Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2013., 23:31   #121
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Moj previd.
Isprika prihvaćena, a sad se vratimo na temu: invazivne vrste.
Auge is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 12:53   #122
Quote:
Auge kaže: Pogledaj post
i



nisu ista stvar i drugi ne može zamijeniti prvoga, niti ga je zamijenio.
Bome jesu Nije baš ni meni jednostavno popratiti sve te stvari, a to mi je dio posla.

Divlja svojta kao pojam uključuje divlje ptice koje se pojavljuju u Hr. Također, pravilnik na kojeg sam ja stavio link (iz 2009.) je prema članku 4. zamijenio Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštićenim i strogo zaštićenim (»Narodne novine«, broj 7/06), a taj pak u sebi kaže u svom članku 4. sljedeće

Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti:
– Pravilnik o zaštiti pojedinih vrsta sisavaca (Mammalia) (»Narodne novine«, broj 31/95),
– Pravilnik o zaštiti pojedinih vrsta ptica (Aves) (»Narodne novine«, broj 43/95 i 75/02),
– Pravilnik o zaštiti pojedinih vrsta gmazova (Reptilia) (»Narod­ne novine«, broj 47/95),
– Pravilnik o zaštiti riječnih rakova (Astacidae) (»Narodne novine«, broj 76/98),
– Pravilnik o zaštiti trpova (Holothurioidea) (»Narodne novine«, broj 76/98),
– Pravilnik o zaštiti pojedinih vrsta pijavica (Hirudinea) (»Narodne novine« broj, 76/98),
– Pravilnik o zaštiti prstaca (Lithophaga lithophaga) (»Narodne novine«, broj 86/02),
– članak 2. Pravilnika o zaštiti vodozemaca (Amphibia) (»Narodne novine«, broj 80/99),
– članak 2. Pravilnika o zaštiti kopnenih puževa (Gastropoda terrestria) (»Narodne novine«, broj 29/99),
– članak 4. Pravilnika o zaštiti gljiva (Fungi) (»Narodne novine«, broj 34/02),
– Prilog Pravilnika o sakupljanju samoniklih biljaka u svrhu prerade, trgovine i drugog prometa (»Narodne novine«, broj 100/04 i 125/04).
debeluzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 13:53   #123
Quote:
debeluzije kaže: Pogledaj post
Bome jesu Nije baš ni meni jednostavno popratiti sve te stvari, a to mi je dio posla.

Divlja svojta kao pojam uključuje divlje ptice koje se pojavljuju u Hr. Također, pravilnik na kojeg sam ja stavio link (iz 2009.) je prema članku 4. zamijenio Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštićenim i strogo zaštićenim (»Narodne novine«, broj 7/06), a taj pak u sebi kaže u svom članku 4. sljedeće

Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti:
– Pravilnik o zaštiti pojedinih vrsta sisavaca (Mammalia) (»Narodne novine«, broj 31/95),
– Pravilnik o zaštiti pojedinih vrsta ptica (Aves) (»Narodne novine«, broj 43/95 i 75/02),
Isprika.

Evo, to je onda taj novi popis zaštićenih ptica, po stupnju zaštite.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...tni/403046.pdf
Auge is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 11:01   #124
Florida vs. burmanski piton:

http://www.trust.org/alertnet/news/f...ith-a-whimper/
hajda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 13:07   #125
Quote:
U velikoj akciji lova na strašnog burmanskog pitona koja je trajala mjesec dana u nacionalnom parku Everglades na Floridi uhvaćeno je i ubijeno 68 gmazova koji prijete ekosustavu toga kraja, priopćili su organizatori.

Najveći piton je bio dug više od 4,30 m a lovcu je donio nagradu od 1.000 dolara. Više od 600 sudionika iz 38 američkih država i Kanade sudjelovalo je u tom lovu na burmanskog pitona od 10. siječnja do 10. veljače.

