoji jaka propaganda protiv te skole od strane katolickih institucija...

znam ponesto o toj pedagogiji, poznajem ljude koji tamo rade i djecu koja su isla ili idu u vrtic ili skolu...

znam i to da ce ljudi ponekad i namjerno krivo protumaciti stvari o kojima ne znaju previse jer im je tako lakse...

osim toga, sto se sve dogada u klasicnim skolama, pa nikom nista...naravno, to nije opravdanje akos e stvarno dogada nesto lose, ali ja nisam dozivjela nesto takvo, niti cula iz prve ruke...
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 15:14   #11
nekaj tu smrdi...

Članak u Večernjaku je katastrofalan primjer senzacionalističkog novinarstva. Nigdje nema niti jednog imena, nigdje niti jednog podatka o tome tko tuče djecu (ime i prezime), kada su se te stvari dogodile, koja ih to osoba tjera da crtaju kukaste križeve, zašto ti ljudi nisu takva zlostavljanja prijavili policiji? Zašto se tek sada o tome piše? Poznajem neke ljude čija djeca idu u tu školu i svi su prilično zadovoljni. Rekli su mi da se radi o tome da je skupina roditelja htjela preuzeti školu i da su prijetili da će napraviti show u novinama nakon što im to nije uspjelo. Moje dijete ide tek u vrtić po waldorfskoj metodi i samo mogu reći da ga obožava, da su klinci tamo vrlo sretni i natprosječno kreativni. Možda su se stvarno neke "čudne" stvari tamo i događale, ali mislim da bi vjerodostojan članak trebao ipak navesti malo konkretnije podatke. Ovo stvarno zvuči kao potpuno neargumentirani napad iz vrlo nečasnih razloga.
PinkiB is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 15:56   #12
a ne, tek kad bi naveli imena radilo bi se o jos goroj kleveti (jer samo navodjenje imena nije i ne moze biti dokaz ni za sto). pitanje je koliko je sam clanak uvjerljiv, no tamo fino pise da skupina roditelja tvrdi to i to, a da ravnateljica tvrdi da to nije istina.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 15:58   #13
Quote:
anabelll kaže:
doista su se tamo sranja događala.
A da ti nama ovdje, zasticena anonimnoscu interneta, ispricas koja su to sranja?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 19:00   #14
nekako slutim da cijeli članak treba uzeti sa zrnom soli jer ako je doista istina sve što se u članku navodi sumnjam da se nebi našao još poneki roditelj mog temperamenta koji bi prije bilo kakve druge reakcije otišao malo preispitati onoga koji mu je djetetovom glavom udarao u zid te njime i sam postupio upravo tako.
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 11:13   #15
Pa zato me bas interesovalo da li postoje ovde na forumu ljudi cija deca idu tamo. Tekst je senzacoja ali zanimljivo je da niko od roditelja nije reagovao odmah...sto kaze MrX tesko da bi neko normalan) dopustio da se vise od jedan jedini put desi da mu se dete fizicki maltretira...
Paola_Ltd is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 11:28   #16
Moja djeca idu u waldorfsku skolu ali ne u Hrvatskoj.
Cisto sumnjam da je clanak istinit jer jedan od temelja na kojem se gradi takva vrsta obrazovanja je postovanje prema bliznjima i prema svemu sto nas okruzuje.
Evo vam link na komentare roditelja cija djeca pohadjaju waldorfsku skolu u zg (nalaze se ispod teksta).
http://www.vecernji-list.hr/newsroom...88389/index.do

i jedna mala zanimljivost:
http://www.diewaldorfs.waldorf.net/list.html
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 11:30   #17
Quote:
Paola_Ltd kaže:
sto kaze MrX tesko da bi neko normalan) dopustio da se vise od jedan jedini put desi da mu se dete fizicki maltretira...
da, jednom kad sazna da ga se maltretiralo

kad sam isla u vrtic, odgojiteljica koja je bila u mojoj skupini imala je obicaj samarati i tuci jednog "problematicnog" djecaka. ni s drugima nije bila njezna - meni je jednom zalijepila selotejp preko usta, jer je prije toga svecanim glasom najavila da ce se to dogoditi prvome koji kaze nesto glasno. ja sam naletjela na kocku na podu, i zaurlala "ko je ovo ostavio ovdje" a ona je dosla i zalijepila mi selotejp. naravno da nista nisam smjela reci starcima, jer bi to znacilo "bila sam zlocesta danas"

djeca su se znala upiskiti jer bi nam za kaznu nekad odredila da stojimo kao rode, na jednoj nozi s rukama u zraku (ne skroz gore, nego "odruceni")

kad sam jednom progovorila o tome, u trecem osnovne, jedva su sprijecili mog ujaka da je ode prebiti

mama je digla frku i mislim da je "teta" imala problema na poslu (cetiri godine nakon moje skupine. pretpostavljam da je zlostavljala i druge)

sve se dogadjalo 1976 otprilike, ne u zg, i ne u waldorfskom vrticu
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 11:40   #18
Quote:
Denys kaže:
.
Cisto sumnjam da je clanak istinit jer jedan od temelja na kojem se gradi takva vrsta obrazovanja je postovanje prema bliznjima i prema svemu sto nas okruzuje.

pa i crkva voli djecu ali cesto na krivi nacin.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 11:41   #19
Quote:
violent_femmes9 kaže:
da, jednom kad sazna da ga se maltretiralo

kad sam isla u vrtic, odgojiteljica koja je bila u mojoj skupini imala je obicaj samarati i tuci jednog "problematicnog" djecaka. ni s drugima nije bila njezna - meni je jednom zalijepila selotejp preko usta, jer je prije toga svecanim glasom najavila da ce se to dogoditi prvome koji kaze nesto glasno. ja sam naletjela na kocku na podu, i zaurlala "ko je ovo ostavio ovdje" a ona je dosla i zalijepila mi selotejp. naravno da nista nisam smjela reci starcima, jer bi to znacilo "bila sam zlocesta danas"

djeca su se znala upiskiti jer bi nam za kaznu nekad odredila da stojimo kao rode, na jednoj nozi s rukama u zraku (ne skroz gore, nego "odruceni")

kad sam jednom progovorila o tome, u trecem osnovne, jedva su sprijecili mog ujaka da je ode prebiti

mama je digla frku i mislim da je "teta" imala problema na poslu (cetiri godine nakon moje skupine. pretpostavljam da je zlostavljala i druge)

sve se dogadjalo 1976 otprilike, ne u zg, i ne u waldorfskom vrticu
I naravno nista o tome nije pisalo u novinama. Mozes mislit' sto se tek dogadjalo u waldorfskom ???
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 11:42   #20
Istina je vjerojatno negdje na sredini i tesko da cemo je saznati od novinara.

Osobno, skeptican sam prema pozitivnim rezultatima stila odgajanja kakav se tamo prakticira. Vokicka je to lijepo rekla: oni koji zavrse takav vrtic/skolu bas i nisu najspremniji za svijet u koji nakon toga ulaze.
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.