Stručnjaci misle da su prvi pitoni koji su došli u Everglades bili kućni ljubimci koje su vlasnici napustili ili su pobjegli tijekom uragana Andrewa 1992. Kako se brzo razmnožavaju, sada su brojniji na Floridi od lokalnih vrsta.

Njihovim širenjem može se protumačiti pad broja malih sisavaca kao što su lasice, zečevi, rakuni i drugi divlji štakori u Evergladesu, ocjenjuju znanstvenici.

Nakon jednomjesečne potrage ulovljeno je i ubijeno 68 pitona. To je dosad neviđen broj primjeraka te vrste, što će nam pomoći da odgovorimo na neka pitanja o njima i omogućiti nam da ih uspješnije uklanjamo iz svoje okoline, rekao je glasnogovornik FWC-a Nick Wiley.
Ubijene zmije će se poslati na sveučilište u Floridi radi proučavanja.
http://www.hrt.hr/index.php?id=137&t...ash=308d965156

kak su opće ti vlasnici hranili te pitone?!
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 14:06   #126
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
http://www.hrt.hr/index.php?id=137&t...ash=308d965156

kak su opće ti vlasnici hranili te pitone?!
kupe im zeca
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 01:23   #127
Broj invazivnih biljaka u Hrvatskoj višestruko veći

istraživači šokirani broje invazivnih vrsta u Hrvatskoj:

http://www.hrt.hr/index.php?id=vijes...ash=221cb8859e
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 00:48   #128
prava invazija u Evergledsu pitona i to ljudi koji su ga imali kao ljubimca pa ga pustili u taj nacionalni park jer se očito nisu više mogli britnuo o njima! jedu sve što stignu od krokodila do ptica - stigla naredba da se SVI do jednog moraju ustrijeliti
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 10:04   #129
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
prava invazija u Evergledsu pitona i to ljudi koji su ga imali kao ljubimca pa ga pustili u taj nacionalni park jer se očito nisu više mogli britnuo o njima! jedu sve što stignu od krokodila do ptica - stigla naredba da se SVI do jednog moraju ustrijeliti
pametna odluka...
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 17:54   #130
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
grivasti skakač na mosoru je pobjegao iz uzgajališta. sad je blem što nitko ne zna što njim, dobar je za neke vrste ,a loš za druge. kad bi se držao na određenoj brojci ne bi radio bleme, al sad pošto se ne lovi jest mali problem. a sve zbog birokracije...
Grivasti skakač brstenjem raslinja sprečava zarastanje tradicionalno krških krajeva Dalmacije te tako surom orlu, sivom sokolu i ostalim ugroženim grabljivicama omogućuje lakšu potragu za plijenom.
Upravo zbog toga na području Biokova, Mosora i Kozjaka još postoji stabilna populacija tih ptica
- Marijan Grubešić, šef Katedre za lovstvo i zaštitu prirode


Kod grivastog je jos uvijek mislim status quo, nije zasticen a ne smije se loviti...
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=IaBIJH-8RNI

HAJDUK TE ZOVE
Metuzalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 23:14   #131
Quote:
Metuzalem kaže: Pogledaj post
Grivasti skakač brstenjem raslinja sprečava zarastanje tradicionalno krških krajeva Dalmacije te tako surom orlu, sivom sokolu i ostalim ugroženim grabljivicama omogućuje lakšu potragu za plijenom.
Upravo zbog toga na području Biokova, Mosora i Kozjaka još postoji stabilna populacija tih ptica
- Marijan Grubešić, šef Katedre za lovstvo i zaštitu prirode


Kod grivastog je jos uvijek mislim status quo, nije zasticen a ne smije se loviti...
lovi se , ne brini... jer da se ne lovi napravio bi poveću pizdariju u staništu....

Zadnje uređivanje Makyme : 09.08.2013. at 23:19.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 05:09   #132
Quote:
Metuzalem kaže: Pogledaj post
Upravo zbog toga na području Biokova, Mosora i Kozjaka još postoji stabilna populacija tih ptica[/I] - Marijan Grubešić, šef Katedre za lovstvo i zaštitu prirode


Kod grivastog je jos uvijek mislim status quo, nije zasticen a ne smije se loviti...


AHAHAHAHA, ajde da je to izjavio neki renomirani biolog, ali ovaj majstor mi je bivsi profesor, mislim da se taj nije makao iz ureda zadnjih 20 godina. Ako taj zna o populaciji grabljivica na spomenutim planinama, onda sam ja doktor znanosti za kvantnu fiziku.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 11:50   #133
Vlasti na Floridi u agresivnoj kampanji za istrjebljenje jedne od najinvazivnijih vrsta na svijetu, golemog afričkog puža, namjeravaju uvesti novo oružje - labradora retrivera.

Puževi, donijeti na Floridu i ondje naglo razmnoženi, napadaju najmanje 500 poznatih vrsta biljaka, kažu stručnjaci. Oni su i potencijalni prijenosnici uzročnika jedne od rijetkih vrsta meningitisa, ali dosad na Floridi nije zabilježen takav slučaj. Mogu narasti do veličine štakora te nemaju prirodnih neprijatelja.

Puž prosječno godišnje proizvede 1.200 jajašca i omražen je zbog ljubavi prema fasadi koju proždire da bi namirio potrebe za kalcijem koji mu je potreban za rast kućice.
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 22:30   #134
Quote:
Metuzalem kaže: Pogledaj post
Grivasti skakač brstenjem raslinja sprečava zarastanje tradicionalno krških krajeva Dalmacije te tako surom orlu, sivom sokolu i ostalim ugroženim grabljivicama omogućuje lakšu potragu za plijenom.
Upravo zbog toga na području Biokova, Mosora i Kozjaka još postoji stabilna populacija tih ptica
- Marijan Grubešić, šef Katedre za lovstvo i zaštitu
Sve te navedene planine zajedno imaju svega jedan aktivni par surog orla. Udruga di radim provodi nacionalni monitoring surog orla pa znam. Podatci nisu javni, ali opet, nije ok izmišljat.
debeluzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 23:18   #135
divlje svinje su na Mljetu! došle sa Pelješca koji je 8 NM udaljen! ti mater
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 20:22   #136
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
divlje svinje su na Mljetu! došle sa Pelješca koji je 8 NM udaljen! ti mater
pa stalno dolaze i odlaze. ne kontam što je tu čudno? voda njima nije nesavladiva prepreka...
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 11:34   #137
Državni zavod za zaštitu prirode upozorio je da puštanje crvenouhe kornjače u Park prirode Hutovo blato u susjednoj BiH može imati vrlo ozbiljne posljedice na bioraznolikost delte Neretve, a posebno je opasno po domaću barsku kornjaču.

Djelatnike Zavoda još više zabrinjava poziv Parka prirode Hutovo blato građanima BiH da donesu svoje kućne ljubimce nadležnoj ustanovi kako bi organizirano bili pušteni u Neretvu.

Apeliraju na sve vlasnike egzotičnih životinja i kućnih ljubimaca da ih ne puštaju u prirodu, te da se informiraju o njihovim potrebama i životnom vijeku prije nego ih nabave. Puštanje stranih vrsta u prirodu u Hrvatskoj je zabranjeno Zakonom o zaštiti prirode.

Crvenouha kornjača nalazi se na popisu 100 najgorih invazivnih vrsta u Europi. Kao predator svejed ima ekološki utjecaj na nekoliko vrsta biljaka i životinja, od beskralješnjaka do kralješnjaka, uključujući vodozemce, male sisavce i ptice, posebno mlade jedinke. Najveća je prijetnja za našu zavičajnu, u Europi ugroženu, barsku kornjaču, s kojom se natječe za hranu i stanište, te ju uspješno potiskuje.

Crvenouha kornjača može biti prenositelj bolesti i mnogih parazita, a zabilježeni su i slučajevi gdje je bila vektor salmonele prenesene na ljude. Nakon jedne takve epidemije 1975. godine, u SAD-u je zabranjena trgovina crvenouhom kornjačom na nacionalnoj razini.

Bosanskohercegovački mediji objavili su da je u Hutovo blato puštena crvenouha vodena kornjača stara devet godina, koja je bila kućni ljubimac u Mostaru, a vlasnik ju je odlučio donirati Parku prirode.
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 12:52   #138
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Državni zavod za zaštitu prirode upozorio je da puštanje crvenouhe kornjače u Park prirode Hutovo blato u susjednoj BiH može imati vrlo ozbiljne posljedice na bioraznolikost delte Neretve, a posebno je opasno po domaću barsku kornjaču.

Djelatnike Zavoda još više zabrinjava poziv Parka prirode Hutovo blato građanima BiH da donesu svoje kućne ljubimce nadležnoj ustanovi kako bi organizirano bili pušteni u Neretvu.

Apeliraju na sve vlasnike egzotičnih životinja i kućnih ljubimaca da ih ne puštaju u prirodu, te da se informiraju o njihovim potrebama i životnom vijeku prije nego ih nabave. Puštanje stranih vrsta u prirodu u Hrvatskoj je zabranjeno Zakonom o zaštiti prirode.

Crvenouha kornjača nalazi se na popisu 100 najgorih invazivnih vrsta u Europi. Kao predator svejed ima ekološki utjecaj na nekoliko vrsta biljaka i životinja, od beskralješnjaka do kralješnjaka, uključujući vodozemce, male sisavce i ptice, posebno mlade jedinke. Najveća je prijetnja za našu zavičajnu, u Europi ugroženu, barsku kornjaču, s kojom se natječe za hranu i stanište, te ju uspješno potiskuje.

Crvenouha kornjača može biti prenositelj bolesti i mnogih parazita, a zabilježeni su i slučajevi gdje je bila vektor salmonele prenesene na ljude. Nakon jedne takve epidemije 1975. godine, u SAD-u je zabranjena trgovina crvenouhom kornjačom na nacionalnoj razini.

Bosanskohercegovački mediji objavili su da je u Hutovo blato puštena crvenouha vodena kornjača stara devet godina, koja je bila kućni ljubimac u Mostaru, a vlasnik ju je odlučio donirati Parku prirode.
Da update-am.
Oglasili su se iz parka prirode

Sad, kolko je to istina, nemam pojma. Moguce da se se usrali pa brzo idu ispravljat situaciju. Da je kornjaca uginula isti da kad su je smjestili u akvarij zvuci ko prica za malu djecu.


Enivej,

jucer dok sam rovao po tavanu sam pronasao 4 Harmonie, ovo je prva godina da ih vidim u Zg-u u vecim kolicinama. Sranje...
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 13:18   #139
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
jucer dok sam rovao po tavanu sam pronasao 4 Harmonie, ovo je prva godina da ih vidim u Zg-u u vecim kolicinama. Sranje...
Kod mene u Kutini se pojavljuju unazad 2 ili 3 godine, tada sam ih osobno prvi put primijetio.

Sad u subotu bio sam u gljivama na Moslavačkoj gori, te Harmonije lete u rojevima, pun ih je zrak na šumskim proplancima i rubovima šume nikad ih nisam vidio toliko, ima ih crvenih, crnih, žutih, narančastih, na biranje. Slijeću po odjeći, ne možeš ih se riješiti.

Ne da je sranje nego je ja mislim gotovo, tu se više ništa ne može napraviti.
p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 15:44   #140
Zašto je Hermiona sranje? Ima ih i kod mene, jako puno, a neki dan me jedna ugrizla za vrat. Prilično sam se iznenadio
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:44.